Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Baştan Sona 1 Sene

Tübitak 4006 Bilim Fuarı kapsamında ihtiyacınız olabilecek her şeyi bu başlık altında paylaşacağım. Zamanla güncellecek bu yazı Tübitak Bilim Fuarı Yürütücülerinin ve Danışman öğretmenlerinin en büyük rehberiniz olacak.

Tübitak 4006 Bilim Fuarlarında yıllarca görev almış bir öğretmen olarak zorluklarının farkındayım. Her sene kendime “Seneye asla başvurmayacağım, Birazda başkaları yapsın” diyorum ama nasıl oluyorsa yaz tatili geçip başvuru süreci başladığında kendimi Yürütücü olarak buluyorum.

Öğrenciler için faydalı bir süreç olduğunu düşünmesem, onların mutluluklarını görmesem asla yapılacak bir şey değil. Siz nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum ama ben çok yoruluyorum. Bu sebeple elimden geldiği kadar paylaşım yaparak Bilim fuarından sorumlu olan arkadaşların yüklerini bir nebze olsun azaltmaya çalışmaktayım.

Neyse çok uzatmayalım uzun bir yazı olacak ara ara yine dertleşiriz. Bu yazı içerisinde sene başından sene sonuna kadar Tübitak Bilim Fuarı sürecinde neler yaptığımı, örnek projelerimi ve sorduğunuz her şeyi düzenli bir şekilde paylaşacağım.


TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARINA BAŞVURU ADIMLARI

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Tübitak 4006 Bilim Fuarları başvurusu açıldı. Her sene olduğu gibi çağrı metninde yine değişiklikler mevcut. Ben bu değişiklikleri elimden geldiği kadar özetlemeye çalıştım.

Eğer sizde proje hazırlayacaksanız yapacağınız ilk iş Tübitak 4006 Çağrı Metni Yayınlandı – Neler Yeni sayfasına girerek çağrı metnini ve kılavuzu incelemek olacaktır.

Bu çağrı metninde yer alan bilgilere göre projelerimizi hazırlayıp TÜBİTAK sitesinden girip başvuru yapacağız.

Arkadaşlar Okulunuzda Tübitak 4006 Bilim Fuarı yapılmasını istiyorsanız sizi en çok zorlayacak kısım Tübitak tarafından kabul edilebilir projeler bulmak. Bende bu kısımda elimden geldiği kadar size yardımcı olacağım.

Öncelikle aşağıya eklediğim Tübitak 4006 Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısını dikkatli bir şekilde okuyun.

Tübitak 4006 Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazıyı okudunuz ve proje fikriniz hazır fakat bunu Tübitak tarafından istenen şekilde yazmamız gerekiyor. Ben diğer öğretmen arkadaşların proje bilgilerini almak için bir yazı oluşturmuştum. Aşağıya bu yazı sayfasını ekliyorum.

Tübitak 4006 Proje Girişi

Sayfa içerisinde projenin bilgilerinin nasıl yazılması gerektiği hakkında kılavuz mevcut, alt tarafında link olarak örnek araştırma projesi, örnek tasarım projesi ve örnek inceleme projesi bilgileri ekledim.

Proje Amaç, Özet ve Yöntem bilgilerini buna göre dizayn etmeniz gerekiyor.

Öğretmenlerden proje istemeden önce aşağıya eklediğim sayfadan faydalanarak örnek proje metinlerini gönderiniz. Bu sayede sizin yükünüzü hafifletecek proje bilgileri gelecektir.

Tübitak 4006 Örnek Proje Yazımı

Proje yazımı için yukarıdaki sayfada verilen bilgilerden mutlaka faydalanmalısınız.

Hocam bunlar kolay işler bizim sorunumuz proje bulamamak diyorsanız eğer şimdiye kadar yaptığımız projeleri gruplandırarak aşağıya ekleyeceğim. Bu projelerden fikir edinebilirsiniz.

