5. Sınıf – Hafta 14 – Sunum Yapıyorum

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi on dördüncü hafta konumuz olan Sunum Yapıyorum konusunu işleyeceğiz. Geçen hafta 5. Sınıf – Hafta 13 – Kelimeleri Nasıl İşlerim içerisinde yer alan konularını işledik.

Yetiştiremediğiniz materyaller var ise ilgili haftaya dönerek bunları yapabilirsiniz.

Eğer etkinlikleri tamamladıysanız yeni hafta konularımızı barındıran 5. Sınıf – Hafta 14 – Sunum Yapıyorum içeriğine geçebiliriz.

Daha önce söylediğim gibi bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Yani kılavuz kitaptaki içeriklerin hepsini verecek bunların yanında çok önemli gördüğüm etkinlikleri de ekleyeceğim.

Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.4.3.1. Sunu hazırlama programının arayüzünü ve özelliklerini tanır.
  • BT.5.4.3.2. Belirli bir amaç için oluşturduğu sununun tasarımını ve bileşenlerini biçimlendirir.
  • BT.5.4.3.3. Sunu hazırlama programı ile oluşturduğu sunuyu düzenler.
  • BT.5.4.3.4. Sunu hazırlama programı ile oluşturduğu sunuyu sunar.
  • BT.5.4.3.5. Farklı sunu hazırlama programlarını keşfeder.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.4.3.1 – BT.5.4.3.2 – BT.5.4.3.3 – BT.5.4.3.4 – BT.5.4.3.5 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-14
SUNUM YAPIYORUM DERS AKIŞI

Bu hafta İnternette Arama Bilgilerini Tarama konusunda İnternet üzerinden nasıl arama yapabileceğimizi, Aradığımız bilgilere nasıl daha kolay ulaşabileceğimizi öğreneceğiz. Bu haftaki konumuz eski müfredat ile benzeşim içinde olduğundan yeni kaynaklar edinmiş olduk. Sınav sorularımızı veya diğer materyallerimizi bu hafta için aynen kullanabiliyoruz.

Hemen kullanacağımız içerikleri vererek ders akışına başlayalım.


Adım-1 Sunu Programları Sunumu

Sunu Programları Sunumu ile benim sitede de bolca karşınıza çıkan sunuların hangi programlarla nasıl yapıldığını öğreneceğiz.

Kılavuz kitapta bulunan bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-2 Hobilerim İçerik Hazırlama Uygulaması

Hobilerim İçerik Hazırlama Uygulaması Microsoft Powerpoint programı ile öğrendiklerimizi test etmek ve bir ürün ortaya koymak için hazırlanmış materyaldir.

Derste kesinlikle kullanacağımız bu materyalde ortaya çıkacak güzel ürünleri de sizlerle paylaşacağım.


Adım-3 Dergimizi Sergiliyoruz Çalışma Kağıdı

Sınıf Dergimizi oluşturacağımız bu materyal vakit kalmazsa ertelenebilir.

15. haftadan itibaren konularımız bitecek bu konuda çalışacağız.


Adım 4- Sunum Programları Testi

Microsoft PowerPoint programı için hazırlanmış bu testte PowerPoint programının en temel araçları sorulmuştur.

 Sınav soruları hazırlarken en çok faydalandığım bölüm bu alandır.


Evet Sunu Programları konumuzu bitirdik. Daha önce söylediğim gibi eski müfredatta 2. dönemin yarısında ben Microsoft PowerPoint etkinlikleri yaptırıyordum. Bu süreçte yaptırdığım etkinlikleri aşağıya ekliyorum. Belki işinize yarar.

SUNUM YAPIYORUM ALTERNATİF MATERYALLER

Eski müfredata göre kullandığım Microsoft PowerPoint Etkinliklerini sırayla aşağıya ekliyorum. Ben aşağıdaki materyalleri yetişmediği için derste kullanamıyorum ama siz isterseniz bu materyallerden de faydalanabilirsiniz.


Powerpoint Etkinliği 1 – Sunum İlkeleri

Microsoft Powerpoint ile yaptığımız ilk etkinlik olarak hem sunum yapmaya başlayacağız hemde sunum yaparken uymamız gereken temel ilkeleri öğreneceğiz.

Konuyu bu şekilde seçerek bir taşta iki kuş vurmaya çalıştım. Giriş etkinliği olarak güzel bir etkinlik diyebilirim.


Powerpoint Etkinliği 2 – Geçiş ve Animasyon

Microsoft Powerpoint kullanıyorsanız sadece sayfalar eklemeniz resimler eklemeniz size yetmeyecektir. Bir powerpoint sunumunun dikkat çekmesi için en önemli özellikler sayfa tasarımı yapmamız tüm sayfalara güzel geçişler eklememiz ve yazılar için animasyon eklememizdir.

Bunları yapabilmek için bu konuya çok önem veriyorum. Powerpoint öğretmek için mutlaka yaptırmamız gereken bir etkinlik.


Powerpoint etkinliği 3 – Köprü ve Eylemler

Microsoft Powerpoint ile güzel sunumlar yaptık fakat öğrencilerimizin daha fazla dikkatini çekebilmemiz için eklediğimiz nesnelere etkileşim vererek düz sunumlar dışında etkileşimli sunumlar yapabiliriz.

Bunun için bu etkinlik çok önemli. Yapılmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.


Powerpoint etkinliği 4 – Eylemler

Bir önceki etkinlikte eylemler konusuna girmiştik bu etkinlikteki deneyimlerimde bu konunun çok dikkat çektiğini gördüğümden benzer yeni bir etkinlik oluşturarak eylemler konusunda bir etkinlik daha yapmaya karar verdim.

Faydalı bir etkinlik olarak kullanılmasını tavsiye ediyorum.


Powerpoint Etkinliği 5 – Ödev Yapalım

Microsoft Powerpoint ile sınırlı vaktimizle yeterince etkinlik yaptık. Artık öğrendiklerimizi uygulayarak bir ürün ortaya koyma vakti geldi. Bu etkinlik ile bazı konular verilmiş ve yönergeye göre bir ürün ortaya koymanız istenmektedir.

Dileyen kullanabilir veya kendi öğrenci seviyesine göre üzerine eklemeler yaparak yeni bir etkinlik oluşturabilir.


Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 15 – Dijital Ürün Oluşturuyorum konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

4 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*