6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Hazırlık

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Hazırlık sayfasını yeni sisteme göre güncelledim. Elimden geldiğince öğretmenlerin işine yarayacak ve öğrencilerin çalışabileceği bir sayfa yapmaya çalışacağım.

Her il-ilçe bu alanda farklı çalıştığından veya farklı kazanımlara ağırlık verdiğinden genele hitap edecek şekilde sayfayı dizayn etmeye özen göstereceğim. Bu kapsamda kazanım başlıkları altında sorular oluşturarak yeni sorular oluşturdukça eklemeler yapacağım.

Arkadaşlar yukarıdaki resimde Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan konu soru dağılım tablosunu paylaştım. Kaynak: https://sivas.meb.gov.tr/www/ortak-yazili-sinav-konu-soru-dagilim-tablolari/icerik/6158

Ben Sivas ilinde olduğumdan dolayı sınavı hazırlarken bu tabloya göre hazırlayacağım. 2. Yazılı için tek senaryo verilmiş ve 16 sorudan oluşuyor. Bu yüzden soru hazırlarken kendi işime yaraması için bu kazanımlara ağırlık vererek hazırladım. Aşağıdan her kazanımdan sorular seçerek sizde kendi sınavlarını oluşturabilirsiniz.

Soruların altında bulunan Cevap yazısına tıkladığınızda soruların cevaplarını görebilirsiniz.


Soru-1: Bilgi güvenliği Bütünlük – Erişilebilirlik – Gizlilik başlıklarından oluşmaktadır. Bu başlıklardan Gizlilik ne anlama gelmektedir?

Cevap için tıklayın


Gizlilik: Önemli bilgilerin yetkisiz kişilerin eline geçmemesi olarak ifade edilir.
Erişilebilirlik: Bilginin ihtiyaç duyulduğu zaman erişilebilir olmasıdır.
Bütünlük: Bilginin yetkisiz kişiler tarafından değiştirilmemesini ifade etmektedir.
Örnek soruda gizlilik sorulmuştur fakat sınav esnasından Erişilebilirlik veya Bütünlük sorulabilir. Bu yüzden diğer cevaplarda eklenmiştir.Soru-1: Yakın bir arkadaşınız sosyal medya hesabından herkese açık bir profil oluşturarak sürekli neler yaptığını, nerelere gittiğini paylaşmaktadır. Bu davranışının ne tür sonuçları olabilir?

Cevap için tıklayın


Öğrenci tarafından özgün olarak oluşturulacak bir cevap beklenmektedir. Örnek için https://ozgurseremet.com/internet-meraya-gelirse-videosu/ sayfasındaki videodan fikir alınabilir.Soru-1: Bazı web sitelerinin adreslerinde http yazarken bazılarında https yazmaktadır. Aralarındaki farkı açıklayınız.

Cevap için tıklayın


HTTP ile HTTPS arasında bulunan fark S harfi yani Security – Güvenlik anlamına gelmektedir.
HTTPS ile başlayan bir adres ise bu bağlantı güvenlik sertifikası kullanıyor demektir. Özellikle bankalar internet üzerinden bu şekilde hizmet sunar. Güvenlik sertifikası kullandıklarını ve verilerin şifrelenip gönderildiğini anlamamızı sağlar.


Soru-2: Sezar şifresi kullanarak isminizi yazınız.

Cevap için tıklayın


Öğrenci tarafından oluşturulacak. İsimde bulunan harflerden 3 harf sonra olanlar tespit edilerek sırayla yazılacak.
Örneğin Özgür ismi için MÜDŞO yazılmalıdır.


blank

Soru-3: Binary sistemine göre hazırlanmış bu tablo üzerine değerleri yazarak hangi şifrenin verildiğini bulunuz.

Cevap için tıklayın


Tablo üzerine sağ alt köşeden başlanarak değerleri yazılır. 1-2-4-8-16-32…. şeklinde sürekli ikiye katlayarak büyütülür. Karalanmış alanlara gelen değerler sırasıyla 2+8+128 olduğundan toplam değer 138 olarak belirlenerek yazılır.