Tübitak 4006 Tasarım Projeleri

Tübitak 4006 Araştırma Projeleri

Tübitak 4006 İnceleme Projeleri


Evet yukarıda verilen bilgilerden faydalanarak projelerimizi sisteme girdik. Şimdi onaylanıp onaylanmayacağını bekleyeceğiz. Dua edelim onaylansın.

Geçen sene 13541 başvurudan sadece 4678 i onaylandı. Yani yaklaşık üçte biri onaylandı.

Onaylanmayanlar ise bu süreci tekrar baştan yaşadılar. Revize sistemi açıldı tekrar proje girdiler ve çok uzun süre beklediler. Biz fuarları bitirdiğimizde onların revize sonuçları yeni açıklanmıştı. Muhtemelen fuarları Ekim gibi yapacaklar yani bir sonraki seneye sarkmış oldu.

Bu yüzden ilk seferde onaylanması çok önemli. Peki projelerimiz onaylandı diyelim o zaman bir sonraki adıma geçiyoruz.


TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI E-İMZA SÜRECİ

Eskiden sistem üzerinden sözleşme örneğini indiriyorduk ve bunu imzaladıktan sonra kargo ile gönderiyorduk. İki senedir sistem değişti. Tübitak artık E-İmza istiyor. Tecrübeli arkadaşlar sıkıntı yaşamayacaktır fakat E-İmza ile ilgili önerilerimi yazdığım yazıyı gözden geçirmenizi öneriyorum.

E-İmza işini hallettikten sonra en zor kısmı bitirdik sayılır. Sıra geldi projeleri hayata geçirmeye.


TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI İÇİN EGZERSİZ AÇMALI MIYIM?

Arkadaşlar bu kadar emek veriyoruz ama Tübitak 4006 Bilim Fuarlarında maddi olarak desteklenmiyoruz. Bu durumda bizi ister istemez soğutuyor.

Projelerimiz onaylandı ise danışman öğretmen olarak Egzersiz açabiliriz. Bu durum en azından bir süre bizleri teşvik edecektir.

Tübitak 4006 Egzersiz Planı

Yukarıda eklediğim yazıda kendi kullandığım Tübitak 4006 Egzersiz Planı ve Tübitak 4006 ve Egzersiz ile ilgili aklınıza takılacak soru ve sorunlara cevap bulabilirsiniz.

TÜBİTAK TİŞÖRT , ŞAPKA, AFİŞ, DAVETİYE İHTİYAÇLARIMIZ

Artık çalışmaya başladık. Projelerimizde öğrencilerimize rehberlik yapıyoruz o arada Bilim Fuarı için birkaç hazırlık yapmamız gerekiyor.

Nelere ihtiyacımız var?

Afiş, Davetiye, Ti-şört, Şapka vb. Fuarımızı güzel hale getirecek materyallere ihtiyacımız var.

Ben Sivas ilinde yaşıyorum bu ihtiyaçlarım için yerel bir firma ile çalışıyorum. 2019-2020 yılı için araştırmalar yapıp tüm illere hizmet verecek en uygun firmaları buradan paylaşacağım.

Örnek olması açısından aşağıya geçen sene kullandığım afiş ve davetiyeyi ekliyorum.

Proje posterleri için yukarıda paylaştığım örnek projelerin içerisinde kendi posterlerini paylaşmıştım. Onlardan faydalanabilirsiniz.

GELDİ ÇATTI TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI

Evet tarih geldiyse ve bilim fuarınızı yapıyorsanız artık bitmiş demektir. Açılış kısmında biraz yorulacaksınız ama sonra rahat geçecek. Bu yoğun süreçte unutulan ve sonra sorun olan bir şeyi buradan hatırlatalım.

Mutlaka ve mutlaka Bilim Fuarının tamamının görüneceği en az 5 tane resim çekin. Yeterli mi? Hayır.

Tüm projelerinizin en az 1 adet resmini çekmelisiniz. Proje resimlerini çekerken danışman öğretmen ve proje öğrencilerininde resim içinde olmasına özen gösterin. Daha sonra gireceğimiz proje sonuçları kısmında bizden istenecek.

