Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler

Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında ihtiyacınız olabilecek her şeyi bu başlık altında paylaşacağım. Zamanla güncellecek bu yazı Tübitak Bilim Fuarı Yürütücülerinin ve Danışman öğretmenlerinin en büyük rehberiniz olacak.

Tübitak 4006 Bilim Fuarlarında yıllarca görev almış bir öğretmen olarak zorluklarının farkındayım. Her sene kendime “Seneye asla başvurmayacağım, Birazda başkaları yapsın” diyorum ama nasıl oluyorsa yaz tatili geçip başvuru süreci başladığında kendimi Yürütücü olarak buluyorum.

Öğrenciler için faydalı bir süreç olduğunu düşünmesem, onların mutluluklarını görmesem asla yapılacak bir şey değil. Siz nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum ama ben çok yoruluyorum. Bu sebeple elimden geldiği kadar paylaşım yaparak Bilim fuarından sorumlu olan arkadaşların yüklerini bir nebze olsun azaltmaya çalışmaktayım.

Neyse çok uzatmayalım uzun bir yazı olacak ara ara yine dertleşiriz. Bu yazı içerisinde sene başından sene sonuna kadar Tübitak Bilim Fuarı sürecinde neler yaptığımı, örnek projelerimi ve sorduğunuz her şeyi düzenli bir şekilde paylaşacağım.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARINA BAŞVURU ADIMLARI

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Tübitak 4006 Bilim Fuarları başvurusu henüz açılmadı. Açıldığı zaman duyuru yapacağım. Kılavuz yayınlanacaktır zaten. TÜBİTAK sitesinden girip başvuru yapacağız.

Arkadaşlar Okulunuzda Tübitak 4006 Bilim Fuarı yapılmasını istiyorsanız sizi en çok zorlayacak kısım Tübitak tarafından kabul edilebilir projeler bulmak. Bende bu kısımda elimden geldiği kadar size yardımcı olacağım.

Öncelikle aşağıya eklediğim Tübitak 4006 Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısını dikkatli bir şekilde okuyun.

Yazıyı okudunuz ve proje fikriniz hazır fakat bunu Tübitak tarafından istenen şekilde yazmamız gerekiyor. Ben diğer öğretmen arkadaşların proje bilgilerini almak için bir yazı oluşturmuştum. Aşağıya bu yazı sayfasını ekliyorum.

Sayfa içerisinde projenin bilgilerinin nasıl yazılması gerektiği hakkında kılavuz mevcut, alt tarafında ise örnek araştırma projesi, örnek tasarım projesi ve örnek inceleme projesi bilgileri ekledim.

Proje Amaç, Özet ve Yöntem bilgilerini buna göre dizayn etmeniz gerekiyor.

Hocam bunlar kolay işler bizim sorunumuz proje bulamamak diyorsanız eğer şimdiye kadar yaptığımız projeleri gruplandırarak aşağıya ekleyeceğim. Bu projelerden fikir edinebilirsiniz.

TÜBİTAK ARAŞTIRMA PROJELERİ ÖRNEKLERİ

Tübitak başvuru yapılan projelerin yarısının Araştırma Projesi olmasını istiyor. Bulmakta ne çok zorlanılan projeler de araştırma projeleri oluyor. Bu yüzden ilk başta şimdiye kadar Bilim Fuarlarımızda sergilediğimiz Tübitak 4006 Araştırma Projelerini aşağıya listeliyorum.


Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı? – TÜBİTAK 4006 Araştırma Projesi

Arkadaşlar biliyorsunuz ben Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeniyim. ilk olarak Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi için hazırlanmış Tübitak 4006 Araştırma Projesi veriyorum.

Bu projemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yapılan, Tübitak tarafından en son istenilen amaç, özet ve yöntem şartlarına uygun olarak hazırlanmış bir araştırma projesidir. Yazı içerisinde her şey hazır olarak verilmiştir.

Hipotezde değişiklikler yaparak projeyi kullanabilirsiniz.


