Arduino ile Kodlama Eğitimi

Arduino ile Kodlama Eğitimi sayfası Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersimizin en önemli konusu olan Kodlama alanında yapılabilecek eğitimleri içermektedir. Ortaokul öğrencilerine hitap ettiğimi düşündüğünüzde aslında kodlama alanında son verdiğim eğitim diyebiliriz.

Web sitemdeki içerikleri incelediğinizde Arduino ile yapılmış bir çok proje paylaştığımı görebilirsiniz. Projeleri paylaşmıştım fakat şimdiye kadar Arduino Eğitimi ile ilgili herhangi bir çalışmam olmamıştı.

Bu alanda bir eksiklik olduğunu düşündüğümden okulumda verdiğim Arduino eğitimlerini adım adım buradan paylaşmaya karar verdim.

Hiç kimseye ihtiyaç duymadan bu sayfadaki etkinlikleri benim önerdiğim şekilde yaparak kısa bir süre içinde Arduino ile Robotik Kodlama Öğrenebilirsiniz. Eğer yardıma ihtiyaç duyarsanız bir mesaj uzağınızda olacağım.

Arduino ile Kodlama Eğitimine başlamadan önce size önerebileceğim Code.org ile Kodlama Eğitimi, Scratch ile Kodlama Eğitimi ve mümkünse MBOT ile Kodlama Eğitimi sayfalarında paylaştığım Eğitimleri tamamlamanız.

Verdiğim eğitimlerde yaptığınız her etkinlik burada öğreneceğiniz bilgileri daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır.


ARDUİNO İLE KODLAMAYI NASIL ÖĞRENİRİM?

Daha önce verdiğim Code.Org ve Scratch Eğitiminde olduğu gibi yine etkinlik ağırlıklı ilerleyeceğiz. Sizinle birlikte aşağıya basitten zora doğru sırasıyla eklediğim örnek Arduino projelerini yapacağız.

Bir süre sonra farkında olmadan çok şey öğrendiğinizi anlayacaksınız. Yani Arduino ile ilgili her şeyi bir anda teorik olarak öğrenmeye çalışmayın. Kendinizi aşağıda verdiğim etkinlik akışına bırakın.

Farklı bir kaynak arıyorsanız elinizde basılı bir kitap olsun isterseniz yine Kod blokları ile dersler oluşturulmuş Erdal DELEBE hocamızın yazdığı Kodlab yayınlarına ait Kod bloklari ile Arduino kitabını önerebilirim. (Kitap fiyatı sürekli değişiyor alternatif sitelere de bakmanızı öneririm.)


ARDUİNO KURULUMU VE KULLANIMI

Soru: Arduino Kodlamak için Programa ihtiyacım var mı?

Cevap: Evet arkadaşlar, Bilgisayar ile Arduino bağlantısını sağlayabilmek için programa ihtiyacımız var.

Ben eğitimlerimde Blok Tabanlı ilerlemeye çalışıyorum. Ortaokul öğrencisi olduğunuzu düşündüğümden metin tabanlı kodlamanın sizi zorlayacağını düşünüyorum.

Blok tabanlı kullandığım kodlama aracım ise mblock programı olacak. Scratch programına çok benzeyen bu araç sayesinde Arduino kodlayabiliyorum. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmeniz amacıyla MBOT ile Kodlama Eğitimi oluşturmuştum. Oradaki gibi devam edeceğiz sadece kart olarak mcore kart yerine arduino kart kullanacağız.

Programı kurmak için Mblock – Kod Blokları ile Arduino Kodlama sayfasından faydalanabilirsiniz. Çevrimiçi olarak yapmak isterseniz

Arduino Eğitimlerimi diğer eğitimlerde olduğu gibi adım adım etkinlik bazında vereceğim. Yani etkinliği yaparken kullandığımız parçaları programları adım adım öğreneceğiz.

Bu bilgiler için ayrı bir kategori oluşturdum Arduino Faydalı Bilgiler içerisinde paylaştım. Etkinlik içinde ihtiyacınız olan linklerle bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Yine de neler var diye bakmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Hazırsanız Arduino ile Kodlama Öğrenmeye Başlayalım.


