Ülke Veri Tablosu Oyunu

Merhaba Arkadaşlar, Ülke Veri Tablosu Oyunu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Haydi Veri Toplamaya konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.1.1. Verileri toplayarak türlerine göre sınıflandırır.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Etkinliğe başlamadan önce geçmiş bilgilerimizi bir hatırlayalım. Geçen sene veri ve bilgi kavramlarını öğrenmiştik. Tanımlarını tekrar hatırlayalım.

Veri: Kavram veya komutların, iletişim, yorum ve işlem için elverişli biçimli gösterimi.

Bilgi: Araştırma, gözlem ve benzeri öğrenme yolları ile elde edilen gerçektir.

Şimdi bu bilgilerden faydalanarak aşağıdaki etkinliği yapalım.

ÜLKE VERİ TABLOSU UYGULAMA

Aşağıdaki metinden yararlanarak soruların yanıtlarını bularak yanlarına yazınız. Her sorunun yanıtı metin içerisinde olmayabilir. Burada araştırmacı kişiliğinizin devreye girmesi gerekiyor.

Üstte karışık şekilde yer alan veri tipleri ile tablodaki tanımları eşleştiriniz. Birinci soruda verdiğiniz cevapları uygun veri tipine göre tabloya yerleştiriniz.

Bittikten sonra kontrol et tuşuna basarak hepsinin doğru olduğundan emin olunuz.


ÜLKE VERİ TABLOSU ÇALIŞMA KAĞIDI

Ülke Veri Tablosu

VERİ TİPLERİ GÖRSELİ

Aşağıdaki görselde Karakter Veri Tipi, Mantıksal Veri Tipi, Sayısal Veri Tipi, Özel Veri Tipi ve Karakter Dizisi Veri Tipi verilmiştir.

Veri Tipleri Görseli
Veri Tipleri Görseli

Yukarıdaki görsel aslında tüm konuyu özetlemektedir. Sınavda bu konudan bolca soru çıkabilir. İyi öğrenmeye çalışalım. Takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.


Ülke Veri Tablosu Oyunu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 1 – Haydi Veri Toplamaya ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ülke Veri Tablosu Oyunu yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

14 Comments

  1. çok teşekkürler Kader Hocam sizin sayenizde 10 yanlış yaptım desem yalan olur 10 doğru sizi seviyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*