5. Sınıf – Hafta 1 – Bilişim İle Tanışıyorum

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazıyı okuduğumuza göre Bilişim İle Tanışıyorum konusu ile yeni eğitim öğretim yılına başlıyoruz demektir. Öncelikle yeni yıl hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.

HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

 • BT.5.1.1.1. Bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları açıklar.
 • BT.5.1.1.2. Geçmişten günümüze bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimi fark eder.
 • BT.5.1.1.3. Farklı bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışır.
 • BT.5.1.1.4. Bilişim teknolojilerini kullanmanın beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ve olası belirtilerini açıklar

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.1.1.1 – BT.5.1.1.2 – BT.5.1.1.3 – BT.5.1.1.4 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.

HAFTA-1
BİLİŞİM İLE TANIŞIYORUM DERS AKIŞI

Öncelikle bu hafta ilk haftamız. Kılavuz kitapta direk konuları işlemeye başlamış. Birinci dönem konuların sıkışmış olması sebebiyle bizimde fazla vakit kaybetmeden derse başlamamız gerekiyor. Fakat ben öncelikle öğrencilerle tanışmayı dersimiz hakkında bilgi vermeyi, dersin işleniş şekli hakkında temel kuralları öğrencilerle tartışarak birlikte almayı öncelikli olarak görüyorum. Özellikle ilk 2-3 hafta birlikte aldığımız kuralları titizlikle uygulayarak öğrencilerin alışmasını sağlamanız faydanıza olacaktır.

Bu sayede ilerde sınıf yönetiminde problem yapamayacak başlangıçta kaybettiğiniz vakti fazlasıyla telafi edeceğiz. Bu bahsettiğim süreç yaklaşık 40 dakika bir ders süresi alacaktır. Geriye kalıyor sadece bir dersimiz. Bakalım kılavuz kitapta verilen içerikleri yetiştirebilecek miyiz?


Adım-1 Dersimizin Tanıtım Videosu

İlk izlenimin değişmesi çok zordur. Bu sebeple öğrencilerimize bu video ile ders içeriği hakkında kısa bir bilgi verebilir onların dikkatini çekebiliriz. Her sene kullandığım bir araçtır.

Kılavuz kitapta yok fakat ben faydalı olacağını düşünmekteyim.


Adım-2 Neden Bilişim Sunumu

Neden Bilişim Sunumu ile öğrencilerimize temel kavramları vermeye çalışalım. Sunum sırasında bolca soru sorarak katılımlarını sağlayalım. Birçok bilgiye öğrencilerinin kendilerinin ulaştıklarını göreceksiniz.

Kılavuz kitaba göre ayarlanmış bu sunum dersin olmazsa olmaz etkinliğidir.


Adım-3 Haydi Müzik Yapalım Çalışma Kağıdı

Haydi Müzik Yapalım Çalışma Kağıdı ile yukarıda sunumda öğrencilerimize verdiğimiz ilk terimlerimizin “bilgi, teknoloji, iletişim vb.” pekiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Zaman sorunu sebebiyle ben bu etkinliği yapmadan geçiyorum. Siz vaktiniz var ise uygulayabilirsiniz. Kılavuz kitapta bulunan bir etkinliktir. Kolay yapılabilmesi için elimden geldiğince interaktif hale getirmeye çalıştım.


Adım-4 Kullansam mı? Kullanmasam mı? Ev Ödevi

Kullansam mı? Kullanmasam mı? Çalışma Kağıdı yine zaman sorunu sebebiyle ev ödevi olarak vermekteyim. Teknolojinin faydaları ve zararlarını düşünerek geniş bir zamanda öğrencilerin güzel cevaplar üreteceğine inanmaktayım.

Kılavuz kitapta yer alan bu etkinliği vaktiniz var ise sınıfta da uygulayabilirsiniz.


Adım-5 Nasıl Otursam Çalışma Kağıdı

Nasıl Otursam Çalışma Kağıdı ile aslında bir çalışma yapmıyoruz. Sadece öğrencilerimize Bilgisayar başında nasıl oturmaları gerektiği hakkında bilgilendirmede bulunuyoruz.

Kılavuz kitapta yer alan bu etkinlik haftanın olmazsa olmaz etkinliği olarak düşünülebilir.


Adım-6 BİT Kullanımı ve Sağlık Videoları

BİT Kullanımı ve Sağlık Videoları ile öğrencilerimizin yukarıdaki etkinlikte kazanmış oldukları ergonomi ve bilgisayar başında otururken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili tüm bilgilerini pekiştiriyoruz. Kılavuz kitapta bu videolardan bahsedilmiyor fakat konunun anlaşılması için bence çok önemli bir etkinlik.