Etkinlik-1 Arduino ile LED Yakma – Blink Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya başlarken ilk etkinliğimiz LED Yakma Yani Blink Etkinliği olacak. Etkinliğin adımlarını aşağıya eklediğim sayfa üzerinde ayrıntılı olarak paylaştım.

Arduino ile Led Yakma Uygulaması
Arduino ile LED Yakma – Blink Uygulaması

Bu yaptığımız etkinlik giriş etkinliği olduğundan süreyi uzun tutabiliriz. Arduino ile ilk kez tanıştığımız düşünüldüğünde basit işlemler dahi uzun sürecektir.

Bir çok elektronik devre elemanı ile ilk kez tanışmış olacağız. Eğer ilgili sayfada yapamadığınız yerler olursa mutlaka mesaj atın. En kısa zamanda mesajlarınıza dönerek etkinliği tamamlamanızı sağlamaya çalışırım.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-2 Arduino ile Yan Sön, Sön Yan Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan Yan Sön, Sön Yan Uygulaması ile devam ediyoruz. Aslında bir önceki etkinliğimize çok benzer fakat Arduino ile temel bilgilerin oturması için başlangıçta bu etkinliklere fazlasıyla yükleniyorum. Etkinliğin adımlarını aşağıya eklediğim sayfa üzerinde ayrıntılı olarak paylaştım.

Arduino ile Yan Sön Sön Yan Uygulaması
Arduino ile Yan Sön, Sön Yan Uygulaması

Bu yaptığımız etkinlik geçen dersimizin tekrarı niteliğindedir. Arduino ile eğitimlere başladığımızda bilgi bombardımanına uğruyoruz. Arduino nedir?, Breadboard Nedir?, LED Nedir?, Direnç Nedir? Mblock Nedir? ve Nasıl kullanılır? gibi birçok sorunun cevabını alıyoruz.

Bu bilgilerin kalıcı olabilmesi ve daha iyi anlaşılması için başlangıçtaki etkinlikleri bu şekilde artırmaya çalışıyorum.

Basit deyip geçmeyin devrenizi bozun ve baştan oluşturun. Anlamadığınız bir nokta kalmadan bir sonraki etkinliğe geçmeyin.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-3 Arduino ile Yürüyen Işık Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan Yürüyen Işık Uygulaması ile devam ediyoruz. Hemen Hemen tüm eğitimlerde karşınıza çıkan Yürüyen Işık etkinliğini yapmadan geçmek istemedim. Öğrencilerin çok hoşuna gidiyor.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino ile Yürüyen Işık Etkinliği
Arduino ile Yürüyen Işık Uygulaması

Bu etkinliğimizde bilmediğimiz hiçbir aracı kullanmıyoruz. Sadece biraz kalabalık olması kafa karıştırabilir. Devre oluşturma ve Breadboard kullanım becerimizi artırabilmek için eğlenceli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-4 Arduino İle Buzzer Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan Buzzer Uygulaması ile devam ediyoruz. İlerde yapacağımız bir çok projede bizi uyarması için kullanacağımız elektronik devre elemanımız Buzzer ile ilk etkinliğimiz olacak.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino ile Buzzer Uygulaması
Arduino İle Buzzer Uygulaması

Bu etkinliğimizde yeni elektronik devre elemanımız Buzzer‘ı kullandık. Hem buzzer bağlantı şeklini hemde buzzer’dan ses alabilmek için gerekli olan Mblock kodlarını öğrendik.

