5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Hazırlık

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Hazırlık sayfasını yeni sisteme göre güncelledim. Elimden geldiğince öğretmenlerin işine yarayacak ve öğrencilerin çalışabileceği bir sayfa yapmaya çalışacağım.

Her il-ilçe bu alanda farklı çalıştığından veya farklı kazanımlara ağırlık verdiğinden genele hitap edecek şekilde sayfayı dizayn etmeye özen göstereceğim. Bu kapsamda kazanım başlıkları altında sorular oluşturarak yeni sorular oluşturdukça eklemeler yapacağım.

Arkadaşlar yukarıdaki resimde Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan konu soru dağılım tablosunu paylaştım. Kaynak: https://sivas.meb.gov.tr/www/ortak-yazili-sinav-konu-soru-dagilim-tablolari/icerik/6158

Ben Sivas ilinde olduğumdan dolayı sınavı hazırlarken bu tabloya göre hazırlayacağım. 2. Yazılı için 1 senaryo verilmiş 15 sorudan oluşuyor. Bu yüzden soru hazırlarken kendi işime yaraması için bu kazanımlara ağırlık vererek hazırladım. Aşağıdan her kazanımdan sorular seçerek sizde kendi sınavlarını oluşturabilirsiniz.

Soruların altında bulunan Cevap yazısına tıkladığınızda soruların cevaplarını görebilirsiniz.

ARA ARA SAYFA GÜNCELLENEREK YENİ SORULAR EKLENECEKTİR.


Soru-1: Bilgisayar ağları kullanıldığı yerlere 2 örnek veriniz.

Cevap için tıklayın


okul, hastane, banka, kütüphane


Soru-2: Bilgisayar ağları kullanım amaçlarından 2 tanesini yazınız.

Cevap için tıklayın


Dosya Paylaşımı
Çevre Birimleri Paylaşımı
İletişim Kurmak
Birlikte oyun oynamakSoru-1: Bilgisayar ağları büyüklüklerine göre 3 farklı şekilde isimlendirilir. Aşağıya sırasıyla küçükten büyüğe doğru bilgisayar ağlarının isimlerini yazınız.

Cevap için tıklayın


Yerel Alan Ağı<Metropol Alan Ağı<Geniş Alan Ağı


Soru-2: Modem nedir? Kısaca açıklayınız.

Cevap için tıklayın

Bilgisayarların telefon hattı üzerinden İnternet’e bağlanmasını sağlayan elektronik cihaza modem denir. “internet”, “www”, “e-posta”, “url”, “meb.k12.tr”, “gov”, “edu”, “info”, “org”, “com”, “net”,”pop-up”, “http”, “hosting”, “siber”, “tr”, “spam”, “çevrim içi – online”, “çevrim dışı – offline”, “@”

Soru-1: Yukarıda verilen internet terimlerinden 2 tanesini seçerek aşağıda ilgili boşluklara açıklamasını yapınız.

Cevap için tıklayın

Detaylı bilgi için https://ozgurseremet.com/internet-terim-kartlari/ adresine göz atabilirsiniz.


Soru-2: Okulumuz web sitesi adresini aşağıya yazınız.

Cevap için tıklayın

https://sso.meb.k12.tr/


Soru-3: En çok kullandığınız web sitelerinden 2 tanesinin adresini aşağıya yazınız.

Cevap için tıklayın

https://www.ozgurseremet.com
https://www.google.comSoru-1: http://www.eba.gov.tr/ üzerinden yaptığınız veya yapabileceğiniz çalışmalara bir örnek veriniz.

Cevap için tıklayın

Öğrenci tarafından oluşturulacak özgün cevap beklenmektedir. https://ozgurseremet.com/ebayi-kesfediyorum-ev-odevi/ adresinde verilen bilgilerden faydalanılabilir.Soru-1: Aşağıda Yazılı ve Basılı İletişim Araçları – Sözlü İletişim Araçları – Görüntülü ve Sesli İletişim Araçları kutucukları eklenmiştir. Bu kutucuklar içerisine 1 örnek yazınız.

Cevap için tıklayın

Yazılı ve Basılı İletişim Araçları – Kitap, Dergi, Gazete, Afiş vb
Sözlü İletişim Araçları – Radyo, Telefon, mp3Çalar
Görüntülü ve Sesli İletişim Araçları – Televizyon, Bilgisayar, Tablet vbSoru-1: Aşağıda verilen kutucuklar içerisine sanal ortamda iletişim kurmanın olumlu ve olumsuz etkilerine bir örnek veriniz.

Cevap için tıklayın

Olumlu – Daha hızlı iletişim sağlar, uzaktaki kişilerle görüşebilmemizi sağlar vb.
Olumsuz – Kötü niyetli kişiler tarafından dolandırıcılık için kullanılabilir.Soru-1: Özgür öğretmen kızının fotoğrafından kocaman bir tablo yaptırmak istemiş fakat baskı yapacak kişi resmi büyüttüğünde resim kalitesinin bozulduğunu söylemiştir. Bu durumun sebebi ne olabilir?