Her sene kesin sınıflarda gösterdiğim ve olumlu tepkiler aldığım videoları ekledim.


Adım-7 Bilişim ile Tanışıyorum Testi

Bugün Neler Öğrendik ile yukarıda vermiş olduğumuz tüm bilgilerin ne derece öğrenildiğini tespit etmeye çalışıyoruz. Vaktiniz kalırsa ders sonunda kalmaz ise bir sonraki dersin başında bu testi uygulayarak işlediğimiz dersin ne derece verimli olduğu hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Eğer vakit kalmaz ise öğrencilere evde çözmelerini ve takıldıkları soruları bir sonraki dersin başında hatırlatmalarını da söyleyebilirsiniz.


Adım-8 Bilişim İle Tanışıyorum Ders Notu

Bu kadar etkinliği yetiştirebilirseniz tebrik ederim. Genelde ikinci haftaya sarkıyor. Tabi etkinlikleri bu hızla yapmaya çalışınca Not Tutturmak isteyen öğretmenlerimiz kesinlikle yetiştiremiyor. Etkinlikleri yapıp geçiyoruz sınav zamanı geldiğinde öğrenci ve velilerden “Nereye Çalışacağız?” sorusunu duyuyoruz.

Bu soruna çözüm olması için EBA üzerinde yayınlanan İnfografikleri aşağıya ekliyorum. Konumuzu kısaca özetliyorlar.

BİT Kullanım Alanları Afişi
BİT Kullanım Alanları Afişi
Bilgisayar Kullanımı ve Sağlık Afişi
Bilgisayar Kullanımı ve Sağlık Afişi

Afişlerin orijinal boyuttaki hallerine EBA Bilişim Teknolojileri İnfografikleri Sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçen sene bu afişleri derslerde gösterdikten sonra Bilişim Sınıfı Koridoruna astım. Çok güzel oldu. Video ve resimlerine Bilgisayar Sınıfı Koridorunu Afişlerle Donattık sayfasından ulaşabilirsiniz.

Eğer bu bilgiler yeterli değil, bu hafta işlediğimiz tüm konuların bir arada bulunduğu bir ders notu arıyorum derseniz onuda aşağıya ekliyorum.

Bu sayfada tüm haftanın özet bilgileri yer almaktadır. Çıktısını alarak elinizde haftanın önemli konularını bulundurabilirsiniz.

Kısacası bu yazı derste not alınmasını istediğimiz önemli bilgilerin yer aldığı bir sayfadır.


Evet ilk haftamızın konularını yukarıdaki Ders Notları ile bitirmiş bulunmaktayız. Eski müfredatımızda kullandığımız ama vakit ve müfredat uyumu sebebiyle konular arasından çıkardığım fakat silmeye de kıyamadığım etkinlikleri aşağıya ekleyeceğim.

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.


ALTERNATİF MATERYALLER

İki haftalık bir konuyu bir haftaya sığdırmaya çalıştık. Peki hangi materyalleri çıkardık?

Ben aşağıdaki materyalleri yetişmediği için derste kullanamıyorum ama siz isterseniz bu materyallerden de faydalanabilirsiniz.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sunumu

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sunumu sayın Ahmet hocamız tarafından hazırlanan ve yıllarca derslerimde kullandığım bu sunumu nasıl silebilirim ki?

Sunumu değerlendirecek olursak konu akışı güzel verilmiş, Renkler çok uyumlu resimler özenle seçilmiş ve daha fazlası. Ahmet Soyarslan hocamıza tekrar teşekkür edesim geldi. İlerde vaktim olursa hocamızın sunumunu düzenleyerek kılavuz kitap uyumlu hale getirebilirim.

Derste artık bu sunumu kullanmıyorum ama kullanmak isteyenler olabilir diye eklemesini yapıyorum. Güle güle kullanın.


Bilgisayar Kullanımı ve Sağlık Sunumu

Bilgisayar Kullanımı ve Sağlık Sunumu ise yine yıllarca kullandığımız fakat çok detaya girilmiş bir sunumdu. İki haftalık ders bir haftaya indirilince ve bu sunum üzerinden anlatılanları bir afiş üzerinden anlatılmaya başlanınca süre kazanmak açısından bu sunumu da ders akışı dışına çektim.

Yinede ek kaynak olarak kullanılabilir. Özellikle proje ödevlerinde öğrencilerimiz bu konularda detaylı araştırma yapıyor o zaman lazım olabilir diye saklıyorum. İşinize yararsa sizde kullanabilirsiniz.


