6. Sınıf – Hafta 11 – Bilgisayar Ağları

Merhaba Arkadaşlar, yeni haftamıza Bilgisayar Ağları konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta 6. Sınıf – Hafta 10 – Dijital Tehlikeler konusunu işlemiştik. Eğer konularınız yetişmedi ise ilgili haftaya dönerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer konuları tamamladıysanız  Bilgisayar Ağları konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.3.1.1. Ağ kurmak için gerekli bileşenleri ve bileşenlerin özelliklerini açıklar.
  • BT.6.3.1.2. Bir ağdan dosya ve yazıcı paylaşımı yapar.
  • BT.6.3.1.3. Bilgisayar ağlarının boyutlarına ve bileşenlerine ilişkin farklılıkların nedenlerini tartışır.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.6.3.1.1 – BT.6.3.1.2 – BT. 6.3.1.3 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-11
BİLGİSAYAR AĞLARI DERS AKIŞI

Bilgisayar Ağları konusunu geçen sene de işlemiştik. Geçen sene boyutlarına göre ağ türleri, ve bilgisayarda verinin yolculuğunu öğrenmiştik. Bu sene ise biraz daha detaya gireceğiz. Yeni terimler öğrenip karşımıza çıkabilecek ağ sorunlarına çözüm bulmayı öğreneceğiz.

Hazırsanız hemen başlayalım.


Adım-1 Kulaktan Kulağa Oyunu

Bu haftaki dersimizin ilk etkinliği Kulaktan Kulağa Oyunu ile sınıfta eğlenceli bir oyun oynayacağız. İlk kez göreceğimiz ve akılda kalması zor olan Bilgisayar Ağları terimlerini bu şekilde eğlenceli olarak öğretmeye çalışacağız.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği ben uyguluyorum. Size de tavsiye ederim.


Adım-2 Bilgisayar Ağları Çalışma Kağıdı

İkinci etkinliğimiz olan Bilgisayar Ağları Çalışma Kağıdı ile bir önceki etkinlikte öğrendiğimiz Bilgisayar Ağı terimlerinin kullanım amaçlarını öğreneceğiz. Kağıt üzerinde verilen bu etkinliği çevrimiçi uygulanabilir hale getirdim.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği kesinlikle kullanıyorum.


Adım-3 Ağa Takılan Çözümler Çalışma Kağıdı

Bilgisayar Ağları Terimlerini ve Ağ çalışma mantığını artık öğrendik. Ağa Takılan Çözümler Çalışma Kağıdı ile örnek olarak bize verilmiş Bilgisayar Ağı problemlerini çözmeye çalışacağız.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali ben ev ödevi olarak kullanıyorum. Siz dilerseniz sınıfta öğrencilerinizle birlikte yapabilirsiniz.


Adım-4 Bilgisayar Ağları Testi

Benim sitede görmeye alışık olduğunuz klasik kazanım kavrama testlerimizden Bilgisayar Ağları Testi Ben ders sonunda sınıfla birlikte mutlaka uyguluyorum.

Kılavuz kitapta bulunmayan bu materyali kullanıp kullanmamak size kalmış.

Adım-5 Bilgisayar Ağları Benim İşim

Arkadaşlar bu sene siteye Wordwall ile yeni etkinlikler ekliyorum. Bu konu ile ilgili eğlenceli vakit geçireceğinizi düşündüğüm bir etkinlik oluşturarak aşağıya eklendi.

Tüm etkinlikleri bitirdikten sonra bunu yapabilir sınıfça küçük çaplı bir yarışma yapabilirsiniz.

Etkinlik sonunda dereceye girerseniz Liderlik tablosuna isminizi yazdırmayı unutmayınız. Başarılar dilerim.

Bu etkinlik Flipped Information Technologies eTwinning projesi kapsamında bu hafta Fuat ŞENOL hocamız tarafından hazırlanmıştır. Diğer etkinlikleri aşağıya ekliyorum incelemenizi öneririm.


Bilgisayar Ağları Değerlendirme Kağıdı

Ayrıca aşağıya eklediğim soruları eğer yanıtlayabiliyorsanız konuyu yeterince öğrenmişsiniz demektir.

Soru -1 İki tür bilgisayar ağı vardır. Bunlar: ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. …………..

Soru-2 Bilgisayar ağlarının görevi ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. …………..

Soru-3 Bir bilgisayar ağında aşağıdaki bileşenler bulunmalıdır:

1- ………….. ………….. ………….. ………….. …………..
2- ………….. ………….. ………….. ………….. …………..
3- ………….. ………….. ………….. ………….. …………..
4- ………….. ………….. ………….. ………….. …………..
5- ………….. ………….. ………….. ………….. …………..

Soru-4 Bilgisayarlar arasında dosya ya da yazıcı paylaşımı yapmak için nelere gereksinim duyarız?

………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. ………….. …………..

Yukarıya eklediğim soruların cevapları aslında bu hafta neler öğrendiğimizin de cevabı. Faydalı bir hafta oldu. Soruları düzgünce cevaplamaya çalışalım yapamadığınız yerler olursa sorabilir veya ilgili konuya dönerek çalışabilirsiniz.


Flipped Information Technologies eTwinning Projesi

Flipped Information Technologies eTwinning projesi kapsamında bu hafta Fuat ŞENOL hocamızın hazırladığı tüm çalışmaları aşağıya ekliyorum. Derste vaktiniz olursa mutlaka kullanmanızı öneririm. Emeğine sağlık Fuat Hocam.

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.

Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 6. Sınıf – Hafta 12 – Ara Tara Sor Sorgula konusunda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

19 Comments

  1. Oyunların işlememesi dışında iyi oyunlarda soru yok bunun düzeltilmesini arz ederim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*