Ülke Veri Tablosu Oyunu

Merhaba Arkadaşlar, Ülke Veri Tablosu Oyunu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf yeni müfredatında bulunan Haydi Veri Toplamaya konusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 6.5.1.1. Verileri toplayarak türlerine göre sınıflandırır.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Etkinliğe başlamadan önce geçmiş bilgilerimizi bir hatırlayalım. Geçen sene veri ve bilgi kavramlarını öğrenmiştik. Tanımlarını tekrar hatırlayalım.

Veri: Kavram veya komutların, iletişim, yorum ve işlem için elverişli biçimli gösterimi.

Bilgi: Araştırma, gözlem ve benzeri öğrenme yolları ile elde edilen gerçektir.

VERİ TİPLERİ GÖRSELİ

Aşağıdaki görselde Karakter Veri Tipi, Mantıksal Veri Tipi, Sayısal Veri Tipi, Özel Veri Tipi ve Karakter Dizisi Veri Tipi verilmiştir.

Veri Tipleri Görseli
Veri Tipleri Görseli

Yukarıdaki görsel aslında tüm konuyu özetlemektedir. Sınavda bu konudan bolca soru çıkabilir. İyi öğrenmeye çalışalım. Takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

Şimdi bu bilgilerden faydalanarak aşağıdaki etkinliği yapalım.


Ülke Veri Tablosu Oyunu Uygulama


Birinci aşamayı tamamladıysanız ikinci aşama ile devam edelim.

Ülke Veri Tablosu

Hepsini doğru bir şekilde yaptıysanız tebrik ederim. İlk etkinliğimiz olmasına rağmen konuyu öğrendik demektir. Şimdi pekiştirmek için etkinliklerimize devam edebiliriz.

Eğer bilgisayar ortamında yapma imkanınız yok ise sizin için kılavuz kitapta yer alan ektinliğin orijinal halini ekleyeceğim. Çıktısını alarak doldurabilir ve dosyanızda saklayabilirsiniz.

Yukarıda ön izlemesi verilen çalışma kağıdını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


Ülke Veri Tablosu Oyunu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 6. Sınıf – Hafta 1 – Haydi Veri Toplamaya ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Etkinlik yeni müfredata göre hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur.

Faydalı olması dileğiyle…

42 Comments

  1. Merhabalar Hocam
    Paylaşımlarınızdan derslerimde çok faydalanıyorum.
    Ellerinize sağlık…

    • Prensip olarak içerik çalmıyoruz. Muhtemelen bahsettiğiniz siteler bizden esinlenerek oluşturmuşlardır. Tüm etkinlikleri kendim oluşturmaya çalışıyoruz. Başka yerden alıntı var ise mutlaka izni alınmıştır ve alınan yer kaynak olarak belirtilmiştir.

  2. çok teşekkürler Kader Hocam sizin sayenizde 10 yanlış yaptım desem yalan olur 10 doğru sizi seviyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*