Nihayet Bilim Fuarını bitirdik. Artık dinlenme zamanı. Geriye kalan tek işimiz proje sonuçlarını sisteme girmek olacak. Bunun için Tübitak tarafından sistemin açılmasını bekleyeceğiz.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI SONUÇ BİLGİLERİ

Muhtemelen okullar kapanmadan 1 hafta önce bu sistem açılacak. Sistem bizden Fuar sürecinde yaptığımız harcamaların fatura bilgilerini isteyecek. Eğer tüm parayı harcadıysanız sıkıntı yok. Harcamadıysanız kalan miktarı iade etmeniz gerekiyor.

Fatura bilgileri yanı sıra yukarıda söylediğim gibi her proje için 1 resim ve proje sonuçlarını girmemiz gerekiyor.

Ayrıca proje danışman öğretmeni ve proje öğrenci bilgilerini de bizden isteyecek. Katılan tüm öğrencilerinizi bu sisteme girin lütfen isimleri geçsin orada.

Tüm girişleri bitirdiğimizde bize girdiğimiz tüm isimlerin bulundu katılım belgeleri verecek. Bu belgeleri indirip çıktısını alarak karne ile birlikte öğrencilerinize dağıtmayı unutmayın.

Bizler için çok değeri olmayan bu belgelerin öğrenciler için çok anlam ifade ettiğini gözden kaçırmayalım.

Sonunda Bilim Fuarımız bitti. Sizde benim gibi “Seneye asla başvurmayacağım, Birazda başkaları yapsın” diyorsunuz buradan duyabiliyorum.

Bilim Fuarı Yürütücüsü olarak öğrencilerimizi seven fedakar öğretmenleriz. Bir günde yorgunluğumuz geçecek sadece geçirdiğimiz güzel anları hatırlayacağız.

Bin kez başa dönsek, bin kez elimizden geleni fazlasıyla yapacağız. Seneye bu yazının güncel halinde görüşürüz 😉

102 Comments

 1. Hocam “ders çalışmasını kolaylaştıran masa” projeniz vardı bir ara sitede. Bulamıyorum onu yardımcı olur musunuz?

 2. Hocam merhaba Görsel Sanatlar ile ilgili pek proje örnekleri yok fikir anlamında yardımcı olabilir misiniz

  • Hocam tam anımsayamadım. Kılavuza bakmak lazım ama ne kadar fazla öğrenci o kadar iyi diye düşünüyorum. Mümkünse 1 proje olmalı. Fuar sırasında da çocuklar projelerinin başlarında oluyor. 3 projeyi birden tanıtması çok zor olacaktır.

 3. Mozaik (taş ve cam)yapımı ile ilgili bir proje yapsam nasıl olur? Proje türü,alanı ne olmalı? Yardımcı olursanız sevinirim.Kolaylıklar dilerim.

 4. Hocam merhabalar. Örneğin, okul dışı öğrenme ortamlarının türkçe eğitimine katkısı bir araştırma projesi olabilir mi?

  • Olur hocam çok güzel araştırma projesi olur. hipotezinizi belirler kullanırsınız. Fakat projeyi ben okuyor olsam bu projeyi öğretmen hazırlamış bu öğrenci sorunu değil aklına dahi gelmez böyle bir araştırma yapmak diye düşünürüm. Projelerde öğrenciye yönelik olması bir kriter hocam aklınızda olsun. Onun dışında yüksek lisans tezi bile hazırlanabilir öyle güzel bir konu diyebilirim.