Kalabalık sınıflarda çok ses olduğunda ben sadece burada kullanıyorum buzzer’ı. Diğer etkinliklerde Buzzer yerine LED kullanmayı tercih ediyorum.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-5 Arduino İle Ambulans Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan Ambulans Uygulaması ile devam ediyoruz. Bu etkinlikte daha önce öğrendiğimiz Buzzer ve LED elemanlarını birlikte kullanacağız.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino ile Ambulans Uygulaması
Arduino ile Ambulans Uygulaması

Bu etkinliğimizde öğrendiğimiz elektronik devre elamanlarını kullanarak Ambulans sesi ve ışıklarını oluşturmaya çalıştık. Neler öğrendiğimizi görmek ve pekiştirmek için yapılan basit bir etkinlik.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-6 Arduino İle RGB LED Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan RGB LED Uygulaması ile devam ediyoruz. Bu etkinlikte yeni bir elektronik devre elemanı olan RGB LED kullanımını öğreneceğiz.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino ile RGB LED Uygulaması
Arduino İle RGB LED Uygulaması

Bu etkinliğimizde RGB LED ile Arduino bağlamayı ve Mblock ile kodlamayı öğrendik. Farklı renkler oluşturabilmek için renk tonlarını öğrendik. Ayrıca Arduino üzerinde bulunan PWM pinlerin kullanılmasını öğrenmiş olduk.

PWM pinler daha sonra yapacağımız birçok etkinlikte aktif olarak kullanacağımız Arduino Pinleri olduğundan bu etkinliğe önem veriyorum. Anlamadığınız kısımlar olursa lütfen soru sorun ve anlamadan geçmeyin.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-7 Arduino ile Push Buton Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan Buton ile LED Yakma Uygulaması ile devam ediyoruz. Bu etkinlikte yeni bir elektronik devre elemanı olan Push Buton kullanımını öğreneceğiz.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino Push Buton ile LED Yakma Uygulaması
Arduino Buton ile LED Yakma Uygulaması

Bu etkinliğimizde Push Buton ile Arduino bağlamayı ve Mblock ile kodlamayı öğrendik. Daha önceki kullandığımız elektronik devre elemanları aksine bir giriş elemanı kullandık.

Bağlantı aşamasında zorlanabilirsiniz ama Arduino input elemanlarını kullanmaya başlamak için güzel bir etkinlik olduğunu söyleyebilirim.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-8 Arduino ile Potansiyometre Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan Potansiyometre ile LED Kontrol Uygulaması ile devam ediyoruz. Bu etkinlikte yeni bir elektronik devre elemanı olan Potansiyometre kullanımını öğreneceğiz.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino Potansiyometre ile LED Kontrol Uygulaması
Arduino Potansiyometre ile LED Kontrol Uygulaması

Bu etkinliğimizde Potansiyometre ile Arduino bağlamayı ve Mblock ile kodlamayı öğrendik. Ayrıca Arduino üzerinde bulunan Analog Pinlerin kullanımını da öğrenmiş olduk.

İlerleyen dönemlerde proje üretirken bu bilgilerimizden oldukça faydalanacağız. Güzel bir temel oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-9 Arduino ile PIR-Hareket Sensörü Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan PIR-Hareket Sensörü ile LED Uygulaması ile devam ediyoruz. Bu etkinlikte yeni bir elektronik devre elemanı olan PIR- Hareket Sensörü kullanımını öğreneceğiz.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino PIR-Hareket Sensörü ile LED Uygulaması
Arduino PIR-Hareket Sensörü ile LED Uygulaması

Bu etkinliğimizde PIR- Hareket Sensörü ile Arduino bağlamayı ve Mblock ile kodlamayı öğrendik. Günlük hayatta bolca karşımıza çıkan bir sistemi kendimiz tasarlamış oluyoruz.

Bu bize sabit görevler aksine günlük hayatta kullanılan bir aracı yapabilme özgüveni verecek. Bu yüzden önemli bir proje olduğunu düşünüyorum.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-10 Arduino ile LDR Foto Direnç Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan LDR – Foto Direnç Uygulaması ile devam ediyoruz. Bu etkinlikte yeni bir elektronik devre elemanı olan LDR -Foto Direnç kullanımını öğreneceğiz.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino LDR Foto Direnç Uygulaması
Arduino ile LDR Foto Direnç Uygulaması

Bu etkinliğimizde LDR-Foto Direnç ile Arduino bağlamayı ve Mblock ile kodlamayı öğrendik. Arduino ile proje üretirken en çok kullanılan sensörlerden bir tanesini öğrenmiş olduk.

