5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Hazırlık

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Hazırlık sayfasından çalışarak sınavda 100 Almak ister misiniz? İnteraktif Testler ile kendinizi deneyin. Bu sayfa Bilişim Yazılısında karşınıza çıkabilecek tüm soruların interaktif şekilde size sunarak Sınava en iyi şekilde hazırlanmanızı amaçlamaktadır.

Arkadaşlar hoş geldiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı tarihi geldi çattı diyebilirim. Hiç panik yapmayın aşağıya sınava hazırlanmanız için size lazım olabilecek tüm içerikleri sırasıyla ekledim. Kapsamlı bir yazılıya çalışma sayfası hazırladım. Yazıları okuyarak mantığına göre sırasıyla giderseniz Yazılıdan çok yüksek puanlar alabilirsiniz.

Sayfa içerisinde daha önce hazırladığım aşağıdaki testler vardır. Konu akışına göre ilerlemeniz tavsiye edilmektedir.

Kısacası Sınav hazırlamak istiyorsunuz soruya ihtiyacınız var ise veya sınavınız var ve yüksek puan almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Yani bu sayfa 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Soruları denince aklınıza gelebilecek tüm kaynakların bir arada bulunması için hazırlanmıştır.

Aşağıya başlıklar altında İnteraktif yani site üzerinden çözebileceğiniz online testler ve şimdiye kadar yaptığım gerçek 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Sorularını ekleyeceğim.

Doğru duydunuz geçen senelerde kullandığım sınavı olduğu gibi buraya ekleyeceğim. 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı için hazırladığım ilk yazılı örneğini aşağıya ekledim. Testi yaptıktan sonra diğer örneklerimizi için sayfaya geri dönmelisiniz.

Hazırsanız başlayalım. Yalnız etkinlikleri benim verdiğim sıraya göre yapmanızı tavsiye ediyorum.

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Örneği

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Örneği-1


Yazılı hazırlamak veya yazılıya hazırlanmak için ilk faydalanabileceğiniz interaktif test yukarıda paylaşılmıştır. Testi sınav havasında cevaplayarak anında yazılıdan kaç aldığınızı, doğru ve yanlış cevaplarınızı öğrenebilirsiniz. Yeni müfredata birebir uyumlu olarak hazırlanmıştır.

Birinci Yazılı Örneğimizi tamamladıysanız o halde yazımızı okumaya devam edin diğer kaynakları da sırayla paylaşacağım.

Adım adım gidelim arada sizlere sorular soracağım. Yanıtlarınızı içtenlikle vererek devam ediniz.

Bir soru mesela az önce 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri Testi Çözdünüz. İlk testimizdi nasıl geçti? Yüksek puan alabildiniz mi?

Yüksekte alsanız düşükte alsanız bir test her şeyi belirlemez. Bilgi seviyemizden emim olmak için bir test daha yapacağız. Hemen aşağıya başka bir 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Örneği ekledim.

Şimdi bu yazılı örneğini çözelim ondan sonra konuşmaya devam edelim.


5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Örneği-2


Nasıl geçti ikinci örnek Sınavınız? Yüksek Puan alabildiniz mi? Kendinizi Yazılıya hazır hissediyor musunuz?

Soruları yanıtlayalım. Eğer kendinizi 5. Sınıf Bilişim 1. Dönem 1. Yazılısına hazır hissediyorsanız, ben bu işi kaptım sınavdan 100 alırım diyorsanız işte size deneme fırsatı.

Hemen bu yazının altına geçen sene öğrencilerime uyguladığım gerçek yazılı sınavını ekliyorum. Bakalım siz benim öğrencim olsaydınız sınavdan kaç alacaktınız?

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Gerçek

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı 2021-2022 Gerçek Sınav


Yukarıda verdiğim sınav geçen sene öğrencilerime uyguladığım sınavın birebir aynısıdır. Bu sene ara tatiller eklendi bundan dolayı bazı konuları çıkarabilirim ama muhtemelen buna benzer bir sınav ile karşılaşacaksınız.

Kaç Aldınız sınavdan? Kolay mıydı, Zor muydu?

Evet soruları yine yanıtlayalım. Eğer cevabınız 100 ise tebrik ederim sizi gidip dinlenebilirsiniz.

