Merhaba Arkadaşlar;

Bu hafta Microsoft Office Word programını kullanmaya başlayacağız. Word programını öğrenirken sizlerle burada paylaştığım metinleri kopyalayıp word belgesine yapıştırdıktan sonra sizden istediğim değişiklikleri yapıp tekrar bana ulaştıracaksınız. Dilerseniz ilk etkinliğimize başlayalım. Örnek metni aşağıdan kopyalayınız.


 ÖRNEK METİN

İyilik ve kötülük

Yaşlı Kızılderili reis kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki köpeği izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz diğeri siyahtı ve on iki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde duruyorlardı. Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu iki iri köpekti bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için biri yeterli gözükürken niye ötekinin de olduğunu, hem niye renklerinin siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu. Merakla sordu dedesine;
-dede bu iki köpeği niye hep kulübenin önünde tutuyorsun? Hem de niye biri siyah diğeri beyaz?
Yaşlı reis, bilgece gülümsedi ve torununun sırtını sıvazladı ve:
-onlar benim için iki simgedir.
Çocuk:
-Neyin simgesi?
-İyilik ile kötülüğün simgesi. aynen gördüğün şu iki köpek gibi, iyilik ve kötülük durmadan içimizde mücadele eder. Onları seyrettikçe ben hep bunları düşünürüm.
Çocuk, sözün burasında, mücadele varsa, kazananı da olmalı diye düşündü ve her çocuğa has bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi:
-Peki, hangisi kazanır bu mücadeleyi?
Bilge reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa:
-Ben hangisini beslersem o kazanır.


Yukarıda çizgiler arasındaki metni kopyalayıp word belgenize yapıştırdıktan sonra;

  1. Örnek metnin fontunu Cambria yapınız.
  2. Başlığı ortalı yapınız, tamamı büyük harflerden oluşan yazı haline getiriniz ve yazı büyüklüğünü 20 yapınız ve başlık rengini değiştiriniz.
  3. Başlık dışındaki tüm yazıların büyüklüğünü 12, biçimini iki yana yaslı yapınız.
  4. Paragraf başı yapmayı unutmayınız.
  5. Bazı cümle başlangıçlarında bilerek küçük harfle başlanmıştır. Bu hataları bularak düzeltiniz.
  6. Konuşma cümlelerini italik, yani eğik yapınız.
  7. En son cümleyi kalın olarak yazınız.

Örnek metin üzerinde yukarıda yazılan işlemleri gerçekleştirdiğinizde aşağıda verilen resimdeki bir sonuç elde etmiş olmalısınız. iyilik ve kötülükDosyanız yukarıdakine benzer bir hale geldiyse kaydediniz. Kayıt işlemini yaparken numara-isimsoyisim.docx şeklinde yazdığınızdan emin olunuz. Örneğin 007-Özgür ŞEREMET.docx şeklinde. Bitmiş dosyanızı öğretmeninize mail yoluyla gönderebilirsiniz. Mail göndereceğiniz adres ozgurseremet@yandex.com adresidir.

Yapamadığınız özellikleri aşağıya yorum olarak yazarak arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kolay gelsin.