Cevap için tıklayın

Bitmap: Bitmap resimler piksel adı verilen noktalardan oluşmaktadır. Bu nedenden dolayı bitmap resimler büyütüldüklerinde bozulma yaşanır.

Vektör: Kare, üçgen, dikdörtgen gibi eğri ve çizgileri kullanarak ortaya çıkarılan resimlerdir. Bu tür çizimler, resim büyütüldüğünde herhangi bir bozulmaya uğramazlar.

Bu bilgilerden faydalanarak yorumda bulunulması beklenir.


blank

Soru-1: Yukarıda Kelime İşlemci Programında en çok kullanılan araçlar verilmiştir. Bu araçlardan x tanesini belirleyerek ok çıkarıp ne işe yaradıklarını çıkardığınız okların ucuna yazınız.

Cevap için tıklayın

Öğrenci tarafından oluşturulacak. Microsoft Word programı açılarak bu araçlar üzerine mouse ile gelinip beklendiğinde ne işe yaradıkları ile ilgili kısa bilgiler çıkmaktadır.


blank

Soru-2: Komşunuz evini kiraya vermeye karar vermiş cama asmak için bir A4 sayfa üzerine
“KİRALIK DAİRE
TELEFON”
şeklinde bir ilan yazarak cama asmak istemektedir.
Microsoft Word programında yazıyı yazmış fakat A4 sayfayı kaplayacak şekilde büyütememiş ve süsleyememiştir. Sizden yardım istediğinde yukarıdaki araç çubuğundan hangilerini kullanarak bu yazı üzerinde neler yapardınız. Kullanacağınız araçları ve yazının bitmiş halini aşağıya ekleyiniz.

Cevap için tıklayın

Öğrenci tarafından oluşturulacak.


blank

Soru-3: Bir öğrenci Robotik Kodlama hakkında araştırma yapmış bulduğu bilgiyi Microsoft Word programına kopyala yapıştır yaparak eklediğinde yukarıdaki görüntü oluşmuştur. Bu bilgileri düzenleyip süsleyerek öğretmenine teslim etmek istemektedir.
Bu öğrenci sizden yardım isterse hangi düzenlemeleri yapmasını önerirsiniz. En az 3 maddede açıklayınız.

Cevap için tıklayın

Öğrenci tarafından oluşturulacak.


Kelime İşlemci Yazılımları Doküman oluşturma, depolama, görüntüleme, metinleri düzenleme, yazıcıdan çıktı alma gibi birçok imkânı sunan yazılımlardır.

Soru-1: Bu yazılımlara 2 örnek veriniz.

Cevap için tıklayın

Microsoft Word
Google Dökümanlar
LibreOffice


Soru-1: Öğretmeniniz sizden bir konuyu araştırarak sınıfta diğer arkadaşlarınıza anlatmanızı istemiştir.

A öğrencisi : Kelime İşlemci programına bulduğu bilgileri ekleyerek oluşturduğu belgeyi etkileşimli tahtadan açarak konuyu anlatmıştır.

B öğrencisi : Sunu programı kullanarak oluşturduğu belgeyi etkileşimli tahtadan açarak konuyu anlatmıştır.

Tüm sınıf B öğrencisinin hazırladığı belgeyi daha çok beğenerek daha iyi anladıklarını ifade etmiştir. Bu durumun sebepleri neler olabilir. En az 2 madde ile açıklayınız.

Cevap için tıklayın

Sunu programlarında sayfalar arası geçişler ve animasyonlar eklenerek daha fazla dikkat çekilmiş olabilir.

Sunu programında etkileşimli içerikler eklenmiş olabilir.

Sunu programı müzik video gibi daha fazla dikkat çekecek içerikleri desteklemektedir.


blank

Soru-2: Yukarıda sunum programı menüleri verilerek Geçişler ve Animasyonlar menüsü işaretlenmiştir. Bu iki menünün birbirinden farkını açıklayınız.

Cevap için tıklayın

Geçişler menüsü sayfalar arasındaki geçişlere efekt vermek için kullanılırken Animasyonlar menüsü herhangi bir sayfaya eklediğimiz yazı resim vb elemanlara efekt eklemek için kullanılmaktadır.


Soru-3: Aşağıya 4 slayttan oluşan bir sunu tasarlayarak sunu sayfalarında verilen başlıklara göre kendinizi tanıtacak şekilde bir tasarım oluşturunuz. Boş alan üzerinde çizim ve yazıları yazdıktan sonra ekleyeceğiniz geçiş animasyon vb efektleri altında belirtiniz.

Cevap için tıklayın

Öğrenci tarafından oluşturulacak. Örnek sınava şablon eklenecek.