Yani Yukarıda verdiğim iki adet 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı Sorularını ve geçen sene yaptığım 5. Sınıf Bilişim 1. Dönem 1. Yazılı 2018-2019 uygulanmış gerçek sınavımı çözdünüz ve 100 aldınız. O halde zeki bir öğrencisiniz ve konuları da düzenli olarak takip etmişsiniz demektir.

Ama eğer 100 alamadıysanız veya ben çok sağlamcı biriyim vaktimde var daha fazla soru görmek daha fazla test çözmek istiyorum diyorsanız o zaman aşağı doğru okumaya devam edelim.

Hemen bunun altına bu sene yapacağım sınavı ekleyeceğim ama siz okurken muhtemelen eklenmemiş olacak bu sınav çünkü aynı tarihlerde sınav yapıyoruz. Bu kısmı geçip çizgi altındaki yazıdan devam edin.


5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı 2022-2023 Gerçek Sınav

Son sınavımızı biraz daha eğlenceli yapmak istedik. Soruyu okuyup en hızlı şekilde doğru cevaba ulaşmaya çalışınız. Karakteri klavye üzerinde bulunan yön tuşları ile hareket ettirebilirsiniz. Eğer iyi skorlar elde ederseniz Afiş kısmına isminizi yazabilir veya orada bulunan kişileri geçmek için tekrar denemeler yapabilirsiniz.


Buraya kadar okuyarak ve tüm testleri çözerek geldiyseniz ya örnek sınavdan 100 alamadınız ve eksiklerinizi tamamlamak istiyorsunuz ya da ben sınavda çıkabilecek tüm soruları göreyim ne olur ne olmaz diye düşünerek işinizi sağlama alıyorsunuz.

Madem test istiyorsunuz, madem soru istiyorsunuz peki o zaman ben aşağıya bu haftaya kadar işlediğimiz konuların kazanım kavrama testlerini de ekliyorum.

Sırasıyla çözerek gidin. Yanlış yaptığınız tüm sorulara neden yanlış yaptığınızı kendinize sorun.

Eğer cevabınız biliyordum ama gözümden kaçmış ise sıkıntı yok.

Eğer cevabınız ben bu konuyu bilmiyorum ise işte o zamana sıkıntı var.

Zaten testin başlığında hangi konuya ait olduğu yazıyor. Hemen o konuya girin ve oradaki etkinlikleri yaparak konuyu tamamen öğrenmeye çalışın.

Hadi başlayalım bakalım.


HAFTALIK KAZANIM KAVRAMA TESTLERİ

Arkadaşlar biliyorsunuz ben her dersten sonra kazanım kavrama testleri uygulayarak öğrencilerimin konuyu ne kadar öğrendiklerini tespit etmeye çalışıyorum. Sınav soruları hazırlarken de bu testlerden faydalandığımı belirtmeden geçmeyeceğim. Dolayısıyla sınava hazırlanıyorsanız eğer bu testleri de çözmenizde fayda var. Konu konu sırasıyla aşağıya ekliyorum.

Hafta-1 Bilişim İle Tanışıyorum Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilişim İle Tanışıyorum başlığı altında yer alan Neden Bilişim, BİT’in Kullanım alanları, BİT Kullanımı ve Sağlık konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-2 Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim başlığı altında yer alan Harici ve Dahili donanım birimleri, Donanım birimlerinin görevleri, Giriş ve çıkış birimleri, Bilgisayar hafıza birimleri konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-3 Dosya Yönetimi Testi

Dosya Yönetimi Testi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Dosya Yönetimi  başlığı altında yer alan Dosya ve klasör, Dosya yapısı ve popüler dosya uzantıları konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-4 Etik Değerler Testi

Etik Değerler Testi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Etik Değerler başlığı altında yer alan BİT Kullanımı ve Etik konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-5 Dijital Yurttaşlık Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Dijital Yurttaşlık başlığı altında yer alan Dijital Yurttaşlığın Boyutları, E-Devlet konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-7 Gizli mi, Güvenli mi? Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Gizli mi, Güvenli mi?başlığı altında yer alan Şifre oluşturma kuralları konularından sorular bulunmaktadır.

Hafta-8 Bilgi Bağları Testi

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilgi Bağları başlığı altında yer alan Bilgisayar Ağı ve Ağ türleri konularından sorular bulunmaktadır.