 5. Merhaba hocam paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. Size bir sorum olacaktı. Özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum ve öğrencilerinden birinden tubitak yarışmasına katılmak istiyorum şeklinde teklif geldi. Kendisi projesini bitirmiş her şey hazır. Ancak daha önce hiç bu yarışmaya katılmadığımdan biraz da tecrübesizlik var tabi. Okulda tubitak yarışmasına katılacak olan tek bir öğrenci olacak. Böyle bir durumda okul içerisinde sergi yapmak zorunlu mudur? Tek bir öğrencinin katılması sorun yaratır mı? Ya da bu tarz bir sergi bölge genelinde mi oluyor? Cevaplarsanız sevinirim

  • Hocam 2204 e katılmak istiyorsunuz sanırım. Bu projeler bölge genelinde olur. Okulda açılan sergi ve fuarlar 4006 da oluyor ama onun tarihi geçti ve özel okullar olmuyordu diye biliyorum. 2204 e siz başvurunuzu yapın projeniz onaylanırsa bölgedeye çağırırlar orada sunum yaparsınız.

   • Tamam hocam çok sağ olun evet katılacağımız yarışma 2204 olan ? Yukarıda verilen adımları izleyerek tasarım projesi olarak katılacağız. Ancak proje raporunu yazarken şüpheye düştüm hocam. Sitesindeki proje raporu yazım şablonunda amaç, özet, anahtar kelimeler, iş vs. gibi bir sürü başlık var ancak ben proje raporunda sadece sitemizde anlattığınız şekilde yazılara yer verdim. Sorun olup olmayacağı konusunda bir bilginiz var mı hocam?

 6. Özgür hocam tübitak başvuru sonucu ÖNERİ ifadesi yer alıyor. Koordinatör olarak bir işlem yapmam gerekiyor mu?

 7. Merhabalar Özgür hocam. Size birşey soracaktım. Danışmn hocaların üstlendiği projeleri yapacaklarına dair bir belge felan imzalattırmamız gerekir mi siz bunla ilgili birşey hazırladınız mı?

  • Öyle birşey yapmadım duymadım da hiç hocam. Zaten projelerin hepsini biz öğrencilerle yapıyorduk danışman hocalarla fazla bi işimiz olmuyordu açıkçası

   • Hayırlı günler hocam. Okul idaremiz biz 4 öğretmenden 110 araştirma projesi hazırlamanızı istedi.nasıl yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz

    • Hocam o kadar projeyi özgün olarak hazırlayabilirseniz gerçekten tebrik ederim. Bu sene özgünlük sebebiyle proje paylaşmadım. Eskiler zaten eklenmiş durumda. Başvurular bittikten sonra bu sene yapacaklarımızı da ekleyebilirim ama şuan onlar hakkında bilgi veremiyorum. Mevcutta bulunan projeler umarım bir nebze işinizi rahatlatır

 8. Merhaba Özgür Bey. Size bir sorum olacaktı umarım yardımcı olursunuz. Bebeklik döneminde masal dinleyen öğrencilerin kitap okuma alışkanlıkları ile ilgili bir araştırmada tematik alt proje alanı olarak ne seçilmeli? Bir de dezavantajlı gruplardan romen öğrencilerin eğitim engellerinin araştırılmasında da tematik alt proje alanı ne olmalı?

  • Hocam romen öğrenciler için göç ve uyum altına yazabilirsiniz ama diğer proje için bende bir alan bulamadım. Zaten benim başvuruda dikkat edilecekler yazısını okuduysanız kitap okumanın etkisi vb çalışmalar geçen senelerde de pek önerilmiyordu. Bu sene bu yüzden konu ile uygun tematik alan koymadıklarını düşünüyorum.

 9. Hocam bizim yaşadığımız bölgede ….. çok önemli bir kültür. Yazıya geçirilmediğinden geleceğe taşınamıyor. Bölgedeki …… derlemekle ilgili nasıl bir proje oluşturabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Hocam projeniz başkaları tarafından alınmasın diye değiştirdim …. koydum anahtar kelimenize çok özgün bir proje. İnceleme adımlarına göre oluşturup metni kaynak taraması yapacağınızı yaşlılarla röportaj yapacağınızı soracağınız soruları vb belirtip sonuç olarak derleme yapıp bunu dijital ortamda vb paylaşarak dünyaya açacağınızı yazabilirsiniz. Güzel proje olur bence fikir olarak tebrik ederim.

