Alternatif Kodlama Araçları

Alternatif Kodlama Araçları sayfası Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersimizin en önemli konusu olan Kodlama alanında kullandığım Web Siteleri ve Uygulamaları içermektedir.

İnternet üzerinde arama yaptığınızda Kodlama ile ilgili kendinizi geliştirebileceğiniz onlarca uygulama olduğunu göreceksiniz. Ben fırsat buldukça bu araçları teker teker deniyorum. Denemelerim sonucunda ortaokul öğrencileri için faydalı olabileceğini düşündüğüm bu Alternatif Kodlama Araçlarının tanıtımını yapıyorum.

Özellikle 2. Dönem konularında ve hafta sonu kurslarında bu Kodlama Araçlarından faydalanıyorum. Kullandığım bu araçları gelin birlikte inceleyelim.

EBA KODLAMA CODY OYUNU

İlk tanıtacağım Alternatif Kodlama Aracımız EBA üzerinde bulunan Cody Oyunu olacak.

Bu oyun 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında EBA Kodlama üzerinden yayına girdi. An itibariyle baktığımda oyun sayfası 398.000 kez görüntülenmiş. 1 Senede yaklaşık 400k görüntülenme çok iyi ama bence potansiyele bakınca yetersiz.

Basit bir uygulama da olsa biz elimizden geldiğince bu tarz araçları kullanmaya çalışacağız. Bu yüzden ilk önerim bu uygulama oldu.

Alternatif Kodlama Araçları Cody Oyunu

EBA Kodlama Cody Etkinliği

Yukarıdaki linkte uygulamanın daha detaylı tanımını yaptım. 2. Dönem Kodlama konusunda öğrencilerimize mutlaka uygulatmamız gerektiğini düşünüyorum.

EBA Kodlama Blockly Etkinliği

EBA Kodlama üzerinden devam edelim. Alternatif Kodlama Araçları başlığı altında ikinci önerim Blockly Games olacak. Bu araç 2017-2018 Eğitim Öğretim döneminden itibaren EBA üzerinde yerini aldı.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitabını incelediğimizde 12-18. haftalar arasını bu kodlama aracının kullanımına ayırdığını görebiliyoruz. Bu sebeple zaten herkes tarafından bilindiğini düşünüyorum.

Yukarıdaki sayfayı incelediğinizde Blockly Games Aracını derste nasıl kullanıldığı gibi Oyun hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Oyunu

Alternatif Kodlama Araçları içerisinde EBA Kodlama üzerinden önerebileceğim bir diğer uygulama ise Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Oyunu olacak.

Bu uygulama EBA üzerinde ne zaman yayına girdi bilmiyorum fakat ben biraz geç keşfettim sanırım. Geçen sene yani 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında keşfettiğim bu Algortitma Oyununu özellikle Hafta sonu kurslarında kullandığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

Yukarıdaki adreste oyuna girme linklerini ve oyun hakkındaki görüş ve önerilerimi paylaştım. Sizde vaktiniz var ise derslerinizde veya kurslarınız da bu araçtan faydalanabilirsiniz.

Algo Dijital Gezegen Gezgini ile Kodlama

EBA üzerinde bulunan Alternatif Kodlama Araçlarımız bittiğine göre diğer araçlarımıza geçiş yapıyorum. Algo Dijital Gezegen Gezgini ile Kodlama Aracı TEGV tarafından ortaya çıkmış bir uygulamadır. İlk reklamını gördüğümde ne kadar sevindiğimi anlatamam.

Bir eğitim vakfının Kodlama konusuna eğilmesi ve bu konuda çalışma yapmaya başlamasını dersimiz açısından anlamlı buluyorum. Her sene tüm öğrencilerime bu aracı kullandırıyorum. Ne kadar fazla kullanılırsa bu alandaki eksiği görüp yeni içerikler üretirler diye düşünüyorum.

Yukarıda dediğim gibi bu tarz uygulamaların kullanım sayıları yeni içeriklerin üretilmesi için teşvik edici olabilir. Nitekim ilk açıldığında 20 bölüm olarak sunulan bu ürün daha sonra yeni gezegenler eklenerek bölüm sayısı artırıldı. Devamı gelir diye düşünüyorum.

Kodlama Etkinliği Compute It

En sevdiğim Alternatif Kodlama Araçlarından bir tanesi Compute It uygulamasıdır. Bu araç şimdiye kadar uyguladağımız araçların tam tersi şekilde çalışmaktadır. Normalde görev verilir biz kodları yazarak o görevi yerine getirmeye çalışırız. Compute It ise kodları veriyor ve o kodların sonuçlarını göstermemizi istiyor.

Alternatif Kodlama Araçları Cody Oyunu Compute It Etkinliği

Kodlama Etkinliği Compute It

Bu kodlama aracını yaklaşık 3 senedir kullanıyorum ve kullandırmaya çalışıyorum. İlk uygulama yaptırdığım sıralar dili İngilizce olan bu uygulama Ülkemizden giriş sayısı arttığı için Türkçe Dil Desteğine kavuşmuştur.

Dersinizin iki saatini ayırarak veya kurslarınız var ise bu kurslarda iki saat ayırarak bu kodlama aracını sınıfınızda uygulayabilirsiniz.

Lightbot Hour ile Kodlama

Alternatif Kodlama Araçları Lightbot Hour ile Kodlama yine sevdiğim bir uygulama. Bu Kodlama aracının en sevdiğim özelliği Fonksiyonlar konusunu anlatırken zorlandığımda yardımıma yetişiyor olması.

İçerisindeki hemen hemen tüm bölümleri Fonksiyon kullanarak geçirtmeye çalışıyor. Kodlamanın anlatması en zor konusunda baş yardımcım diyebilirim.

Uygulamanın flash ile çalışması bir eksi ama ilerde onlarda uygulamada geliştirmeye giderek html5 gibi yeni nesil bir sürüme çevirirler diye düşünüyorum.

SpriteBox ile Kodlama

Oyun oynayarak Kodlama öğrenmek veya Öğretmek istiyorsanız işte tam aradığınız araç SpriteBox Kodlama aracı.

Bu kodlama aracını LightBot ile beraber tanıdım aslında ama öğrenciler çok sevdiği için devamlı kullanmaya başladım.

Bu uygulamada LightBot gibi flash tabanlı çalışan bir kodlama aracı. Flash uygulamaları giderek desteğini kaybediyor maalesef. Yeni nesil bir şekilde sunulur diye bekliyorum.


Arkadaşlar burada sunduğum Alternatif Kodlama Araçları 1-2 derslik kısa etkinliklerden oluşmakta. Yani ara ara öğrencilerin dikkatlerini toplamak için veya sadece bir alanda farklı etkinlikler yapmak için kullanılabilir.

Kapsamlı bir kodlama aracı ile sıfırdan başlayarak temel kodlama eğitimi vermek veya almak istiyorsanız size sunacağım en iyi örnek Code.org olacaktır.

Code.org konusunda hazırladığım tüm içeriklere ulaşmak için Code.org ile Kodlama Eğitimi linkinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Açılan sayfada kendi kendinize Kodlama öğrenebileceğiniz Code.org kursları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Codeorg ile Kodlama

Yeni Alternatif Kodlama Araçlarını deneme yaptıkça başlık altına ekleyeceğim. Sizin önerileriniz olursa yorum atmanız yeterli.

Faydalı olması dileğiyle.

3 Comments

  1. Sitenizi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak ilgiyle takip ediyor ve çok faydalı buluyorum, elinize emeğinize sağlık…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*