6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Hazırlık

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Hazırlık sayfasından çalışarak yazılıda 100 Almak ister misiniz? 

İnteraktif Testler ile kendinizi deneyin. Bu sayfa Bilişim Yazılısında karşınıza çıkabilecek tüm soruların interaktif şekilde size sunarak Sınava en iyi şekilde hazırlanmanızı amaçlamaktadır.

Arkadaşlar hoş geldiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı tarihi geldi çattı diyebilirim. Hiç panik yapmayın aşağıya sınava hazırlanmanız için size lazım olabilecek tüm içerikleri sırasıyla ekledim. Kapsamlı bir yazılıya çalışma sayfası hazırladım. Yazıları okuyarak mantığına göre sırasıyla giderseniz Yazılıdan çok yüksek puanlar alabilirsiniz.

Sayfa içerisinde daha önce hazırladığım aşağıdaki testeler vardır. Konu akışına göre ilerlemeniz tavsiye edilmektedir.

Kısacası Sınav hazırlamak istiyorsunuz soruya ihtiyacınız var ise veya sınavınız var ve yüksek puan almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Yani bu sayfa 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Soruları denince aklınıza gelebilecek tüm kaynakların bir arada bulunması için hazırlanmıştır.

Aşağıya başlıklar altında İnteraktif yani site üzerinden çözebileceğiniz online testler ve şimdiye kadar yaptığım gerçek 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Sorularını ekleyeceğim.

Doğru duydunuz geçen senelerde kullandığım sınavı olduğu gibi buraya ekleyeceğim. 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı için hazırladığım ilk yazılı örneğini aşağıya ekledim. Testi yaptıktan sonra diğer örneklerimizi için sayfaya geri dönmelisiniz.

Hazırsanız başlayalım. Yalnız etkinlikleri benim verdiğim sıraya göre yapmanızı tavsiye ediyorum.

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örneği

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örneği-1


Yazılı hazırlamak veya yazılıya hazırlanmak için ilk faydalanabileceğiniz interaktif test yukarıda paylaşılmıştır. Testi sınav havasında cevaplayarak anında yazılıdan kaç aldığınızı, doğru ve yanlış cevaplarınızı öğrenebilirsiniz. Yeni müfredata birebir uyumlu olarak hazırlanmıştır.

Birinci Yazılı Örneğimizi tamamladıysanız o halde yazımızı okumaya devam edin diğer kaynakları da sırayla paylaşacağım.

Adım adım gidelim arada sizlere sorular soracağım. Yanıtlarınızı içtenlikle vererek devam ediniz.

Bir soru mesela az önce 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri Testi Çözdünüz. İlk testimizdi nasıl geçti? Yüksek puan alabildiniz mi?

Yüksekte alsanız düşükte alsanız bir test her şeyi belirlemez. Bilgi seviyemizden emim olmak için bir test daha yapacağız. Hemen aşağıya başka bir 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örneği ekledim.

Şimdi bu yazılı örneğini çözelim ondan sonra konuşmaya devam edelim.


6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örneği-2


Nasıl geçti ikinci örnek Sınavınız? Yüksek Puan alabildiniz mi? Kendinizi Yazılıya hazır hissediyor musunuz?

Soruları yanıtlayalım. Eğer kendinizi 6. Sınıf Bilişim 1. Dönem 2. Yazılısına hazır hissediyorsanız, ben bu işi kaptım sınavdan 100 alırım diyorsanız işte size deneme fırsatı.

Hemen bu yazının altına geçen sene öğrencilerime uyguladığım gerçek yazılı sınavını ekliyorum. Bakalım siz benim öğrencim olsaydınız sınavdan kaç alacaktınız?

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Gerçek

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı 2021-2022 Gerçek Sınav


Yukarıda verdiğim sınav geçen sene öğrencilerime uyguladığım sınavın birebir aynısıdır. Bu sene ara tatiller eklendi bundan dolayı bazı konuları çıkarabilirim ama muhtemelen buna benzer bir sınav ile karşılaşacaksınız.

Kaç Aldınız sınavdan? Kolay mıydı, Zor muydu?

Evet soruları yine yanıtlayalım. Eğer cevabınız 100 ise tebrik ederim sizi gidip dinlenebilirsiniz.

Yani Yukarıda verdiğim iki adet 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Sorularını ve geçen sene yaptığım 6. Sınıf Bilişim 1. Dönem 2. Yazılı 2018-2019 uygulanmış gerçek sınavımı çözdünüz ve 100 aldınız. O halde zeki bir öğrencisiniz ve konuları da düzenli olarak takip etmişsiniz demektir.

