6. Sınıf – Hafta 9 – Bilgim Değerli ve Önemli

Merhaba Arkadaşlar, yeni haftamıza Bilgim Değerli ve Önemli konusu ile devam ediyoruz. Geçen hafta Bilişim Teknolojileri 6. Sınıf 1. Dönem 1. Yazılısını yapmıştık. Umarım sınavınız iyi geçmiştir diyor ve Bilgim Değerli ve Önemli konusu ders akışına başlıyorum.

Bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur. Normalde içeriklerimi hafta hafta kategorilere bölüyorum fakat eski müfredat ve yeni müfredat olanlar birbirine karışabiliyor veya sıralamada farklılaşmalar olmasından dolayı bazı okullar yüzeysel geçerken bazıları çok derine inebiliyor.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıf Kılavuz Kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.6.2.3.1. Bilişim teknolojilerinin kullanımında gizlilik ve güvenlik boyutlarının önemini tartışır.
  • BT.6.2.3.2. Güvenlik açıklarının oluşumu konusunda yorum yapar.
  • BT.6.2.3.3. Bilgi koruma yöntemlerini ifade eder.
  • BT.6.2.3.4. Bilgi paylaşımı sürecinde olası riskleri değerlendirerek alınabilecek önlemleri tartışır.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.6.2.3.1 – BT.6.2.3.2 – BT. 6.2.3.3 – BT.6.2.3.4 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-9
BİLGİM DEĞERLİ VE ÖNEMLİ DERS AKIŞI

Bilgim Değerli ve Önemli konusununda önemli bilgilerimizi nasıl koruyacağımızı öğreneceğiz. Özellikle biraz sonra göreceğiniz şifreleme yöntemlerini çok önemsiyorum.

Hazırsanız hemen başlayalım.


Adım-1 İnternet Meraya Gelirse Videosu

Bilgim Değerli ve Önemli konu başlığı altında kılavuz kitapta ilk verilen etkinliğimiz İnternet Meraya Gelirse Videosu.

Bu video EBA tarafından hazırlanmış farkında olmadan yaptığımız küçük paylaşımların kötü niyetli kişiler tarafından nasıl değerlendirilebileceğini örnek olarak anlatmış.

Derse giriş için güzel bir materyal olduğunu düşünüyorum. Kılavuz kitapta da bulunan bu materyali dersin başında gösteriyorum.


Adım-2 Bilgi Gizliliğim Çalışma Kağıdı

İnternet Meraya Gelirse Videosunda öğrendiğimiz paylaşımlarımızı yabancıların izlemesini engelleme konusunda pratik yapmamızı sağlayan bir çalışma kağıdı olan Bilgi Gizliliğim Çalışma Kağıdını kesinlikle kullanmanızı öneriyorum.

Ben ikinci sırada kılavuz kitapta geçen bu etkinliği yapıyorum.


Adım-3 Bilgi Güvenliği Afişi

Bilgilerimizi korumak için önce bilgilerimizin güvenliğini nelerin tehdit ettiğini öğrenmemiz gerekiyor. Daha sonra buradan hareketle bu tehditlere karşı bilgi güvenliğini nasıl sağlayacağımızı öğreneceğiz.

Kılavuz kitapta verilen bu afiş ile bu konu hakkında bilgilendirme yapmış oluyoruz.


Adım-4 Bilgi Güvenliği Sunumu

Öğrencilerimizin ön bilgilerini yeterince harekete geçirdiğimize göre kalan bilgileri Bilgi Güvenliği Sunumu ile hep birlikte öğreneceğiz.

Derslerimizin en önemli materyalleri Sunumlar olduğundan haftanın en önemli materyali diyebilirim.

Kılavuz kitapta verilen bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-5 Bilge Kunduz Çalışma Kağıdı

Öğrendiklerimizi uygulayabilmek için hazırlanmış Bilge Kunduz Çalışma Kağıdı aslında çok güzel eğitim içerikleri hazırlayan Bilge Kunduz sitesinden bu hafta konumuzla alakalı küçük bir kesit göstermektedir.

Bilge Kunduz etkinlikleri konusunda daha sonra ayrıntılı bir çalışma yapacağım. Şimdilik bu etkinliği yapsak yeterli. Haftanın olmazsa olmaz materyali. Sınav hazırlarken dahi bu etkinlikten özellikle faydalanıyorum.

Kılavuz kitapta var olan bu etkinliği kesinlikle sınıfla birlikte yapacağız.


Adım-6 Bilgim Değerli ve Önemli Testi

Benim sitede görmeye alışık olduğunuz klasik kazanım kavrama testlerimizden Bilgim Değerli ve Önemli Testi. Ben ders sonunda sınıfla birlikte mutlaka uyguluyorum.

Kılavuz kitapta bulunmayan bu materyali kullanıp kullanmamak size kalmış.


Bu dersimizde, Bilgilerimizi bekleyen tehlikeleri öğrendik, bu tehlikelerden korunmak için alınabilecek önlemleri tartıştık. Veri bütünlüğü konusunda bilgilenip veri bütünlüğümüzü koruyan sistemler üzerine örnekler verdik. Günlük hayattaki güvenlik önlemlerini bilişim alanındaki önlemlerle karşılaştırdık.

Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre, sınıflarınızın yapısına göre ders akışında değişiklik yapabilirsiniz.

Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya Hafta 10 – Dijital Tehlikeler konusunda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

34 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*