6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı Hazırlık

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı Soruları sayfasından çalışarak yazılıda 100 Almak ister misiniz? İnteraktif Testler ile kendinizi deneyin. 

Bu sayfa Bilişim Yazılısında karşınıza çıkabilecek tüm soruların interaktif şekilde size sunarak Sınava en iyi şekilde hazırlanmanızı amaçlamaktadır.

Arkadaşlar hoş geldiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı tarihi geldi çattı diyebilirim. Hiç panik yapmayın aşağıya sınava hazırlanmanız için size lazım olabilecek tüm içerikleri sırasıyla ekledim. Kapsamlı bir yazılıya çalışma sayfası hazırladım. Yazıları okuyarak mantığına göre sırasıyla giderseniz Yazılıdan çok yüksek puanlar alabilirsiniz.

Sayfa içerisinde daha önce hazırladığım aşağıdaki testeler vardır. Konu akışına göre ilerlemeniz tavsiye edilmektedir.

Kısacası Sınav hazırlamak istiyorsunuz soruya ihtiyacınız var ise veya sınavınız var ve yüksek puan almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Yani bu sayfa 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı Soruları denince aklınıza gelebilecek tüm kaynakların bir arada bulunması için hazırlanmıştır.

Aşağıya başlıklar altında İnteraktif yani site üzerinden çözebileceğiniz online testler ve şimdiye kadar yaptığım gerçek 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı Sorularını ekleyeceğim.

Doğru duydunuz geçen senelerde kullandığım sınavı olduğu gibi buraya ekleyeceğim. 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı için hazırladığım ilk yazılı örneğini aşağıya ekledim. Testi yaptıktan sonra diğer örneklerimizi için sayfaya geri dönmelisiniz.

Hazırsanız başlayalım. Yalnız etkinlikleri benim verdiğim sıraya göre yapmanızı tavsiye ediyorum.

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı Örneği-1

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı Örneği

Yazılı hazırlamak veya yazılıya hazırlanmak için ilk faydalanabileceğiniz interaktif test yukarıda paylaşılmıştır. Testi sınav havasında cevaplayarak anında yazılıdan kaç aldığınızı, doğru ve yanlış cevaplarınızı öğrenebilirsiniz. Yeni müfredata birebir uyumlu olarak hazırlanmıştır.

6. Sınıf 2. Dönem konularında kılavuz kitaba göre birinci yazılıdan sonra Scratch konularına geçilmiş. Birçok okulda 5. sınıftan itibaren scratch konuları verilebildiğinden ben Scratch ile ilgili tamamen ayrı bir sayfa oluşturarak soruları orada paylaştığımdan sizi de oraya yönlendireceğim.

Daha doğrusu size işlediğiniz konulara göre çalışabileceğiniz alternatifler sunmaya çalışacağım.

Alternatif 1- Eğer okulunuzda sadece algoritma konuları işlediyseniz hemen aşağıda paylaştığım 1. yazılı sorularına tekrar dönerek oradan çalışmaya devam ediniz.

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılı Algoritma

Dediğim gibi yukarıdaki sayfada özellikle ilk haftalarda işlediğimiz konular olan algoritma konularından sorular bulunmaktadır. Eğer ağırlıklı olarak bu konuları işlediyseniz sayfayı ziyaret ederek tüm testleri çözmeye çalışınız.

Alternatif 2- Eğer Algoritma yanında Scratch veya sadece Scratch konuları işlediyseniz hemen aşağıya eklediğim Scratch yazılı soruların göz atınız.

Scratch Yazılı Örneği

Normal konu akışımıza göre Scratch konuları işlemiş olmamız gerekiyor. Fakat bazı okullarda bilgisayar sınıfları olmadığından scratch yerine bilgisayarsız kodlama etkinliklerine yönelebiliyorlar. Eğer sizde bilgisayarsız kodlama etkinlikleri ile dönemi tamamladıysanız bir üstteki algoritma sorularını çözmeniz gerekiyor.

