İnternette Ne Kadar Dijital Ayak İzi Bırakıyoruz?

İnternette Ne Kadar Dijital Ayak İzi Bırakıyoruz? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında hazırladığımız bir Tübitak 4006 Araştırma Projesidir.

Okulumuzda yaptığımız projeler baya bir ilgi çekti mesajlara yetişemez oldum. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Projelerle ilgili en çok sorulan soruları buradan paylaşarak soruları bir nebze hafifletmeyi düşünüyorum. Lafı fazla uzatmadan istediklerinizi vermeye başlayalım.

İNTERNETTE NE KADAR DİJİTAL AYAK İZİ BIRAKIYORUZ? TÜBİTAK 4006 PROJESİ

İlgili proje okulumuz öğrencilerinden Senanur ECEVİT tarafından düşünülmüş olup ben sadece rehberlik yaptım. Bu sene TÜBİTAK tarafından istenen bilgilere göre başvuru formumuzu ve anketimizi hazırladık.

Projeyi ilk kez yaptığımız için eksiklikler olabilir. Tespit ettikleriniz olursa bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.


PROJE BAŞVURU BİLGİLERİ

Proje Adı: İnternette ne kadar dijital ayak izi bırakıyoruz?
Proje Türü: Araştırma
Proje Alanı: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

PROJE AMACI

İnternette ne kadar dijital ayak izi bırakıyoruz? Projesindeki amaçlarımız aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

 • Dijital ortamda insanların arkasında iz bırakmasını engellemek
 • İnsanlara internette takma isim kullanmanın önemini hatırlatmak
 • Hiçbir siteye gereğinden fazla bilgi vermemenin önemini hatırlatmak
 • İnternette yaptığımız paylaşımların kontrolünü elimizde tutamayacağımızdan paylaşım yaparken dikkat etmemiz gereken kuralları öğ
 • Bu proje çevreye bu konu hakkında daha dikkatli davranmaları gerektiğini internette özel bilgilerini paylaşmamaları konusunda çevreye katkı sağ
 • Bir yabancı gözüyle kendimizi araştırdığımızda hakkımızda ne kadar bilgi bulunabildiğini, bu bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde başımıza gelebilecek olumsuz olaylar hakkında farkındalık yaratmak.
 • En çok dijital ayak izi bırakılan siteleri tespit ederek öğrencilerimizi bu siteler hakkında uyarmak.
 • Dijital ayak izi bırakmadan internetten faydalanmak için uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirme yapmak.

PROJE ÖZETİ

Bu projede “Kız çocukları erkek çocuklarına göre dijital ortamda çok fazla ayak izi bırakır.” Hipotezi araştırılacaktır.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık her şeyimizi internet üzerinden paylaşır hale geldik. Gittiğimiz yerlerin resimlerini çekip paylaşıyor, yediğimiz yemekleri atıyoruz, gittiğimiz yerleri kısacası adım adım her şeyimizi paylaşıyoruz. Bizi hiç tanımayan insanlar bile adımız soyadımızla internette arama yaptığında inanılmaz bilgilere ulaşabiliyor. Farkında olmadan kötü niyetli kişilerin ekmeğine yağ sürüyoruz. Özellikle teknolojiyle yeni tanışan çocuklar yani ortaokul öğrencileri bilincinde olmadan arkamızda böyle ayak izleri bırakıyoruz.

Bu sorundan hareketle okulumuzdaki öğrencilerin bu alandaki durumlarını öğrenebilmek için bir araştırma yapmaya karar verdik. Araştırmamızda öğrencilerimize anket ile bazı sorular soracağız. İnternete her gün girer misin?, Video paylaşır mısın? Gibi sorularla öğrencilerimizin internette ne kadar ayak izi bıraktıklarını tespit etmeye çalışacağız. Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrencilerimizin ne kadar ayak izi bıraktıklarını, en çok hangi web siteleri veya uygulamalarda bu izi bıraktıkları, bırakılan iz oranının cinsiyete ve yaşa göre farklılık içerip içermediği inceleyeceğiz.

Etrafımızı gözlemlediğimizde kız çocuklarının daha fazla paylaşım yapmaları sebebiyle arkalarında daha fazla iz bıraktıklarını düşünmekteyiz. Bu sebeple hipotez olarak “Kız çocukları erkek çocuklarına göre dijital ortamda çok fazla ayak izi bırakır.” Düşüncesini araştıracağız. Sonuçlara göre eğer hipotezimiz gerçekleşirse edindiğimiz bilgileri excel ortamında düzenleyerek grafikler haline getireceğiz. Bu grafikleri bilim fuarında sergilemek üzere poster hazırlayacağız.