Asitli İçeceklerin Diş Sağlığına Etkisi Nasıldır? – Tübitak 4006 Araştırma Projesi

İkinci Örnek Tübitak 4006 Araştırma Projesi olarak Fen Bilimleri Dersi için hazırlanmış bir örnek veriyorum.

Bu projemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yapılan, Tübitak tarafından en son istenilen amaç, özet ve yöntem şartlarına uygun olarak hazırlanmış bir araştırma projesidir. Yazı içerisinde her şey hazır olarak verilmiştir.

Hipotezde değişiklikler yaparak projeyi kullanabilirsiniz.


Gözlerle Eller Sayısalı Belirler – Tübitak 4006 Araştırma Projesi

Üçüncü Örnek Tübitak 4006 Araştırma Projesi olarak Matematik Dersi için hazırlanmış bir örnek veriyorum.

Bu projemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yapılan, Tübitak tarafından en son istenilen amaç, özet ve yöntem şartlarına uygun olarak hazırlanmış bir araştırma projesidir. Yazı içerisinde her şey hazır olarak verilmiştir.

Hipotezde değişiklikler yaparak projeyi kullanabilirsiniz.


Üç tane adet verdiğim araştırma projesi örneği yeterli diye düşünüyorum. Sitemizde bulunan tüm Tübitak 4006 Araştırma Projelerine link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Araştırma projelerimizi bitirdik. Şimdi sıra tasarım projelerimizi paylaşmaya geldi.

TÜBİTAK TASARIM PROJELERİ ÖRNEKLERİ

Branşım Bilişim Teknolonojileri ve Yazılım olması sebebiyle en çok proje ürettiğimiz alan bu alan. Fakat yeterli araştırma projesi desteği gelmeyince birçok tasarım projesini de yapamadık. Yukarıda bahsettiğim yarı yarıya araştırma projesi girilmesi zorunluluğu sebebiyle.

Bu sayede her sene kullanamadığımız projeleri kullanmaya çalışıyoruz.


Bilgisayarsız Kodlama Oyunu – Tübitak 4006 Tasarım Projesi

Arkadaşlar biliyorsunuz ben Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeniyim. Bu yüzden örnek vereceğim tasarım projelerinde kendi branşıma ağırlık vereceğim.

Bu projemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yapılan, Tübitak tarafından en son istenilen amaç, özet ve yöntem şartlarına uygun olarak hazırlanmış bir tasarım projesidir.

Proje sayesinde Kodlama konusunda dersimde kullanabileceğim bir araç geliştirmiş oldum. Detayları sayfa içinde bulabilirsiniz.


Oyun Karakteri Olabilir miyiz? – Tübitak 4006 Tasarım Projesi

En çok sevdiğim projelerden birini daha burada paylaşıyorum. Benim gibi Fuara gelen ziyaretçilerinde en çok sevdiği proje diyebilirim.

Bu projemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yapılan, Tübitak tarafından en son istenilen amaç, özet ve yöntem şartlarına uygun olarak hazırlanmış bir araştırma projesidir.

Arduino kullanarak yapabileceğiniz basit ama çok eğlenceli bir proje diyebilirim. Sayfa içinde her şey hazır hiç bilginiz olmasa dahi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.


Lazer Güvenlik Sistemi – Tübitak 4006 Tasarım Projesi

Alanımızda yaptığımız en eğlenceli projelerden biride işte bu projemiz.

Bu projemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yapılan, Tübitak tarafından en son istenilen amaç, özet ve yöntem şartlarına uygun olarak hazırlanmış bir Tasarım projesidir.

Fuar sırasında lazere takılmadan geçene ödül vermeye düşündük ama kimse geçemedi 🙂 Siz lazerlerin yeri ile oynayarak tasarımı değiştirerek daha güzel bir örneğini hazırlayabilirsiniz.


Üç tane adet verdiğim Tasarım Projesi örneği yeterli diye düşünüyorum. Sitemizde bulunan tüm Tübitak 4006 Tasarım Projelerine link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tasarım projelerimizi bitirdik. Şimdi sıra inceleme projelerimizi paylaşmaya geldi.

