5. Sınıf – Hafta 4 – Etik Değerler

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi üçüncü haftasını Etik Değerler konusunu işleyerek geçireceğiz. Geçen hafta 5. Sınıf – Hafta 3 – Dosya Yönetimi içerisinde yer alan konularımızı işledik. Sıkışarak geçen haftaların ardından rahat bir hafta geçirdiğinizi düşünüyorum.

Eğer eksik kalan konular olduysa, önemli etkinlikleri yapmadan atladıysanız ilgili konuya dönerek önce orayı tamamlayıp sonra ileleyiniz.

Eğer etkinlikleri tamamladıysanız yeni hafta konularımızı barındıran 5. Sınıf – Hafta 4 – Etik Değerler Ders Akışı içeriğine geçebiliriz.

Daha önce söylediğim gibi bu yazı web sitemde paylaştığım içeriklerin herkes tarafında düzenli bir şekilde aktarılabilmesi için oluşturulmuştur.

Ben bu sayfada bu hafta kendi ders akışımı sıralı bir şekilde link vererek paylaşacağım. Bunu yaparken kılavuz kitaba birebir uyumlu bir şekilde gitmeyi planlıyorum. Yani kılavuz kitaptaki içeriklerin hepsini vermeye çalışacağım bunların yanında çok önemli gördüğüm etkinlikleri de ekleyeceğim.

Kılavuz kitaptan çıkardığım etkinlikler yok mu? Elbette var. Benim sınıflarım öğrenci sayısı olarak çok kalabalık. Bu sene 40 kişi civarında olacaklar. Bu sebeple bazı etkinlikleri sınıfta uygulamam imkansız hale geliyor. Bu etkinlikleri buraya eklemiyorum. Siz her ihtimale karşılık yukarıda linkini verdiğim kılavuz kitabı inceleyerek hoşunuza giden etkinlikleri sınıfta uygulayabilirsiniz.

Geçen sene pratiğini yaptık şimdi bu pratiğe göre ders akışımı aşağıya adım adım ekleyeceğim. Sizlerde kendi öğrenci seviyenize göre bu ders akışlarını ayarlayabilirsiniz.


HAFTANIN KAZANIMLARI

İlgili haftanın kazanımlarını aşağıya liste halinde ekliyorum. Eğer benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsanız ders defterini yazarken başka hiçbir yerde aramadan direk buradan kazanımlarınızı yazabilirsiniz.

  • BT.5.2.1.1. Etik ve bilişim etiği ile ilgili temel kavramları açıklar.
  • BT.5.2.1.2. Bilişim teknolojileri ile İnternet’i kullanma ve yönetme sürecinde etik ilkelere uymanın önemini açıklar.
  • BT.5.2.1.3. Çevrimiçi ortamda başkalarının haklarına saygı duyar.
  • BT.5.2.1.4. Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılacak durumları fark eder.

Kazanımları deftere sığdıramazsanız kazanım numaralarını yazabilirsiniz. Örneğin “BT.5.2.1.1 – BT.5.2.1.2 – BT.5.2.1.3 – BT.5.2.1.4 Nolu Kazanımlar” şeklinde defterinizi doldurabilirsiniz.


HAFTA-4
ETİK DEĞERLER DERS AKIŞI

Bu hafta diğer haftalarımız gibi olmayacak. Çünkü Etik Değerler konusunda öğrencilerimiz sıfır bilgi ile karşımıza gelmeyecekler. Kendilerininde fikirleri olacak. Bu yüzden olabildiğince ders içine çekmeye çalışacağız.

Kılavuz kitaba göre önemli bir konu olan bu hafta konusunu sanırım sıkışmadan 1 haftalık süre içerisinde bitireceğiz.

Lafı uzatmadan içerikleri vererek ders akışına başlayalım.


Adım-1 Etik Değerler Sunumu

Etik Değerler Sunumu ile öğrencilerimize Etik ve İnternet Etiği kavramlarını verdikten sonra, onlarında fikirlerini alarak internette nasıl davranmamız gerektiği konusunda bilgilendirme yapmış olacağız.

Kılavuz kitapta bulunan bu materyal haftanın olmazsa olmaz materyalidir.


Adım 2- İnternet ve BİT Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdı

İnternet ve BİT Kullanım Kuralları Çalışma Kağıdı aslında doğru – yanlış şeklinde cevapları olan bir test şeklinde oluşturulmuştur. Burada test olarak değilde bir çalışma kağıdı gibi düşünerek bu etkinliği yapıyoruz.

Yani tüm soruları sınıf ile birlikte cevaplayalım ve cevaplarımız üzerinde tartışarak öğrenci fikirlerini almaya çalışalım.

Bu sunum kılavuz kitapta verilen önemli bir materyaldir. Hafta içinde mutlaka kullanmanız gerekmektedir.