Soru-4: Bir öğrencimiz attığı mesajda kendi ismi ve arkadaşlarının ismini aşağıdaki gibi şifrelemiştir.

– Aslı = 1560
– Eflin = 27689
– Ecem = 2324
Bu şifreleme yöntemine göre “ACİL” kelimesinin karşılığını bularak aşağıya yazınız.

Cevap için tıklayın


Acil=1386Soru-1: Bilgisayardaki bilgilerimizi güvende tutmak için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemlere 3 örnek veriniz.

Cevap için tıklayın


Güvenlik yazılımları kullanılabilir.
Veriler yedeklenebilir.
Güvendiğimiz kişilere yetki verilebilir.
Dosyalar şifre programları ile şifrelenebilir.
Sisteme girişler parola ile sağlanabilir.
Oturumlar sistemden çıkarken kapatılabilirblank

Soru-1: Görselde bazı zararlı yazılım türleri ve nasıl çalıştıkları kendi ağızlarından anlatılmıştır. Virüs – Trojen – Solucan bölümleri boş bırakılmıştır. Boş bırakılan yerleri doldurunuz.

Cevap için tıklayın
blank

Soru-2: Ünlü zararlı yazılımlara 2 örnek vererek nasıl çalıştıklarını kısaca açıklayınız.

Cevap için tıklayın


Creeper: Kayıtlara ilk bilgisayar virüsü olarak geçen Creeper ARPANET’deki bilgisayarlara bulaşmıştır. Bulaştığı bilgisayara herhangibi zarar vermeyen Creeper asıl zararını, programcıları virüs mantığıyla tanıştırarak vermiştir.
Melissa: “İşte aradığınız belge… Bu belgeyi sakın kimseye gösterme ;-)”. Mesajı içeren bir elektronik postada ekli .DOC uzantılı bir kelime işlemci dosyasının açılması ile bulaşan ve otomatik elektronik posta yollayan virüs 300 ila 600 milyon dolar zarara uğratmıştır.Soru-1: Modem nedir? Kısaca açıklayınız.

Cevap için tıklayın


Bilgisayarların telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan elektronik cihaza modem denir.


Soru-2: Ela ödevlerini yapabilmek için ailesinden bilgisayar almalarını istemiştir. Ailesi Ela’ya masaüstü bir bilgisayar almıştır. Masaüstü bilgisayarını açarak internete bağlanmak isteyen Ela kablosuz ağları bir türlü görüntüleyememektedir. Babasının dizüstü bilgisayarı internete bağlanabilirken kendi bilgisayarında ağlar gözükmemektedir. Ela bu sorunu nasıl çözebilir?

Cevap için tıklayın


Babasının dizüstü bilgisayarı Wi-fi yoluyla kablosuz olarak internete bağlanırken Ela’nın yeni bilgisayarında kablosuz bağlantı sağlayacak Wi-fi adaptörü bulunmuyor olabilir. Bu durumda kablo yoluyla veya Wi-fi Adaptörü alarak bağlantı sağlayabilir.


Soru-3: Bilgisayar ağı kurabilmek için bazı donanım ve yazılımlara ihtiyaç vardır. 2 tane örnek veriniz.

Cevap için tıklayın
 • İşletim Sistemi
 • Ağ Kartı
 • Modem veya dağıtıcı Hub


Soru-1: Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir?

Cevap için tıklayın


İlk akla gelen yeni odanın modeme olan uzaklığı sebebiyle sinyal alamaması ve internete bağlanamamasıdır. Bu sorunun çözümü için modem bilgisayara daha yakın bir yere konumlandırılabilir. Kablosuz ağı tekrarlayarak çoğaltmak için Access Point kullanılabilir. Alternatif olarak kablo ile bağlantı sağlanabilir.


