5. Sınıf – Hafta 3 – Dosya Yönetimi

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi üçüncü haftasını Dosya Yönetimi konusunu işleyerek geçireceğiz. Geçen hafta 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim içerisinde yer alan konularımızı tamamlayabildiniz mi?

En zor haftamız geçen haftaydı. Çok fazla materyalimiz vardı ve öğrencilerin ilk defa öğrendikleri terimler olduğundan üzerinde durmamız gerekiyordu. Eğer konular yetişmedi ise bu haftadan sonra vakitlerimiz olacak değerlendirebilirsiniz.

Eğer etkinlikleri tamamladıysanız yeni hafta konularımızı barındıran 5. Sınıf – Hafta 3 – Dosya Yönetimi Ders Akışı içeriğine geçebiliriz.

Daha önce söylediğim gibi bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Yani kılavuz kitaptaki içeriklerin hepsini verecek bunların yanında çok önemli gördüğüm etkinlikleri de ekleyeceğim.

Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.

HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.1.3.1. Elektronik ortamda veri yönetiminin önemini fark eder.
  • BT.5.1.3.2. Temel dosya ve klasör yönetim işlemlerini yapar.

HAFTA-3
DOSYA YÖNETİMİ DERS AKIŞI

Bu hafta hem geçen haftadan kalan içerikleri vereceğiz hemde başlı başına çok uzun bir konu olan Dosya Yönetimi konusunu daha önce bir bilgisi olmayan öğrencilerimize sıfırdan öğretmeye çalışacağız. İlk kez karşılaştıkları birçok terim olacağından eski müfredatta ben bu konuyu uzatabildiğim kadar uzatıyordum. Zamana yaymak öğrenilen bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlıyordu.

Fakat kılavuz kitaba uyacaksak biraz içerikten taviz vereceğiz biraz da hızlandırma ile konuları yetiştirmeye çalışacağız.

Lafı uzatmadan içerikleri vererek ders akışına başlayalım.

Adım-1 Bilgisayarımı Düzenliyorum Çalışma Kağıdı

Bilgisayarımı Düzenliyorum Çalışma Kağıdı ile öğrencilerimize özellikle klasörlerin çalışma mantıklarını anlatmış olacağız.

Ayrıca özellikle BT Sınıfınız var ise temel bilgisayar işlemleri arasında yer alan Klasör isimlendirme, Dosya silme, Silinen Dosyayı Geri Yükleme, Klasör Simgesi Değiştirme gibi uygulamaları yapmasını sağlayacağız.

Kılavuz kitapta bulunan bu materyali uygulamakta fayda var. Öğrencilerin bu temel uygulamaları bilmeleri sizin diğer etkinlikleri yaptırmanızda fayda sağlayacaktır.

Adım 2- Dosya Nedir? Sunumu

Dosya Nedir Sunumu ile bu hafta temel konumuz olan Dosya Nedir? Klasör Nedir? Popüler Dosya Uzantıları gibi birçok yeni terimi öğrencilerimize aktaracağız.

Klasör mantığını özellikle öğrencilerin kendilerinin keşfetmelerini sağlayın ve popüler dosya uzantılarında mp3 gibi bilenen uzantılardan yola çıkarak diğer uzantıları anlatmaya çalışalım.

Bu sunum kılavuz kitapta verilen önemli bir materyaldir. Hafta içinde mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Adım-3 Dosya-Uzantı Eşleştirme Oyunu

Dosya Uzantı Eşleştirme Oyunu ile benim bu hafta en çok önem verdiğim ve öğrenilmesi en zor konu olan dosya uzantıları konusunda öğrencilerimize pratik yaptırmış olacağız.

Bu etkinliği bireysel yaptırabileceğiniz gibi akıllı tahta üzerinden sınıfla birlikte de yapabilirsiniz.

Kılavuz kitapta olmayan bu etkinlik benim ders işleme şeklime göre ağırlık verdiğim konular olduğundan eklenmiştir. Sınavda da bu konu üzerinde duracağım için ilgili kazanımları öğrencilere kazandırmaya çalıştım.

Adım-4 Bilginin Zamanda Yolculuğu

Bilginin Zamanda Yolculuğu Etkinliği ile afiş üzerinde bilgi verilmek amaçlanmıştır. Sadece afiş olduğundan ayrı bir sayfa oluşturmak yerine bu sayfada afişi paylaştım.

Bilginin Zamanda Yolculuğu

Bu etkinlik Kılavuz kitapta bulunmaktadır. Yaptırıp yaptırmamak size kalmış.

