Bilgisayarlar Nasıl Çalışır? Videosu

Merhaba Arkadaşlar, Bilgisayarlar Nasıl Çalışır? Videosu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Haydi veri toplamaya konusu için hazırlanmıştır. Video ile;

 • 6.5.1.10. Matematik ve bilgisayar bilimi arasındaki ilişkiyi tartışır.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Yeni Müfredat ile Öğretmen kılavuz kitabı ile birlikte ders materyalleri de paylaşılmıştır. Bu materyalleri derslerimde kullanmak ve bir arada olmasını sağlamak adına kendi sitemden paylaşıyorum. Bu kapsamda Programlama konusuna giriş yapmak için 6. sınıflar için hazırlanan Bilgisayar nasıl çalışır? veya Bilgisayarlar Hangi Dili Konuşurlar? konusu için hazırlanmış bu animasyonu aşağıda paylaşıyorum.

Videoyu izlerken dikkatlerini çeken kavramları, sözcükleri defterlerinize not ediniz. Video sonunda bu kavramlar üzerinde konuşacağız.


BİLGİSAYAR NASIL ÇALIŞIR? 
ANİMASYONU

Videoyu Bilgisayarlar Nasıl Çalışır? Videosu yazısına tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu sayede donmadan videonuzu izlettirebilirsiniz.

Videoyu izlerken not aldığınız kavramlar üzerinde konuşalım. Ardından aşağıdaki soruları yanıtlamaya çalışalım.

 • Az önce bir video izledik. İzlediğimiz videoda neler vardı?
 • Videoda en çok dikkatinizi çeken nokta neresiydi?
 • Videoyu izledikten sonra bilgisayar bilimleri ve matematik arasında nasıl bir ilişki olduğunu düşündünüz?

Bu soruları yanıtladıktan sonra bir sonraki etkinliğimizi yapmaya geçebiliriz.

Bilgisayarlar Nasıl Çalışır? Videosu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 1 – Haydi Veri Toplamaya ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Video yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

16 Comments

 1. Hocam emek etmişsiniz çok teşekkürler. zaman zaman bizimde çok işimize yarıyor. Lakin bu animasyonu ne EBA da ne meb sitesinde göremedim. kitapta ise sadece etkinlik kısmında yazıyor. Merak ettim açıkçası ben mi bulamadım diye. Zaten sizin sitenizde olmasa hiç ulaşamayacaktım Nereden ulaştınız tam kaynak ya da link vermeniz mümkün mü? şimdiden teşekkürler emeğinize sağlık..

  • Teşekkür ederim hocam kılavuz kitaptaki etkinlikleri bir şekilde bulmaya çalışıyorum. Bu video Kılavuz kitabımızın yazarları olan KEŞFET PROJESİ sitesinde öğretmen kaynakları arasında yer almaktadır. Bulamadığınız etkinlikler olursa yardımcı olmaya çalışırım.

 2. Soru 1: Az önce bir video izledik. İzlediğimiz videoda neler vardı?
  Cevap: Bilgisayar nasıl çalışır? ve Bilgisayarlar Hangi Dili Konuşurlar? sorularının cevapları vardı.

  Soru 2: Videoda en çok dikkatinizi çeken nokta neresiydi?
  Cevap: Bilgisayar Kasasının İçeresinde Sayıların Olması.

  Soru 3: Videoyu izledikten sonra bilgisayar bilimleri ve matematik arasında nasıl bir ilişki olduğunu düşündünüz?
  Cevap: Bilgisayarlar Ve Matematik Sayılarla Uğraşırlar.

 3. Youtube at videoyu Googleden para kazanıon da vergisini veriyonmu? Öğretmensin bide yazık! seni şikayet etmeli en iyisi

  • Youtube okullarda engelli durumda derste göstermek isteyen arkadaşlar sıkıntı çekmeden gösterebilsin diye bu şekilde eklendi. Videolar üzerinde kapsamlı çalışma devam etmekte olup alternatifler eklenecektir.

  • Bu nasıl bir üsluptur.Gayet düzenli ve kolay ulaşılabilir bir site. Dediği gibi okullarda zaten youtube açılmıyor. Bu arada önceden link veriyordunuz hocam indirmemiz için.Özgür Hocam’a kendi adıma teşekkür ederim

   • Video üzerinde çıkıyor diye vermemiştim ama direk indirme linkini altına eklerim hocam. Önemli değil herkes fikrini yazabilir bilmiyordu demek ki benim o hizmet üzerinden para kazandığımı falan düşündü ve YouTube gibi profesyonel bir araç varken bu aracı kullanmamı biraz sert eleştirmiş. Saygı duyacağız ve öğrencilerimize internette konuşurken dikkat etmesi gerekenleri anlatırken biraz daha özen göstereceğiz.

    Sizin dışınızda tepki koyanlarda olmuş teşekkür ederim savundukları her birine ayrı ayrı.

  • Cahillik diz boyu. MEB okullarda Youtube sitesine girişi engellemiştir çünkü kimsenin çocuğunun videoların altındaki kontrolsüzce türeyen küfürlü yorumları okumasını istemez. Engellemese bile o siteye okullarda asla girilmemeli zaten. Özgür hoca işinde çok iyi ve öğretmen, öğrenci herkese yardımcı olan bir meslektaşım. Ve emin olun hiçbirimiz buralara video yükleyerek zaten beş kuruş kazanamayız. Amaçta bu değil.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*