6. Sınıf – Hafta 13 – Düşünen Bilgisayar

Merhaba Arkadaşlar, Geçen hafta Scratch konusunda Şakacı Penguen Çalışma Kağıdı çalışmasını yaptık. Bu haftaki Scratch etkinliğimiz ise Düşünen Bilgisayar konusu içerisinde yer alan Uzaylıyla Sohbet Çalışma Kağıdı ve 23 Nisan Çalışma Kağıdı olacak.

Bu sayfada sadece kılavuz kitapta geçen scratch etkinliklerini paylaşacağım. Eğer baştan sona kapsamlı bir Scratch Eğitimi vermek istiyorsanız yada bir öğrencisiniz kendinizi Scratch programında geliştirmek istiyorsanız Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfama gidin ve orada yazılan etkinlikleri sırasıyla yapın.

Müfredata göre ilerlemek istiyorsanız o zaman geçen haftalardan aşina olduğunuz şekilde ders akışlarını bu sayfa üzerinden paylaşacağım.

Bu sayfada Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde Scratch Eğitimi verilecektir.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.5.2.5. Doğrusal mantık yapısını içeren programlar oluşturur.
  • BT.6.5.2.6. Doğrusal mantık yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • BT.6.5.2.7. Karar yapısını içeren programlar oluşturur
  • BT.6.5.2.8. Karar yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • BT.6.5.2.9. Çoklu karar yapıları içeren programlar oluşturur.
  • BT.6.5.2.10. Çoklu karar yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
  • BT.6.5.2.11. Döngü yapısını içeren programlar oluşturur.
  • BT.6.5.2.12. Döngü yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.

HAFTA-13
DÜŞÜNEN BİLGİSAYAR DERS AKIŞI

Scratch programı etkinlikleri uygulama ağırlıklı etkinlikler olduğundan geçen haftalarda olduğu gibi 4-5 etkinliği aynı gün içerisine sığdırmaya çalışmayacağız. Bunun yerine 1 örnek üzerinden gideceğiz. En fazla 2 örneğe çıkarabiliriz ama fazlası maalesef yeterince verimli olmuyor.

Eğer BT sınıfınız var ise tüm öğrencilerin kişisel olarak etkinliği yapmasını sağlayın. Ders sonunda da mutlaka yaptıkları çalışmaları sınıf ile birlikte izleyin.

Eğer BT sınıfınız yok ise o zaman akıllı tahta üzerinden sınıf ile birlikte yapabilirsiniz. Bu durumda da etkinliklerin bitmiş halini ben paylaşıyorum. Önce onu gösterin daha sonra bunları nasıl yapabileceklerini sırayla sorarak aynısını yapmaya çalışın.

Daha önce dediğim gibi bu hafta tek bir etkinlik yapacağız. Etkinliği Scratch programı üzerinden yapacağız.

Eğer Scratch programı bilgisayarınızda yüklü değilse veya daha önce hiç kullanmadıysanız önce Scratch Kurulumu ve Kullanımı Sayfasını ziyaret ederek bilgisayarınıza Scratch programını yükleyin yada internet üzerinden nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Eğer Bilgisayarınızda Scratch Programı yüklüyse yada internet üzerinden nasıl etkinliği yapacağınızı biliyorsanız o zaman hiç beklemeden etkinliğimizi yapmaya başlayabiliriz. İşte haftanın etkinliği;

Adım-1: Uzaylıyla Sohbet Çalışma Kağıdı

Geçen haftaki etkinliğimizde iki kukla eklemiş ve bu iki kuklanın birbiri ile konuşması için diyalog oluşturmuştuk. Bu yaptığımız aslında bir animasyondu. Yani yaptığımız etkinliği çalıştıran kişi sadece başlat tuşuna basıyor ve sonra sadece izliyordu.

Bu haftaki etkinliğimizde kullanıcı ile etkileşim içerisine gireceğiz. Yaptığımız etkinliği açan kişiye sorular soracağız onun verdiği yanıtlara göre farklı işlemler yaptıracağız.

İlerleme açısından güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Bu hafta fazladan bir scratch etkinliğimiz daha var. Vakit kalırsa sınıfta kalmazsa evde yaptırmaya çalışalım.

Adım-2: 23 Nisan Çalışma Kağıdı

Bu etkinliğimizde ise yine kullanıcı ile etkileşim işine giriyoruz. Yani kodlarımızın tetikleyicisi olarak kullanıcıdan klavye girişi yapmasını istiyoruz. Bu etkinliği bu hafta yapmamızın bir diğer sebebi ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihine denk gelmesidir.

Eğer seneye başka bir haftaya denk gelirse bu etkinliği kaydırabilirim. Şimdilik bu haftada yapmaya çalışalım.

Bugün sizinle Blok Tabanlı Kodlama Araçlarından Scratch Programını ile kullanıcılar ile etkileşime girebilecek etkinlikler oluşturmayı öğrendik. Bu sadece size fikir vermesi açısından önemlidir. Yapabilecekleriniz hayal güçleriniz ile sınırlıdır.

Bu haftalık Düşünen Bilgisayar etkinliklerimiz bu kadar. Vaktiniz kaldıysa veya daha fazla Scratch etkinliği yapmak istiyorsanız Scratch öğretimi için kılavuz kitap harici olarak kendi hazırladığım etkinliklerime Scratch ile Kodlama Eğitimi sayfasından veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Scratch İle Kodlama Eğitimi

Açılan sayfadaki yönergeye uygun olarak hareket ederek Scratch ile çok güzel projeler ortaya çıkarabilirsiniz. Daha sonra bu öğrendiklerimiz ile Arduino eğitimlerini alabilir ve Robotik Kodlama alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Düşünen Bilgisayar Etkinliği bu kadar, haftaya 6. Sınıf – Hafta 14 – Çizim Yapıyorum konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*