Adım-3 Teknolojiyi Etik Kullanma Kılavuzu Ev Ödevi

Teknolojiyi Etik Kullanma Kılavuzu Ev Ödevi ise aslında çalışma kağıdı olarak hazırlanmış ve sınıfta öğrencilere bu soruların sorulması ve cevapları üzerinde tartışılması amaçlanmıştır.

Ben etkinliği ev ödevine çevirdim. Burada verilen durumlar üzerinde öğrencilerimin daha fazla düşünmesi ve daha güzel fikirler bulmasını amaçladım. Çok güzel fikirlere Ders İçi Katılım Notu olarak 100 veriyorum. Bu durum çok güzel cevaplar alabilmeme olanak sağlıyor.

Siz hem sınıfta tartışabilir hemde ev ödevi olarak verebilirsiniz.


Adım-4 Etik Değerler Testi

Etik Değerler Testi ise artık benim sitede görmeye alışık olduğunuz her hafta ders sonuna eklediğim kazanım kavrama testi niteliğinde hazırlanmış bir testtir.

Testi sınıfta uygulayarak çok yapılan yanlışları tespit ediyor ve sonraki haftalarda bu konu üzerinde durmaya çalışıyorum. Bu yüzden önerdiğim materyaller arasında yer alıyor.

Bu etkinlik Kılavuz kitapta bulunmaktadır. Yaptırıp yaptırmamak size kalmış.


Adım-5 Etik Değerler Ders Notları

İşlediğimiz Etik Değerler konusunda yeni terim olarak Etik ve İnternet Etiği gibi kavramları öğrendik fakat bazı kuralları not aldırmakta fayda var.

Bu sayfa kuralları derste deftere yazdırmak yerine vakitten kazanç sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Faydalı olmadığını düşünürseniz burada geçen terimleri derste anlatım sırasında öğrencilerin not almasını sağlayabilirsiniz.

Eski müfredata göre olan içeriği fırsat buldukça yeni müfredata göre haftanın önemli bilgilerinin yer aldığı bir not sayfasına dönüştürmeye çalışacağım. Bu sayfaların çıktılarını vererek veya öğrencilerin defterlerine geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Kısacası bu yazı derste not alınmasını istediğimiz önemli bilgilerin yer aldığı bir sayfadır.


Evet dördüncü haftamızın konularını yukarıdaki Ders Notları ile bitirmiş bulunmaktayız. Süre açısından sıkıntı çekmediğimiz bir haftayı geride bıraktık. Eski müfredatımızda kullandığımız ama vakit ve müfredat uyumu sebebiyle konular arasından çıkardığım fakat silmeye de kıyamadığım etkinlikleri aşağıya ekleyeceğim. Mutlaka işinize yarayacak materyaller olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben vakit yetmediği için alternatifler arasına alarak ders akışı içerisinden çıkarmak zorunda kaldım.

Öğrencilere ara ara sorular sorarak eksikliklerini görürsem aynı materyaller yerine aşağıya eklediğim alternatif materyalleri uygulayarak bu eksikliklerini tamamlamayı düşünüyorum.

ALTERNATİF MATERYALLER

Bire bir müfredatla uyumlu olmayan hangi materyalleri ders akışından çıkardık. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Ben aşağıdaki materyalleri yetişmediği için derste kullanamıyorum ama siz isterseniz bu materyallerden de faydalanabilirsiniz.


BİT Kullanımı ve Etik Sunumu

BİT Kullanımı ve Etik Sunumu yine Ahmet hocamız tarafından Bilgisayar öğretmenlerimizin yıllarca ihtiyacını karşılamış önemli bir sunum.

Yeni müfredatta bu konunun yüzeysel geçildiğini görmektesiniz. Bu sunum çok detaya giriyor. Bununla konu anlatırsanız hem diğer etkinliklerden taviz vermek zorunda kalır hemde sınavlarda vb. kaynaklarda öğrencilerinizle kullanacağınız kaynak bulmakta zorlanabilirsiniz.

Sunum özenli bir sunu olduğundan ilerde belki müfredata göre uyarlayıp kullanabiliriz. Mevcut kılavuz kitap sunumlarından daha faydalı ve özenli hazırlandığı görüşündeyim.


Bu haftaya ait materyallerimiz bu kadar. Elinizde bu ilk hafta kullanabileceğimiz alternatif etkinlikler var ise bana gönderebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Üzerine koyarak ilerleyelim.

Haftaya 5. Sınıf – Hafta 5 – Dijital Yurttaşlık konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

12 Comments

  1. hocam ben sınıfdayken bi oyun oynadık ekrandan yazı geçiyodu hızlı bir şekilde doğru yada yanlışa tıklıyoduk onu bulamadımda link olarak atar mısınız

  2. Hocam Hafta 5 e ben ulaştım ancak. Bu sayfa sonundaki(hafta4) hafta 5 linki hatalı bilginiz olsun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*