TÜBİTAK İNCELEME PROJELERİ ÖRNEKLERİ

Şu Tübitak iş ve işlemlerinde her şeyi yapıyorum ama inceleme projesi yapamadım arkadaşlar. Geçen sene çok istekli bir öğrencimle onun fikri olan aşağıdaki projeyi yazdık fakat Tübitak tarafından onaylanmadı.

Ben bilgisayar öğretmeniyim ağırlıklı olarak onlarca tasarım projesi yapabilirim. Fakat karşılığında araştırma projesi bulmakta zorlanıyorum. Bu yüzdende inceleme projelerine sıra gelmiyor. Sadece örnek olması açısından yapmak istemiştik ama kısmet değilmiş.

Fikir oluşturması açısından verdim ama hatamı tespit edemedim. Siz tespit ederseniz lütfen yazın. Bu sene örnek olması için 1 inceleme projesi geçirmem lazım.


Evet yukarıda verilen bilgilerden faydalanarak projelerimizi sisteme girdik. Şimdi onaylanıp onaylanmayacağını bekleyeceğiz. Dua edelim onaylansın.

Geçen sene 13541 başvurudan sadece 4678 i onaylandı. Yani yaklaşık üçte biri onaylandı.

Onaylanmayanlar ise bu süreci tekrar baştan yaşadılar. Revize sistemi açıldı tekrar proje girdiler ve çok uzun süre beklediler. Biz fuarları bitirdiğimizde onların revize sonuçları yeni açıklanmıştı. Muhtemelen fuarları Ekim gibi yapacaklar yani bir sonraki seneye sarkmış oldu.

Bu yüzden ilk seferde onaylanması çok önemli. Peki projelerimiz onaylandı diyelim o zaman bir sonraki adıma geçiyoruz.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI E-İMZA SÜRECİ

Eskiden sistem üzerinden sözleşme örneğini indiriyorduk ve bunu imzaladıktan sonra kargo ile gönderiyorduk. İki senedir sistem değişti. Tübitak artık E-İmza istiyor. Tecrübeli arkadaşlar sıkıntı yaşamayacaktır fakat E-İmza ile ilgili önerilerimi yazdığım yazıyı gözden geçirmenizi öneriyorum.

E-İmza işini hallettikten sonra en zor kısmı bitirdik sayılır. Sıra geldi projeleri hayata geçirmeye.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI İÇİN EGZERSİZ AÇMALI MIYIM?

Arkadaşlar bu kadar emek veriyoruz ama Tübitak 4006 Bilim Fuarlarında maddi olarak desteklenmiyoruz. Bu durumda bizi ister istemez soğutuyor.

Projelerimiz onaylandı ise danışman öğretmen olarak Egzersiz açabiliriz. Bu durum en azından bir süre bizleri teşvik edecektir.

Yukarıda eklediğim yazıda kendi kullandığım Tübitak 4006 Egzersiz Planı ve Tübitak 4006 ve Egzersiz ile ilgili aklınıza takılacak soru ve sorunlara cevap bulabilirsiniz.

TÜBİTAK TİŞÖRT , ŞAPKA, AFİŞ, DAVETİYE İHTİYAÇLARIMIZ

Artık çalışmaya başladık. Projelerimizde öğrencilerimize rehberlik yapıyoruz o arada Bilim Fuarı için birkaç hazırlık yapmamız gerekiyor.

Nelere ihtiyacımız var?

Afiş, Davetiye, Ti-şört, Şapka vb. Fuarımızı güzel hale getirecek materyallere ihtiyacımız var.

Ben Sivas ilinde yaşıyorum bu ihtiyaçlarım için yerel bir firma ile çalışıyorum. 2019-2020 yılı için araştırmalar yapıp tüm illere hizmet verecek en uygun firmaları buradan paylaşacağım.

Örnek olması açısından aşağıya geçen sene kullandığım afiş ve davetiyeyi ekliyorum.

