5. Sınıf – Hafta 10 – Bilge Kunduz’u Ziyaret

Merhaba Arkadaşlar, Bilge Kunduz’u Ziyaret konusu altında tek içerik olarak Bilge Kunduz ile Tanışıyorum Çalışma Kağıdı verildiğinden ders akışı yerine tek sayfa üzerinde sadece etkinlik paylaşılmıştır.

Yani geçen haftalarda olduğu gibi bir ders içerisinde birden fazla etkinlik yerine tek etkinlik yapılacaktır. Yapacağımız Bilge Kunduz ile Tanışıyorum Çalışma Kağıdı ile;

  • BT.5.5.1.1. Günlük hayatta karşılaştığı problemlere çözüm önerileri getirir.
  • BT.5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
  • BT.5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.
  • BT.5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır. Sınıf defterine bu kazanımları yazabilirsiniz. Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.5.1.1 – BT.5.5.1.2 – BT.5.5.1.4 – BT.5.5.1.5 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.

HAFTA-10
BİLGE KUNDUZ’U ZİYARET DERS AKIŞI

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

Önce Bilge Kunduz’u tanıyalım.

“Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları arttırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Bu
etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.

Etkinlikteki, kısa sorulara Bilge Kunduz görevleri denmektedir. Bu görevler, enformatik konusunda hiçbir ön bilgisi olmayan kişiler tarafından yanıtlanabilir. Bu görevleri çözebilmek için öğrenciler bildiklerini gözden
geçirmeli, hesaplama yapmalı, karar vermeli, neden-sonuç ilişkisi kurmalı, analitik düşünme ve problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerini kullanmalıdır.

Bilge Kunduz etkinliği, sadece genç öğrencilere değil, tüm insanlara ulaşmayı hedeflemektedir. Herkesin her türlü teknolojik cihaza sahip olduğu günümüzde, insanları enformatik konusunda bilinçlendirmek son derece önem teşkil etmektedir. Etkili teknoloji kullanımının yanı sıra bilimsel olarak insanların teknoloji deneyimlerini arttırmak bilişim konusunda çalışanların hedefi olmalıdır.”

Bu etkinlikte Bilge Kunduz soruları biraz daha renkli bir şekilde yeniden düzenlenmiş ve sizin için daha eğlenceli bir hâle getirilmiştir. Hemen başlayalım.

BİLGE KUNDUZ SORULARI ONLİNE

Cevap Anahtarına öğretmeninizden ulaşabilirsiniz. Eğer bulamazsanız aşağıya eklediğim sosyal medya hesabına mesaj atarak talepte bulunabilirsiniz.

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

BİLGE KUNDUZ SORULARI PDF

Soruları çıktı alıp öğrencilere dağıtarak birlikte çözmek için Bilge Kunduz Sorularına tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz pdf uzantılı belgeyi çıktı alabilirsiniz.

Bugün dersimizde Bilgi işlemsel düşünmeye bir adım daha attık; farklı bir bakış açısı olarak Bilge Kunduz ile tanıştık ve ilginç Bilge Kunduz sorularını çözmeye çalıştık.

Kılavuz kitaba göre bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Alternatif olarak kodlama öğretebileceğimiz diğer araçları belli bir düzene sokup program oluşturduktan sonra buradan paylaşacağım.

Not: Bilge Kunduz ile Tanışıyorum Çalışma Kağıdı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 11 – Hikaye Yazıyorum konusunda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

4 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*