Bunların yanında dijital ayak izi bırakmamak için uymamız gereken kurallardan oluşan bir broşür tasarlayarak ziyaretçilerimize dağıtacağız. Hipotezimiz gerçekleşmez ise yeni bir hipotez belirleyerek araştırmamızı tekrarlayacağız. Bu süreçte danışman öğretmenimizden destek alacağız.

PROJE YÖNTEMİ

1.Alt Proje Konusunu Belirleme: Bir gün ailem okulumuzdaki bir öğretmenimizin ismini sordu. Okula yeni başladığımdan öğretmenimizin ismini hatırlayamadım ve okulun sitesine öğrenmek için girdim. İsmini öğrendiğim öğretmenimi ailemle paylaştım. Sonra babamla birlikte öğretmenimizin ismini internette arattığımızda bir sürü resmine, videosuna denk geldik. Bir sosyal medya hesabını inceledik ve eşini çocuklarını arkadaşlarını hangi takımı tuttuğunu evcil hayvanını gibi birçok bilgiye ulaştık. Daha sonra ben sınıfımdaki arkadaşlarımdan merak ettiklerimin isimlerini girdim ve bir sürü sonuçla karşılaştım. Bu sonuç karşısında internette çok fazla iz bıraktığımızı bunu düşünerek bu konuda araştırma yapmaya karar verdim.

2.Araştırma Yapma: Yaptığım araştırmalar teknolojinin çok yaygınlaştığı, çok küçük yaş grupların dahi bu teknolojileri ustalıkla kullanabildiklerini gördüm. İnternette paylaşılan resimlerin videoların altına yorum geldikçe paylaşım sayısının arttığını insanların daha fazla motive olduklarını öğrendim. 

3.Hipotez Kurma: Yaptığım gözlemler sonucunda benim hipotezim “Kız çocukları erkek çocuklarına göre dijital ortamda çok fazla ayak izi bırakır.” Şeklindedir.

4.Deney ve Gözlem Zamanı: Okulumuzda bulunan 5 ve 6 sınıf öğrencilerinin dijital ortamda ne kadar ayak izi bıraktıklarını görmek için bir anket uygulayacağım bu anket sonucunda öğrencilerimizin ayak izi bırakıp bırakmadıklarını görmüş olacağım.

5.Veri Toplama, Değerlendirme ve Sonuç: Aldığımız verileri Microsoft Excel ortamında değerlendireceğiz. Hipotezimiz doğru ise Poster şeklinde analizimizi sunacağız. Hipotezimiz doğru çıkmazsa yeni bir hipotez belirleyerek çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuda okulumuz Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmenlerinden destek alacağım.

6.Alt Proje Posteri Hazırlama: Hazırlayacağım postere projem öncesinde neler yaptığı projem süresince neler yaptığımı ve projem sonrasında ne yaptığımı yazacağım. Posterimin anlaşılır ve düzenli olmasını sağlayacağım.

Proje Danışmanı: Özgür ŞEREMET
Proje Öğrencisi: Senanur ECEVİT


Başvuru esnasında ayrıca bizden anket ve izin dilekçesi istenmekte bunları da aşağıda paylaşıyorum.

PROJE ANKETİ

Anketin Microsoft Word ile hazırlanmış halini indirmek için tıklayınız.

Milli Eğitim Müdürlüğünüzden anket izni almak için gerekli olan dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


Yukarıda TÜBİTAK sistemine başvuru yapabilmeniz için gerekli olan Amaç, Özet, Yöntem ve proje anketi verilmiştir. Sisteme girdiğimiz bu verilerle projelerimiz onaylandı. “ Sizde eğer kullanacaksanız proje başlığı ve hipotezinde değişiklikler yaparsanız minnettar oluruz. Aynı proje ile farklı bir hipotezi test etmiş oluruz. “

Şimdi projemizi yapım aşamalarına geçelim.


PROJE YAPILIŞI

Evet arkadaşlar projemiz TÜBİTAK tarafından onaylandı ve hemen yapım işlemlerine başladık. Bu kapsamda ilk işimiz anket için belirlediğimiz soruları google formlar üzerinden oluşturduk ve öğrencilerimizin bu anketi doldurmaları için çalışmalara başladık. Anketimiz yukarıda gördüğünüz gibidir. Sınıfları gezerek öğrencilerimizden anketimize girerek projemize destek olmalarını istedik.