Ama eğer 100 alamadıysanız veya ben çok sağlamcı biriyim vaktimde var daha fazla soru görmek daha fazla test çözmek istiyorum diyorsanız o zaman aşağı doğru okumaya devam edelim.

Hemen bunun altına bu sene yapacağım sınavı ekleyeceğim ama siz okurken muhtemelen eklenmemiş olacak bu sınav çünkü aynı tarihlerde sınav yapıyoruz. Bu kısmı geçip çizgi altındaki yazıdan devam edin.


6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı 2022-2023 Gerçek Sınav

Bu sene testlere biraz eğlence katalım dedik. Bakalım beğenecek misiniz? Karakteri süre içerisinde doğru cevaba ulaştırmaya çalışınız.


Buraya kadar okuyarak ve tüm testleri çözerek geldiyseniz ya örnek sınavdan 100 alamadınız ve eksiklerinizi tamamlamak istiyorsunuz ya da ben sınavda çıkabilecek tüm soruları göreyim ne olur ne olmaz diye düşünerek işinizi sağlama alıyorsunuz.

Madem test istiyorsunuz, madem soru istiyorsunuz peki o zaman ben aşağıya bu haftaya kadar işlediğimiz konuların kazanım kavrama testlerini de ekliyorum.

Sırasıyla çözerek gidin. Yanlış yaptığınız tüm sorulara neden yanlış yaptığınızı kendinize sorun.

Eğer cevabınız biliyordum ama gözümden kaçmış ise sıkıntı yok.

Eğer cevabınız ben bu konuyu bilmiyorum ise işte o zamana sıkıntı var.

Zaten testin başlığında hangi konuya ait olduğu yazıyor. Hemen o konuya girin ve oradaki etkinlikleri yaparak konuyu tamamen öğrenmeye çalışın.

Hadi başlayalım bakalım.


HAFTALIK KAZANIM KAVRAMA TESTLERİ

Arkadaşlar biliyorsunuz ben her dersten sonra kazanım kavrama testleri uygulayarak öğrencilerimin konuyu ne kadar öğrendiklerini tespit etmeye çalışıyorum. Sınav soruları hazırlarken de bu testlerden faydalandığımı belirtmeden geçmeyeceğim. Dolayısıyla sınava hazırlanıyorsanız eğer bu testleri de çözmenizde fayda var. Konu konu sırasıyla aşağıya ekliyorum.

Hafta-9 Bilgim Değerli ve Önemli Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilgim Değerli ve Önemli başlığı altında yer alan Şifrelerimiz ve Veri şifreleme konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-10 Dijital Tehlikeler Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Dijital Tehlikeler başlığı altında yer alan Zararlı yazılımlar ve Güvenlik yazılımları konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-11 Bilgisayar Ağları Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilgisayar Ağları başlığı altında yer alan Bilgisayar Ağı Kurulumu ve Ağ problemleri konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-12 Ara Tara, Sor Sorgula Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Ara Tara, Sor Sorgula başlığı altında yer alan Arama motorları, Bilgi Yönetimi  ve EBA konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-13 İletişim Benim İşim Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde İletişim Benim İşimbaşlığı altında yer alan Dünden Bugüne iletişim ve İletişim Araçları konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-15 Hesap Tablosu Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Hesap Tablosu başlığı altında yer alan Microsoft Excel konularından sorular bulunmaktadır.


6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

İkinci sınavlara hazırlanıyorsanız eğer unutmayalım ki tüm dönemi kapsayacak sorular çıkabilir. Yani 1. Yazılı için hazırlanmış bir soru 2. Yazılıda da karşınıza çıkabilir. Bu yüzden eğer vaktiniz var ise aşağıdaki sayfayı ziyaret ederek 1. Yazılı konularını da gözden geçirmeniz sağlıklı olacaktır.


Şimdilik tüm testlerimiz bu kadar. Bu kadar soruyu hakkını vererek çözdüyseniz gerçekten tebrik ediyorum. Sınavdan 100 almaya çok yakınsınız demektir. Yeni testlerim oldukça belli bir düzene göre eklemeye devam edeceğim.

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örnekleri Word

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM ÖĞRETMENLERİNE ÖZEL

Daha önceki sınavda birçok öğretmen arkadaşımızdan soruların word hali varmı diye talep gelmişti. Bende yetişmediğini ama 2. yazılıya hazırlayacağımı söylemiştim. Fakat Tübitak sebebiyle elimi vuramadım. Bunun yerine paylaşan sitelerden kaynak göstererek bağlantı vermeye çalıştım. Sınav örneklerinin word halini aşağıya listeliyorum.

