Sivas Kelimeler Panosu

Merhaba Arkadaşlar;

24.01.2019 tarihinde edindiğimiz bilgiye göre İl Temsilcisi Değerlendirme işlemi sonucunda bu proje elenmiş olup Bilim Fuarında sergilenmeyecek. Dolayısıyla proje ile ilgili çalışmalar durdurulmuş olup bu sayfaya herhangi bir veri girilmeyecektir. Projenin neden elendiğini bilmemekle birlikte üzüldüğümü belirtmek isterim. Sayfayı faydalanabilecek arkadaşlar olur diye kaldırmıyorum ama bu şekilde yaptığımız başvuru onaylanmamıştır bilginize.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırlayacağımız TÜBİTAK 4006 projeleri ile ilgili adımları paylaşacağımı belirtmiştim. Şimdi sizlerden gelen talepler doğrultusunda sırayla tüm projelerimizi paylaşmaya çalışacağım.

Sivas Kelimeler Panosu
TÜBİTAK 4006 Projesi

Proje okulumuz öğrencilerinden Berru Nur BİNİCİOĞLU tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu hazırladık.


Proje Başvuru Bilgileri

Proje Adı: Sivas Kelimeler Panosu

Proje Türü: İnceleme

Proje Alanı: Türkçe

Proje Amacı:

  • Türkçede kullandığımız kelimeler olduğu gibi, içinde bulunup da bilmediğimiz kelimeler de vardır. Projedeki ilk amacımız Sivas’ta yaşayıp da Sivas diline özgü kelimeleri bilmeyenler için bir tanıtım yapmak.
  • Gelişen teknolojinin etkisiyle yabancı ülkelerden yeni kelimeler ihraç etmekteyiz. Bu kelimeler bizlere çok sıradan gelirken eski kelimeler garibimize gitmekte. Yıllar sonra bizim kullandığımız kelimelerde yeni nesillerin garibine gidecek. İnsanlarımızın bu durumun farkına vararak kelime ihraç etmek yerine kendi kelimelerine sahip çıkmalarını sağlamak.
  • Yeni açılan mağazalarda yabancı kelimelerden isimler koymak yerine eski kelimelerimizi koyulmasını sağlamak.
  • Yaşlılarımızın bu kelimeleri hatırlarken eski günlerine bir an olsun tekrar dönebilmelerini sağlamak.
  • İnsanları kendi kullandıkları dile teşvik etmek, bu kelimeleri kullanmaları için özendirmek.

Proje Özeti:

Yanınızda birisi bilmediğiniz bir sözcük söylerse ne yaparsınız? Ben etrafımda da özellikle yaşlı insanların bazı kelimeler kullandıklarında gençlerin bu duruma güldüklerini gözlemledim. Belki yıllar sonra bizde konuşurken bizden küçükler kullandığımız kelimeler için bize güleceklerdi. Bunun sebebinin ne olduğunu araştırmaya başladım ve bu amaçla Sivas yöresine özel bazı kelimeler olduğunu tespit ettim. Bu kelimelerin gençler tarafından bilinmediğini ve unutulmaması için bir çalışma yapılması gerektiğine karar verdim. Bu amaçla Sivas yöresine özel kullanılan kelimelerden bir tanıtım panosu hazırlamaya karar verdim.

Akrabalarımızın ve yakınlarımızın garip bir aksanda ve kulağımıza yabancı gelen kelimelerle konuşması garibimize gitmiş. Buradan esinlenerek projeyi araştırmaya karar verdik. Araştırma için önce yakınlarımızdan başlayacağız. Yani öncelikle Ailemizde, akrabalarımızda, yakınlarımızda olan en yaşlı kişiler ile röportaj yapacağız. Onlarında önerdikleri tanıdıkları büyükleri ziyaret edeceğiz, onların zihnini açmak için öğrendiğimiz bazı kelimelerin anlamlarını soracağız ve bu tarz başka kelimeler bilip bilmediklerini öğrenmeye çalışacağız. Eğer yeni kelimeler öğrenebilirsek onları kelime havuzumuz içerisine yerleştireceğiz.

Proje sonunda artık kendi güzel şehrimizin kendi sözcüklerini, kelimelerinin anlamlarını bileceğiz ve bunları günlük hayatımızda da kullanmak için bir fırsatımız olacak. Özellikle yaşlılarımızla konuşurken onların kullandıkları kelimeleri kullanarak cümleler kullanmaya çalışacağız. Elde ettiğimiz tüm kelimelerden bir poster hazırlayacağız ayrıca küçük kâğıtlara yerleştirdiğimiz bu kelimeleri bir fanus içerisinde bilim fuarında sunacağız. Ziyaretçilerimize fanustan çektikleri kelimelerin anlamlarını soracağız. Bilen ziyaretçilerimize hazırlayacağımız küçük sivasa özgü bir anahtarlık hediye ederken bilemeyen ziyaretçilerimize kelimenin gerçek anlamını anlatacağız.