Şimdilik tüm testlerimiz bu kadar. Bu kadar soruyu hakkını vererek çözdüyseniz gerçekten tebrik ediyorum. Sınavdan 100 almaya çok yakınsınız demektir. Yeni testlerim oldukça belli bir düzene göre eklemeye devam edeceğim.

İnternette 5. Sınıf Bilişim 1. Dönem 1. Yazılı Test vb arama yaptığınızda karşınıza bir sürü kaynak çıkacaktır. Belki benim siteyi hiç görmeyeceksiniz bile sonuçlar arasında.

Çünkü sadece interaktif test üzerine çalışan bütün derslerin sorularını sitesinde bulunduran siteler var. Bu sitelerin alt yapıları güçlü fakat testleri çözmeye başladığınızda müfredat dışı konular olduğunu görebiliyorsunuz. Yani gereken özen verilmeden hazırlanmış testler oluyor genelde.

ozgurseremet.com sitesinin avantajı sadece Bilişim Teknolojileri ve Yazılım alanında içerik üretmesi sebebiyle müfredata hakim olarak sorular hazırlanıyor. Sürekli güncelleniyor. Yani kaliteli bir içerik vermeye çalışıyorum fakat arama yapınca çıkacak mıyız orasını bilemem.

Şu yazıyı oluştururken dahi diğer sitelerde olduğu gibi interaktif testin linkini verip alın buradan çözün diyebilirdim.

Fakat bu yazıyı okurken sanki karşınızda sizinle konuşuyormuş gibi olmayı tercih ettim. İçeriği ve yazıları buna göre dizayn etmeye çalıştım.

Umarım sitemiz arama yapıldığında ilk sayfada hatta üstlerde çıkar ve herkes Bilişim alanında hazırlanmış kaliteli içeriklerle tanışır diyorum.

Bu konuda destek olmak istiyorsanız aşağıdaki yorum alanından yorum bırakabilir veya yine aşağıda bulunan Facebook vb sosyal medya araçlarında paylaşabilirsiniz. Hatta EBA üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Sınav haftamız bitti. Haftaya 5. Sınıf – Hafta 9 – İnternette Arama Bilgileri Tarama konusunda görüşmek dileğiyle. Umarım 100 alırsınız.

47 Comments

  1. Hocam ben öyle bişey olsaydı sinirlenip polisi arardım çünkü benim bilgilerimi dolandırıcılar benim özel bilgilerimi ele geçirme hakkına sahip değiller ödev özel bilgileriniz çalınırsa ne hissendersiniz idi.

  2. hocam lütfen bilişim genel özet çıkartın artık. Testleri çözüyoruz ama GENEL özet olmayınca az anlaşılıyor lütfen çıkarın gerisi random çünkü daha önce atmışsınız diyor

  3. çok kötüsünü kötü not aldınız diyonuz 70 puqna belki ben bu derste iyi değilimdir 70 puan aldım diyekötü bir not diyonuz insan bi der ki fena değil devam et

  4. Hocam merhaba online soruları neyle hazırlıyorsunuz? Kullandığınız aracın adı nedir?

  5. Merhaba Hocam, öncelikle sunduğunuz içerikler için çok teşekkürler. Derslerimizde fazlasıyla faydalanıyoruz. Hocam burada yayınladığınız soruları KAHOOT üzerinde kullanabilir miyim? İzniniz var mıdır?

  6. Özgür hocam bu dönem bilişim sınavı yapılmayacak not verme işlemini nasıl yapmayı düşünüyorsunuz?

    • Diğer kodlara baktığımız zaman mesela 1-2-2-1 demek aslında 1 kare boş 2 kare dolu 2 kare boş 1 kare dolu demek. Yani sırayla gidiyor. soruda baktığımız zaman boşluk olmadığı için 0 daha sonra 7 tane dolu olduğu için 7 sonra 7 boş sonra 7 dolu. Dolayısıyla cevap 0-7-7-7 olacak. Aslında 2. hafta konusunda buna benzer etkinlikler yapılmıştı ama konu yetişmedi sanırım görmediniz.

  7. bence hic sacma filan olmamıs yapamıyanlar dusunsun sadece cevapları yoktu ve sorularınız muhtus

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*