5. Sınıf – Hafta 8 – Bilgi Bağları

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sekizinci hafta konumuz olan Bilgi Bağları konusunu işleyeceğiz. Geçen hafta 5. Sınıf – Hafta 7 – Gizli mi Güvenli mi? içerisinde yer alan konularını işledik.

Yetiştiremediğiniz materyaller var ise ilgili haftaya dönerek bunları yapabilirsiniz.

Eğer etkinlikleri tamamladıysanız yeni hafta konularımızı barındıran 5. Sınıf – Hafta 8 – Bilgi Bağları içeriğine geçebiliriz.

Daha önce söylediğim gibi bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Yani kılavuz kitaptaki içeriklerin hepsini verecek bunların yanında çok önemli gördüğüm etkinlikleri de ekleyeceğim.

Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.

HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.3.1.1. Bilginin ağlar arasındaki yolculuğunu keşfeder.
  • BT.5.3.1.2. Bilgisayar ağlarına ilişkin temel kavramları ve bilgisayar ağ türlerini açıklar.
  • BT.5.3.1.3. Bilgisayar ağlarında kullanılan bağlanma teknolojilerini listeler.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.3.1.1 – BT.5.3.1.2 – BT.5.3.1.3 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.

HAFTA-8
BİLGİ BAĞLARI DERS AKIŞI

Bu hafta Bilgi Bağları konusunda Bilgisayar Ağlarını, Ağ Türlerini ve Ağ bileşenlerini öğreneceğiz. Bu haftaki konumuz eski müfredat ile benzeşim içinde olduğundan yeni kaynaklar edinmiş olduk. Sınav sorularımızı veya diğer materyallerimizi bu hafta için aynen kullanabiliyoruz.

Hemen kullanacağımız içerikleri vererek ders akışına başlayalım.


Adım-1 Bilgisayar Ağı Nedir? Sunumu

Bilgisayar Ağı Nedir? Sunumu Kılavuz kitabımızda verilen ilk sunum olarak karşımıza çıkıyor.

Sunumda Bilgisayar ağlarına neden ihtiyaç duyulduğu, bilgisayar ağı oluşturmak için temel bileşenler hakkında bilgi verilmiştir.

Kılavuz kitapta bulunan bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-2 Ağ Türleri Nelerdir? Çalışma Kağıdı

Ağ Türleri Nelerdir? Çalışma Kağıdı ile büyüklüklerine göre gruplandırılan ağ türleri hakkında bilgi verilmektedir. Normalde bu konuyu sunum ile verecektim fakat kılavuz kitap ayrı bir çalışma kağıdı olarak hazırlamış.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği sınıfla birlikte yapmakta fayda görüyorum.


Adım 3- Verinin Yolculuğu Videosu

Verinin Yolculuğu Videosu yine kılavuz kitap ile materyallerimiz arasında girmiş Bilgisayar Ağları konusunda hazırlanmış bir video olarak karşımıza çıkıyor.

Video izletilirken altta verilen saniyelerde talimatlara göre videoyu izlettiriniz.

Yine kılavuz kitapta verilmiş bir materyal kullanmanızda fayda var.


Adım-4 Neler Öğrendik: Bilgi Bağları Testi

Bilgi Bağları Testi ise artık benim sitede görmeye alışık olduğunuz her hafta ders sonuna eklediğim kazanım kavrama testi niteliğinde hazırlanmış bir testtir.

Testi sınıfta uygulayarak çok yapılan yanlışları tespit ediyor ve sonraki haftalarda bu konu üzerinde durmaya çalışıyorum. Bu yüzden önerdiğim materyaller arasında yer alıyor.

Bu etkinlik Kılavuz kitapta bulunmamaktadır. Yaptırıp yaptırmamak size kalmış.


Adım-5 Bilgisayar Ağları Ders Notu

İşlediğimiz Bilgisayar Ağları konusunda not alınması gereken önemli yerleri bu sayfada bir araya getirmeye çalıştım. Daha önceki haftalarda geçen konulara bakarsanız bu duruma alışmış olmanız gerekiyor.

Fakat bu hafta içerikleri incelediğimizde zaten Ders Notu şablonu gibi hazırlandığından ayrıca bir sayfa oluşturmak istemedim. Yukarıdaki etkinlikleri yaptığınız zaman veya içlerine girip incelediğinizde önemli notların akış içerisinde yer aldığını görebilirsiniz.

Bu hafta için sadece EBA üzerinde bulunan infografiği eklemek istiyorum.

blank

Bilgisayar Ağları için hazırlanmış infografik ile konu kısaca özetlenmiş görünmekte. Daha fazla detay isterseniz yorum olarak belirtmeniz halinde bu konuda çalışma yapmaya başlarım.


Evet sekizinci haftamızın konularını yukarıdaki Ders Notları ile bitirmiş bulunmaktayız. Süre açısından sıkıntı çekmediğimiz bir haftayı geride bıraktık. Eski müfredatımızda kullandığımız ama vakit ve müfredat uyumu sebebiyle konular arasından çıkardığım fakat silmeye de kıyamadığım etkinlikleri aşağıya ekleyeceğim. Mutlaka işinize yarayacak materyaller olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben vakit yetmediği için alternatifler arasına alarak ders akışı içerisinden çıkarmak zorunda kaldım.

Öğrencilere ara ara sorular sorarak eksikliklerini görürsem aynı materyaller yerine aşağıya eklediğim alternatif materyalleri uygulayarak bu eksikliklerini tamamlamayı düşünüyorum.

BİLGİ BAĞLARI ALTERNATİF MATERYALLER

Bu hafta Bilgi Bağları yani Bilgisayar Ağları konusunda önemli gördüğüm etkinlikleri yukarıya ekledim. Yılların birikimi olarak tüm etkinliklerimiz bu kadar değil tabi ki. Süre sebebiyle çıkardığım birkaç etkinlik var. Peki hangi materyalleri çıkardık?

Ben aşağıdaki materyalleri yetişmediği için derste kullanamıyorum ama siz isterseniz bu materyallerden de faydalanabilirsiniz.


Bilgisayar Ağları Sunumu

Bilgisayar Ağları Sunumu yine Ahmet Soyarslan tarafından yapılmış ve yıllarca kullandığım, faydalandığım bir sunumdur.

Normalde ders akışında kullanmaya çalıştım fakat başka arkadaşlarla uyumsuzluğa sebep oldu. Çünkü zararlı yazılımlara falan girilmiş sunumda. Yeni müfredatta bu konunun olmaması probleme yol açtığından akıştan kaldırmak zorunda kaldım.

Belki işinize yarar diye ekliyorum.


Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılısını yapacağız. Sayfaya giderek çalışmayı unutmayalım. Sizden Yüksek Notlar bekliyorum. Şimdiden başarılar dilerim.

6 Comments

  1. çok güzel bir site yarın bilişim sınavım var öğretmenim bu siteyi önerdi çok teşekkür ederim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*