Proje yapılırken Sivas Valiliği, Huzur evi gibi yerlere ziyaretlerde bulunarak onlarında desteklerini almaya çalışacağız. Ayrıca takıldığımız yerlerde danışman öğretmenimiz ve okulumuz Türkçe öğretmenlerinden destek alacağız.

Proje Yöntemi:

1. Araştırma Konusu / Sorusu Belirleme

Yanınızda birisi bilmediğiniz bir sözcük söylerse ne yaparsınız? Ben etrafımda da özellikle yaşlı insanların bazı kelimeler kullandıklarında gençlerin bu duruma güldüklerini gözlemledim. Belki yıllar sonra bizde konuşurken bizden küçükler kullandığımız kelimeler için bize güleceklerdi. Bunun sebebinin ne olduğunu araştırmaya başladım ve bu amaçla Sivas yöresine özel bazı kelimeler olduğunu tespit ettim. Bu kelimelerin gençler tarafından bilinmediğini ve unutulmaması için bir çalışma yapılması gerektiğine karar verdim. Bu amaçla Sivas yöresine özel kullanılan kelimelerden bir kelime panosu hazırlamaya karar verdim.

2. Anahtar Sözcükleri belirleme

Sivas ağzı kelimeler.

Sivas’ın kendi dilindeki kelimeler.

Sivas yöresel kelimeler, atasözü ve deyimleri

3. Kaynak Taraması Yapma

Önce internet üzerinden araştırma yapacağım. Bulduğum sözcük ve deyimleri not alarak büyüklerime soracağım. Sorduğum sorular geçmişe dönmelerini sağlayacak ve yeni kelimeler hatırlarlarsa onları da defterime ekleyeceğim. Biriktirebildiğim kadar tüm Sivas ağzına özel kelimeleri biriktireceğim defterime yazıp daha sonra asıl tanıtım panosuna  alfabetik sıraya göre geçireceğim. Ayrıca yeni kelimeler araştırırken aşağıdaki sırayı esas alacağım.

  • Büyüklerimden yardım almak
  • Başka kişilere bu konu hakkında bir şey bilip bilmediklerini sormak.
  • Yaşlılara sormak
  • Son olarak bu herkesten topladığım kelimeleri birleştirip Sivas Dili Kelimeleri Panosu ortaya çıkacak.

4. Kaynakları Sentezleme

Tabi ki panomuzu hazırlamak kolay bir şey olmadığı için bu defalarca kontrol etmemiz lazım, yoksa tüm emekler küçük bir hatayla boşa gidebilir. Bu yüzden tek kontrolle kalmamalı defalarca kontrol etmeliyiz. Çünkü bu tanıtım panosu eğer seçilirse. Okulumuzun karşılama miktarına göre basabildiğimiz kadar bu sözlükten basmaya çalışacağız. Ayrıca basılı hale getirdiğimiz bu tanıtım panosunu fuardaki ziyaretçilerimize eğlenceli bir şekilde hem oyun hem de sonucunda küçük ikramlarla bitirmeyi düşünüyoruz. Bu süreçte takıldığım yerlerde danışman öğretmenim ve okulumuz Türkçe öğretmenlerinden destek alacağım.

5. Sunum Yapma

Fuarda gösterilmek üzere projenin geliştirme basamaklarını anlatan bir poster hazırlayacağım. Ayrıca sunum sırasında daha eğlenceli bir ortam oluşturmak için seçtiğim kelimelerden bir bulmaca hazırlayarak bulmaca sorularını ziyaretçilerimize soracağız. Ziyaretçilerimizle birlikte bulmacayı fuar süresince tamamlamaya çalışacağız.

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET

Proje Öğrencisi: Berru Nur BİNİCİOĞLU


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet ve Yöntem verilmiştir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve içeriğinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz.”

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


Proje Yapılışı

Projemiz TÜBİTAK tarafından onaylanırsa ilgili nasıl yapıldığını adım adım buradan paylaşacağız. Projemiz bir İnceleme Projesi olduğundan herhangi bir anket vb. ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu sene projemizin tüm işlemleri bu sayfadan yapılacaktır.


Proje Posteri

Bilim Fuarı sırasında hazırlanan proje posteri bu alanda paylaşılacaktır.


Proje Resimleri

Fuarda çekilen proje resimleri bu alanda paylaşılacaktır.


Projeler başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. Faydalı olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.