5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Hazırlık

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Soruları sayfasından çalışarak yazılıda 100 Almak ister misiniz? İnteraktif Testler ile kendinizi deneyin. 

Bu sayfa Bilişim Yazılısında karşınıza çıkabilecek tüm soruların interaktif şekilde size sunarak Sınava en iyi şekilde hazırlanmanızı amaçlamaktadır.

Arkadaşlar hoş geldiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı tarihi geldi çattı diyebilirim. Hiç panik yapmayın aşağıya sınava hazırlanmanız için size lazım olabilecek tüm içerikleri sırasıyla ekledim. Kapsamlı bir yazılıya çalışma sayfası hazırladım. Yazıları okuyarak mantığına göre sırasıyla giderseniz Yazılıdan çok yüksek puanlar alabilirsiniz.

Sayfa içerisinde daha önce hazırladığım aşağıdaki testeler vardır. Konu akışına göre ilerlemeniz tavsiye edilmektedir.

Kısacası Sınav hazırlamak istiyorsunuz soruya ihtiyacınız var ise veya sınavınız var ve yüksek puan almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Yani bu sayfa 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Soruları denince aklınıza gelebilecek tüm kaynakların bir arada bulunması için hazırlanmıştır.

Aşağıya başlıklar altında İnteraktif yani site üzerinden çözebileceğiniz online testler ve şimdiye kadar yaptığım gerçek 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Sorularını ekleyeceğim.

Doğru duydunuz geçen senelerde kullandığım sınavı olduğu gibi buraya ekleyeceğim. 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı için hazırladığım ilk yazılı örneğini aşağıya ekledim. Testi yaptıktan sonra diğer örneklerimizi için sayfaya geri dönmelisiniz.

Hazırsanız başlayalım. Yalnız etkinlikleri benim verdiğim sıraya göre yapmanızı tavsiye ediyorum.

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Örneği-1

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Örneği

Yazılı hazırlamak veya yazılıya hazırlanmak için ilk faydalanabileceğiniz interaktif test yukarıda paylaşılmıştır. Testi sınav havasında cevaplayarak anında yazılıdan kaç aldığınızı, doğru ve yanlış cevaplarınızı öğrenebilirsiniz. Yeni müfredata birebir uyumlu olarak hazırlanmıştır.

Birinci Yazılı Örneğimizi tamamladıysanız o halde yazımızı okumaya devam edin diğer kaynakları da sırayla paylaşacağım.

Adım adım gidelim arada sizlere sorular soracağım. Yanıtlarınızı içtenlikle vererek devam ediniz.

Bir soru mesela az önce 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri Testi Çözdünüz. İlk testimizdi nasıl geçti? Yüksek puan alabildiniz mi?

Yüksekte alsanız düşükte alsanız bir test her şeyi belirlemez. Bilgi seviyemizden emim olmak için bir test daha yapacağız. Hemen aşağıya başka bir 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Örneği ekledim.

Şimdi bu yazılı örneğini çözelim ondan sonra konuşmaya devam edelim.

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Örneği-2

Nasıl geçti ikinci örnek Sınavınız? Yüksek Puan alabildiniz mi? Kendinizi Yazılıya hazır hissediyor musunuz?

Soruları yanıtlayalım. Eğer kendinizi 5. Sınıf Bilişim 2. Dönem 1. Yazılısına hazır hissediyorsanız, ben bu işi kaptım sınavdan 100 alırım diyorsanız işte size deneme fırsatı.

Hemen bu yazının altına geçen sene öğrencilerime uyguladığım gerçek yazılı sınavını ekliyorum. Bakalım siz benim öğrencim olsaydınız sınavdan kaç alacaktınız?

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Gerçek Sınav

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Gerçek

Kaç Aldınız sınavdan? Kolay mıydı, Zor muydu?

Evet soruları yine yanıtlayalım. Eğer cevabınız 100 ise tebrik ederim sizi gidip dinlenebilirsiniz.

Yani Yukarıda verdiğim iki adet 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Sorularını ve 5. Sınıf Bilişim 2. Dönem 1. Yazılı uygulanmış gerçek sınavımı çözdünüz ve 100 aldınız. O halde zeki bir öğrencisiniz ve konuları da düzenli olarak takip etmişsiniz demektir.

