6. Sınıf – Hafta 4 – Problem Çözmek Benim İşim!

Merhaba Arkadaşlar, yeni haftamıza Problem Çözmek Benim İşim! konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta 6. Sınıf – Hafta 3 – Böl Parçala Çöz konusunu işlemiştik. Eğer konularınız yetişmedi ise ilgili haftaya dönerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer konuları tamamladıysanız Problem Çözmek Benim İşim! konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. İkinci Dönem Kodlama konuları herkes tarafından farklı araçlar kullanılarak işleniyor. Bazı arkadaşlar Kılavuz kitaba göre hareket ediyor, bazıları Blockly kullanıyor, bazıları Code.org üzerinden giderken en çok scratch üzerinden giden arkadaşlar oluyor. Hatta Arduino eğitimi verenler bile oluyor.

Bende yukarıdaki durumu göz önüne alarak burada kılavuz kitap ve alternatif kodlama etkinlikleri ile süreci en verimli şekilde değerlendirmeye çalışacağım.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Alternatif araçları ise ayrı sayfalar oluşturup oradan vereceğim.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.5.1.5. Problemin çözümü için bir algoritma geliştirir.
  • BT.6.5.1.6. Bir algoritmanın çözümünü test eder.

HAFTA-4
PROBLEM ÇÖZMEK BENİM İŞİM! DERS AKIŞI

Merhaba Arkadaşlar, Kodlama konularına devam ediyoruz. Bu hafta Algoritma geliştirme üzerinde duracağız. Aşağıya ekleyeceğim etkinliklerde de görebileceğiniz gibi örnek problemler vereceğim. Bu problemleri öğrendiğimiz bilgilerden faydalanarak Algoritma kurarak çözeceğiz.

Geçen haftadan farklı olarak bugün göreceğimiz problemler günlük hayatımızda karşımıza çıkması muhtemel problemlerden oluşacak.

Etkinliklerimize başlayalım.


Adım-1 Algoritma Şeker Oyunu Videosu

Aşağıdaki videoyu izleyerek algoritmanın önemi giriş yapabilirsiniz.

EBA üzerinde bulunan algoritma ile ilgili hazırlanmış çok güzel çalışma kesinlikle kullanmanızı öneririm.

Adım-2 Algoritma Nedir Video Sunum

Ayşe Sefa Nur KÖSE hocamızın hazırladığı video sunumu konu anlatımı olarak kullanabilirsiniz.

Videonun sunu halini buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Adım-3 Algoritmayla Sorunları Çözüyorum

Algoritmayla Sorunları Çözüyorum Etkinliği ile verilen örnek etkinlikleri etkileşimli olarak çözdükten sonra sorulan soruları da yanıtlamaya çalışınız.

Tamamını yapmak zorunda değiliz seçtiğimiz bir madde üzerinde Algoritma geliştirebiliriz.

Ben bu etkinliğin tanıtımını yapıp genelde ev ödevi olarak veriyorum ve öğrencilerin yapmasını istiyorum. Bu etkinlik yerine ise Alternatif Kodlama Materyalleri arasında yer alan etkinliklerden yaptırmaya çalışıyorum.

Siz dilerseniz sınıfta öğrencilerle birlikte problemleri teker teker algoritma kurarak çözebilirsiniz.


Adım-4 Mayın Tarlası Oyunu

Mayın Tarlası Oyunu sınıf içi bir etkinlik olarak hazırlanmış fakat uzaktan eğitimde uygulanabilmesi için oyun halini ekledim. Çözüm mantığını biraz anlatarak öğrencilerin algoritma geliştirmelerini sağlayınız.

Sınıf içi etkinlik olarak uygulayacaksanız öğrencilere görevler vererek algoritma kurdurma ve yönlendirme yaptırmaya çalışıyoruz. Benim sınıflar çok kalabalık olduğundan ve BT sınıfına sahip olduğumdan bu etkinliği bu güne kadar uygulamış değilim ama bu sene uygulamayı düşünüyorum.

Etkinliği uyguladıktan sonra deneyimlerimi daha net yazabilirim.


HAFTANIN ALTERNATİF KODLAMA ARACI

5. Sınıf etkinliklerinde her hafta bir kodlama aracı paylaşıyordum. Fakat geçen senelerden yapmış olma ihtimalinizi düşünerek artık kararı size bırakıyorum. Alternatif kodlama araçlarının bulunduğu web sayfasını aşağıya ekliyorum. Sayfaya link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.


Bugün sizinle Algoritma yazmanın yararlarını ve Algoritma yazarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrendik.

Kılavuz kitaba göre bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Alternatif olarak kodlama öğretebileceğimiz diğer araçları belli bir düzene sokup program oluşturduktan sonra buradan paylaşacağım.

Haftaya 6. Sınıf – Hafta 5 – Farklı Yollardan Aynı Çözüme konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

9 Comments

  1. Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor bu hatayı alıyorum sayfalar açılmıyor neden olabilir…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*