5. Sınıf – Hafta 12 – Görsel İşleme Programları

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi on ikinci hafta konumuz olan Görsel İşleme Programları konusunu işleyeceğiz. Geçen hafta 5. Sınıf – Hafta 11 – İletişim Teknolojileri ve İşbirliği içerisinde yer alan konularını işleyerek teorik konularımızı bitirmiştik.

Yetiştiremediğiniz materyaller var ise ilgili haftaya dönerek bunları yapabilirsiniz.

Eğer etkinlikleri tamamladıysanız yeni hafta konularımızı barındıran 5. Sınıf – Hafta 12 – Görsel İşleme Programları içeriğine geçebiliriz.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Yani kılavuz kitaptaki içeriklerin hepsini verecek bunların yanında çok önemli gördüğüm etkinlikleri de ekleyeceğim.

Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.4.1.1. Görüntü dosyası biçimlerini bilir.
  • BT.5.4.1.2. Görsellerle ilgili düzenleme işlemlerini yürütür.

HAFTA-12
GÖRSEL İŞLEME PROGRAMLARI DERS AKIŞI

Bu hafta Görsel İşleme Programları konusunda çizim ve fotoğraf arasındaki farkı öğrendikten sonra çizim yapabileceğimiz araçların üzerinde duracağız. Özellikle Paint programı ile çalışacağım. Siz dilerseniz kılavuz kitapta verilen Google Fotoğrafla uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Hemen kullanacağımız içerikleri vererek ders akışına başlayalım.


Adım-1 Çizim mi? Fotoğraf mı? Sunumu

Teorik konulardan sonra ilk uygulama olarak karşımıza çıkan paint etkinliği için kısaca tanıtım yapabilmek için aşağıdaki sunumu kullanacağız.

Dersin hemen başında sunumu kullanabilirsiniz.

Kılavuz kitapta bulunan bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım-2 Denizde Ne Var? Paint Çalışma Kağıdı

Paint programı hakkında kısa bir bilgi edindikten sonra sıra geldi uygulama yapmaya. Aşağıdaki etkinlikte belirtilen resmi önce biz çizelim sonra öğrencilerimizin çizerek bize göndermelerini isteyelim.

Kılavuz kitapta bulunan bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Adım 3- İlk Sergimiz, İlk Dergimiz Kapağı Çalışma Kağıdı

Uygulamalı etkinliklerin en çok sevdiğim özelliği yaratıcılığı geliştirmesi. Bizde paint programı ile basit bir etkinlik yaptık ve kullanmayı öğrendik. Şimdi geldi bilgilerimizi amacımız doğrultusunda kullanmaya.

Bu etkinlik ile dönem sonunda ortaya çıkacak olan sınıf dergimizin kapak sayfasını oluşturacağız.

Kılavuz kitapta bulunan bu materyali kesinlikle kullanacağız.


Evet On ikinci haftamızı yukarıdaki etkinlikleri tamamlayarak bitirdik. Tamamen kılavuz kitaba uygun olarak hareket ettik. Uygulama yapacağımız bir ders olacağı için bilgileri verip yapım aşamalarını izleyip takıldıkları yerde destek olacağız.


Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 13 – Kelimeleri Nasıl İşlerim konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

4 Comments

  1. Vektör çizim yerine vektörel çizim kavramı olmalı bu hatayı düzeltir misiniz? Sunu görselden oluştuğu için düzenleme yapamıyoruz. Teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*