Proje posterleri için yukarıda paylaştığım örnek projelerin içerisinde kendi posterlerini paylaşmıştım. Onlardan faydalanabilirsiniz.

GELDİ ÇATTI TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI

Evet tarih geldiyse ve bilim fuarınızı yapıyorsanız artık bitmiş demektir. Açılış kısmında biraz yorulacaksınız ama sonra rahat geçecek. Bu yoğun süreçte unutulan ve sonra sorun olan bir şeyi buradan hatırlatalım.

Mutlaka ve mutlaka Bilim Fuarının tamamının görüneceği en az 5 tane resim çekin. Yeterli mi? Hayır.

Tüm projelerinizin en az 1 adet resmini çekmelisiniz. Proje resimlerini çekerken danışman öğretmen ve proje öğrencilerininde resim içinde olmasına özen gösterin. Daha sonra gireceğimiz proje sonuçları kısmında bizden istenecek.

Nihayet Bilim Fuarını bitirdik. Artık dinlenme zamanı. Geriye kalan tek işimiz proje sonuçlarını sisteme girmek olacak. Bunun için Tübitak tarafından sistemin açılmasını bekleyeceğiz.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI SONUÇ BİLGİLERİ

Muhtemelen okullar kapanmadan 1 hafta önce bu sistem açılacak. Sistem bizden Fuar sürecinde yaptığımız harcamaların fatura bilgilerini isteyecek. Eğer tüm parayı harcadıysanız sıkıntı yok. Harcamadıysanız kalan miktarı iade etmeniz gerekiyor.

Fatura bilgileri yanı sıra yukarıda söylediğim gibi her proje için 1 resim ve proje sonuçlarını girmemiz gerekiyor.

Ayrıca proje danışman öğretmeni ve proje öğrenci bilgilerini de bizden isteyecek. Katılan tüm öğrencilerinizi bu sisteme girin lütfen isimleri geçsin orada.

Tüm girişleri bitirdiğimizde bize girdiğimiz tüm isimlerin bulundu katılım belgeleri verecek. Bu belgeleri indirip çıktısını alarak karne ile birlikte öğrencilerinize dağıtmayı unutmayın.

Bizler için çok değeri olmayan bu belgelerin öğrenciler için çok anlam ifade ettiğini gözden kaçırmayalım.

Sonunda Bilim Fuarımız bitti. Sizde benim gibi “Seneye asla başvurmayacağım, Birazda başkaları yapsın” diyorsunuz buradan duyabiliyorum.

Bilim Fuarı Yürütücüsü olarak öğrencilerimizi seven fedakar öğretmenleriz. Bir günde yorgunluğumuz geçecek sadece geçirdiğimiz güzel anları hatırlayacağız.

Bin kez başa dönsek, bin kez elimizden geleni fazlasıyla yapacağız. Seneye bu yazının güncel halinde görüşürüz 😉

18 Comments

 1. hocam emeğinize sağlık paylaşımlarınızdan dolayı araştırmalarımıza ışık tuttugunuz için ayrıca tekrar teşekkür edıyorum ..:)

   • özgür hocam öncelikler yaptığınız çalışmalardan dolayı sizi tebrik ediyorum. Şimdi ben de okulumda bu sene tubitak icin ilk defa proje yapmayı düşünüyorum. Açıkçası işin acemisiyim. Muz piyano oyunu yapmayi dusunuyorum.tusyarat tan mi makey makey kitini mi önerirsiniz. Bir de hocam. Benzer projeler olduğu için tubitagin kabul etmesi için neler önerirsiniz. Teşekkürler.

    • Merhaba hocam, teşekkür ederim.

