6. Sınıf – Hafta 6 – Dijital Dünyanın Suçluları

Merhaba Arkadaşlar, yeni haftamıza Dijital Dünyanın Suçluları konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta 6. Sınıf – Hafta 5 – Yaratıcı Ürünlerimiz Nasıl Korunuyor konusunu işlemiştik. Eğer konularınız yetişmedi ise ilgili haftaya dönerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer konuları tamamladıysanız Dijital Dünyanın Suçluları konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.2.1.6. Bilişim suçlarının neler olduğunu açıklayarak ilgili kanunları özetler.
  • BT.6.2.1.7. Bilişim suçlarına karşı alınabilecek önlemler ve stratejiler geliştirir.

HAFTA-6
DİJİTAL DÜNYANIN SUÇLULARI DERS AKIŞI

Dijital Dünyanın Suçluları konusunda Bilişim Suçları üzerinde duracağız. Ülkemizde yeni yeni gelişen bilişim sektörü kötü niyetli kullanıcılar tarafından insanlara zarar vermek, dolandırmak amaçlı kullanılmaktadır. Biz bu konuyla ağırlıklı olarak öğrencilerimizi eğiteceğiz ve uyanık olmalarını sağlayacağız.

Hazırsanız hemen başlayalım.


Adım-1 Bilişim Suçlarına Bir Örnek

Kılavuz kitapta ilk verilen etkinlik Bilişim Suçlarına Bir Örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi derse giriş etkinliği olarak verilen bu etkinlikte Bilişim Suçu örneği verilmiş. Giriş etkinliği olarak kullandığım bu etkinliği kullanabilirsiniz.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-2 Bilişim Suçları Sunumu

Haftanın ikinci etkinliği olan Bilişim Suçları Sunumu asıl konuya giriyoruz. Sunum eşliğinde konumuzu anlatmış oluyoruz.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-3 Bence, Sence, Bizce Bilişim Suçları

Bence, Sence, Bizce Bilişim Suçları etkinliği ile bu hafta öğrendiğimiz konulardan faydalanarak ev ödevi yapıp bir fikir ortaya koyacağız.

Ben bu etkinliği ev ödevi olarak veriyorum. Siz vaktiniz var ise sınıfta da yapabilirsiniz.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-4 Dijital Dünyanın Suçları Testi

Bu sefer etkinliği farklı sayfa yerine direk burada paylaşıyorum. Hemen aşağıdaki etkileşimli test ile öğrendiklerinizi test edebilirsiniz.

Testi ne kadar hızlı yaparsanız o kadar yüksek puan alırsınız. Test sonunda bulunan afiş bölümüne isminizi ekleyerek liderlik tablosunda yer alabilirsiniz.


Bilişim suçlarının neler olduğunu, bu suçların işlenmesi hâlinde ne gibi cezaların verilebileceğini, suçlardan kendimizi korumak için nasıl tedbirler almamız gerektiğini, başımıza bir sorun geldiğinde nerelere başvurmamız gerektiğini öğrendik.

Ayrıca bir suç hikâyesini sınıfta canlandırarak suç-ceza sürecinin nasıl işlediğini anlamaya çalıştık.

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.

Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Beğendiğiniz içerikleri aşağıda bulunan Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarında direk düğmeye basarak paylaşabilirsiniz.

Haftaya 6. Sınıf – Hafta 7 – Dijital Dünya konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

27 Comments

  1. çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel bir site derste hocamız buradan anlatıyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*