6. Sınıf – Hafta 3 – Dosyalarım Nerede

Merhaba Arkadaşlar, yeni haftamıza Dosyalarım Nerede konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta 6. Sınıf – Hafta 2 – İşletim Sistemini Tanıyorum konusunu işlemiştik. Eğer konularınız yetişmedi ise ilgili haftaya dönerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer konuları tamamladıysanız Dosyalarım Nerede konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.1.3.1. Dosya uzantılarına göre dosyaların temel özelliklerini açıklar.
  • BT.6.1.3.2. Basılı ortamdaki verileri elektronik ortama aktarır.
  • BT.6.1.3.3. Elektronik ortamdaki verilerin sınıflanması ve saklanması için doğru yaklaşımları uygular.
  • BT.6.1.3.4. Dosya ve klasör sıkıştırma işlemlerini yapar.
  • BT.6.1.3.5. Dosyaların saklanması ve dosyalara erişilmesi konusunda strateji geliştirir.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.6.1.3.1 – BT.6.1.3.2 – BT. 6.1.3.3 – BT.6.1.3.4 – BT.6.1.3.5 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-3
DOSYALARIM NEREDE DERS AKIŞI

Dosya Yönetimi başlığı altında geçen sene dosya, klasör kavramlarını öğrenmiştik. Bu sene üzerine koyarak gideceğiz. Özellikle dosya uzantıları konusunda duracağız.

Hazırsanız hemen başlayalım.


Adım-1 Dosya Uzantıları ve Anlamları Etkinliği

Kılavuz kitapta ilk verilen etkinlik Dosya Uzantıları ve Anlamları Etkinliği olarak verilmiş. Dosya uzantılarının daha iyi anlaşılması için yapılmış bu çalışma kağıdını ben çevrimiçi kullanılabilir hale getirdim. Site üzerinden online olarak bu etkinliği yapabilirsiniz.

Geçen sene aslında buna çok benzeyen Dosya-Uzantı Eşleştirme Oyununu oynamıştık. Dilerseniz bu etkinliğe de göz atabilirsiniz.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-2 Dosyalarım Nerede Sunumu

Dosyalarım Nerede Sunumu Dosya, Klasör gibi terimlerin yanı sıra Dosya isimlerinde kullanılmayan karakterler vb hakkında da bilgi vermektedir.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-3 Bulut Depolama Sunumu

Dosya yönetimi konusunda yeni teknolojilerden olan Bulut Depolama konusunu bu hafta işliyoruz. Bulut Depolamanın ne olduğunun anlatıldığı sunum içerisinde ayrıca popüler Bulut Depolama hizmetleri hakkında bilgi verilmektedir.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-4 Dosyalarım Nerede Testi

Bugün Neler Öğrendik ile yukarıda vermiş olduğumuz tüm bilgilerin ne derece öğrenildiğini tespit etmeye çalışıyoruz. Vaktiniz kalırsa ders sonunda kalmaz ise bir sonraki dersin başında bu testi uygulayarak işlediğimiz dersin ne derece verimli olduğu hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Eğer vakit kalmaz ise öğrencilere evde çözmelerini ve takıldıkları soruları bir sonraki dersin başında hatırlatmalarını da söyleyebilirsiniz.


EBA üzerinde yayınlanan konumuzla alakalı infografiğimizi buraya da ekliyorum.

Dosya Uzantıları Afişi
Dosya Uzantıları Afişi

Afişlerin orijinal boyuttaki hallerine EBA Bilişim Teknolojileri İnfografikleri Sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Konu ile ilgili geçen sene aldığımız notlara Dosya Yönetimi Ders Notu sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.


Evet bu haftanın konularını yukarıdaki Neler Öğrendik Testi ile bitirmiş bulunmaktayız. 

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.

Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 6. Sınıf – Hafta 4 – Artık Daha Bilinçliyim konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

30 Comments

  1. Hocam , sizin sitenizi öğretmenimiz yeni önerdi .Konuların video anlatımi var mı? Testlerin cevap anahtarına ulaşamadım.

  2. Emeginize saglık hocam ?? Sitenizdeki içerikler her sene derslerimin baş kaynaklarından oluyor çok teşekkür ediyorum ☺️

    • Bu web sitesi ticari amaçla kurulmamıştır. Öyle olsa daha popüler konulardan biri seçilerek o alanda çalışma yapılırdı. Kendi masraflarını karşılayacak kadar kazanıyor diyebiliriz. Daha fazla kazanırsa sitenin kapasitesi artıyor demektir. Bu halde kalitesini artırmak için daha fazla para gerekiyor. Yani kısır döngü eğitim içerikli siteler kendi kendini zor geçindiriyor diyebiliriz.

  3. Merhabalar ben kayseri melikgazi osman kavuncu ortaokulu 6/E öğrencisiyim bu sayfayı çok sevdim ve herkese öneriyorum zaten bilişim öğretmenimiz OKTAY YALINKILIÇ hocamız bize hep burdan çalışın diyor bende burdan çalışıyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*