6. Sınıf – Hafta 1 – Bilişim İle Değişim

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazıyı okuduğumuza göre Bilişim ile Değişim konusu ile yeni eğitim öğretim yılına başlıyoruz demektir. Öncelikle yeni yıl hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.

HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

 • BT.6.1.1.1. Bilişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemini değerlendirir.
 • BT.6.1.1.2. Bilgisayarların akıllı davranış modellerini kullanma biçimlerini açıklar.
 • BT.6.1.1.3. Bilişim teknolojilerinin beden ve ruh sağlığına etkilerini yorumlar.
 • BT.6.1.1.4. Bilişim teknolojilerinin sosyal ve kültürel hayata katkılarını ve risklerini örnekler üzerinden tartışır

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.6.1.1.1 – BT.6.1.1.2 – BT. 6.1.1.3 – BT.6.1.1.4 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.

HAFTA-1
BİLİŞİM İLE DEĞİŞİM DERS AKIŞI

Öncelikle bu hafta ilk haftamız. Kılavuz kitapta direk konuları işlemeye başlamış. Birinci dönem konuların sıkışmış olması sebebiyle bizimde fazla vakit kaybetmeden derse başlamamız gerekiyor. Fakat ben öncelikle öğrencilerle tanışmayı dersimiz hakkında bilgi vermeyi, dersin işleniş şekli hakkında temel kuralları öğrencilerle tartışarak birlikte almayı öncelikli olarak görüyorum. Özellikle ilk 2-3 hafta birlikte aldığımız kuralları titizlikle uygulayarak öğrencilerin alışmasını sağlamanız faydanıza olacaktır.

Bu sayede ilerde sınıf yönetiminde problem yapamayacak başlangıçta kaybettiğiniz vakti fazlasıyla telafi edeceğiz. Bu bahsettiğim süreç yaklaşık 40 dakika bir ders süresi alacaktır. Geriye kalıyor sadece bir dersimiz. Bakalım kılavuz kitapta verilen içerikleri yetiştirebilecek miyiz?

Adım-1 Teknolojik Ben Çalışma Kağıdı

İlk dersimizin ilk materyali Teknolojik Ben Çalışma Kağıdı ile geçmiş bilgilerimizi hatırlayacağız. Yeni müfredat ilk hazırlandığında kazanımların 6. sınıf kazanımlarının 5. sınıf ile aynı şekilde yazılması korkutmuştu. Daha sonra içerikleri görünce farklı konular anlatıldığını gördük. Fakat biz 6. Sınıflarda yeni konuları işlerken mutlaka 5. sınıfta öğrendiklerini hatırlayıp üzerilerine yeni bilgiler inşa etmelerini sağlayacağız.

Bu materyal öğrencilerimizin geçen seneden neler hatırlayıp neler hatırlamadıklarını tespit etmek için güzel bir çalışma.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği ben Kavram haritası oluşturmak için kullanıyorum.

Adım-2 Yeni Teknolojileri Biliyor muyuz? Sunumu

6. Sınıf, ilk dersimiz ilk sunumumuz Yeni Teknolojileri Biliyor muyuz? Sunumu ile Nesneleri İnterneti, Akıllı Binalar, Artırılmış gerçeklik gibi kavramların yanı sıra özellikle Yapay Zeka konuları hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Kılavuz kitaba göre ayarlanmış bu sunumu derste kullanmanızı öneriyorum. Çünkü bu sene kılavuz kitaba birebir uyumlu hareket edeceğiz.

Adım-3 Teknolojik Ben ve Ruhum Çalışma Kağıdı

Teknolojik Ben ve Ruhum Çalışma Kağıdı ile bu haftanın en önemli konusuna giriş yapıyoruz. Yine geçen sene işlediğimiz bir konuyu hatırlayacağız. Geçen sene Bilgisayar başında nasıl oturmalıyım konusunu işleyerek Bilgisayarın fiziksel etkileri üzerinde durmuştuk.

Bu sene fiziksel etkileri hatırlayacak üzerine psikolojik etkileri üzerinde duracağız. Yeni duyacağımız bir çok terim olan bu konu haftanın en önemli konusudur. Bundan sonraki etkinliklerimiz de bunun üzerine odaklı olacak.

Kılavuz kitapta verilen bu etkinliği mutlaka uyguluyoruz. Önemli terimlerin geçtiği bu konuyu dilerseniz not aldırabilirsiniz.

