Compute It Kodlama Etkinliği

Bugün farklı bir Kodlama Etkinliği Compute It ile karşınızdayız. Kodlama konusunda yeni olduğumuzdan dolayı etraftaki tüm kaynakları araştırarak sizlere en güzel ve en verimli olanları tanıtmaya çalışıyorum.

Tüm kodlama sitelerini paylaşmış olsam aralarından iyi olanları faydalı olanları seçmek bir hayli vaktinizi alır. Bu sebeple kaynaklarını önce ben inceliyorum. Sonra kurs öğrencilerimle deniyorum. Onların tepkileri doğrultusunda verimli olduğunu düşündüğüm siteleri ve programları sizlerle paylaşıyorum.

Compute It Yön

Bu kapsamda yeni tanıştığım bir siteyi sizlere tanıtmak istedim. Web sitesinin adı Compute It.

Öğretmen Notu: Toxicode kodlama araçları arasında en sevdiğim 🙂

Daha önceki kullandığımız tüm sitelerde bir karakterimiz olmakta biz kod yazarak bu karakterin bazı görevlerini yapmalarını sağlamaktaydık.

Bu web sitesi ise bizden tam tersini istemekte kodları vermiş bizim kodlara göre hareket etmemizi istiyor. Yani diğer sitelerdeki oyun karakteri biz oluyoruz. 

Çok eğlenceli bir kodlama etkinliği olduğunu söyleyebilirim. Vaktiniz var ise hemen birkaç bölüm yapmaya çalışın. Üyelik falan istemeyip direk başladığından sizi yormayacaktır.

Bir deneme sonrası nasıl bir etkinlik olduğunu anlayacaksınız. Etkinliğe başlamak için aşağıdaki adımları takip ediniz.


COMPUTE IT

Compute It Etkinliğine Linke tıklayarak veya aşağıya eklediğim resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etkinlik İngilizce Açılırsa aşağıdaki adımları uygulayalım.

Etkinlikte birkaç bölüm yaptıktan sonra zaten anlıyorsunuz. Etkinlikle ilgili yine de birkaç bilgi verelim. Aşağıdaki verdiğim bilgilere dikkat ederek etkinliği tamamlayınız.

 1. Etkinlikle verilen kodlara bakarak ne yapmanızı istiyorsa KLAVYE tuşlarını kullanarak yapınız. Bazı arkadaşlar mouse ile oynamaya çalışmış ve çalışmadığını düşünerek oyundan ayrılmıştır.
 2. Aaa hocam ingilizceymiş bu deyip hemen çıkmayın 6 adet ingilizce kelimeyi bildiğinizde başka bir şey bilmenize gerek kalmıyor. Çok basit ingilizce kelimelerden oluşmakta. Bu ingilizce kelimeler ve karşılıkları aşağıda verilmiştir.
  • UP – YUKARI
  • DOWN – AŞAĞI
  • RİGHT – SAĞ
  • LEFT – SOL
  • REPEAT – TEKRARLA
  • İF – EĞER
 3. Yukarıda verilen ingilizce kelime ve karşılıklarını bilerek bu etkinliği çok rahat yapabilirsiniz.

Geriye kalan bilgileri zaten etkinliği yaparken keşfedersiniz. Benim öğrenciler 2 saatlik kurs saatinde bitirdiler. Farklı bir etkinlik olarak uygulayabilirsiniz.


Compute It Kodlama Etkinliğine benzeyen başka etkinlikler için Alternatif Kodlama Araçları Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sayfaya link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

Alternatif Kodlama Araçları

8 Comments

 1. Merhaba, ben oyunun yaratıcısıyım. (Google’a çeviri yapmak için google’ı kullanıyorum). Bu yazı için teşekkürler. Bugün türk versiyonunu yaptığımızı duyurmak isterim.
  Çalışıyor mu kontrol eder misiniz? çeviriler iyi mi? Sadece gitmek zorundasın:
  http://compute-it.toxicode.fr/

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*