İnternette Ne Kadar Dijital Ayak İzi Bırakıyoruz? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

Okul sitesi ve ozgurseremet.com üzerinden yayınlanan anketlerimize sınıf sınıf gezerek öğrencilerimizin katılımlarını sağladık. 1 Aylık bu süreç sonunda yeterli veriye ulaştığımıza inandıktan sonra verileri değerlendirmeye başladık.

Derlediğimiz verilere göre yukarıdaki sonuçları elde ettik. Bu sonuçlarımızı fuarda gösterebilmek için renkli çıktı aldık.

Dijital Ayak İzi

Fuar sırasında ziyaretçilerimizin projeye olan ilgilerini çekmek için anket sonuçlarına göre elde ettiğimiz iz bıraktığımız web siteleri ve uygulamalarından bahsettik. Ayrıca öğrenciler tarafından en çok kullanılan uygulamaları ziyaretçilerimize bilgi olarak sunarak gerekli önlemleri alabileceklerini söyledik.

Bu araştırma projesi bilişim alanında eksikliğini hissettiğim araştırma projelerini tamamlamak için üzerinde çok fazla kafa yorarak bulduğumuz bir araştırma projesidir. Projeyi dahada geliştirerek deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.


PROJE POSTERİ

Projemizi sunarken kullanabilmek için poster hazırlayacağız. Bu posteri hazırlarken öğrencilerimiz kendi seviyelerinde hazırlayabilsinler üzerinde değişiklik istediklerinde kolayca yapabilsinler diye PowerPoint programında bir şablon hazırladık. Şablonu buraya ekliyorum proje öğrencileri indirerek ilgili alanları doldurup renklerde düzenlemeler yaptıktan sonra çıkarılması için bana teslim edeceksiniz. Okul dışı faydalanmak isteyen arkadaşlarda dilerse indirip kullanabilir.

Not: Şablon Dosyası ppt uzantılı olup PowerPoint programıyla açılabilir. Ayrıca büyüklük 100cm x 70cm olacak şekilde dizayn edilmiştir. 25cm x 70cm iki kenar orta kısım ise 50cm x 70cm olarak düşünülmüştür. Farklı boyutlarda poster çıkarmak isteyen kişilerin önce boyutu değiştirip sonra değişiklik yapmaları faydalı olacaktır.

Poster Şablonunu aşağıdaki resme tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İnternette Ne Kadar Dijital Ayak İzi Bırakıyoruz? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi Posteri

PROJE RESİMLERİ

İnternette Ne Kadar Dijital Ayak İzi Bırakıyoruz? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi

İnternette Ne Kadar Dijital Ayak İzi Bırakıyoruz? Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projesi başka arkadaşlara fikir vermek için paylaşılmıştır. 

Tübitak 4006 Bilim Fuarına Başvurudan başlayıp Proje sonuçlarını girmeye kadar tüm adımların anlatıldığı ve kullanabileceğin hazır örnek Tübitak 4006 Bilim Fuarı Projelerinin verildiği Tübitak 4006 Bilim Fuarı: Başvuru – Örnek Projeler sayfasını ziyaret ederek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Projeler için bilgi almak isterseniz herhangi bir soru veya sorunda aşağıya yorum olarak yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yorumlar yazılan günün akşamı saat 23:00 da okunarak yanıtlanacaktır.

Acil durumlar için aşağıdaki iletişim adreslerini kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM ÜZERİNDEN İLETİŞİM

Özgür ŞEREMET İnstagram Sayfasına link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

özgür şeremet yeni instagram

Ayrıca İnstagram hesabınız var ise hesabımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İnstagram üzerinden attığınız mesajlar gün saat fark etmeksizin en kısa süre içinde yanıtlanacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

6 Comments

 1. Hocam merhaba, öncelikle emeğinize sağlık. İzninizle kullanmayı düşünüyorum okulumda . . Yalnız bu projede “dijital ayak izi puanını” nasıl oluşturdunuz, nasıl hesaplattınız acaba, bilgi alabilir miyim?

 2. Öğretmenim, emeğinize sağlık çok başarılı ve merak uyandıran bir araştırma konusu olmuş izninizle yapmayı düşünüyorum okulumda.

 3. Hocam bu projede kullandığınız dökümanları paylaşabilir misiniz? Bu yıl öğrencilerimle bu etkinliği yapmayı düşünüyorum.

  • Hepsini ekledim aslında sayfaya hocam yine takıldığınız şeyler olursa yazın işinize yarayacak ne olursa yardımcı olurum. ilk kez ben yapmıştım bu projeyi çok daha güzel hale gelir umarım sayenizde.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*