5. Sınıf – Hafta 13 – Kelimeleri Nasıl İşlerim

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi on üçüncü hafta konumuz olan Kelimeleri Nasıl İşlerim konusu ile Microsoft Word programını öğrenmeye başlayacağız. Artık uygulamalı etkinlikler yapmaya başlıyoruz.

Geçen hafta 5. Sınıf – Hafta 12 – Görsel İşleme Programları içerisinde yer alan konularını işlemiştik. Yetiştiremediğiniz materyaller var ise ilgili haftaya dönerek bunları yapabilirsiniz.

Eğer etkinlikleri tamamladıysanız yeni hafta konularımızı barındıran 5. Sınıf – Hafta 13 – Kelimeleri Nasıl İşlerim içeriğine geçebiliriz.

Eski müfredata göre Microsoft Word Programını 5. Sınıflar için 2. dönem gösteriyordum. Yani 5. Sınıf öğrencilerimize 2. dönem boyunca Microsoft Word ve Microsoft Powerpoint gösteriyordum. Sebebi öğrencilerin bu programları öğrenerek diğer derslerde de güzel ödevler hazırlayabilmelerini sağlamaktı.

Yeni müfredat ile konular kısalınca bu konuyu mecburen kısa bir şekilde geçeceğim. Yani kılavuz kitapta verilen etkinlikleri yapacağım. Daha önceki sene yaptığım etkinlikleri ise Alternatif Materyaller başlığı altında paylaşarak Kurs vb ortamlarda göstermek isteyen arkadaşların kullanımına sunacağım.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Yani kılavuz kitaptaki içeriklerin hepsini verecek bunların yanında çok önemli gördüğüm etkinlikleri de ekleyeceğim.

Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.4.2.1. Kelime işlemci programının arayüzünü ve özelliklerini tanır.
  • BT.5.4.2.2. Belirli bir amaç için oluşturduğu belgedeki metni biçimlendirir.
  • BT.5.4.2.3. Kelime işlemci programı ile oluşturduğu belgeyi düzenler.
  • BT.5.4.2.4. Metin içinde arama ve değiştirme işlemlerini yapar.
  • BT.5.4.2.5. Kelime işlemci programı ile oluşturduğu belgenin çıktısını alır.
  • BT.5.4.2.6. Farklı kelime işlemci programlarını keşfeder.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.4.2.1 – BT.5.4.2.2 – BT.5.4.2.3 – BT.5.4.2.4 – BT.5.4.2.5 – BT.5.4.2.6 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-13
KELİMELERİ NASIL İŞLERİM? DERS AKIŞI

Bu hafta Kelimeleri Nasıl İşlerim konusunda Microsoft Word programının kullanımını öğrenecek, bu konuda pratik yapacağız. Bu konuya ben çok önem veriyorum. Daha önce dediğim gibi bu programın temelinin öğrenilmesi diğer derslerde ortaya koyacağımız ürünleri de etkileyeceğinden tüm dersler için önemli bir hafta olarak görüyorum.

Hemen kullanacağımız içerikleri vererek ders akışına başlayalım.


Adım-1 Kelime İşlemci Programlar Sunumu

Kelime İşlemci Programlar Sunumu Kılavuz kitabımızda verilen ilk etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Bu sunum içerisinde Kelime İşlemci Programlarının kullanım amaçları, Microsoft Word programı yanı sıra alternatif olarak kullanabileceğimiz Google Dökümanlar ve Libre Office Programı hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Derse giriş için kullanabileceğimiz bu materyal haftanın kılavuz kitapta geçen olmazsa olmaz materyalidir.


Adım-2 Word Etkinliği – Ben Kimim?

Word Etkinliği – Ben Kimim? kelime işlemci programları kullanarak bir uygulama yapacağız. Etkinlik içerisinde bir yönerge verilmiş ve yönergeye göre Microsoft Word, Google Dökümanlar veya Libre Office ile çalışmanın yapılması istenmiş.

Ben çalışmayı Microsoft Word 2010 kullanarak yapıyorum. Uygulama olarak yapılan bir etkinlik olduğundan tek etkinlik dersin tamamını alabiliyor. Kılavuz kitapta var olan bu çalışmayı kesinlikle derste işlemeliyiz.


Adım 3- Benim Fikrim, Benim Haberim Çalışma Kağıdı

Bu etkinliğimizde Microsoft Word Programı ile bir haber oluşturacağız. Bu haberi dönem sonunda yayınlayacağımız sınıf dergisi için kullanacağız. Geçen hafta Paint programı ile dergi kapakları oluşturmuştuk. Bu hafta haberleri oluşturuyoruz. Bu şekilde ilerleyerek dönem sonunda dergimizi bitirmiş olacağız.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Bu etkinlikle öğrencilerimiz ortaya bir ürün koymuş olacaklar.


Adım 4- Kelime İşlemci Programları Testi

Microsoft Word programı için hazırlanmış bu testte Word programının en temel araçları sorulmuştur. Sınav soruları hazırlarken en çok faydalandığım bölüm bu alandır.

Microsoft Word programı için hazırlanmış bu testte Word programını kullanırken en çok faydalandığımız klavye kısayol tuşları üzerinde durulmuştur. İyi bir bilgisayar kullanıcısının bu tuşları öğrenip günlük hayatta kullanması gerektiğini düşündüğümden önem verdiğim bir testtir.

Microsoft Word programı için hazırlanmış bu testte Word programında kullandığımız ekstra özellikler sorulmuştur. Özellikle Giriş menüsü içerisinde bulunan ekle araçlarından faydalanılmıştır.

Microsoft Word programı için hazırlanmış bu testte Word programında kullandığımız görünüm menüsü ekle menüsü, pencere elemanları gibi temel özelliklerden sorular sorulmuştur. Yine sınav hazırlarken faydalandığım sorular bulunmaktadır.


