Merhaba Arkadaşlar;

Yeni müfredat ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Google işbirliği ile hazırlanmış olan materyaller arasında yer alan Dijital Ayak İzi Testini Çevrimiçi ortama taşıdım. Bu sayede sadece benim 750 öğrencim için kağıt basmak zorunda kalmadan çevrimiçi olarak testi öğrencilerime uygulamayı hedefledim.

• İnternette kendiniz ile ilgili hangi bilgileri paylaşıyorsunuz?
• Sizinle ilgili internette arkadaşlarınız hangi bilgilere ulaşabilirler? (Adres, telefon, okul ismi, hobileri,en yakın arkadaşları, boş zamanlarında neler yaptıkları vb.)
• Ailenizden izin alarak paylaştığınız bir bilgi ya da fotoğraf var mı?
• İnternette herhangi bir şey paylaşırken, nelere dikkat edersiniz?

Bu yukarıda saydığımız işlemleri yaparak arkamızda dijital ayak izleri bıraktığımızı biliyor muydunuz? Şimdi isterseniz siz arkanızda iz bırakıyor musunuz bunu öğrenelim.

Dijital Ayak İzi Testine aşağıdaki verilen soruları cevaplayarak katılabilirsiniz.

 


Dijital Ayak İzi Testi

Dijital Ayak İzi Testi

BAŞLA butonuna basarak teste başlayabilirsiniz. Soruların cevaplarına tıklayıp alt taraftaki sağ ok butonunu kullanarak diğer sorulara geçiniz. Testi bitirmeden önce sol oku kullanarak eski soruları tekrar gözden geçirebilirsiniz. Sorular bittiğinde SONUÇLARI AL butonuna tıklayarak sonuçlarınızı görünüz.
Başla
Bu sonuçlara göre  %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.

 


Testi çevrimiçi olarak çözerseniz Dijital Ayak İzi Puanınız otomatik olarak hesaplanacak, Puanınıza göre öneri otomatik sunulacaktır.

Dilerseniz yukarıdaki testi kağıt üzerinde de çözebilirsiniz.

 

Testi kağıt üzerinde çözerseniz eğer  kaç adet a, kaç adet b yanıtınızın olduğunu sayın. a
şıkkı sayınızı 2, b şıkkı sayınızı da 1 ile çarpın. Daha sonra her iki puanı toplayın. Bu sizin İnternet ortamındaki Dijital Ayak İzi Puanınız olacak.

9 ise; Dijital ortamda ayak izlerin çok yoğun olmasa da var. Yanıtlarını gözden geçir. İnternette paylaştığın bazı şeyler senin güvenliğin için riskleri de beraberinde getirir. İzlerinin azlığı az risk taşısa da özel bilgilerini paylaşırken yine de çok dikkatli davranmalısın.

10-14 arasında ise; Dijital ayak izin oldukça yoğun. Hemen paylaşımlarını gözden geçirmelisin ve bundan sonrası için internette kendini korumak konusunda çok daha hassas davranmalısın. Yanıtlarına yeniden bak. Sence, internet ortamında dijital ayak izini arttıran davranışlar hangileri? Sence neler yapmalısın?

15-18 arasında ise; Dijital ortam yani internet senin ayak izlerinle dolu! İnternette neler paylaşıyorsun? Şimdi bu sorunun yanıtını düşün ve durumunu değerlendir. Henüz geç kalmış sayılmazsın ama bundan sonrası için bazı kararlar almalı ve bu kararları uygulamalısın. Artık, İnternete girdiğin andan itibaren güvenli davranmalı, kendi saygınlığına zarar verecek davranışlardan uzak durmalısın. Unutma, dijital ortamdaki ayak izlerin silinmez. Kendine bir liste yap ve bu listeye ‘çevrim içiyken yapmaman gereken kuralları’ yaz. Bu listeyi bilgisayar başındayken görebileceğin bir yere as ve dijital ayak izini kontrol altına al.