Ama eğer 100 alamadıysanız veya ben çok sağlamcı biriyim vaktimde var daha fazla soru görmek daha fazla test çözmek istiyorum diyorsanız o zaman aşağı doğru okumaya devam edelim.


Buraya kadar okuyarak ve etkinlikleri yaparak geldiniz hala test çözmek ve eksiklerinizi tamamlamak istiyorsunuz fakat şimdilik elimde soru kalmadı. Yeni testler oluşturduğumda buradan sizinle paylaşacağım.

2. Dönem Kodlamaya ait olan konularımız bazı okullarda farklı olarak işlenmektedir. Ben yukarıda oluşturduğum testlerde kılavuz kitaba uygun olarak hareket etmeye çalıştım.

Diyelim ki başka bir okuldasınız ve 2. Dönem Boyunca öğretmeniniz size Code.org etkinlikleri yaptırdı. O halde sınavda da Code.org etkinliklerinden sorular soracaktır. Bu sınava hazırlanmak için testimiz yok mu?

Tabiki var hemen aşağıya ekliyorum.

Code.org Yazılı Örneği

Yukarıya Code.org için hazırlanmış 5. Sınıf Bilişim 2. Dönem 1. Yazılı Örneği ekledim. İhtiyaç olursa daha fazla ekleyebilirim. Şimdilik yeterli olduğunu düşünüyorum.

Peki müfredat dışı sadece Code.org mu işleniyor. Sizin öğretmeniniz başka bir program yani Scratch programı da işlemiş olabilir. O halde sınava hazırlanmak için Scratch sorularına ihtiyacımız olacak. Panik yapmayın onuda aşağıya ekliyorum.

Scratch Yazılı Örneği

Yukarıya Scratch için hazırlanmış 5. Sınıf Bilişim 2. Dönem 1. Yazılı Örneği ekledim. İhtiyaç olursa daha fazla ekleyebilirim. Şimdilik yeterli olduğunu düşünüyorum.


Şimdilik tüm testlerimiz bu kadar. Bu kadar soruyu hakkını vererek çözdüyseniz gerçekten tebrik ediyorum. Sınavdan 100 almaya çok yakınsınız demektir. Yeni testlerim oldukça belli bir düzene göre eklemeye devam edeceğim. Eksik gördüğünüz yerleri bildirmekten çekinmeyin.

İnternette 5. Sınıf Bilişim 2. Dönem 1. Yazılı Test vb arama yaptığınızda karşınıza bir sürü kaynak çıkacaktır. Belki benim siteyi hiç görmeyeceksiniz bile sonuçlar arasında.

Çünkü sadece interaktif test üzerine çalışan bütün derslerin sorularını sitesinde bulunduran siteler var. Bu sitelerin alt yapıları güçlü fakat testleri çözmeye başladığınızda müfredat dışı konular olduğunu görebiliyorsunuz. Yani gereken özen verilmeden hazırlanmış testler oluyor genelde.

ozgurseremet.com sitesinin avantajı sadece Bilişim Teknolojileri ve Yazılım alanında içerik üretmesi sebebiyle müfredata hakim olarak sorular hazırlanıyor. Sürekli güncelleniyor. Yani kaliteli bir içerik vermeye çalışıyorum fakat arama yapınca çıkacak mıyız orasını bilemem.

Şu yazıyı oluştururken dahi diğer sitelerde olduğu gibi interaktif testin linkini verip alın buradan çözün diyebilirdim.

Fakat bu yazıyı okurken sanki karşınızda sizinle konuşuyormuş gibi olmayı tercih ettim. İçeriği ve yazıları buna göre dizayn etmeye çalıştım.

Umarım sitemiz arama yapıldığında ilk sayfada hatta üstlerde çıkar ve herkes Bilişim alanında hazırlanmış kaliteli içeriklerle tanışır diyorum.

Bu konuda destek olmak istiyorsanız aşağıdaki yorum alanından yorum bırakabilir veya yine aşağıda bulunan Facebook vb sosyal medya araçlarında paylaşabilirsiniz. Hatta EBA üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Sınav haftamız bitti. Haftaya 5. Sınıf – Hafta 9 – Algoritmik Düşünüyorum konusunda görüşmek dileğiyle. Umarım 100 alırsınız.