Soru-2: Bilgisayar ağları büyüklüklerine göre LAN(Yerel Alan Ağı) WAN (Geniş Alan Ağı) gibi isimlendirilir. Buna göre LAN(Yerel Alan Ağı) kurulabilecek yerlere 2 örnek veriniz.

Cevap için tıklayın


Okul – Ev – HastaneSoru-1: Okulda verilen ödevi yapabilmek için internette araştırma yapan Selin anahtar kelimesini arama motoruna yazdığında 3 farklı web sayfasına ulaşmıştır.
1- www.abcde.gov.tr – 20.12.2022
2- www.abcde.edu.tr – 20.12.2011
3- www.abcde.com.tr – 20.12.2023
Bu üç sayfa için site uzantılarına ve tarihlere bakarak içerikleri hakkında nasıl yorumda bulunabilir? Sırasıyla yazınız.

Cevap için tıklayın


1- www.abcde.gov.tr -> gov uzantılı olduğu için resmî veriler sunar, güvenilirdir. Tarih güncel sayılır.
2- www.abcde.edu.tr -> Üniversitenin yayınıdır o açıdan güvenilirdir ama tarih olarak güncel değildir.
3- www.abcde.com.tr -> Güncel olabilir ama güvenilir değildir. Başka kaynaklarla içindeki bilgilerin teyit edilmesi gerekir.Soru-1: Bilgi kirliliği ne tür sorunlara yol açabilir? 2 örnek veriniz.

Cevap için tıklayın


– Zaman kaybına sebep olabilir.
– Gereksiz emek kaybı oluşturabilir.
– Para kaybına sebep olabilir.
– Depolama sorunlarına yol açabilir.
– Doğru karar vermeyi engelleyebilir.


Soru-2: İnternette araştırma yaparken arama motoruna anahtar kelimeyi girip arattırdığımızda bazen milyonlarca sonuç karşımıza çıkıyor. Gerekli gereksiz bu kadar fazla sonuç çıkması araştırmamızı engelleyerek asıl aradığımız bilgiye ulaşmamızı zorlaştırıyor. Bu duruma kısaca Bilgi Kirliliği deniyor.

Bilgi Kirliliğinin olası sebeplerine 2 örnek veriniz.

Cevap için tıklayın


– Aynı içeriğin, kopyala-yapıştır şeklinde bir çok sayfada yer alması.
– Önemli olayların anahtar kelimelerinin konu ile ilgisi olmayan sayfalarda kullanılması.Soru-1: Aşağıdaki resimde iletişim çeşitleri verilmiştir. Her birine kutucuklar içerisine bir örnek veriniz.

blank
Cevap için tıklayın
blank
Soru-1: Forum sayfalarında yetkili olan üyelere moderatör denir. Moderatörün görevlerinden bir tanesini yazınız.

Cevap için tıklayın


– Forumda karışıklığı engellemek için yanlış kategoriler içerisine açılmış konuları düzenlemek.
– Üyelerin forum kurallarına uyarak sohbet etmelerini kontrol etmek, gerektiğinde yaptırımda bulunmak.Soru-1: Sesli ve Görüntülü iletişim araçlarına 2 örnek veriniz.

Cevap için tıklayın


– Televizyon
– Bilgisayar
– Tablet
– Telefon
– Sinema


Soru-2: Günümüzde yazışmanın yanı sıra, sesli ve görüntülü iletişim de sağlayan sohbet yazılımları bulunuyor. Sohbet Yazılımının Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Cevap için tıklayın


Sohbet yazılımları sesli ve görüntülü konuşmamızı sağlar. Gönderilen ileti, fotoğraf, video veya dosya karşıdaki kişiye o anda ulaşır. Sohbet listemize istediğimiz kişileri ekleyebilir ve böylece istediğimiz kişilerle iletişim kurabiliriz.Soru-1: Aşağıdaki resimde Excel tablosu oluşturularak bazı hücreler siyah renk ile dolgu yapılmış bazıları ise beyaz renk bırakılmıştır. Beyaz renk olanların üzerine hücre isimlerini yazınız.

blank
Cevap için tıklayın


blank

Soru-2: Görmüş olduğunuz bu tablo kaç satır ve sütundan oluşmaktadır?

blank
Cevap için tıklayın


5 Sütün 2 Satırdan oluşmaktadır.Soru-1: Resimdeki örnek tabloya göre =(B2+C2+E2) Formülünü yazan birinin ekranında gösterilecek sonucu bulunuz.

blank
Cevap için tıklayın


B2=5
C2=20
E2=15
Üç hücre değeri toplamı 5 + 20 + 15 = 40 değeri bulunur.