     Tuş yarat ve Makeymakey her ikisi de aynı şey. Ben şahsen makeymakey kullanıyorum gayet memnunum. Gelelim kabul edilme işine. Dediğiniz gibi görselliği fazla olması ve kolay olması sebebiyle çok tercih edilen bir proje. Fakat bu sene tübitak tarafından belirlenen temaları incelediğimizde robotik alanında çalışmalara önem verdiği görülmektedir. Siz projenizi anlatırken muzdan piyano derseniz hazır görülebilir. Bunun yerine scratch programını kullanarak bir oyun tasarlayacağınızı, oyun tasarlama sırasında öğrencilerin göstereceği gelişimleri, Oyunu oynatırken ise çok kullanılan yöntemlerin dışına çıkarak folyo vb bağlantılar ile farklı bir düzenek oluşturacağınızı belirtirseniz sıkıntı çıkmayacaktır.

     Siz düşünün yapım konusunda elimden geldiğince destek olurum zaten. İyi çalışmalar dilerim.

 2. Hocam merhaba,Tübitak 4006 proje yarışmaları için bireysel başvuru kabul ediliyor mu?Bir de verilen ödüller nelerdir,cevaplarsaniz çok sevinirim.

  • Merhaba hocam bireysel başvuru yapılmıyor maalesef. Okul bazında projelerinizin listesini gönderiyorsunuz. Tübitak eğer şartlarına uygun göndermişseniz bu sene 3000-7000 arası para gönderiyor. Bu parayı projelerinizi yapmak ve sergilemek için harcamanızı istiyor. Bunu fatura ile kayıt altına alıyorsunuz. Eğer parayı harcamazsanız iade alıyor. Sistem kısaca bu şekilde işliyor.

 3. Elinize emeğinize sağlık. Çok açıklayıcı olmuş. Güncel bilgiler geldiğinde paylaşırsanız sevinirim.

 4. Hocam emeğiniz için çok teşekkürler. Ayrıca başvuru tarihleri ne saman olur Bilgi verirseniz lütfen..

  • Hocam şimdiye kadar çoktan duyuruya çıkılması gerekiyordu. Fakat henüz duyuruya çıkılmadı. Çıkınca ayrıca bilgilendirme yapacağım. Net bilgi yok şuan itibari ile.

 5. Hocam değerli emeklerinizi bizimle paylaştığıniz icin teşekkürler. Ben gecen sene koordinatordum. Beni ogrenciler degil öğretmenler maalesef inanilmaz yordu. Zorla yaptırıldığı için beynimi yediler. Aslında bence zor degil. 5 proje ve koordinatorluk gorevim olduğu bunu söylüyorum. Ama arkadaslarim 1 projeyi bile yapmamak icin inanılmaz direndiler. .

  • Sıkıntı orada zaten hocam herkes 1 proje yapsa ve hakkıyla yapsa kimse yorulmayacak ama bizim arkadaşlar çok üşeniyor. Yapabilecek öğrenci bulup yönlendirmesi bile yeter ama onu bile yapmıyorlar maalesef. Her sene bu son diyor yine yapıyoruz işte umarım bu sene rahat geçer tüm arkadaşlar için.

 6. elinize sağlık.Aynı sıkıntıları bende yaşıyorum.Lisemizde teknoloji tasarım öğretmeni yok.Onun için böyle güzel projeler yapamıyoruz.Öğrencilerimiz yeterince istekli değiller.Benim gayretimle yapıyoruz her yıl ama çok yoruluyorum.Sizi kutluyorm.

  • Bende sizi kutlarım hocam. Tübitak gerçekten çok zor bir iş. Hele birkaç kişinin sırtına kalınca çok yoruyor insanı. Sırf öğrenciler için yapıyoruz işte ne diyelim umarım işe yarıyordur.

 7. Hocam eline diline, emeğine sağlık. Zahmet etmiş bilgilendirme yazısı yazmışsın bu kadar teşekkürler. İnşallah ilerleyen süreçlerde de güncellemeler yaparsın yeni gelişmeler olduğunda takipteyim.

  • Rica ederim hocam elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz arkadaşlara. Bu sene tübitak biraz sessiz. Hareketlenme olunca güncellemeler yapacağım umarım işinize yarar.

   • Nasil güzel bir paylaşım olmus hocam eminim her okuyana bir şekilde isik tutacaktır elinize emeğinize sağlık 👏başvurular açıldığında bir daha okuyacağım:))

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*