6. Sınıf – Hafta 13 – İletişim Benim İşim

Merhaba Arkadaşlar, yeni haftamıza İletişim Benim İşim konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta 6. Sınıf – Hafta 12 – Ara Tara Sor Sorgula konusunu işlemiştik. Eğer konularınız yetişmedi ise ilgili haftaya dönerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer konuları tamamladıysanız İletişim Benim İşim konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.

HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

 • BT.6.3.3.1. Farklı ve eş zamanlı iletişim sürecini kavrar.
 • BT.6.3.3.2. Farklı ve eş zamanlı olarak kullanılan iletişim teknolojilerini sınıflandırır.
 • BT.6.3.3.3. Forum ve sohbet araçlarını listeler.
 • BT.6.3.3.4. Sesli ve görüntülü iletişim araçlarını listeler.
 • BT.6.3.3.5. İletişim süreci açısından araçlar arasındaki farklılıkları tartışır.
 • BT.6.3.3.6. İhtiyaca göre doğru iletişim aracını seçerek etkili biçimde kullanır.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “ BT.6.3.3.1 – BT.6.3.3.2 – BT.6.3.3.3 – BT.6.3.3.4 – BT.6.3.3.5 – BT.6.3.3.6 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.

HAFTA-13
İLETİŞİM BENİM İŞİM DERS AKIŞI

İletişim Benim İşim konusununda geçen sene Görsel, İşitsel, Yazılı ve Basılı iletişim araçlarını öğrenmiştik. Bu sene geçmişten bugüne kadar iletişim alanındaki gelişmeleri, Senkron ve Asenkron iletişimi ve iletişim araçlarından Forumların çalışma mantığını öğreneceğiz.

Hazırsanız hemen başlayalım.

Adım-1 İletişim Nedir? Sunumu

Bu haftaki dersimizin ilk etkinliği İletişim Nedir? Sunumu ile geçen sene öğrendiklerimizi hatırlamış olacağız. Ayrıca sunum sayfası içerisine ek olarak Dünden Bugüne İletişim, Senkron-Asenkron İletişim Görseli ve Forum Siteleri hiyerarşi Görseli eklenerek açıklamalar yapılmıştır.

Yani kılavuz kitapta verilen bu sunum ile dersimizde lazım olacak tüm terim ve bilgileri aktaracağız.

Adım-2 Gördüm, Duydum, Konuştum, Yazdım Çalışma Kağıdı

Bir önceki konumuzda üzerinde durduğumuz Forum siteleri ile ilgili bir etkinlik yapıyoruz. Ben etkinliği EBA üzerinden yaptırıyorum fakat siz dilerseniz sınıfta da yapabilirsiniz. Bu hafta fazla bir konumuz yok zaten bu etkinliği zamana yayarak kullanabilirsiniz.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği kesinlikle kullanıyorum.

Adım-3 İletişim Benim İşim Testi

Benim sitede görmeye alışık olduğunuz klasik kazanım kavrama testlerimizden İletişim Benim İşim Testi Ben ders sonunda sınıfla birlikte mutlaka uyguluyorum.

Kılavuz kitapta bulunmayan bu materyali kullanıp kullanmamak size kalmış.


Bu dersimizde, İletişim Araçlarından Forum konusu üzerinde durduk. Diğer iletişim araçlarını daha önce öğrenmiştik. Aşağıya birkaç soru ekleyeceğim daha sonra. Eğer o soru ve sorunları en uygun iletişim araçlarını kullanarak çözerseniz konu yeterince anlaşılmış demektir.

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.

Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Birinci sınava kadar olan konuları bitirdik. Haftaya 6. Sınıf – Hafta 14 – Sayılarla Oynuyorum konusunda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

10 Comments

 1. abi ben alperen benim adıma başkaları mesaj atıyor lütfen atmayın ve anlayış gösterin adım çıkmasın hocalar kızıyor

 2. Hocam ben şu ana kadar kısalta kısalta yazıyordum sığmıyor diye.
  Bundan sonra bu yöntemi(kazanım numarasını) kullanabilirmiyim yoksa nasıl başladıysam öyle mi gitmem gerekiyor.

 3. “Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “ BT.6.3.3.1 – BT.6.3.3.2 – BT.6.3.3.3 – BT.6.3.3.4 – BT.6.3.3.5 – BT.6.3.3.6 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.“ Hocam bununla ilgili bir yazı var mı?Kesin yazabiliyor muyuz?

  • Tabi ki hocam müfettişler gelince kazanım sorar. Defterde konu yazılması istenmiyor kazanımlarda sığmayınca mecbur böyle yazıyoruz. 8 yıldır bu şekilde yapıyorum hocam.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*