Code.org ile Kodlama Eğitimi

Code.org ile Kodlama Eğitimi sayfası Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersimizin en önemli konusu olan Kodlama alanında yapılabilecek eğitimleri içermektedir.

Sayfa içerisinde code.org sitesini dersinizde kullanabilmeniz için gerekli tüm bilgiler bulunmaktadır. Hemen içeriklerimize başlayalım.

CODE.ORG NEDİR?

Çocuklarımıza programlamayı keyifli bir şekilde öğretmek amacıyla hazırlanmış bir web sitesi veya portaldır. Code.org öğretici ve harika tasarlanmış onlarca uygulama, video ve dersten oluşmaktadır.

Blok Tabanlı Kodlama araçları içerisinde sayabileceğimiz en iyi hazırlanmış araçtır.En önemli avantajı Türkçe Dil desteği sağlamasıdır.

Code.org Nasıl Kullanılır?

Code.org sitesini bireysel kodlama öğrenmek için kullanabileceğiniz gibi bir öğretmenseniz sınıfınızdaki öğrencilerle kullanabilir, onların gelişimlerini takip edebilirsiniz.

Eğer Bilgisayar Öğretmeniyseniz ve daha önce Code.org kullanmadıysanız. sizin için Code.org Kullanma Rehberi hazırladım. Sayfaya girerek kapsamlı kullanma rehberimiz sayesinde hesap oluşturabilir, öğrencileriniz için kurslar açabilir, onları takip edebilirsiniz. Sizde kolayca Code.org ile Kodlama Eğitimi verebilirsiniz.

CODE.ORG’U NASIL KULLANIYORUM

Kodlama Eğitimi verirken ilk faydalandığım site Code.org oluyor. Öncelikle kendi hesabımdan öğrencilerime bölüm açıyorum. Onlara şifrelerini veriyor ve verdiğim bölümü tamamlamalarını istiyorum. Bende kendi panelim üzerinden onları takip ediyorum. Kodlama Eğitimleri arasında Code.org ile Kodlama Eğitimi insanı az yoran eğitimlerden birisi. Zaten sitemiz bir çok şeyi kendi hallediyor.

Açtığım kursları tamamlayan öğrencilere sertifikalarını veriyorum ve yapamayan diğer öğrenciler için bitiren arkadaşları görevlendiriyorum.

Bu sayede Akran Eğitimi alarak hem anlatan kişiler kendini daha fazla geliştiriyor hemde geri kalan öğrenciler ilerlemiş oluyor.

Code.Org Etkinliği sayfası üzerinden okulumda yaptığım uygulamayı görebilirsiniz.

Sizde kendi okulunuzda benim gibi etkinlikler yaparak Code.org ile Kodlama Eğitimi vermek istiyorsanız öncelikle code.org sitesine üye olmalı ve eğitim açmalısınız. bunun için ayrıntılı bilgiyi Code.org Kullanma Rehberi sayfasında anlatmıştım, faydalanabilirsiniz.

HANGİ CODE.ORG KURSUNU SEÇMELİYİM?

Code.org içerisinde çok fazla kurs bulunmakta. Kursu alacak kişinin yaşına ve kodlama alt yapısına göre farklı seçimler yapabilirsiniz. Ben 5. ve 6. Sınıf öğrencilerine Kodlamaya Giriş konusu için kullanıyorum.

Aslında benim amacım Scratch programı ile tanışmadan önce blok tabanlı kodlama araçlarının nasıl çalıştığını öğrenmeleri ve temel kodlama bilgilerine sahip olmalarını sağlamak.

Sizinde durumunuz benim gibi ise o zaman size tavsiye edeceğim en iyi Code.org Kursu 20 Saatlik Hızlandırılmış Kurs olacaktır. Ben bu kursu kullanıyorum.

Önerilen Kurs Code.org Hızlandırılmış Kurs

Code.org ile Kodlama Eğitimi verecekseniz veya alacaksanız her zaman söylediğim gibi Code.org üzerinde benim kullandığım ve önerdiğim kurs Hızlandırılmış Kurstur.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org ile Kodlama Eğitimi - Codeorg Hızlandırılmış Kurs

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Hızlandırılmış Kurs Tanıtım ve Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen kursumuzu verdiğimize göre Code.org üzerinde bulundan diğer kursları sırasıyla verelim.

CODE.ORG ÜZERİNDE BULUNAN DİĞER KURSLAR

Burada sizlere Code.org üzerinde bulunan diğer kurslar hakkında bilgi vereceğim. Denediğim tüm kursların artı ve eksilerini yazmaya çalışacağım. Yazıyı okuyarak hangi kursu almanız gerektiği veya hangi kursu vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.


Code.org Ders-1 veya Kurs-1

Kurs yüzün üzerinde bölümden oluşmaktadır. 4-6 yaş grubu öğrenciler için hazırlanmışOkuma yazma bilinmese dahi yapılabilecek zorluktadır. Anaokulu ve 1. sınıfları için önerilir.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org ile Kodlama Eğitimi - Code.org-Ders-1

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Ders-1 Tanıtım ve Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Ders-2 veya Kurs-2

Kurs yüzün üzerinde bölümden oluşmaktadır. 7-11 yaş grubu öğrenciler için hazırlanmışOkuma yazma bilen öğrenciler için hazırlanmıştır. 2. sınıf ile 5. sınıf arasındaki öğrenciler önerilir

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org ile Kodlama Eğitimi - Code.org-Ders-2

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Ders-2 Tanıtım ve Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Ders-3 veya Kurs-3

