6. Sınıf – Hafta 1 – Haydi Veri Toplamaya

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazıyı okuduğumuza göre Haydi Veri Toplamaya konusu ile ikinci dönem konularına başlıyoruz demektir. Öncelikle yeni dönem hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. İkinci Dönem Kodlama konuları herkes tarafından farklı araçlar kullanılarak işleniyor. Bazı arkadaşlar Kılavuz kitaba göre hareket ediyor, bazıları Blockly kullanıyor, bazıları Code.org üzerinden giderken en çok scratch üzerinden giden arkadaşlar oluyor. Hatta Arduino eğitimi verenler bile oluyor.

Bende yukarıdaki durumu göz önüne alarak burada kılavuz kitap ve alternatif kodlama etkinlikleri ile süreci en verimli şekilde değerlendirmeye çalışacağım.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Alternatif araçları ise ayrı sayfalar oluşturup oradan vereceğim.

HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.5.1.1. Verileri toplayarak türlerine göre sınıflandırır.
  • BT.6.5.1.10. Matematik ve bilgisayar bilimi arasındaki ilişkiyi tartışır.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.6.5.1.1 – BT.6.5.1.10 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.

HAFTA-1
HAYDİ VERİ TOPLAMAYA DERS AKIŞI

Merhaba Arkadaşlar, Bu dönem birlikte bilgisayarları programlamayı öğreneceğiz. Geçen sene aslında 2. dönem bilgisayarsız kodlama etkinlikleri yapmıştık. Bu sene ise yine o bilgilerimizi hatırlayacağız ve üzerine yeni bilgiler oluşturacağız.

Kısacası bilgilerimizi daha derinleştirerek ilerleyeceğiz. Uzatmadan hemen başlayalım dersimize.

Adım-1 Matematikten Bilgisayara Eğlenceli Bir Köprü Sunumu

İkinci Dönem İlk etkinliğimiz Matematikten Bilgisayara Eğlenceli Bir Köprü Sunumu ilk bilgisayardan başlayarak bilgisayar sistemlerinin gelişme sürecini anlatan ve sunum isminden de anlaşılabileceği gibi Matematik ile Bilgisayar Bilimi arasında ilişki kurmamızı sağlayan materyalimizdir.

Kılavuz kitapta var olan bu materyali kullanmanızı öneriyorum.

Adım-2 Bilgisayarlar Nasıl Çalışır? Videosu

Bilgisayar Nasıl Çalışır Videosu

Adım-2 Bilgisayarlar Nasıl Çalışır? Videosu

Bir önceki etkinliğimizde Matematik ile Bilgisayar Bilimi arasındaki ilişkiyi öğrenmiştik. Bu video aslında öğrendiğimiz bu bilginin pekiştirlmesini sağlıyor.

Kılavuz kitapta da önerilen bu videoyu ikinci etkinlik olarak gösterebilirsiniz.

Adım-3 Ülke Veri Tablosu Oyunu

Geldik haftanın en önemli konusuna. Ülke Veri Tablosu Oyunu ile önce geçen sene öğrendiğimiz Veri ve Bilgi kavramlarını hatırlayacağız. Daha sonra bize verilen bir metin üzerinden sorulan soruların yanıtlarına göre ilgili verinin hangi tür veri grubuna ait olduğunu bulacağız.

Yazılı hazırlarken de bolca faydalandığım bu etkinlik Karakter Veri Tipi, Karakter Dizisi Veri Tipi, Sayısal Veri Tipi, Mantıksal Veri Tipi ve Özel Veri Tipi gibi kavramların öğretilmesini sağlıyor.

Kılavuz kitapta verilen bu etkinliği ben biraz çevirdim ama mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Adım-4 Bilişim Dedektifi İş Başında

Bir önceki etkinliğimizde veri tiplerini öğrendik. Bilişim Dedektifi İş Başında ile bu bilgilerimizi eğlenceli bir şekilde pekiştireceğiz. Geçen sene sınıfta uygulamıştım. Öğrenciler çok beğendi ve öğrenilmesi zor olan bu konuyu çok iyi öğrendiler.

Bu sene uygulama yaparken videosunu da çekeceğim. Sayfa içinde paylaşırım. Kılavuz kitapta verilen bu etkinliği kesinlikle kullanmanızı öneriyorum.

Adım-5 Veri Türlerini Belirleme Değerlendirme Yaprağı

Yine veri türleri üzerinde çalışıyoruz. Daha önce dediğim gibi haftanın en önemli konusu veri türlerimiz. Bu konuda ne kadar etkinlik yaparsak o kadar iyi diyebilirim.

Bu etkinlikte de boş bir form veriliyor. Önce formu dolduruyoruz. Daha sonra doldurduğumuz bilgilere göre hangi veri tiplerini kullandığımızı belirtiyoruz. Etkinliğin çevrimiçi uygulanabilir halini yapmaya çalıştım ama daha da geliştirmeye çalışacağım.


Bugün sizinle Matematik ile Bilgisayar Bilimi arasındaki ilişkiyi, Veri ve Bilgi arasındaki farkları öğrendik. Bunların yanı sıra bu dersimizin en önemli konusu Veri Tipleriydi. Bu konuyla ilgili olabildiğince fazla etkinlik yapmaya çalıştık. Umarım akılda kalmıştır.

Kılavuz kitaba göre bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Alternatif olarak kodlama öğretebileceğimiz diğer araçları belli bir düzene sokup program oluşturduktan sonra buradan paylaşacağım.

Haftaya 6. Sınıf – Hafta 2 – Sabit mi Değişken mi? konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*