Merhaba Arkadaşlar;

Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilge Kunduz’u Ziyaretkonusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile;

  • 5.5.1.1. Günlük hayatta karşılaştığı problemlere çözüm önerileri getirir.
  • 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
  • 5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.
  • 5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.

kazanımları verilmeye çalışılmıştır.

Bu etkinlik kılavuz kitaptan alınmış olup BT sınıfı olmayan okullar için sunulmuştur. Bilgisayarsız Kodlama Etkinliği olarak değerlendirilebilir.

Uygulama

Önce Bilge Kunduz’u tanıyalım.

“Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları arttırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Bu
etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.

Etkinlikteki, kısa sorulara Bilge Kunduz görevleri denmektedir. Bu görevler, enformatik konusunda hiçbir ön bilgisi olmayan kişiler tarafından yanıtlanabilir. Bu görevleri çözebilmek için öğrenciler bildiklerini gözden
geçirmeli, hesaplama yapmalı, karar vermeli, neden-sonuç ilişkisi kurmalı, analitik düşünme ve problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerini kullanmalıdır.

Bilge Kunduz etkinliği, sadece genç öğrencilere değil, tüm insanlara ulaşmayı hedeflemektedir. Herkesin her türlü teknolojik cihaza sahip olduğu günümüzde, insanları enformatik konusunda bilinçlendirmek son derece önem teşkil etmektedir. Etkili teknoloji kullanımının yanı sıra bilimsel olarak insanların teknoloji deneyimlerini arttırmak bilişim konusunda çalışanların hedefi olmalıdır.”

Bu etkinlikte Bilge Kunduz soruları biraz daha renkli bir şekilde yeniden düzenlenmiş ve sizin için daha eğlenceli bir hâle getirilmiştir. Hemen başlayalım.

Bilge Kunduz Soruları Çalışma Kağıdı

Yukarıdaki form soruları çevrimiçi olarak yanıtlayabilmeniz için oluşturulmuştur. Sizi tanıyabilmem için isimlerinizi girmeniz faydalı olacaktır.

Soruları çıktı alıp öğrencilere dağıtarak birlikte çözmek için buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz pdf uzantılı belgeyi çıktı alabilirsiniz.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz kitaptan alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2019/03/bilge-kunduz.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2019/03/bilge-kunduz-150x150.jpgÖzgür ŞEREMET5. Sınıf Bilişim Çalışma Kağıtları5.2.10 - Bilge Kunduz’u ZiyaretBilge Kunduz nedir,Bilge kunduz soruları,Bilge kunduz'u ziyaret,Bilişim 5. sınıfMerhaba Arkadaşlar; Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf yeni müfredatında bulunan Bilge Kunduz'u Ziyaretkonusu için hazırlanmıştır. Etkinlik ile; 5.5.1.1. Günlük hayatta karşılaştığı problemlere çözüm önerileri getirir. 5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder. kazanımları verilmeye çalışılmıştır. Bu etkinlik...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi