5. Sınıf – Hafta 2 – En İyi Çözümü Buldum

Merhaba Arkadaşlar, yeni konumuza En İyi Çözümü Buldum konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta kodlama konusundaki etkinliklerimize 5. Sınıf – Hafta 1 – Bulmaca Buldurmaca ile başlamıştık. Eğer o konuda yetiştiremediğiniz yerler var ise link üzerinden konuya dönüş yapabilirsiniz. Eğer tamamladıysanız En İyi Çözümü Buldum konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. İkinci Dönem Kodlama konuları herkes tarafından farklı araçlar kullanılarak işleniyor. Bazı arkadaşlar Kılavuz kitaba göre hareket ediyor, bazıları Blockly kullanıyor, bazıları Code.org üzerinden giderken en çok scratch üzerinden giden arkadaşlar oluyor. Hatta Arduino eğitimi verenler bile oluyor.

Bende yukarıdaki durumu göz önüne alarak burada kılavuz kitap ve alternatif kodlama etkinlikleri ile süreci en verimli şekilde değerlendirmeye çalışacağım.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Alternatif araçları ise ayrı sayfalar oluşturup oradan vereceğim.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.5.1.1. Günlük hayatta karşılaştığı problemlere çözüm önerileri getirir.
  • BT.5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
  • BT.5.5.1.3. Problem çözmede temel kavramları tanımlayarak problem türlerini açıklar.
  • BT.5.5.1.4. Problem çözme sürecinde takip edilmesi gereken adımları fark eder.
  • BT.5.5.1.5. Verilen bir problemi analiz eder.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.5.1.1 – BT.5.5.1.2 – BT.5.5.1.3 – BT.5.5.1.4 – BT.5.5.1.5 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-2
EN İYİ ÇÖZÜMÜ BULDUM DERS AKIŞI

Bu haftaki konumuz geçen haftanın devamı niteliğinde bir konu. Geçen Hafta Problem tanımını ve Problem çözme adımlarını öğrenmiştik. Peki Tüm problemleri aynı yöntemle çözebilir miyiz? Bir çözüm yolu keşke tüm problemlerde geçerli olsaydı ama maalesef öyle değil.

En İyi Çözümü Buldum Konu haftasında kullanabileceğimiz yöntem yani stratejileri öğreneceğiz. Öğrendiğimiz stratejilerden birkaçı ile örnek yapacağız.

Lafı uzatmadan hemen dersimize başlayalım.


Adım-1 Problem Çözme Stratejileri Konu Anlatımı

Yukarıda konu girişinde bahsettiğim gibi bugün Problem Çözme Stratejilerini öğreneceğiz. Normalde dersimizde bu tarz anlatımlar için sunumlar oluşturuyoruz. Belki ilerde oluştururum fakat şimdilik kılavuz kitapta verilen hali ile sizle paylaşıyorum.

Bu haftanın içeriğini yapabilmek için Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği mutlaka yapmamız gerekiyor.


Adım-2 Sular Kirleniyor Çalışma Kağıdı

Problem Çözme Stratejilerini öğreniyorsak eğer olmazsa olmaz öğretim yöntem ve teknikleri arasında yer alan Balık Kılçığından bahsetmeden geçemeyeceğiz. Sular Kirleniyor Çalışma Kağıdı ile Balık Kılçığı yöntemini kullanarak örnek bir problemin nedenleri bulunmuş ve bizden başka bir problemin nedenlerini bulmamızı istiyor.

Bu tarz teknikleri kullanmak hoşuma gitse de site üzerinden uygulayabilmek için araç geliştirmekte zorlanıyorum. Müfredat falan değişmezse aklımda var birkaç şey umarım konuyu işlemeden önce hayata geçirip sizlerle de paylaşabilirim.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği mutlaka kullanacağız.


Adım-3 Şimdi Ne Yapayım Ev Ödevi

En iyi Çözümü Buldum Konu başlığı altında verilen Şimdi Ne Yapayım Çalışma Kağıdını site üzerinden yapılabilir bir Ev Ödevi haline getirmeye çalıştım. Bunu öğrencilerin ders dışı vakitlerinde yapmalarını istiyor kalan ders süresinde ise Alternatif kodlama araçları ile eğlenceli çalışmalar yapmaya çalışıyorum.

Alternatif kodlama araçları ile ilgili sayfayı henüz tasarlamadım. Bittiği zaman buradan link veririm.

Kılavuz kitapta da verilen bu etkinliği siz dilediğiniz gibi yaptırabilirsiniz.


HAFTANIN ALTERNATİF KODLAMA ARACI

Eğer Bilgisayar sınıfınız var ise yukarıda saydığım etkinliklerin yanı sıra ekstra olarak alternatif bir kodlama aracı kullanabilirsiniz. Bu hafta size önerim giriş etkinliği olması açısından EBA üzerinde bulundan Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Oyunu Kodlama aracıdır.

Yukarıdaki linkte uygulamanın daha detaylı tanımını yaptım. 2. Dönem Kodlama konusunda öğrencilerimize mutlaka uygulatmamız gerektiğini düşünüyorum.


Bugün sizlerle Problem Çözme Stratejilerini öğrendik ve Balık Kılçığı tekniği üzerinde durduk. Sınavda Stratejilerden mutlaka soru gelecektir. Eğer anlamadığınız yer var ise konuya tekrar bakın veya sormaktan çekinmeyin.

Kılavuz kitaba göre bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Alternatif olarak kodlama öğretebileceğimiz diğer araçları belli bir düzene sokup program oluşturduktan sonra buradan paylaşacağım.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 3 – Yönergeleri Takip Et konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*