5. Sınıf – Hafta 6 – Bir Algoritma Masalı

Merhaba Arkadaşlar, yeni konumuza Bir Algoritma Masalı konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta kodlama konusundaki etkinliklerimize 5. Sınıf – Hafta 5 – Mantıklı Düşünüyorum ile başlamıştık. Eğer o konuda yetiştiremediğiniz yerler var ise link üzerinden konuya dönüş yapabilirsiniz. Eğer tamamladıysanız Bir Algoritma Masalı konusuna başlayabiliriz.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. İkinci Dönem Kodlama konuları herkes tarafından farklı araçlar kullanılarak işleniyor. Bazı arkadaşlar Kılavuz kitaba göre hareket ediyor, bazıları Blockly kullanıyor, bazıları Code.org üzerinden giderken en çok scratch üzerinden giden arkadaşlar oluyor. Hatta Arduino eğitimi verenler bile oluyor.

Bende yukarıdaki durumu göz önüne alarak burada kılavuz kitap ve alternatif kodlama etkinlikleri ile süreci en verimli şekilde değerlendirmeye çalışacağım.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Alternatif araçları ise ayrı sayfalar oluşturup oradan vereceğim.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • 5.5.1.12. Algoritma kavramını açıklar.
  • 5.5.1.13. Bir problemin çözümü için algoritma geliştirir.

HAFTA-6
BİR ALGORİTMA MASALI DERS AKIŞI

Kodlama konusunda temel terimleri hızla öğrenmeye devam ediyoruz. Bu hafta öğreneceğimiz konu ise Algoritma olacak.

Kodlama yapmak için ilk adımımız algoritma oluşturmak olmalı. Bu konuyu ne kadar iyi öğrenirsek o kadar iyi bir kodlamacı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Etkinliklerle Algoritmayı öğrenmeye hemen başlayalım.


Adım-1 Bir Algoritma Masalı Etkinliği

Hemen hemen herkesin bildiği bir hikaye olan Ağustos Böceği ile Karınca Hikayesini dersimizde Algoritma kavramını anlatabilmek için kullandık. Hikayeye göre Ağustos böceğinin ayrı bir algoritması varken Karıncanın ayrı bir algoritması olduğu vurgulanmakta.

Hikaye hakkında daha fazla detayı zaten içerisinde göreceğiz. Daha önceki konu anlatımlarımız da direk terimleri verirken bu sefer hikaye üzerinden daha eğlenceli olarak Algoritma tanımını vereceğiz.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği dersin başlangıcında mutlaka kullanmamız gerekiyor. Temel kavramları verdikten sonra diğer etkinliklerimize geçebiliriz.


Adım-2 Karışıklık Oyunu Etkinliği

Bu dönem yapacağımız etkinliklerden en önemlisi Algoritma oluşturmak. Bir algoritma oluştururken adımlarımızı net bir şekilde belirleriz ama sadece adımların belirlenmesi algoritma için yeterli değildir. Bu adımların bir sıra içerisinde verilmesi gerekmektedir.

Bu etkinlikte karışık olarak verilmiş Algoritmaları sıraya dizeceğiz. Bu etkinliğe benzer etkinlikleri ne kadar fazla yaparsak o kadar iyi. Sınavda da muhtemelen buradan hareketle farklı etkinliklerin sıraya dizilmesi ile ilgili sorularla karşılaşacağız.


HAFTANIN ALTERNATİF KODLAMA ARACI

Eğer Bilgisayar sınıfınız var ise yukarıda saydığım etkinliklerin yanı sıra ekstra olarak alternatif bir kodlama aracı kullanabilirsiniz. Bu hafta size önerim Kodlama Etkinliği Compute It aracıdır.

Aşağıdaki resim üzerine veya linke tıklayarak uygulama hakkında ayrıntılı bilgi alıp sayfasını uygulamaya erişebilirsiniz.

Yukarıdaki linkte uygulamanın daha detaylı tanımını yaptım. 2. Dönem Kodlama konusunda öğrencilerimize mutlaka uygulatmamız gerektiğini düşünüyorum.


Bu derste Algoritma kavramını öğrendik. Çok önemli bir konu olduğunda üzerinde çok durmak adına etkinlik sayısını öğrenmeye çalıştık. Bundan sonraki konularda Algoritma konusundan bolca bahsedeceğiz.

Kılavuz kitaba göre bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Alternatif olarak kodlama öğretebileceğimiz diğer araçları belli bir düzene sokup program oluşturduktan sonra buradan paylaşacağım.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 7 – Akışı Değiştiriyorum konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

8 Comments

  1. çok güzel yazılı için buradan çalışıyorum öğretmenim bilene anlatırken burdan anlatıyor
    TEŞEKKÜRLER

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*