Kurs yüzün üzerinde bölümden oluşmaktadır. 8 yaş ve üzeri öğrenciler için hazırlanmışOkuma yazma bilen öğrenciler için hazırlanmıştır. Ders 2 nin devamı olarak görülmektedir. Uzun soluklu bir eğitim vermeyi planlıyorsanız eğer Önce Ders 2 sonra Ders 3 verilmesi muhteşem olacaktır.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org ile Kodlama Eğitimi - Code.org-Ders-3

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Ders-3 Tanıtım ve Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Ders-4 veya Kurs-4

Kurs yüzün üzerinde bölümden oluşmaktadır. 10 yaş ve üzeri öğrenciler için hazırlanmışOkuma yazma bilen öğrenciler için hazırlanmıştır. Ders 2 ve Ders 3 ün devamı olarak görülmektedir. Uzun soluklu bir eğitim vermeyi planlıyorsanız eğer Önce Ders 2 sonra Ders 3 en son Ders 4  verilmesi muhteşem olacaktır.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org ile Kodlama Eğitimi - Code.org-ders-4

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Ders-4 Tanıtım ve Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Minecraft Kod Saati

Kurs 14 bölümden oluşmaktadır. Ortaokul öğrencilerime açtım kursu bir derste bitirdiler. Çok kısa bir kurs küçük yaş grupları için uygulanabilir seviyede fakat büyük yaş guruplarını kesmeyecektir.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org Minecraft Kod Saati

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Minecraft Kod Saati Tanıtım – Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Minecraft Tasarımcısı

Kurs 12 bölümden oluşmaktadır. Ortaokul öğrencilerime açtım kursu bir derste bitirdiler. Çok kısa bir kurs küçük yaş grupları için uygulanabilir seviyede fakat büyük yaş guruplarını kesmeyecektir.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org Minecraft Kod Saati

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Minecraft Tasarımcısı Tanıtım – Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Anna ve Elsa

Kursumuz sadece 20 bölümden oluşmaktadır. Normalde bu kadar kısa bölümleri açmıyorum. Fakat popüler çizgi film karakterlerinin isimlerinin geçmesi öğrencilerde aşırı merak uyandırıyor. Ekstra bir motivasyon ile kodlama yapıyorlar.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org Anna ve Elsa

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Anna ve Elsa Tanıtım – Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Buz Devri

Kursumuz tıpkı Gumball gibi sadece 11 bölümden oluşmaktadır. Normalde bu kadar kısa bölümleri açmıyorum. Fakat popüler çizgi film karakterlerinin isimlerinin geçmesi öğrencilerde aşırı merak uyandırıyor. Ekstra bir motivasyon ile kodlama yapıyorlar.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org Buz Devri

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Buz Devri Tanıtım – Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Gumball

Kursumuz sadece 11 bölümden oluşmaktadır. Normalde bu kadar kısa bölümleri açmıyorum. Fakat popüler çizgi film karakterlerinin isimlerinin geçmesi öğrencilerde aşırı merak uyandırıyor. Ekstra bir motivasyon ile kodlama yapıyorlar.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org Gumball

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Gumball Tanıtım – Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Code.org Star Wars

15 bölümden oluşan bu kurs öğrencileri kesmedi. Yani bir solukta bitirdiler. 1 dersimizi bile almadı. Daha önce alıştıkları görsel blokları kullanarak kodlama yapsalar dahi blokların şekilleri değiştiğinden farklı olarak algıladılar. Diğer açtığım kurslara nazaran pek popüler olduğunu söyleyemem. Ama fazla vakit almıyor o yüzden kursu açarak öğrencilerinize uygulatmakta fayda var.

Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak direk kursa başlayabilirsiniz.

Code.org Star Wars

Eğer kurs hakkında daha detaylı bilgi isterseniz Code.org Star Wars Tanıtım – Cevap Anahtarı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Şimdilik incelediğim bölümler bu kadar. Aslında üst seviye kurslar var fakat onları kodlamaya giriş için değil farklı alanlarda kullanmayı düşünüyorum.

Mesela Mobil Uygulama geliştirmek için var olan eğitimi kendi eğitimim ile birleştirerek farklı bir alan oluşturmak istiyorum.

Bunun yanında birde kullanabileceğim Oyun Laboratuvarı var Scratch gibi çevrimiçi uygulama yapabiliyorsunuz. Onu da yine sonra değerlendirmeyi düşünüyorum.

CODE.ORG TÜM KURSLAR CEVAP ANAHTARI

Arkadaşlar siteye en çok ziyaretçi çeken başlığın bu olduğunu söyleyebilirim. Kimse öğreneyim diye arama yapmıyor, görevleri yerine getireyim tamam diye düşündüklerinden hazır olarak cevaplara ulaşmak istiyorlar.

Ben çok sıkışınca baksınlar diye cevap anahtarı sayfası eklemiştim. Sağlamda ziyaretçi geliyordu fakat amacımız ziyaretçi çekmek değil eğitim vermek olduğundan cevapları kaldırdım.

Çok çok sıkıştığınız bölümleri Code.org Tüm Kurslar Cevap Anahtarı sayfasından sorarsanız eğer 1-2 bölümlük olarak ekran resmi çekip atıyorum.

CODE.ORG BİTTİ SIRADA NE VAR?

Arkadaşlar Code.org daha önce dediğim gibi Kodlamaya başlangıç etkinliğimiz. Temel kodlama bilgilerini edindiğimize göre artık devam edebiliriz.

Kodlama konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız. Scratch konusu ile devam etmenizi öneririm. Kendi eğitimlerimi oluşturduğum Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfası ile eğitime devam edebilirsiniz.

Scratch İle Kodlama Eğitimi

Açılan sayfadaki yönergeye uygun olarak hareket ederek Scratch ile çok güzel projeler ortaya çıkarabilirsiniz. Daha sonra bu öğrendiklerimiz ile Arduino eğitimlerini alabilir ve Robotik Kodlama alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*