5. Sınıf – Hafta 6 – Dijital Zorba Karşımda Durma

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi beşinci hafta konumuz olan Dijital Zorba Karşımda Durma konusunu işleyeceğiz. Geçen hafta 5. Sınıf – Hafta 5 – Dijital Yurttaşlık içerisinde yer alan konularını işlemiştik. Bu iki hafta aslında birbiriyle birleşmiş konular içeriyor.

İki hafta aynı sayıldığından ve 6. haftada fazla bir içeriğimiz olmadığından hafta 5 ile hafta 6 yı birleştirerek işleyebilirsiniz. Süre açısından sizi rahatlatacaktır.

Eğer etkinlikleri tamamladıysanız yeni hafta konularımızı barındıran 5. Sınıf – Hafta 6 – Dijital Zorba Karşımda Durma Ders Akışı içeriğine geçebiliriz.

Daha önce söylediğim gibi bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Yani kılavuz kitaptaki içeriklerin hepsini verecek bunların yanında çok önemli gördüğüm etkinlikleri de ekleyeceğim.

Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.2.1.2. Bilişim teknolojileri ile İnternet’i kullanma ve yönetme sürecinde etik ilkelere uymanın önemini açıklar.
  • BT.5.2.1.3. Çevrimiçi ortamda başkalarının haklarına saygı duymayı bilir.
  • BT.5.2.1.4. Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılacak durumları fark eder.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.2.1.2 – BT.5.2.1.3 – BT.5.2.1.4 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA 6 – DİJİTAL ZORBA KAŞIMDA DURMA DERS AKIŞI

Arkadaşlar bu hafta geçen haftanın devamı niteliğinde bir haftadır. Çok etkinliğimiz yok. Tekrar söylüyorum geçen hafta daha yoğun o yüzden o haftada yetiştiremediğiniz konuları bu hafta işleyebilirsiniz.

Lafı uzatmadan içerikleri vererek ders akışına başlayalım.


Adım-1 Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş Etmek

Çevrimiçiyken Dijital Zorbalıkla Baş Etmek etkinliği geçen hafta işlediğimiz Dijital Yurttaşlık konusunun devamı niteliğinde hazırlanmış sınıf ile yapılması planlanan bir etkinliktir.

Ben geçen hafta işlediğimiz konuyu bu haftaya da sarkıtarak beraber işliyorum. Bu etkinliği ise öğrencilere ev ödevi olarak veriyorum. Siz dilerseniz sınıfta gruplar oluşturarak bu etkinliği yaptırabilirsiniz.

Güzel sonuçlar alacağınıza eminim. Kılavuz kitapta bulunan bu materyali kullanıp kullanmamak size kalmış. Ben kullanıyorum.


Adım 2- Dijital Yurttaşlık Sözleşmesi

Dijital Yurttaşlık Sözleşmesi artık konularımız bitmiş öğreneceğimiz herşeyi öğrenmişiz ve öğrendiklerimizle ortak bir sözleşme oluşturmak için yapılan bir etkinliktir.

Bu etkinliği ben sınıfta uyguluyorum. Sözleşme başlığını açıyorum ve uymamız ve uyulmasını istediğimiz kuralları tek tek yazıyorum. Sonuçta güzel bir sözleşme ortaya çıkıyor. Biraz vakit alan bu etkinlik sonuçlarına değiyor diyebilirim.

Kılavuz kitapla ve yeni müfredatta var olan bu videoyu ben kesinlikle gösteriyorum. Sizlerinde derste göstermenizde fayda var.


Evet altıncı haftamızın konularının hepsi bu kadar. Daha önce belittiğim gibi bu haftanın konusu 5. Sınıf – Hafta 5 – Dijital Yurttaşlık konusunun devamıdır. Bu sebeple daha önceki ders akışlarında paylaştığım Ders Notları, Testler gibi çalışmaları zaten geçen hafta paylaşmıştım. Verdiğim link üzerinden ilgili başlığa geçerek oradaki testleri ve ders notlarını kullanabilirsiniz.

DİJİTAL ZORBA KARŞIMDA DURMA ALTERNATİF MATERYALLER

Alternatif materyallerin hepsini 5. Sınıf – Hafta 5 – Dijital Yurttaşlık başlığı altında paylaşmıştım. Oradaki materyallerin hepsi bu hafta içinde kullanabileceğiniz materyaller anlamına gelmektedir. Bu sebeple konu ile ilgili daha fazla paylaşım yapmayacağım.


Keşke tüm haftalarımız böyle olsa sıkıştırmasak rahat rahat dersimizi işlesek diyorum. Bu hafta ile ilgili Elinizde alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 7 – Gizli mi Güvenli mi? konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

15 Comments

  1. yaz tatilinde arkadaşımla oturuyorduk.daha sonra bilgisayarla oynamaya karar verdik.farkında olmadan yanlış sitelere girmişiz.tabi farkında olmadığımız için böyle devam etti.sonra annem odaya geldi.bize yanlış sitelere girdiğimizi söyledi.yanlış sitelerden çıktı ve bir daha yapmamamız gerektiğini söyledi.

  2. bir robot varmışbu robot temizlik yapmayı severmiş bir gün robot temizlik yaparken karşısına fare çıkıvermiş robot fare yi kovalamaya başlamış kovalamış kovalamış ve fare yi yakalamış osıra robotun sahibi gelmiş aslında yakaladığı fare sbilgisiyar faresiymiş ve robotun sahibi roboto karanlık bir odaya kapatmış ve robot parçalan mış ve robotun havızası gitmiş robot çok sinirlenmiş ve odadan çıkmayı başarmış ve sahibini çıktığı odaya kapatmış ve sahibi odadan çıkmayı başararak robutu çöpe atmış son mehdi ve erdem

  3. OKUL KİTABIMIZ YOK.YARDIMCI KAYNAK GİBİ HEP SİZİ TAKİP EDİYORUM ÖĞRETMENİM. TEŞEKKÜR EDERİM.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*