 10. hocam biz insanların bazı kelimeler için kullandıkları telaffuz yanlış bizde yazım yanlışları hakkında proje hazırlamaya çalışıyoruz fikrimizi projeye çevire bilir misiniz hocam (acill)

 11. merhaba hocam ben bebek biberonları pratik şekilde ısıtıcı ve sıputucu küçük kullanışlı bir ürün elde etmek istiyorum öneriniz var mı

    • Bitkilerle ilgili yüzlerce proje üretebilirsiniz hocam. Okulunuzun bulunduğu bölgeye özel bitkiler tercih etmeniz onların daha verimli olması vb alanlarda yapabileceğiniz her türlü çalışma çok güzel olur. Veya o bölgede yetişmeyen ama yetişme ihtimali olan katma değeri yüksek tarım ürünleri üzerinde denemeler yapabilirsiniz. Hele hele projenin seneye sergileneceğini düşünürsek bir yaz gececek her türlü deneme fırsatınız olacaktır hocam. İlk aklıma gelen buydu kılaylıklar dilerim.

 12. Hocam merhaba tarih alanında mesir macunu ile ilgili nasıl bir proje önerirsiniz fikrinizi almak istedim

   • hocam revize edilen projemizi 31 ekimde yaptık katılımcı belgelerini indiridm ama indirilmemiş sanırım yok.tübitaka mail attım yeni başvuru süreci başladığı için sistem kapandı dediler.acaba katılımcı belgelerini nasıl çıkarabilirim

    • Hocam keşke pdf kaydetseydiniz. Sağlık olsun. Çok istiyorsanız eğer sosyal medyadan veya mailden iletişime geçin. Size bende bulunan bir formu photoshop ile isim kısmını temizleyip yollayım. Öğrenci sayınız kadar çıkarın Bir imza kalemi alın elinizle öğrencilerin ismini yazarak belgelerini verin. Şahsen benim önerim bu olacaktır.

   • Merhaba Ozgur Hocam, oncelikle paylasimlariniz icin tesekkur ederiz. Isik tuttunuz yolumuza ? top (tesbih) bocegi prototipi yapimi icin fikriniz var mi acaba? Ne tur malzemelerle nasil yapabilirim? Calisir bir proje yapmak istiyorum da ?

    • Hocam boyutları falan nasıl olacak. Nasıl bir projede kullanmak istiyorsunuz. 3d baktım birkaç yerde paralı var ama detay öğrenebilirsem 3d stl dosyası oluşturup basabiliriz.

 13. Merhaba.Ben okulumda proje yürütücüsü olarak resen görevlendirildim.Yürütücülüğe dair bilgim yok açıkçası.Öncelikle şunu sormak istiyorum.Her okul proje yapmak zorunda mı? zorundaysa ve yapılmazsa bunun yürütücüye herhangi bir yaptırımı oluyor mu? Bir de şunu sormak istiyorum.Diğer öğretmen arkadaşlar proje çıkarıyorsa benim de yürütücü olarak proje çıkarmam gerekiyor mu?

  • Okullar yapmak zorunda değil hocam ama okul idareleri yapılmasını istiyor bu yüzden öğretmenlerine baskıda bulunabiliyorlar. Öğrenciler açısından faydalı bir süreç olduğunu düşünüyorum imkanınız var ise yapmalısınız. Yürütücü olarak proje hazırlamak zorunda değilsiniz. Okulunuzda yapılan diğer projeler yetiyorsa sisteme girip işleyişi yönetmeniz yeterlidir.

  • Projeleri aynen kullanmak mı istiyorsunuz hocam tam anlamadım. Buradaki projeler çok fazla okunuyor Birileri mutlaka eklemiştir. Özgünlük sebebi ile sıkıntı yaşabilirsiniz. Projeleri elinizden geldiği kadar değiştirmeniz önerilir.

