6. Sınıf – Hafta 11 – Haydi Canlanalım

Merhaba Arkadaşlar, Geçen hafta Scratch konusuna giriş yaptık ve Biraz Hareketlenelim çalışmasını yaptık. Bu haftaki Scratch etkinliğimiz ise Haydi Canlanalım konusu içerisinde yer alan Papağanı Uçuralım Çalışma Kağıdı olacak.

Bu sayfada sadece kılavuz kitapta geçen scratch etkinliklerini paylaşacağım. Eğer baştan sona kapsamlı bir Scratch Eğitimi vermek istiyorsanız yada bir öğrencisiniz kendinizi Scratch programında geliştirmek istiyorsanız Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfama gidin ve orada yazılan etkinlikleri sırasıyla yapın.

Müfredata göre ilerlemek istiyorsanız o zaman geçen haftalardan aşina olduğunuz şekilde ders akışlarını bu sayfa üzerinden paylaşacağım.

Bu sayfada Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde Scratch Eğitimi verilecektir.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.5.2.3. Blok tabanlı programlama aracında sunulan bir programın hatalarını ayıklar.
  • BT.6.5.2.4. Blok tabanlı programlama aracında sunulan bir programı verilen ölçütlere göre geliştirerek düzenler.
  • BT.6.5.2.5. Doğrusal mantık yapısını içeren programlar oluşturur.
  • BT.6.5.2.6. Doğrusal mantık yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar

HAFTA-11
HAYDİ CANLANALIM DERS AKIŞI

Scratch programı etkinlikleri uygulama ağırlıklı etkinlikler olduğundan geçen haftalarda olduğu gibi 4-5 etkinliği aynı gün içerisine sığdırmaya çalışmayacağız. Bunun yerine 1 örnek üzerinden gideceğiz. En fazla 2 örneğe çıkarabiliriz ama fazlası maalesef yeterince verimli olmuyor.

Eğer BT sınıfınız var ise tüm öğrencilerin kişisel olarak etkinliği yapmasını sağlayın. Ders sonunda da mutlaka yaptıkları çalışmaları sınıf ile birlikte izleyin.

Eğer BT sınıfınız yok ise o zaman akıllı tahta üzerinden sınıf ile birlikte yapabilirsiniz. Bu durumda da etkinliklerin bitmiş halini ben paylaşıyorum. Önce onu gösterin daha sonra bunları nasıl yapabileceklerini sırayla sorarak aynısını yapmaya çalışın.

Daha önce dediğim gibi bu hafta tek bir etkinlik yapacağız. Etkinliği Scratch programı üzerinden yapacağız.

Eğer Scratch programı bilgisayarınızda yüklü değilse veya daha önce hiç kullanmadıysanız önce aşağıdaki sayfayı ziyaret ederek bilgisayarınıza Scratch programını yükleyin yada internet üzerinden nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Eğer Bilgisayarınızda Scratch Programı yüklüyse yada internet üzerinden nasıl etkinliği yapacağınızı biliyorsanız o zaman hiç beklemeden etkinliğimizi yapmaya başlayabiliriz. İşte haftanın etkinliği;


Adım-1: Papağanı Uçuralım Çalışma Kağıdı

Bu hafta yapacağımız Papağanı Uçuralım Etkinliği ile Scratch programında ikinci etkinliği yapıyor olacağız. Artık programa aşina olduk diyebiliriz. Giderek daha gelişmiş etkinlikler yapacağız.

Bu haftaki etkinliğimizde bir arkaplan ekleyeceğiz. Bir kukla ekleyeceğiz ve eklediğimiz kuklaya hareket etmesini sağlayan kodlar ekleyeceğiz.

Kolay ve eğlenceli bir çalışma olarak görünüyor. Ben normalde scratch eğitiminden kendi programımı kullanıyorum. Bu sene kılavuz kitaba göre de gitmeyi planlıyorum. Eğer vakit kalırsa buraya ekstra etkinliklerde koyabilirim. Şimdilik bu şekilde bırakıyorum.

Bugün sizinle Blok Tabanlı Kodlama Araçlarından Scratch Programını ile kullanıcı kontrolü olan bir etkinlik hazırladık. Bu etkinlik ile Scratch programında kukla ekleme, Arkaplan biçimlendirme ve klavye tuşları ile eklediğimiz kuklaları yönetmeyi öğrendik.

Bu haftalık etkinliklerimiz bu kadar. Vaktiniz kaldıysa veya daha fazla Scratch etkinliği yapmak istiyorsanız Scratch öğretimi için kılavuz kitap harici olarak kendi hazırladığım etkinliklerime Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfasından veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Scratch İle Kodlama Eğitimi

Açılan sayfadaki yönergeye uygun olarak hareket ederek Scratch ile çok güzel projeler ortaya çıkarabilirsiniz. Daha sonra bu öğrendiklerimiz ile Arduino eğitimlerini alabilir ve Robotik Kodlama alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Haftaya 6. Sınıf – Hafta 12 – Nesneler Konuşuyor konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*