5. Sınıf – Hafta 10 – İnternette Arama Bilgileri Tarama

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi dokuzuncu hafta konumuz olan İnternette Arama Bilgileri Tarama konusunu işleyeceğiz. Geçen hafta 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri 1. Dönem 1. Yazılı sını yaptık.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Arkadaşlar biliyorsunuz kılavuz kitapta ölçme değerlendirme için hafta ayrılmamış. Ben bu konuya çok önem verdiğimden 9. haftayı sınava ayırdım. Bu konu normalde 9. hafta konusu fakat ben 10. hafta birleştirerek işliyorum.

Ders akışını buna göre oluşturuyorum. Önceden bilgi vermek istedim.

Hemen 5. Sınıf – Hafta 10 – İnternette Arama Bilgileri Tarama içeriğine geçebiliriz.

Daha önce söylediğim gibi bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Yani kılavuz kitaptaki içeriklerin hepsini verecek bunların yanında çok önemli gördüğüm etkinlikleri de ekleyeceğim.

Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.3.2.1. İnternet adreslerinin oluşumunu ve yapısını anlar.
  • BT.5.3.2.2. Web tarayıcısı kavramını açıklar ve tarayıcıyı kullanır.
  • BT.5.3.2.3. Arama motorlarını kullanarak basit düzeyde araştırma yapar.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.3.2.1 – BT.5.3.2.2 – BT.5.3.2.3 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-10
İNTERNETTE ARAMA BİLGİLERİ TARAMA DERS AKIŞI

Bu hafta İnternette Arama Bilgilerini Tarama konusunda İnternet üzerinden nasıl arama yapabileceğimizi, Aradığımız bilgilere nasıl daha kolay ulaşabileceğimizi öğreneceğiz. Bu haftaki konumuz eski müfredat ile benzeşim içinde olduğundan yeni kaynaklar edinmiş olduk. Sınav sorularımızı veya diğer materyallerimizi bu hafta için aynen kullanabiliyoruz.

Hemen kullanacağımız içerikleri vererek ders akışına başlayalım.


Adım-1 İnternet Terim Kartları Çalışma Kağıdı

İnternet Terim Kartları Çalışma Kağıdı Kılavuz kitabımızda verilen ilk etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Bu etkinlikteki amacımız öğrencilerimizin internette kullanılan terimlerden ne kadarını bilip ne kadarını bilmediklerini tespit etmek. Bu sayede ilerleyen ders akışımıza yön vereceğiz.

Kılavuz kitapta bulunan bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-2 İnternette Aramayı Öğreniyorum Sunumu

İnternette Aramayı Öğreniyorum Sunumu ile konumuza giriş yapacağız ve öğrencilerimize internette yaptığımız araştırmalarda daha ne sonuca ulaşmak için püf noktaları öğreteceğiz.

Kılavuz kitapta var olan bu sunumu kesinlikle derste işlemeliyiz.


Adım 3- İnternet Adreslerini Tamamlayalım “Animasyon”

İnternet Adreslerini Tamamlayalım “Animasyon” ile internet adres yapıları hakkında pratik yapmış olacağız. Aslında bu bilgi ev ödevi işinde verdiğim afişte öğrenecektik fakat önce öğrenip uygulama yaptıktan sonra ev ödevine geçmeyi daha mantıklı buluyorum.

Ahmet hocam tarafından yapılan bu etkinlik kılavuz kitapta yok fakat öğrenciler çok beğeniyor tavsiye ederim.


Adım-4 İnternet’te Arıyorum Ev Ödevi

İnternet’te Arıyorum Ev Ödevi ile derste öğrendiğimiz arama konusu hakkında pratik yapmış olacağız.

Ben bu görevi ev ödevi olarak veriyorum fakat siz sınıfta vaktiniz kalır ise etkinlik olarak uygulayabilir. Hatta konu başlıklarından en iyi içerik bulma en hızlı içerik bulma gibi yarışmalar düzenleyebilirsiniz.


Adım-5 İnternette Arama Bilgileri Tarama Testi

İnternette Arama Bilgileri Tarama Testi artık alışık olduğunuz klasik kazanım kavrama testlerimizden.