Yukarıda Word halinde verilen sorulardan hiçbiri tarafımca hazırlanmamış olup http://www.teknolojikogretmenler.com/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-6-siniflar-1-donem-sinav-sorulari/ adresinden alınmıştır. Hak sahiplerinin talepleri halinde kaldırılacaktır.

ÖRNEK YAZILI CEVAP ANAHTARLARI

YUKARIDAKİ WORD HALİNDE BULUNAN YAZILILARIN CEVAP ANAHTARI İÇİN AŞAĞIDA VERDİĞİM SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN İLETİŞİM KURARAK TALEP EDEBİLİRSİNİZ.


SINAV AÇIKLAMASI

İnternette 6. Sınıf Bilişim 1. Dönem 2. Yazılı Test vb arama yaptığınızda karşınıza bir sürü kaynak çıkacaktır. Belki benim siteyi hiç görmeyeceksiniz bile sonuçlar arasında.

Çünkü sadece interaktif test üzerine çalışan bütün derslerin sorularını sitesinde bulunduran siteler var. Bu sitelerin alt yapıları güçlü fakat testleri çözmeye başladığınızda müfredat dışı konular olduğunu görebiliyorsunuz. Yani gereken özen verilmeden hazırlanmış testler oluyor genelde.

ozgurseremet.com sitesinin avantajı sadece Bilişim Teknolojileri ve Yazılım alanında içerik üretmesi sebebiyle müfredata hakim olarak sorular hazırlanıyor. Sürekli güncelleniyor. Yani kaliteli bir içerik vermeye çalışıyorum fakat arama yapınca çıkacak mıyız orasını bilemem.

Şu yazıyı oluştururken dahi diğer sitelerde olduğu gibi interaktif testin linkini verip alın buradan çözün diyebilirdim.

Fakat bu yazıyı okurken sanki karşınızda sizinle konuşuyormuş gibi olmayı tercih ettim. İçeriği ve yazıları buna göre dizayn etmeye çalıştım.

Umarım sitemiz arama yapıldığında ilk sayfada hatta üstlerde çıkar ve herkes Bilişim alanında hazırlanmış kaliteli içeriklerle tanışır diyorum.

Bu konuda destek olmak istiyorsanız aşağıdaki yorum alanından yorum bırakabilir veya yine aşağıda bulunan Facebook vb sosyal medya araçlarında paylaşabilirsiniz. Hatta EBA üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Sınav haftamız bitti. Haftaya 6. Sınıf – Hafta 17 – Ses ve Video İşleme Programları konusunda görüşmek dileğiyle. Umarım 100 alırsınız. Faydalı olması dileğiyle.

60 Comments

 1. Bizim bilişim hocamız okulda sizin sitenizi kullanıyo gayette eğlenceli geçio ilk dönem sınıfta tek ben 100 aldım yarın da 2. Bilişim sınavımız var çok heyecanlıyım bilişim çok eğlenceli ve güzel

 2. Hocam merhabalar,biz bu hafta hep sınavlarımızı olduk.Yarın da sosyal ve fen bilimleri sınavımız var.Siz de yarın sınav yapacak mısınız?

 3. ilk testten 85 aldım çünkü yanlış yaptığım soruları bize öğretmem öğretmemişti 2. testten 70 aldım çünkü yine yanlış yaptığım soruları öğretmen öğretmemişti allah aşkına bu testlerde niye hep öğrenmediğim konulardaki sorular çıkıyor

 4. MERHABA DEĞERLİ HOCAM SİTENİZDE 6.SINIF 1.DÖNEM 2. SINAVLARIN TÜM CEVAP ANAHTARLARINI
  GÖNDEREBİLRMİSİNİZ LÜTFEN

  • MERHABA DEĞERLİ HOCAM SİTENİZDE 6.SINIF 1.DÖNEM 2. SINAVLARIN TÜM CEVAP ANAHTARLARINI
   GÖNDEREBİLRMİSİNİZ LÜTFEN

 5. Hocam bir soru yanlış sanırım. Saklı dururum,zarar vermem,zor farkedilirim.Indirilen bir oyun içinde gizlenerek bulaşır, bilgileri sessizce çalarım .Casus yazılım mı? Cevap oymuş ama… Kitapta kaynakta Trojan yazıyor?

 6. İlk çözdüm ve 100 aldın ben 1. Sınav hem 2. Sınavdan çoook teşekkürler😜😜

  • İnteraktif testlerde cevap anahtarı tüm soruları işaretleyince gözüküyor. Diğer testler için sosyal medyadan iletişim kurarak talep edebilirsiniz.

   • Hocam cvp anahttarlarına hangi adresten talep etcem acaba yapamadım 6.sınıf 1 dönem 2 yazılı soruları için

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*