EBA Kodlama Blockly Etkinliği

Merhaba Arkadaşlar;

İkinci dönem boyunca kodlama etkinlikleri göreceğiz. Bu etkinliklerden mümkün olduğu kadar fazla alternatif üzerinde durarak farklı bakış açılarıyla kodlama temeli oluşturmaya çalışacağız.

Yeni müfredata göre hazırlanan kılavuz kitapları incelediğimde 5. Sınıfların kılavuz kitabında 12. hafta ile 18. hafta arasında Blockly uygulamasının yapılmasını önermiş olduğunu gördüm.

Bu etkinliğe başlamadan önce Blok Tabanlı Programlama ile ilgili bilgi almak içinhttps://ozgurseremet.com/blok-tabanli-programlama-sunumu/ adresinde bulunan sunumu inceleyiniz.

Sunumda Blok tabanlı programlamanın ne olduğunu ve birkaç örneğini gördük. Biz bu araçlardan Blockly uygulamasını kullanacağız. Her hafta bir bölümü üzerinde durarak tüm bölümlerini bitirmeye çalışacağız. Dilerseniz lafı uzatmadan etkinliğimize başlayalım.

Etkinliği EBA üzerinden çevrimiçi olarak yapabilmek için aşağıdaki adımları inceleyiniz.

Adım 1: http://blockly.eba.gov.tr/tr/index.html linkine tıklayarak sayfayı açınız. Aşağıdaki resimdeki gibi bir ilerleme paneli sizi karşılayacaktır.

Adım 2: Gördüğünüz gibi farklı etaplar bulunmakta bu etaplar giderek zorlaşmaktadır. Sırayla tüm bölümleri tamamlamaya çalışalım.

Eğer internet bağlantınız yok ise etkinliği yapabilmek için çevrimdışı sürümü kullanmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Adım 1: https://github.com/google/blockly-games/wiki/Offline Linkine tıklayınız.

Adım 2: Açılan sayfadan Türkçe dil seçeneği üzerine tıklayarak çevrimdışı yani offline Blockly uygulamasını bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 3: İnen dosya 3.5 mb boyutunda olup .zip ile sıkıştırılmıştır. Bu dosyayı açarak blockly-games klasörü içine girerek index.html dosyasını açınız.

Bu adımları takip ettiğinizde çevrimdışı olarak programı kullanabilirsiniz. Blockly uygulamasının en çok sevdiğim özelliğinin çevrimdışı kullanılabilir bir uygulama olması özelliğidir. Sıkıştırılmış dosyanızı flash belleğiniz ile taşıyarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Soru ve sorunlarınızı aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Başarılar dilerim.

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.