Ders sonunda sınıf ile uygulayarak öğrencilerin öğrenme düzeyleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.


Adım-6 İnternette Arama Bilgilerini Tarama Ders Notu

Ders Notları
Adım-6 İnternette Arama Bilgilerini Tarama Ders Notu

Bu sayfayı henüz oluşturmadım. Oluşturunca link ekleyeceğim.

Derste deftere yazdırmak yerine vakitten kazanç sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Faydalı olmadığını düşünürseniz burada geçen terimleri derste anlatım sırasında öğrencilerin not almasını sağlayabilirsiniz.

Eski müfredata göre olan içeriği fırsat buldukça yeni müfredata göre haftanın önemli bilgilerinin yer aldığı bir not sayfasına dönüştürmeye çalışacağım. Bu sayfaların çıktılarını vererek veya öğrencilerin defterlerine geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Kısacası bu yazı derste not alınmasını istediğimiz önemli bilgilerin yer aldığı bir sayfadır.

Arkadaşlar yukarıda söylediğim gibi bu hafta 2 haftalık konu işleyeceğiz yukarıdaki etkinlikler bitti ise hemen aşağıdaki etkinlik sayfası ile devam edelim. Sonra tekrar dönüp alternatif materyalleri değerlendirebilirsiniz.


İNTERNETTE ARAMA BİLGİLERİNİ TARAMA ALTERNATİF MATERYALLER

Bu hafta İnternette Arama Bilgilerini Tarama konusunda önemli gördüğüm etkinlikleri yukarıya ekledim. Yılların birikimi olarak tüm etkinliklerimiz bu kadar değil tabi ki. Süre sebebiyle çıkardığım birkaç etkinlik var. Peki hangi materyalleri çıkardık?

Ben aşağıdaki materyalleri yetişmediği için derste kullanamıyorum ama siz isterseniz bu materyallerden de faydalanabilirsiniz.


İnternet ve Bilgisayar Ağları Sunumu

İnternet ve Bilgisayar Ağları Sunumu yine Ahmet Soyarslan tarafından yapılmış ve yıllarca kullandığım, faydalandığım bir sunumdur.

Normalde ders akışında kullanmaya çalıştım fakat başka arkadaşlarla uyumsuzluğa sebep oldu. Çünkü zararlı yazılımlara falan girilmiş sunumda. Yeni müfredatta bu konunun olmaması probleme yol açtığından akıştan kaldırmak zorunda kaldım.

Belki işinize yarar diye ekliyorum.


İnternet Sunumu

İnternet yine Ahmet Soyarslan tarafından yapılmış ve yıllarca kullandığım, faydalandığım bir sunumdur.

Normalde ders akışında kullanmaya çalıştım fakat başka arkadaşlarla uyumsuzluğa sebep oldu. Çünkü zararlı yazılımlara falan girilmiş sunumda. Yeni müfredatta bu konunun olmaması probleme yol açtığından akıştan kaldırmak zorunda kaldım.

Belki işinize yarar diye ekliyorum.


İnternet Adresleri & Uzantıları Ev Ödevi

İnternet Adresleri ve Uzantıları hakkında verdiğim bilgileri pekiştirmek adına verdiğim bir ödevdi. Yıllarca verdim bu ödevi bir anda silmek istemedim. Kılavuz kitap etkinlikleri engellemesin diye ders akışı dışına çıkarıyorum

Dileyen kullanabilir veya kendi öğrenci seviyesine göre üzerine eklemeler yaparak yeni bir etkinlik oluşturabilir.


Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 10 – Araştırma Kaynak Doğrulama konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

12 Comments

  1. Hocam ben ödev olarak Aşık Veysel Eserlerini seçtim.Anlatamam Derdimi,Arasam Seni Gül İlen,Atatürk’e Ağıt,Beni Hor Görme,Beş Günlük Dünya,Bir Kökte Uzamış,Birlik Destanı,Çiçekler vb.

  2. Bilişim dersinde hocamız tahtayı aç diyor bende tahtayı açıp direkt bu siteye giriyorum bilişim dersinde 7/24 seninleyiz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*