Soru-2: Resimdeki örnek tabloya göre Sivas ilinin sıcaklık ortalamasını gösteren formülü yazınız.

blank
Cevap için tıklayın


=Ortalama(B7:E8)


blank

Soru-3: Aşağıdaki soruları verilen tabloya göre sırasıyla yanıtlayınız.

A: Alp isimli öğrencinin not ortalamasını bulan formülü yazınız.
B: Verilen öğrencilerin 1. Yazılı ortalamasını veren formülü yazınız.
C: Verilen öğrencilerin 2. Yazılı ortalamasını veren formülü yazınız.
D: Ortalama puanı 85 ve üzeri olan öğrencilerin notlarını olduğu hücre dolgusunu yeşil yapmak için hangi yöntem izlenmelidir.

Cevap için tıklayın

A: =Ortalama(B2:C2)
B: =Ortalama(B2:B5)
C: =Ortalama(C2:C5)
D: Tablo seçilerek Koşullu Biçimlendirme ayarlarına girilir. Oradan büyüktür seçeneği seçilir. Değer 85 yapıldıktan sonra özel biçim seçilerek dolgu rengi yeşil olarak ayarlanır.


Aşağıya Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü Senaryosuna göre hazırladığım örnek bir sınav ekliyorum.

Aşağıya geçen senelerde uyguladığım çoktan seçmeli sorular ve online testlerini de ekleyeceğim. Öğrencilerin çalışma esnasında tekrar etmesini sağlayarak yardımcı olacağını düşünüyorum. Hazırsanız başlayalım. Yalnız etkinlikleri benim verdiğim sıraya göre yapmanızı tavsiye ediyorum.

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örneği-1


Yazılı hazırlamak veya yazılıya hazırlanmak için ilk faydalanabileceğiniz interaktif test yukarıda paylaşılmıştır. Testi sınav havasında cevaplayarak anında yazılıdan kaç aldığınızı, doğru ve yanlış cevaplarınızı öğrenebilirsiniz.


6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örneği-2


Hemen bu yazının altına geçen senelerde öğrencilerime uyguladığım gerçek yazılı sınavını ekliyorum. Bakalım siz benim öğrencim olsaydınız sınavdan kaç alacaktınız?


6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Gerçek Sınav


Aşağıya geçen senelerde uyguladığım bir sınav örneği daha ekliyorum.


6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Gerçek Sınav-2

Bu sene testlere biraz eğlence katalım dedik. Bakalım beğenecek misiniz? Karakteri süre içerisinde doğru cevaba ulaştırmaya çalışınız.


Yukarıda verdiğim sınav geçen sene öğrencilerime uyguladığım sınavın birebir aynısıdır. Eğer bu sorularda yetmedi ise sizi haftalık konular sonrası çözdüğümüz sorulara yönlendiriyorum.

HAFTALIK KAZANIM KAVRAMA TESTLERİ

Arkadaşlar biliyorsunuz ben her dersten sonra kazanım kavrama testleri uygulayarak öğrencilerimin konuyu ne kadar öğrendiklerini tespit etmeye çalışıyorum. Sınav soruları hazırlarken de bu testlerden faydalandığımı belirtmeden geçmeyeceğim. Dolayısıyla sınava hazırlanıyorsanız eğer bu testleri de çözmenizde fayda var. Konu konu sırasıyla aşağıya ekliyorum.