Sunu Programları Projelerinizi, ürünlerinizi, ödevlerinizi veya anlatmak istediğiniz bir çok şeyi resim, grafik, metin, ses ve görüntü gibi çoklu ortam içeriklerini kullanarak sunma programlarıdır

Soru-1: Bu yazılımlara 2 örnek veriniz.

Cevap için tıklayın

Microsoft PowerPoint
Google Slides
LibreOffice

Aşağıya Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü Senaryosuna göre hazırladığım örnek bir sınav ekliyorum.

Aşağıya geçen senelerde uyguladığım çoktan seçmeli sorular ve online testlerini de ekleyeceğim. Öğrencilerin çalışma esnasında tekrar etmesini sağlayarak yardımcı olacağını düşünüyorum. Hazırsanız başlayalım. Yalnız etkinlikleri benim verdiğim sıraya göre yapmanızı tavsiye ediyorum.

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örneği-1


Soruların tamamını yanıtlayınca cevaplar görüntülenecektir.


5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örneği-2


5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Gerçek Sınav-1


5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Gerçek Sınav-2

Son sınavımızı biraz daha eğlenceli yapmak istedik. Soruyu okuyup en hızlı şekilde doğru cevaba ulaşmaya çalışınız. Karakteri klavye üzerinde bulunan yön tuşları ile hareket ettirebilirsiniz. Eğer iyi skorlar elde ederseniz Afiş kısmına isminizi yazabilir veya orada bulunan kişileri geçmek için tekrar denemeler yapabilirsiniz.


Yukarıda verdiğim sınav geçen sene öğrencilerime uyguladığım sınavın birebir aynısıdır. Eğer bu sorularda yetmedi ise sizi haftalık konular sonrası çözdüğümüz sorulara yönlendiriyorum.


HAFTALIK KAZANIM KAVRAMA TESTLERİ

Arkadaşlar biliyorsunuz ben her dersten sonra kazanım kavrama testleri uygulayarak öğrencilerimin konuyu ne kadar öğrendiklerini tespit etmeye çalışıyorum. Sınav soruları hazırlarken de bu testlerden faydalandığımı belirtmeden geçmeyeceğim. Dolayısıyla sınava hazırlanıyorsanız eğer bu testleri de çözmenizde fayda var. Konu konu sırasıyla aşağıya ekliyorum.

Hafta-9 İnternette Arama Bilgileri Tarama Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde İnternette Arama Bilgileri Tarama başlığı altında yer alan İnternette arama yapma ve Web sitesi adresleri konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-10 Araştırma Kaynak Doğrulama Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Araştırma, Kaynak Doğrulama başlığı altında yer alan Arama Motorları ve EBA konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-13 Kelime İşlemci Programları Testi-1

Hafta-13 Kelime İşlemci Programları Testi-2

Hafta-13 Kelime İşlemci Programları Testi-3

Hafta-13 Kelime İşlemci Programları Testi-4

Kelime İşlemci Programları Testleri Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Kelime İşlemci Programları konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-14 Sunum Programları Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Sunum Programları yani Microsoft Powerpoint konusundan sorular bulunmaktadır.


5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 2. Yazılı Örnekleri Word

Daha önceki sınavda birçok öğretmen arkadaşımızdan soruların word hali varmı diye talep gelmişti. Bende yetişmediğini ama 2. yazılıya hazırlayacağımı söylemiştim. Fakat Tübitak sebebiyle elimi vuramadım. Bunun yerine paylaşan sitelerden kaynak göstererek bağlantı vermeye çalıştım. Sınav örneklerinin word halini aşağıya listeliyorum.

Yukarıda Word halinde verilen sorulardan hiçbiri tarafımca hazırlanmamış olup http://www.teknolojikogretmenler.com/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-5-siniflar-1-donem-sinav-sorulari/ adresinden alınmıştır. Hak sahiplerinin talepleri halinde kaldırılacaktır.


Sınav haftamız bitti. Haftaya 5. Sınıf – Hafta 15 – Dijital Ürün Oluşturuyorum konusuna tekrar döneceğiz. Umarım 100 alırsınız. Faydalı olması dileğiyle.

24 Comments

    • Hocam sınavdaki soruları yapıyorum sonra da cevap anahtarın dan kontrol edip tekrar yapıyorum ama sonra yanlış yaptığım şıkkı doğru gösteriyor sınavı ezberledim valla

  1. Valla abi ben hepsini full yaptım ama 2.örnek ve 1.örnekte 2 yanlış yaptım gerçek sınavda ise 100 çektim

    • Testi önce bitirin tüm soruları işaretleyin testin sonunda cevaplar gözükecektir. Bir soru bile boş olsa cevaplar gözükmüyor. Soru yerleri ve şıkları sürekli değiştiğinden sabit bir cevap anahtarı eklemiyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*