Adım-4 Teknolojinin Etkileri Çalışma Kağıdı

Bir önceki çalışmamızda Teknolojinin Psikolojik etkilerini öğrenmiştik. İlk kez duyduğumuz bir çok terim olduğundan bu konuda pratik yapmak adına Teknolojinin Etkileri ve anlamlarını karışık olarak verdiğim bu etkinlikte birbirleriyle eşleştirme yapacağız.

Kılavuz kitapta birleşik olarak verilmiş bu etkinliği ben ayrı olarak yaptım. Siz dilerseniz öğrencilerin evde bu etkinliği yaparak pratik yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Meraklıları için yazıyorum etkinlik Learning Apps ile etkileşimli hale getirilmiştir.

Adım-5 Teknolojinin Etkileri Ev Ödevi

Daha önce de söylediğim gibi bu haftanın en önemli konusu Teknolojinin Etkileridir. Bu sebeple hemen hemen her hafta verdiğim ev ödevlerinde bu hafta bu konu üzerinde duruyorum.

Ev ödevi ile öğrencilerimiz kendilerini ve yakın çevresini gözlemleyecek Teknolojinin olumsuz etkilerinden hangilerini yaşadıklarını belirtecek. Bu gözlem sırasında kendisinde veya yakınlarında hangi etkiler olduğunu gözlemlemek için mecburen tüm etkileri hatırlayacaktır.

Kılavuz kitapta olmayan bu etkinliği ben yaptırıyorum. Karar size ait.

Adım-6 Bilişim ile Değişim Testi

Bugün Neler Öğrendik ile yukarıda vermiş olduğumuz tüm bilgilerin ne derece öğrenildiğini tespit etmeye çalışıyoruz.

Bugün işlediğimiz tüm konuları kapsayan kılavuz kitapta verilmiş bir test olarak bu materyali kullanabilirsiniz. Normalde ben tüm konuların arkasında bu tarz testler mutlaka ekliyorum. Bu testler sayesinden öğrencilerin hangi konuları çok iyi öğrendiğini görebildiğim gibi hangi konuları öğrenmekte sıkıntı yaşadıklarını da görebiliyorum.

Kılavuz kitapta da bu tarz bir çalışma yapılması hoşuma gitmedi değil. Bu testi sizde sınıfınızda uygulayabilirsiniz. Ben kendi sorularımı da ekleyerek daha kapsamlı bir test haline getirdim.

İki hali de sayfa içerisinde mevcut dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Eğer vakit kalmaz ise öğrencilere evde çözmelerini ve takıldıkları soruları bir sonraki dersin başında hatırlatmalarını da söyleyebilirsiniz.


Evet ilk haftamızın konularını yukarıdaki Neler Öğrendik Testi ile bitirmiş bulunmaktayız.

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.

Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu ilk hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 6. Sınıf – Hafta 2 – İşletim Sistemini Tanıyorum konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

36 Comments

 1. Hocam arkadaşım tabletinde en ufak bir performas düşüklüğü olduğu zaman çok sinirleniyordu hatta bir gün tabletin camına vurup çatlatmıştı. Ve onda İnternet siniri olduğunu
  Öğrendim. (Hayal ürünüdür)

 2. Bir tanıdığım yaz tatilinde çoğunlukla tablete bakıyordu tabletin şarjının bitmesini hiç istemiyordu sonradan anladım ki nomofobi ve puhubbing olmuş.

 3. Anneannem gelişmeleri takip edememiyecek kaygısı vardı bunun ne olduğunu bilmiyordum ama fomo hastalığının olduğunu öğrendim.

 4. Hocam komşumuzun çocuğunda internet siniri hastalığı var. oyun veya site donduğunda sinirlenip cihazı yere atıyor.

 5. bizim bilişim hocası hep dersi buradan anlatıyor çok yararlı oldu çok iyi bir site kesinlikle

 6. bizim bilişim hocası hep dersi buradan anlatıyor çok yararlı oldu

 7. Hocam derslerimde çok yararlanıyorum sitenizden emeğinize sağlık çok teşekkürler hakkınızı helal edin.

 8. burada adam gibi test yokki hoca test çözün dedi özgür şeremetten ben test bulamıyorum nerede bulabilirim yarın sınavım varda

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*