Gelecek Bir Gün Gelecek Videosunu

Gelecek Bir Gün Gelecek Videosunu vaktiniz kalırsa öğrencilerle birlikte izleyebilir. Gelecekte teknolojinin ulaşabilecekleri hakkında fikirlerini alabilirsiniz.

Eskiden vazgeçmediğim bir videoydu fakat süre sıkıntısı sebebiyle konu akışından çıkarmak zorunda kaldım.


BİT’in Günlük Yaşamdaki Ödevi Ev Ödevi

BİT’in Günlük Yaşamdaki Ödevi Ev Ödevi bu siteye ilk başladığımda öğrencilerimin konu bitiminde düşünceye sevk etmek ve kendi buldukları fikirleri yazabilmeleri için düşündüğüm bir ödevdi.

Mezun olan öğrencilerimin dahi fikirleri kayıtlı olduğu bu sayfayı silemiyorum. Belki işinize yarar diye aşağıya ekliyorum.


Hataları Bulalım Ev ödevi

Hataları bulalım Ev ödevi ise geçen senelerde kullandığım ve çocukların öğrenmelerini kontrol edebilmek için verdiğim bir ödevdi.

Eski müfredata göre 1 hatfa BİT’in günlük yaşamdaki önemini ikinci hafta ise BİT kullaımı ve sağlık konusunu işledikten sonra bu ödevi veriyordum. Yeni müfredat ile iki haftayı birleştirmiş bulunmaktayız. Bu sebeple gözden çıkardığım etkinliklerden bir tanesi de bu etkinliktir. Sınıf seviyenize göre siz bu etkinliği kendinize uyarlayıp değerlendirebilirsiniz.


Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu ilk hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 2 – Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

21 Comments

 1. interneti seçtim çünkü hem günlük yaşantımızda hemde derslerimizde yardımcı olur.

 2. Özgür hocam ben cep telefonunu seçerdim çünkü araştırmada, birilerini aramada, video izlemede yani aklımıza gelecek her türlü yararlı işte iyidir.

 3. Hocam her sene faydalanıyorum sitenizden ,cok güzel dolu dolu ,ne istesek ulaşabiliyoruz,cok teşekkür ediyorum,iyi ki varsınız,emeklerinize sağlık.

 4. HOCAM MERHABA. SAYFANIZ ÇOK YARARLI GERÇEKTEN.BUNLARIN TAMAMININ OLDUĞU BİR SUNUM VAR MIDIR ACABA ?

  • Hocam etkinlikler parça parça olduğundan öyle bir sunum yok maalesef. Bu sene bilişimle üretim kapsamında müfredat değişikliği olabilir diye fazla etkinlik eklemedim. Olurda değişirse emekler boşa gitmiş olacak çünkü. Ama taleplerinizi alıyorum olası bir değişiklikte yeni müfredat için içerik hazırlarken talepleri yerine getirmeye çalışacağım 🙂

 5. Hocam çok teşekkürler Bilişim dersine girmesi gereken bir beden eğitimi öğretmeni olarak çok işime yaradı. Harika bir hazırlık olmuş tebrikler

  • Çok teşekkür ederim öğretmenim. Aslında EBA sistemine yükleyerek gidiyordum başta ama her sene sıfırlanınca vazgeçip site üzerinden yapmaya başladım. Geri dönüşler çok iyi şuan için sanki uzaktan eğitime özel tasarlanmış gibi oldu. Umarım dersleriniz verimli geçer hocam. İyi dersler dilerim.

 6. Özgür hocam eline koluna sağlık. çok emeğin var emin ol emeklerinin karşılığını alıyorsun. binlerce öğretmen senin sunumlarını kullanıyor.

 7. Sayın Hocam, Bilişim öğretmenimiz olmadığı için bir İngilizce öğretmeni olarak bu yıl ilk kez 5.sınıfların Bilişim dersine gireceğim. Sayfanızda konuları hafta hafta ve adım adım vermeniz çok çok iyi olmuş. Eminim benim ve benim gibi branşı dışında bu derse giren ve öğrencilerine elinden geldiğince faydalı olmaya çalışan diğer meslektaşlarımın da işini fazlasıyla kolaylaştıracaksınız. Elinize,emeğinize,yüreğinize sağlık hocam. Bu güzel bilgiler için çok ama çok teşekkür ediyor,kolaylıklar diliyorum.

  • Teşekkür ederim hocam, Haklısınız sizin durumda olan birçok öğretmen arkadaş faydalanıyor. Branş hocaları bir şekilde dersi dolduruyor fakat sizler için çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*