Evet Kelime İşlemci Programları konumuzu bitirdik. Daha önce söylediğim gibi eski müfredatta 2. dönemin yarısında ben Microsoft Word etkinlikleri yaptırıyordum. Bu süreçte yaptırdığım etkinlikleri aşağıya ekliyorum. Belki işinize yarar.

KELİMELERİ NASIL İŞLERİM ALTERNATİF MATERYALLER

Eski müfredata göre kullandığım Microsoft Word Etkinliklerini sırayla aşağıya ekliyorum.

Ben aşağıdaki materyalleri yetişmediği için derste kullanamıyorum ama siz isterseniz bu materyallerden de faydalanabilirsiniz.


Word Etkinliği 1 – İyilik ve Kötülük

Microsoft Word programı ile çalışırken ilk etkinliğimiz olan Word Etkinliği 1 – İyilik ve Kötülük etkinliği ile alsında amaç öğrencilerimize internetten bulduğu bir bilgiyi word programında düzenleyerek görselliği güzel bir belge haline getirmesini sağlamak.

Bu etkinlikte de örnek bir yazı verilmiş ve Word programında bazı araçları kullanarak bu metin üzerinde düzenleme yapmaları istenmiştir.

Verilen metinleri özellikle kendim seçiyorum. Hikayeninde öğrencilere faydalı olmasına özen gösteriyorum. Bu hikaye sevdiğim bir hikaye fakat bizim için asıl önemli olan Microsft Word programını düzgün bir şekilde kullanabilmelerini sağlamak. Yıllarca faydalandığım güzel bir etkinlik diyebilirim.


Word Etkinliği 2 – Cam Tavan Sendromu

Microsoft Word programı ile çalışırken ikinci etkinliğimiz olan Word Etkinliği 2 – Cam Tavan Sendromu etkinliği geçen hafta öğrendiklerimizi pekiştirip üzerine yeni birkaç word özelliği daha öğreneceğiz.

Bu etkinlikte de yine örnek bir yazı verilmiş ve Word programında bazı araçları kullanarak bu metin üzerinde düzenleme yapılması istenmiştir.

Verilen örnek metin yine kişisel gelişim hikayelerinden örnek verilebilecek faydalı bir hikaye diyebilirim.


Word Etkinliği 3 – Gençlere Öğütler

Microsoft Word programı ile çalışırken üçüncü etkinliğimiz olan Word Etkinliği 3 – Gençlere Öğütler etkinliği geçen hafta öğrendiklerimizi pekiştirip üzerine sayfa düzeni ile ilgili özelliklerden filgran, sayfa arkaplan rengi, sayfa kenarlığı gibi özellikleri öğreneceğiz.

Bu etkinlikte de yine örnek bir yazı verilmiş ve Word programında bazı araçları kullanarak bu metin üzerinde düzenleme yapılması istenmiştir.

Verilen örnek metin yine kişisel gelişim hikayelerinden örnek verilebilecek faydalı bir hikaye diyebilirim.


Word Etkinliği 4 – Klavye

Microsoft Word programı ile çalışırken dördüncü etkinliğimiz olan Word Etkinliği 4 – Klavye etkinliği geçen hafta öğrendiklerimizi pekiştirip üzerine en çok kullandığımız word özelliklerinden Tablo üzerinde duracağız.

Bu etkinlikte örnek yazı verilmiş ve düzeltilmesi istenmiştir. Fakat geçen haftaların aksine bu seferki örnek metnimiz kişisel gelişim hikayesi değil Microsoft Word kullanırken kullandığımız en temel klavye kısayol araçlarını barındırıyor.

Yani etkinliği yaparken hem word programını geliştirirken hemde klavye kısayol tuşları hakkında bilgi sahibi olacağız.


Word Etkinliği 5 – İstiklal Marşı

Microsoft Word programı ile çalışırken beşinci etkinliğimiz olan Word Etkinliği 5 – İstiklal Marşı etkinliği aslında 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabülü haftasına denk geldiği için ilgili hafta ile bütünlük oluştursun diye seçtiğim bir etkinlikti.

Bu etkinlik ile artık öğrendiklerimizi tekrarlıyor örnek metnimizi verilen yönergeye göre düzenliyoruz.


Word Etkinliği 6 – Ödev Yapalım

Microsoft Word programı ile 5 etkinlik yaptık. Bu hafta ise artık öğrendiklerimizle bir ürün ortaya koyacağız. Bu etkinlikle aslında Microsoft Word programını öğretmen amacım ile ilgili bir örnek yapacağız.

Microsoft Word programına verdiğim önem öğrencilerin başka derslerde ödev yaparken temel yeterliliklere sahip olmasını sağlamaktı. İşte bu etkinlik ile aslında bunun bir provasını yapmayı hedefledim.

Sizler etkinlikteki farklı konuları seçip yaptırabilirsiniz.


Kelimeleri Nasıl İşlerim haftasına ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 14 – Sunum Yapıyorum konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

6 Comments

  1. uzaktan eğitim sürecinde çoğu öğrencide tablet ve telefon olduğundan dersi telefonumun ekranını paylaşarak telefondaki office word excel uygulamaları ile işlemeyi düşünüyorum.

  2. uzaktan eğitim surecinde bu konuyu nasıl işlemeyi düşünüyorsunuz? malum çoğu öğrenci tablet ve telefon ile bağlanıyor.

    • Şimdi bakacağım hocam. Daha önceki derslerde bu dersi düşünerek google hesabı açtırdım. Dökümanlar ile birşeyler hazırlamalarını isteyeceğim bugün çalışacağım üzerinde umarım iyi bir şablon çıkarırız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*