   • Hocam diyelim basvueuyu yaptik bize ne kadar sure taniyorlar ne zamana kadar bu projeyi yapmamiz isteniyor? Ayrica fizik dalinda projeye katilmak istiyorum arastirma yapmam yeterlimi somut olarak proje yapmam asiri masrafli ve zor olur (fiziktede zor bi alan sectim)

    • Hocam zaten başvuru yaparken fuarı ne zaman yapacağınızı siz belirliyorsunuz. Diyelimki nisan ayı seçtiniz başvurular şubat ayı ortası açıklandı ise birbuçuk iki ay süreniz olur. Ama haziran seçerseniz 3-4 ay süreniz olacak. gelecek seneye eylül de seçebilirsiniz fakat ben dönem atlatmayı önermiyorum. Öğrenci gider, öğretmen gider herşey değişir yani tatilde sonra yürütücülere sıkıntı olur. Bu sene önerim ramazandan sonra haziran başı gibi fuar tarihi belirlemektir.

 14. Merhaba hocam, meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümü öğrencileri ,anasınıfında çocuklara öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir eğitim mataryeli modeli- maketi tasarlamış Bu Tubitak 4006 proje konusu olurmu olursa hangi proje türünde olacak bilgi verirseniz sevinirim. Araştırdığım bir kaynakta şöyle bir cümle geçiyor ‘’Eğitim materyali olan projeler ön test ve son test yaparak Araştırma projesine dönebilir.’’ Takıldığımız nokta eğitim materyali modeli -aleti oluşturulduğu için tasarm projesi olur mu Araştırma projesine göre mi yoksa tasarıma göre mi bir yol uygulayacağız

  • Hocam siz bir materyal tasarlamışsınız. Ortada bir ürün var ve bu ürün bir işin yapılmmasını kolaylaştırmakta anladığım kadarıyla. Dolayısıyla projeniz şu haliyle bir tasarım projesidir.

   Fakat siz ben bu aracı kullanarak bir anaokulunda 2 sınıf seçeceğim. Birinde bu araçla birinde bu araçsız belli bir süre ders işleyeceğim. Derse başlamadan önce öntest yapıp konular bittikten sonra son test yapacağım. ve sonuçları birbiri ile karşılaştırıp “eğitim materyalinin uygulandığı sınıfta öğrenme daha fazla gerçekleşmiştir” hipotezini test edeceğim. derseniz o zaman araştırma projesi olur.

   Acele yazdığım için kaba taslak eğreti kelimelerle örnek verdim umarım anlatabilmişimdir. İyi çalışmalar dilerim.

 15. merhaba hocam öncelikle içimize su serpen bilgileriniz için minnetarız:) maalesef proje yürütücüsüyüm ve İnceleme projesi konusunda kafalar çok karışık arkadaşlara sivaslı örnekten başka örnek veremiyorum:) buna da yardımcı olursanız çok memnun olurum. teşekkürler…

  • Hocam teşekkür ederim. Geçen seneleri hatırlarsanız projelerin yarısı araştırma kalan yarısı tasarım ve inceleme istiyorlardı. Ben bir bilişimci olarak elimde çok fazla tasarım projesi olduğundan inceleme projelerine hiç yer ayırmadım. Bu sene eşit dağıtılacak demesi bizi inceleme projesi eksikliğine yöneltecek şuan ki izlenimim o yönde. Fırsat bulunca bu seneye ait bir inceleme projesi oluşturup paylaşmayı düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilirim.

 16. Özgür hocam merhaba, elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Ben lazer için bir şey sormak istiyorum hangi malzemeyi kullandınız lazerde ? ve o proje için yardım talep edebilirmiym.