Scratch ile devam ettiyseniz bu sayfa tam aradığınız sayfa olacak. Zamanla içerisine yeni sorular ekleyeceğim.

Alternatif 3- Code.org gibi blok tabanlı kodlama araçlarını kullanarak dönemi tamamladıysanız aşağıya eklediğim Code.org çalışma sayfasını ziyaret ediniz.

Code.org Yazılı Örneği

Code.org sitesi kodlama için kullandığımız en yaygın site diyebilirim. Yıllarca çok faydasını gördük kullandık hala çok fazla kullanan arkadaş var. Eğer sizde dönem içerisinde bu kodlama aracını kullandıysanız ve sınavda da buradan sorularla karşılaşacaksanız o zaman hazırlanmanız için en iyi sayfa burası diyebilirim.

Sayfa içerisine interaktif test yanı sıra word belgesi olarak ta ekleyebildiğim kadar içerik eklemeye çalıştım.

Bu alternatiflerin dışında mblock, arduino gibi materyaller ile dersleri tamamlayan arkadaşlarda mutlaka var. Onlar için henüz soru havuzu oluşturmadım ama talep gelirse bu konular içinde ayrı ayrı sınavlar oluşturabilirim.


Şimdilik tüm testlerimiz bu kadar. Bu kadar soruyu hakkını vererek çözdüyseniz gerçekten tebrik ediyorum. Sınavdan 100 almaya çok yakınsınız demektir. Yeni testlerim oldukça belli bir düzene göre eklemeye devam edeceğim.

DESTEK

İnternette 6. Sınıf Bilişim 2. Dönem 2. Yazılı Test vb arama yaptığınızda karşınıza bir sürü kaynak çıkacaktır. Belki benim siteyi hiç görmeyeceksiniz bile sonuçlar arasında.

Çünkü sadece interaktif test üzerine çalışan bütün derslerin sorularını sitesinde bulunduran siteler var. Bu sitelerin alt yapıları güçlü fakat testleri çözmeye başladığınızda müfredat dışı konular olduğunu görebiliyorsunuz. Yani gereken özen verilmeden hazırlanmış testler oluyor genelde.

ozgurseremet.com sitesinin avantajı sadece Bilişim Teknolojileri ve Yazılım alanında içerik üretmesi sebebiyle müfredata hakim olarak sorular hazırlanıyor. Sürekli güncelleniyor. Yani kaliteli bir içerik vermeye çalışıyorum fakat arama yapınca çıkacak mıyız orasını bilemem.

Şu yazıyı oluştururken dahi diğer sitelerde olduğu gibi interaktif testin linkini verip alın buradan çözün diyebilirdim.

Fakat bu yazıyı okurken sanki karşınızda sizinle konuşuyormuş gibi olmayı tercih ettim. İçeriği ve yazıları buna göre dizayn etmeye çalıştım.

Umarım sitemiz arama yapıldığında ilk sayfada hatta üstlerde çıkar ve herkes Bilişim alanında hazırlanmış kaliteli içeriklerle tanışır diyorum.

Bu konuda destek olmak istiyorsanız aşağıdaki yorum alanından yorum bırakabilir veya yine aşağıda bulunan Facebook vb sosyal medya araçlarında paylaşabilirsiniz. Hatta EBA üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Sınav haftamız bitti. Haftaya 6. Sınıf – Hafta 17 – Scratch Projem konusunda görüşmek dileğiyle. Umarım 100 alırsınız.

12 Comments

  1. Hocam ben sadece 6.sınıf 2.dönem 2.yazılı örneğini yapabiliyorum. Geri kalan cide org. algoritma ve scratch yapamıyorum lütfen yardımcı olun:)

  2. Bilişim teknolojileri 2. Dönem 2. Yazılıda 6. sınıf 6.soru da hata var cevap b değil d olması lazım lütfen bu hatanıza bakın

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*