Adım-5 Dosya Yönetimi Testi

Bugün Neler Öğrendik ile yukarıda vermiş olduğumuz tüm bilgilerin ne derece öğrenildiğini tespit etmeye çalışıyoruz. Vaktiniz kalırsa ders sonunda kalmaz ise bir sonraki dersin başında bu testi uygulayarak işlediğimiz dersin ne derece verimli olduğu hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Eğer vakit kalmaz ise öğrencilere evde çözmelerini ve takıldıkları soruları bir sonraki dersin başında hatırlatmalarını da söyleyebilirsiniz.


Adım-6 Dosya Yönetimi Ders Notu

İşlediğimiz Dosya Yönetimi konusunda akılda kalması zor olan Popüler Dosya Uzantıları ve dosya ve klasörün özellikleri ile ilgili önemli bilgilerin yer aldığı ders notu sayfamız dır.

Derste deftere yazdırmak yerine vakitten kazanç sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Faydalı olmadığını düşünürseniz burada geçen terimleri derste anlatım sırasında öğrencilerin not almasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle konumuzla alakalı EBA üzerinde yayınlanan İnfografikleri aşağıya ekliyorum. Konumuzu kısaca özetliyorlar.

Dosya Uzantıları Afişi
Dosya Uzantıları Afişi

Afişlerin orijinal boyuttaki hallerine EBA Bilişim Teknolojileri İnfografikleri Sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçen sene bu afişleri derslerde gösterdikten sonra Bilişim Sınıfı Koridoruna astım. Çok güzel oldu. Video ve resimlerine Bilgisayar Sınıfı Koridorunu Afişlerle Donattık sayfasından ulaşabilirsiniz.

Eğer bu bilgiler yeterli değil, bu hafta işlediğimiz tüm konuların bir arada bulunduğu bir ders notu arıyorum derseniz onuda aşağıya ekliyorum.

Bu sayfada tüm haftanın özet bilgileri yer almaktadır. Çıktısını alarak elinizde haftanın önemli konularını bulundurabilirsiniz.

Kısacası bu yazı derste not alınmasını istediğimiz önemli bilgilerin yer aldığı bir sayfadır.


Evet üçüncü haftamızın konularını yukarıdaki Ders Notları ile bitirmiş bulunmaktayız. Süre açısından sıkıntı çekmediğimiz bir haftayı geride bıraktık. Eski müfredatımızda kullandığımız ama vakit ve müfredat uyumu sebebiyle konular arasından çıkardığım fakat silmeye de kıyamadığım etkinlikleri aşağıya ekleyeceğim. Mutlaka işinize yarayacak materyaller olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben vakit yetmediği için alternatifler arasına alarak ders akışı içerisinden çıkarmak zorunda kaldım.

Öğrencilere ara ara sorular sorarak eksikliklerini görürsem aynı materyaller yerine aşağıya eklediğim alternatif materyalleri uygulayarak bu eksikliklerini tamamlamayı düşünüyorum.

ALTERNATİF MATERYALLER

Çok uzun ve önemli bir konuyu bir haftaya sığdırmaya çalıştık. Peki hangi materyalleri çıkardık?

Ben aşağıdaki materyalleri yetişmediği için derste kullanamıyorum ama siz isterseniz bu materyallerden de faydalanabilirsiniz.


Dosya Yönetimi Sunumu

Dosya Yönetimi yine Ahmet hocamız tarafından Bilgisayar öğretmenlerimizin yıllarca ihtiyacını karşılamış önemli bir sunum.

Yeni müfredatta bu konunun yüzeysel geçildiğini görmektesiniz. Bu sunum çok detaya giriyor. Bununla konu anlatırsanız hem diğer etkinliklerden taviz vermek zorunda kalır hemde sınavlarda vb. kaynaklarda öğrencilerinizle kullanacağınız kaynak bulmakta zorlanabilirsiniz.

Sunum özenli bir sunu olduğundan ilerde belki müfredata göre uyarlayıp kullanabiliriz. Mevcut kılavuz kitap sunumlarından daha faydalı ve özenli hazırlandığı görüşündeyim.

Dosya Uzantısı Nedir? Videosu

Dosya Uzantısı Nedir Videosu içerisinde öğrenciler için çok yabancı gelen terimlerin anlaşılmasında kolaylık sağlayabilmek için hazırlanmış bir çalışma bulunmaktadır.

Videoların ses ve görsel özelliğe sahip olması sebebiyla akılda kalıcılığı daha fazla olduğundan vakit olduğunda kesinlikle kullanacağım materyaller arasında yer almaktadır.

Karar size ait arkadaşlar, belki işinize yarar diye ekliyorum.

Dosya Yönetimi Ev Ödevi

Dosya Yönetimi Ev Ödevi yine yıllarca kullandığım şuan mezun olan öğrencilerimin bile fikirlerini belirttiği bir sayfa olduğundan kaldırmaya kıyamadığım bir sayfadır.

Uzantıları arayan ziyaretçilerimizin işine yarar diye buraya kaldırdık bekletiyoruz.


Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 4 – Etik Değerler konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

7 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*