6. Sınıf – Hafta 15 – Veriler Filtreleniyor ve Sıralanıyor

Merhaba Arkadaşlar, Yeni haftamıza Veriler Filtreleniyor ve Sıralanıyor konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta 6. Sınıf – Hafta 14 – Sayılarla Oynuyorum konusunu işleyerek Microsoft Excel Programına giriş yapmıştık. Bu hafta Yeni Excel Etkinlikleri ile devam edeceğiz. Eğer konularınız yetişmedi ise ilgili haftaya dönerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer konuları tamamladıysanız  Veriler Filtreleniyor ve Sıralanıyor konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.4.1.2. Belirli bir amaç için oluşturduğu tabloyu biçimlendirir.
  • BT.6.4.1.3. Oluşturduğu tablo üzerinde hesaplama işlemleri yapar.
  • BT.6.4.1.4. Tablodaki verilere filtre uygular.
  • BT.6.4.1.5. Amaca uygun grafik türlerini kullanarak veriyi görselleştirir.
  • BT.6.4.1.7. İş birliğine dayalı olarak oluşturduğu belgeyi paylaşır.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “ BT.6.4.1.2 – BT.6.4.1.3 – BT.6.4.1.4 – BT.6.4.1.5 – BT.6.4.1.7 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-15
VERİLER FİLTRELENİYOR VE SIRALANIYOR DERS AKIŞI

Microsoft Excel konusunda hazırlanmış etkiniklerden oluşan Veriler Filtreleniyor ve Sıralanıyor haftasında Microsoft Excel öğrendiğimiz beceriler üzerine yenilerini ekleyeceğiz.

Hazırsanız hemen başlayalım.


Adım-1 Tablolama Programında Sıralama

Microsoft Excel Programını öğrenmek için geçen hafta birkaç etkinlik yapmıştık. Bu hafta ise Tablolama Programında Sıralama Etkinliği ile devam edeceğiz.

Kılavuz kitapta verilen bu etkinliği kesinlikle uygulayacağız.


Adım-2 Tablolama Programında Filtreleme

Bir önceki Microsoft Excel etkinliğimizin benzeri aslında bu etkinliğimizde. Onda sıraya dizerken bu etkinlik ile istediğimiz değerlere göre filtre uyguluyoruz.

Kılavuz kitapta excel için verilen son etkinlik olan bu etkinliği de uyguluyoruz. Fazla uzun sürmüyor zaten.


Adım-3 Hesap Tablosu Testi

Benim sitede görmeye alışık olduğunuz klasik kazanım kavrama testlerimizden Hesap Tablosu Testi ile hem Microsoft Excel programı hakkında çıkabilecek soruları göreceğiz. Hemde 2. yazılıda bu konudan soru çıkacağı için sınava hazırlanmış olacağız. Ben ders sonunda sınıfla birlikte mutlaka uyguluyorum.

Kılavuz kitapta bulunmayan bu materyali kullanıp kullanmamak size kalmış.


Bugün dersimizde Tablolama Programlarında yani Microsoft Excel Programında elimizde olan verileri belirli bir amaç uğruna Sıralama ve Filtreleme yaptık.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 1 Dönem 2. Yazılıdan önceki son haftamızdı. Etkinlikten vakit kalırsa öğrencilerin çalışması için eski konulardan bahsedebilir. Sınav haftası hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.

Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

İkinci sınava kadar olan konuları bitirdik. Haftaya Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf 1. Dönem 2. Yazılısını yapacağız. İşlediğimiz tüm konulara bakarak çalışıp gelmeye özen gösterelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*