  • LDR Foto Direnç kullandık hocam. Bildiğimiz ışık sensörü. Lazerden ışık gelince değer yüksek olduğundan uyarı vermiyor. Araya engel girince ışık azaldığı için uyarı veriyor. Projeyi baya soran oldu. Bu sene prototipini baştan sona hazırlayıp Arduino projeleri başlığı altında paylaşacağım. Sizde oraya bakarak yapabilirsiniz. Projelerin onaylanması şubat ayını bulacağını düşündüğümüzde o zamana kadar ben sizlere ayrıntılı anlatım oluştururum. Şimdiden kolaylıklar dilerim.

   • Hocam Merhaba Okul olarak geçen yılda bu bilim fuarında yer aldı Öğrencilerimiz yaptıkları projeler bizzat Tübitak tarafından görevlendirilen personeller tarafından incelenip neden sonuç hakkında bilgiler verildi gelgelelim hiçbir Öğrencimize ne katılım ne de teşekkür belgesi verilmedi emeklerin karşılığında bir teşekkür belgesi Verilmesi gerekmezmiydi ? Teşekkürler

    • Hocam merhaba, Ben öğretmen olarak yıllardır yapıyorum bakın şuan saat 3 olmuş oturmuş uğraşıyorum ama hiçbir faydasını göremedim. Öğrencilere gelirsek biz emeğimizi onlar için veriyoruz zaten. Tübitak t-şörtünü giyinmek bile kimisine yetiyor. Ertesi sene tekrar girmek için yarışıyorlar. Süreci seviyorlar daha doğrusu benim gördüğüm kadarıyla. Ha sadece bu yeterli mi tabi ki hayır. Şuan bildiğim kadarıyla çocuklara da herhangi bir artısı olmuyor bu projenin. Teşekkür belgesi yok ama yeni çıkan yönetmeliğe göre sosyal etkinlik karnesine eklenebiliyor ve fuar sonunda tüm bilgileri girince öğrenci ve öğretmenlere ait katılım belgesi veriyor sistem. Bu belgeyi indirerek çıktı alıp dağıtıyorum ben. Çocuklar çok seviyor. Eğer kapanmadı ise sizin sistemde de öğrenci katılım belgelri mevcut olması lazım. İndirip kalın parlak kağıda renkli çıktı alıp verebilirsiniz. Bu da ayrı masraf olacak o ayrı konu tabii

 17. hocam emeğinize sağlık paylaşımlarınızdan dolayı araştırmalarımıza ışık tuttugunuz için ayrıca tekrar teşekkür edıyorum ..:)

   • özgür hocam öncelikler yaptığınız çalışmalardan dolayı sizi tebrik ediyorum. Şimdi ben de okulumda bu sene tubitak icin ilk defa proje yapmayı düşünüyorum. Açıkçası işin acemisiyim. Muz piyano oyunu yapmayi dusunuyorum.tusyarat tan mi makey makey kitini mi önerirsiniz. Bir de hocam. Benzer projeler olduğu için tubitagin kabul etmesi için neler önerirsiniz. Teşekkürler.

    • Merhaba hocam, teşekkür ederim.

     Tuş yarat ve Makeymakey her ikisi de aynı şey. Ben şahsen makeymakey kullanıyorum gayet memnunum. Gelelim kabul edilme işine. Dediğiniz gibi görselliği fazla olması ve kolay olması sebebiyle çok tercih edilen bir proje. Fakat bu sene tübitak tarafından belirlenen temaları incelediğimizde robotik alanında çalışmalara önem verdiği görülmektedir. Siz projenizi anlatırken muzdan piyano derseniz hazır görülebilir. Bunun yerine scratch programını kullanarak bir oyun tasarlayacağınızı, oyun tasarlama sırasında öğrencilerin göstereceği gelişimleri, Oyunu oynatırken ise çok kullanılan yöntemlerin dışına çıkarak folyo vb bağlantılar ile farklı bir düzenek oluşturacağınızı belirtirseniz sıkıntı çıkmayacaktır.

     Siz düşünün yapım konusunda elimden geldiğince destek olurum zaten. İyi çalışmalar dilerim.

