6. Sınıf – Hafta 14 – Sayılarla Oynuyorum

Merhaba Arkadaşlar, Yeni haftamıza Sayılarla Oynuyorum konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta 6. Sınıf – Hafta 13 – İletişim Benim İşim konusunu işleyerek bu senenin teorik konularını bitirmiştik. Yeni konumuz Microsoft Excel Programıyla yapacağımız etkinliklerden oluşuyor. Eğer konularınız yetişmedi ise ilgili haftaya dönerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer konuları tamamladıysanız  Sayılarla Oynuyorum konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.4.1.1. Tablolama programının arayüzünü ve özelliklerini tanıyarak amaca uygun bir tablo oluşturur.
  • BT.6.4.1.2. Belirli bir amaç için oluşturduğu tabloyu biçimlendirir.
  • BT.6.4.1.3. Oluşturduğu tablo üzerinde hesaplama işlemleri yapar.
  • BT.6.4.1.4. Tablodaki verilere filtre uygular.
  • BT.6.4.1.5. Amaca uygun grafik türlerini kullanarak veriyi görselleştirir.
  • BT.6.4.1.6. Farklı tablolama programlarını keşfeder.
  • BT.6.4.1.7. İş birliğine dayalı olarak oluşturduğu belgeyi paylaşır.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “ BT.6.4.1.1 – BT.6.4.1.2 – BT.6.4.1.3 – BT.6.4.1.4 – BT.6.4.1.5 – BT.6.4.1.6 – BT.6.4.1.7 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-14
SAYILARLA OYNUYORUM DERS AKIŞI

Microsoft Excel konusunda hazırlanmış etkiniklerden oluşan Sayılarla Oynuyorum haftasında Microsoft Excel ve diğer hesap programları hakkında bilgi sahibi olacağız.

Geçen sene Microsoft Word ve Microsoft Powerpoint programlarının kullanımını öğrenmiştik bu kapsamda. Bu sene ise yeni konumuz olan excel çalışmaları yapacağız.

Hazırsanız hemen başlayalım.


Adım-1 Tablolama Programları Sunumu

Tablolama Programları olarak geçen Microsoft Excel, Google E-Tablolar, OpenOffice ve LibreOffice hakkında bilgi edineceğiz. Bunlar arasında en çok kullanılan Microsoft Excel fakat biz kullanım kolaylığı ve erişim kolaylığı açısından Google E-Tablolar programı üzerinde de duracağız.

Giriş etkinliği olan Tablolama Programları Sunumu Kılavuz kitapta verilmiş. Bu hafta kesinlikle kullanacağımız materyaldir.


Adım-2 Excel Etkinliği 1 – Sayılarla Oynuyorum

Microsoft Excel Programı ile ilk yapacağımız etkinlik Sayılarla Oynuyorum Etkinliği olacak. Ben etkinliği excel programına sahip olmayanlar dahi yapabilisin diye farklı bir metotla siteye eklemeye çalıştım.

Fakat meb hattında problem çıktı. Etkinlik üzerinde tekrar güncelleme yapabilirim.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği kesinlikle kullanıyorum.


Adım-3 Excel Etkinliği 2 – Sıcak mı Soğuk Mu?

Microsoft Excel Programı ile yapacağımız ikinci etkinlik Sıcak mı Soğuk mu etkinliği olacak. Kılavuz kitapta verilen bir tabloyu hazır olarak size veriyorum.

Yönerge doğrultusunda tüm öğrencilerimizin düzenleme yapmalarını isteyeceğiz.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Bugün dersimizde Tablolama Programlarının çalışma mantığını, Popüler Tablolama Programlarını öğrendik. Bunun yanı sıra Microsoft Excel Programı ile örnek etkinlikler yaptık.

Microsoft Excel ile ilgili vakit bulduğunda elimde olan yeni etkinlikleri ekleyeceğim. Onlar için ayrı bir sayfa oluşturup oradan paylaşmayı planlıyorum.

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.

Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 6. Sınıf – Hafta 15 – Veriler Filtreleniyor ve Sıralanıyor konusunda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

4 Comments

  1. Özgür Hocam selamlarr öncelikle bize böyle güzel bir platform hazırladığınız için teşekkürler. Anlamadığım konuları burdan çalışıp tekrar edebiliyorum. Ayrıca çok güzel etkinlikler ve oyunlar var. Size tekrardan çok teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*