5. Sınıf – Hafta 15 – Dijital Ürün Oluşturuyorum

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi on beşinci hafta konumuz olan Dijital Ürün Oluşturuyorum konusunu işleyeceğiz. Bu konuyu aslında tek hafta değil dönem sonuna kadar işleyeceğiz.

Arkadaşlar bu konu Birinci dönem son konumuzdur. 16. Hafta sınav yapacağız. 17. ve 18. hafta ise yine bu konu üzerinde çalışacağız.

Bu haftanın konusunda ortaya dijital bir ürün koyacağız ve sınıf dergisi oluşturacağız. Sınıf dergisi oluştururken geçen haftalarda gördüğümüz Görsel işleme programları, Kelime işleme programları ve Sunum programlarından faydalanacağız.

Dolayısıyla bu konularda eksiğiniz var ise ilgili konuya gidere tamamlayınız daha sonra buraya gelerek 5. Sınıf – Hafta 15 – Dijital Ürün Oluşturuyorum içeriğine başlayınız.

Geçen sene konuları yetişmemişti. Daha doğrusu ben kalan vakti alternatif etkinliklerle değerlendirmiştim. Bu yüzden sınıf dergisi oluşturamamıştık. Bu sene ilk defa bu etkinliği yapacağız. İnşallah yetiştiririz diyorum ve ders akışına başlıyorum.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.4.1.2. Görsellerle ilgili düzenleme işlemlerini yürütür.
  • BT.5.4.2.3. Kelime işlemci programı ile oluşturduğu belgeyi düzenler.
  • BT.5.4.3.3. Sunu hazırlama programı ile oluşturduğu sunuyu düzenler.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.4.1.2 – BT.5.4.2.3 – BT.5.4.3.3 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-15
DİJİTAL ÜRÜN OLUŞTURUYORUM DERS AKIŞI

Bu hafta aslında geçen derslerde oluşturduğumuz etkinlikler üzerinden gideceğiz. Yani sıfırdan bir çalışma yapmak yerine geçen konularda yaptığımız çalışmaları derleyerek bir araya getireceğiz. Hemen Başlayalım.


Adım-1 İlk Sergimiz, İlk Dergimiz Kapağı Çalışma Kağıdı

Sınıf dergisi oluşturabilmemiz için ilk ihtiyacımız olan şey Dergi Kapağı olacak. Bunun için 5. Sınıf – Hafta 12 – Görsel İşleme Programları yaptığımız etkinlik olan İlk Sergimiz, İlk Dergimiz Kapağı çalışmamız üzerinden gideceğiz.

Eğer ilgili haftada bu konu üzerinde çalışma yaptıysanız onları geliştirebilirsiniz. Yok eğer ortaya bir ürün çıkaramadıysanız ilgili yazıya dönerek kapağımızı hazırlayalım.

Tüm öğrencilerin yaptıkları kapakları sınıfta sunalım en güzelini seçerek sınıfla birlikte üzerinde düzenleme yaptıktan sonra bu kapağı kullanalım.


Adım-2 Benim Fikrim, Benim Haberim Çalışma Kağıdı

Dergi kapağımız bittiyse ikinci adımımız olan dergi için haber oluşturma adımına geçiyoruz. Bu etkinliği de aslında 5. Sınıf – Hafta 13 – Kelimeleri Nasıl İşlerim konusunu işlerken yapmıştık.

Eğer orada hazırladığınız haberler var ise bu haberlerin üzerinde düzenleme yaparak kullanabilirsiniz. Süre yetmedi ve oluşturmadıysanız hemen başlığa girerek haber oluşturmaya başlayalım.

Burada oluşturulan haberler yine sınıfla birlikte incelenebilir. İnceleme sonunda sınıfça aldığımız kararları uygulayarak haberleri düzeltip dergi için bir sıra oluşturalım.


Adım-3 Dergimizi Sergiliyoruz Çalışma Kağıdı

Son olarak dergimizin tanıtımını içeren bir sunum oluşturacağız. Bu sunumu aslında 5. Sınıf – Hafta 14 – Sunum Yapıyorum haftasında yapmıştık.

Dergimizin son haline göre sunumda düzenlemeler yapıp bu görevimizi de bitirelim.

Bu süreci bir haftada bitirmek zorunda değilsiniz. Dönem sonuna kadar süremiz olacak. Bu sürede dikkatli çalışarak güzel bir ürün ortaya koymaya çalışalım.


SINIF DERGİLERİMİZ

Arkadaşlar oluşturduğumuz dergiler bu başlık altında paylaşılacaktır. Bu sene ilk defa yapıyoruz. Araştırmalarıma göre dergi yapıp paylaşan göremedim. Umarım bu konuda da örnek çalışmalar yapabiliriz.


Başka okullardan olması farketmez eğer sizde kendi okulunuzda yukarıdaki şartlara göre bir dergi hazırladıysanız ve yayınlanmasını istiyorsanız bana gönderebilirsiniz. Paylaşmaktan memnuniyet duyarım.

Bu konuyu dönem sonuna kadar yapacağız. Birinci dönem konularımız bitti. İkinci dönem görüşmek üzere iyi tatiller dilerim.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*