Hafta-9 Bilgim Değerli ve Önemli Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilgim Değerli ve Önemli başlığı altında yer alan Şifrelerimiz ve Veri şifreleme konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-10 Dijital Tehlikeler Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Dijital Tehlikeler başlığı altında yer alan Zararlı yazılımlar ve Güvenlik yazılımları konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-11 Bilgisayar Ağları Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilgisayar Ağları başlığı altında yer alan Bilgisayar Ağı Kurulumu ve Ağ problemleri konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-12 Ara Tara, Sor Sorgula Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Ara Tara, Sor Sorgula başlığı altında yer alan Arama motorları, Bilgi Yönetimi  ve EBA konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-13 İletişim Benim İşim Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde İletişim Benim İşimbaşlığı altında yer alan Dünden Bugüne iletişim ve İletişim Araçları konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-15 Hesap Tablosu Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Hesap Tablosu başlığı altında yer alan Microsoft Excel konularından sorular bulunmaktadır.


6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örnekleri Word

Daha önceki sınavda birçok öğretmen arkadaşımızdan soruların word hali var mı diye talep gelmişti. Bende yetişmediğini ama 2. yazılıya hazırlayacağımı söylemiştim. Fakat yarışmalar sebebiyle elimi vuramadım. Bunun yerine paylaşan sitelerden kaynak göstererek bağlantı vermeye çalıştım. Sınav örneklerinin word halini aşağıya listeliyorum.

Yukarıda Word halinde verilen sorulardan hiçbiri tarafımca hazırlanmamış olup http://www.teknolojikogretmenler.com/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-6-siniflar-1-donem-sinav-sorulari/ adresinden alınmıştır. Hak sahiplerinin talepleri halinde kaldırılacaktır.


Sınav haftamız bitti. Haftaya 6. Sınıf – Hafta 17 – Ses ve Video İşleme Programları konusunda görüşmek dileğiyle. Umarım 100 alırsınız. Faydalı olması dileğiyle.

60 Comments

 1. Bizim bilişim hocamız okulda sizin sitenizi kullanıyo gayette eğlenceli geçio ilk dönem sınıfta tek ben 100 aldım yarın da 2. Bilişim sınavımız var çok heyecanlıyım bilişim çok eğlenceli ve güzel

 2. Hocam merhabalar,biz bu hafta hep sınavlarımızı olduk.Yarın da sosyal ve fen bilimleri sınavımız var.Siz de yarın sınav yapacak mısınız?

 3. ilk testten 85 aldım çünkü yanlış yaptığım soruları bize öğretmem öğretmemişti 2. testten 70 aldım çünkü yine yanlış yaptığım soruları öğretmen öğretmemişti allah aşkına bu testlerde niye hep öğrenmediğim konulardaki sorular çıkıyor

 4. MERHABA DEĞERLİ HOCAM SİTENİZDE 6.SINIF 1.DÖNEM 2. SINAVLARIN TÜM CEVAP ANAHTARLARINI
  GÖNDEREBİLRMİSİNİZ LÜTFEN

  • MERHABA DEĞERLİ HOCAM SİTENİZDE 6.SINIF 1.DÖNEM 2. SINAVLARIN TÜM CEVAP ANAHTARLARINI
   GÖNDEREBİLRMİSİNİZ LÜTFEN

 5. Hocam bir soru yanlış sanırım. Saklı dururum,zarar vermem,zor farkedilirim.Indirilen bir oyun içinde gizlenerek bulaşır, bilgileri sessizce çalarım .Casus yazılım mı? Cevap oymuş ama… Kitapta kaynakta Trojan yazıyor?

 6. İlk çözdüm ve 100 aldın ben 1. Sınav hem 2. Sınavdan çoook teşekkürler??

  • İnteraktif testlerde cevap anahtarı tüm soruları işaretleyince gözüküyor. Diğer testler için sosyal medyadan iletişim kurarak talep edebilirsiniz.

   • Hocam cvp anahttarlarına hangi adresten talep etcem acaba yapamadım 6.sınıf 1 dönem 2 yazılı soruları için

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*