Merhaba Arkadaşlar;

Bugün dersimiz için faydalanabileceğimiz kodlama etkinliklerinden bir yenisi üzerinde duracağız. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 2. dönem müfredatının tamamen kodlamaya ayrılması bu sene bol bol kodlama etkinlikleri yapacağımız anlamına gelmektedir. Bu kapsamda kurslarda yaptırdığım etkinlikleri faydalandığım programlar ve siteleri sizlere tanıtıyorum. Bilgisayarlı Kodlama etkinliklerinde ağırlıklı olarak kullandığım Scratch ve Code.org sitesi yanı sıra bulabildiğim alternatifleri de tanıtmak istedim.

Bazen değişik bir program çocukların daha fazla ilgisini çekmektedir.

Uygulamayı iframe olarak aşağıya ekliyorum. Dilerseniz play butonuna basarak hemen deneyebilirsiniz.

SpriteBox Oynayarak KodlaBir öğrencimin tavsiyesi üzerine incelediğim Lightbot Hour Kodlama etkinliklerini inceledik. Gelelim incelemelerimize;

SpriteBox İnceleme

Uygulama kategori olarak Code.org sitesine benzer özellikler taşımaktadır. Code.org sitesinde olduğu gibi bu uygulamamızda web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Web sitesine ulaşmak için http://spritebox.com/flash.html adresini ziyaret ediniz.

Etkinliği Lightbot Hour uygulamasını kullanırken keşfettim. Biliyorsunuz Lightbot Hour 3 bölümden oluşmuş 4. bölüm olarak bu uygulamaya yönlendirmişti. Yönlendirme sayfasındaki hata sebebiyle uygulama açılmıyordu. Biraz araştırma sonucunda açılan halini buldum ve denedim. Öğrenciler için faydalı olabilecek bir uygulama olacağı kanaatine vardım.

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiler öğrencilerimizle uyguladıktan sonra eklenecektir. Fakat çocukların oyun isteklerini Kodlama öğretmeye yönlendirmek için kullanılmış çok güzel bir uygulama olduğunu düşünmekteyim. Böyle uygulamaların çoğalarak artmasını diliyorum.

Etkinliği uygulayabilmek için üyelik falan istememekte yukarıda verdiğim web sitesi üzerinden açarak direk uygulamaya başlayabilirsiniz. Etkinliğin ayrı bir güzelliği ise telefon ve tablet içinde kullanılabilmesi için uygulaması bulunmaktadır. App Store ve Play Store üzerinden direk uygulamayı telefona ve tabletinize yükleyerek çalıştırabilirsiniz.

Son olarak belirtmekte fayda var uygulamanın dili ingilizcedir. Bu yüzden kullanmaktan çekinmiştim ama uygulamayı kullanmaya başladığımda dil ile hiçbir işinizin olmadığını çok rahat bir şekilde kullanabileceğinizi fark ettim. Bu sebeple sizlere şiddetle öneririm. Zaten altı üstü 1 ders saatinizi alacaktır. En azından gösterip ilgili çocukların evde kendilerinin çözmelerini sağlayabilirsiniz.

Bölümlerin zorluğuna gelirsek benim öğrenciler daha önce Code.org sitesinde pratik yaptıklarından ve Scratch programı ile etkinlikler yaptıklarından rahat bir şekilde çözdüler. 

SPRİTEBOX CEVAP ANAHTARI

EKLENECEK

Not: Cevap Anahtarı ekran resimleri alınarak kaydedilmiştir. Çok fazla yer kaplamaması için PowerPoint sunumu olarak paylaşılmıştır. Faydalı olması dileğiyle…

https://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2017/12/Sprite-Box-714x382.jpghttps://ozgurseremet.com/wp-content/uploads/2017/12/Sprite-Box-150x150.jpgÖzgür ŞEREMETKodlamaÖne Çıkan YazılarTanıtımlarSpriteBox,SpriteBox cevap anahtarı,SpriteBox kodlama,SpriteBox Kodlama Oyunu,SpriteBox Oyna,SpriteBox tanıtımıMerhaba Arkadaşlar; Bugün dersimiz için faydalanabileceğimiz kodlama etkinliklerinden bir yenisi üzerinde duracağız. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 2. dönem müfredatının tamamen kodlamaya ayrılması bu sene bol bol kodlama etkinlikleri yapacağımız anlamına gelmektedir. Bu kapsamda kurslarda yaptırdığım etkinlikleri faydalandığım programlar ve siteleri sizlere tanıtıyorum. Bilgisayarlı Kodlama etkinliklerinde ağırlıklı olarak kullandığım Scratch...Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Etkinlik Sitesi