37 Comments

 1. Hocam emekleriniz için çok sağolun. Gayet güzel kaliteli sorularınız var. Ben kendi sınavlarımda da sizin sorularınızdan kullanıyorum. Bilişim dersinde hem bizim hem de öğrencileriz için büyük bir şanssınız.

 2. en son sorunun nasıl a şıkkı olduğunu anlayamadım soruyu okudum ulaşılamaz diyordu c hariç bütün şıklarda ulaşılamaz bence soruda hata var çünkü bunu öğretmenimizle yapmıştık ve yine c şıkkı çıkmıştı (Ayrıca test kolaydı son soruda takıldım diğerleri doğruydu iyi şanslar🦄💗❤️(●’◡’●))

 3. abi helal olsun öğretmen sizden alıyo defdere yazdırıyor ben 4 defa 1 yazılıyı yazdım 2 dönem 1 yazılı

 4. Hocam ben çözdüm ama normal konu testlerindeki gibi kontrol etme butonu yok ben sonucumu nasıl öğrenebilirim?

 5. Merhaba hocam bütün testlerimizi yaptım fakat şöyle bir sorun var cevapları kontrol edebilecek bir cevap anahtarı yok bunu yaparsanız Gerçekten çok güzel olacak bu sorun ortadan kalkarsa herkese öneririm

 6. çoık teşekkürler hocam çok iyisiniz valla sizin sayenizde sınavda 100 aldım çok sağolun yaaa çok iyisiniz

 7. Hocam Merhabalar. Öncelikle emekleriniz için teşekkürler . Trabzon – Sivas – GS sorusunda “kazananın 3 berabere kalanın 1 puan aldığı kaybeden takımın puan alamadığı” gibi bir açıklama eklemek gerekir diye düşünüyorum 🙂

 8. Gerçek sınavda16. Sorudasorda nasıl
  Sivasspor : 49
  Trabzonspor : 49
  Galatasaray: 49

  Soru-16: Yukarıda 3 takımın bir hafta önceki puanları verilmiştir. “Son hafta Sivasspor ve Trabzonspor ve Galatasaray yenilmedi” bilgisini aldığımızda yeni puan durumu aşağıdakilerden hangisi gibi olabilir?

  Sivasspor 52 – Trabzonspor 49 – Galatasaray 52

  Sivasspor 52 – Trabzonspor 50 – Galatasaray 50
  Sivasspor 49 – Trabzonspor 50 – Galatasaray 50
  Sivasspor 49 – Trabzonspor 50 – Galatasaray 52

  • Yarın sınavım var inşallah yüksek alırım çünkü sorular çok iyi sizin sayenizde yüksek alıcam çok teşekkür ederim hocam

 9. sağolun hocam elinize sağlık emeğinize sağlık
  yarın sınav var sizden calışıyorum

 10. 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 1. Yazılı Gerçek Sınav İle İlgili Sorum.
  Merhaba hocam. Yukarıda belirttiğim sınavdaki 15. soruda a ve d seçeneklerine kafam takıldı.

  Soru-15: Aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
  • Değişkenler algoritma oluştururken kullanılamaz
  • Problem çözümünde çözümün sırasıyla sözel olarak ifade edilmesine algoritma denir.
  • Algoritmanın görsel sembollerle gösterilmesine akış şeması denir.
  • > Büyüktür ve < Küçüktür işaretleri mantıksal operatördür.

  Değişkenler algoritmada kullanılır diye biliyorum.
  Büyüktür küçüktür işaretleri de karşılaştırma operatörleridir diye biliyorum.
  Ben mi yanlış biliyorum yoksa soru mu hatalı. Cevap verirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

  • Merhaba öğretmenim. Burada aslında sorulmak istenen büyüktür ve küçüktür işaretlerinin karşılaştırma operetörü olduğunu mantıksal operatör olmadığını anlatmak. Seviyeyi biraz aştık mı bilemedim ama D şıkkı doğru cevabımız bu sene deneme imkanım olmadı. Yanıtlara göre soruda güncelleme yapabilirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*