Bu etkinlikten sonra LDR ile yapılan projeleri araştırarak sizde yapmaya çalışabilirsiniz.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Etkinlik-11 Arduino ile HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü Uygulaması

Arduino ile Kodlamaya yeni etkinliğimiz olan HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü Uygulaması ile devam ediyoruz. Bu etkinlikte yeni bir elektronik devre elemanı olan HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü kullanımını öğreneceğiz.

Yapım aşamalarını aşağıya ekledim. Buyurun sizde deneyin.

Arduino hc-sr04 Ultrasonik Mesafe Sönsörü
Arduino ile HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü Uygulaması

Bu etkinliğimizde HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü ile Arduino bağlamayı ve Mblock ile kodlamayı öğrendik. Arduino ile proje üretirken en çok kullanılan sensörlerden bir tanesini öğrenmiş olduk.

Bu etkinlikten sonra Ultrasonik Mesafe Sensörü ile yapılan projeleri araştırarak sizde yapmaya çalışabilirsiniz.

Eğer etkinliği sorunsuz yaptıysanız bir sonraki etkinliğe geçelim.


Arduino ile ilgili Eğitimlere site alt yapısı işlemlerini bitirdikten sonra devam edeceğim.

Eğer tüm eğitimleri başarıyla tamamladıysanız artık Arduino ile Kodlamayı öğrendiniz demektir. Bundan sonra proje ağırlıklı ilerleyeceğiz. Fikir vermesi açısından Tübitak 4006 Tasarım Projeleri sayfasında bulunan projeleri inceleyebilirsiniz.

Aklınızda olan projeleri yapmaya başlayabilirsiniz. Takıldığınız her yerde bir mesaj uzağınızda olduğumu unutmayın.

6 Comments

 1. Hocam İyi Günler. Ben de kendi sınıfımda veya kurslarda arduino dersleri vermek istiyorum. 600-700 tl paramız var. Acaba sınıf için ne tür bir set almalıyım? Teşekkürler.

  • Merhaba hocam. Sizin mesajı okuyunca 4 sene önceki halimiz gözümde canlandı. Bizde o zaman bu kadar bir miktar ile başlamıştık. Şimdi elimizde yok yok diyebilirim. Öncelikle gayretinizden dolayı teşekkür ederim. Aşağı bir link ekliyorum temel eğitim için en temel malzemeler koyulmuş içerisinde 73 tl civarında. 10 adet alırsanız eğitimler için ihtiyacınızı karşılar. Benim buradaki eğitimlere başlayarak yavaş yavaş ilerlersiniz. Daha sonra illa ki yeni parçalara ihtiyacınız olacak servo motor, ekran, bluetooth modülü vb gibi. Bunları da ihtiyaç oldukça 10 ar adet sipariş vererek setlerinizi genişletebilirsiniz. Biz öyle yaptık şahsen takıldığınız yerler olursa yine yazın hocam başarılar dilerim.

   https://www.robocombo.com/arduino-mini-baslangic-seti

    • Hocam fiyat limiti sebebiyle onu verdim. Ben daha etkinlik ekleyeceğim. servo motor, lcd ekran, sıcaklık sensörü nem sensörü vb etkinlikler ile 20-30 arası biryerde bırakacağım. Daha sonra projelere geçerek bluetooth kontrollü araba, Engellere çarpmayan araba vb teker teker ekleyerek ilerleyeceğim. Bir süre sonra sensörlerin benzer mantıkla çalıştığını görülüyor zaten hepsini yapmak yerine proje bazlı ilerlemek daha güzel oluyor.

     Ama önerdiğiniz set gayet güzel imkan var ise tabiki onu almak daha mantıklı

 2. Merhaba Ben Burak Üstünsoy, Tübitak Dan Sizin Çalışmalarınızı Beğendik Ve E-Postanızı Verebilirseniz Konuşabiliriz.Geri Dönüşünüzü Bekliyorum.:)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*