     • hocam merhaba onumuzdeki yıl (2021-2022 )makey makey arduıno mbot kullanımı ile ilgili herhangi bir engel var mı tubitakta yardımcı olabilir misiniz?

 18. Hocam merhaba,Tübitak 4006 proje yarışmaları için bireysel başvuru kabul ediliyor mu?Bir de verilen ödüller nelerdir,cevaplarsaniz çok sevinirim.

  • Merhaba hocam bireysel başvuru yapılmıyor maalesef. Okul bazında projelerinizin listesini gönderiyorsunuz. Tübitak eğer şartlarına uygun göndermişseniz bu sene 3000-7000 arası para gönderiyor. Bu parayı projelerinizi yapmak ve sergilemek için harcamanızı istiyor. Bunu fatura ile kayıt altına alıyorsunuz. Eğer parayı harcamazsanız iade alıyor. Sistem kısaca bu şekilde işliyor.

 19. Elinize emeğinize sağlık. Çok açıklayıcı olmuş. Güncel bilgiler geldiğinde paylaşırsanız sevinirim.

 20. Hocam emeğiniz için çok teşekkürler. Ayrıca başvuru tarihleri ne saman olur Bilgi verirseniz lütfen..

  • Hocam şimdiye kadar çoktan duyuruya çıkılması gerekiyordu. Fakat henüz duyuruya çıkılmadı. Çıkınca ayrıca bilgilendirme yapacağım. Net bilgi yok şuan itibari ile.

 21. Hocam değerli emeklerinizi bizimle paylaştığıniz icin teşekkürler. Ben gecen sene koordinatordum. Beni ogrenciler degil öğretmenler maalesef inanilmaz yordu. Zorla yaptırıldığı için beynimi yediler. Aslında bence zor degil. 5 proje ve koordinatorluk gorevim olduğu bunu söylüyorum. Ama arkadaslarim 1 projeyi bile yapmamak icin inanılmaz direndiler. .

  • Sıkıntı orada zaten hocam herkes 1 proje yapsa ve hakkıyla yapsa kimse yorulmayacak ama bizim arkadaşlar çok üşeniyor. Yapabilecek öğrenci bulup yönlendirmesi bile yeter ama onu bile yapmıyorlar maalesef. Her sene bu son diyor yine yapıyoruz işte umarım bu sene rahat geçer tüm arkadaşlar için.

   • Merhaba hocam yeni atandım. Tarih öğretmeniyim. Tübitak görevi verdiler ama ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

    • Hocam fikir dışında her konuda yardımcı olabilirim. Bir proje fikri üretin ondan sonra iletişim kurarsanız elimden geldiğince o fikrinizi projeye dönüştürmenize yardımcı olabilirim.

 22. elinize sağlık.Aynı sıkıntıları bende yaşıyorum.Lisemizde teknoloji tasarım öğretmeni yok.Onun için böyle güzel projeler yapamıyoruz.Öğrencilerimiz yeterince istekli değiller.Benim gayretimle yapıyoruz her yıl ama çok yoruluyorum.Sizi kutluyorm.

  • Bende sizi kutlarım hocam. Tübitak gerçekten çok zor bir iş. Hele birkaç kişinin sırtına kalınca çok yoruyor insanı. Sırf öğrenciler için yapıyoruz işte ne diyelim umarım işe yarıyordur.

 23. Hocam eline diline, emeğine sağlık. Zahmet etmiş bilgilendirme yazısı yazmışsın bu kadar teşekkürler. İnşallah ilerleyen süreçlerde de güncellemeler yaparsın yeni gelişmeler olduğunda takipteyim.

  • Rica ederim hocam elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz arkadaşlara. Bu sene tübitak biraz sessiz. Hareketlenme olunca güncellemeler yapacağım umarım işinize yarar.

   • Nasil güzel bir paylaşım olmus hocam eminim her okuyana bir şekilde isik tutacaktır elinize emeğinize sağlık ?başvurular açıldığında bir daha okuyacağım:))

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*