Algo Dijital Gezegen Gezgini ile Kodlama

Algo Dijital Gezegen Gezgini ile Kodlama etkinliği ile dersimiz için faydalanabileceğimiz Alternatif Kodlama Etkinliklerinden bir yenisini öğreneceğiz.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 2. dönem müfredatının tamamen kodlamaya ayrılması bu sene bol bol kodlama etkinlikleri yapacağımız anlamına gelmektedir. Bu kapsamda kurslarda yaptırdığım etkinlikleri faydalandığım programlar ve siteleri sizlere tanıtıyorum.

Bilgisayarlı Kodlama etkinliklerinde ağırlıklı olarak kullandığım Scratch ve Code.org sitesi yanı sıra bulabildiğim alternatifleri de tanıtmak istedim.

Bazen değişik bir program çocukların daha fazla ilgisini çekmektedir.

Bu haftaki etkinliğimizde Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfının hazırlamış olduğu kodlama eğitimi Algo Dijital üzerinde duracağız.

Etkinliğe ulaşmak için aşağıdaki resim üzerine veya link üzerine tıklayabilirsiniz.

İlk incelemelerimize göre uygulama kullandığımız diğer kaynaklara benzer gözüküyor code.org üzerinde yaptığımız etkinliklerin aynısı. Burada önemli olan şey ise Türkiye’de bir vakıf Kodlamanın önemini anlamış ve bir uygulama geliştirmeye karar vermiş. İşte önemli olan nokta burası. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Uygulamaya gelince tanıtım biraz erken yapılmış. Yani programın tamamı daha bitmemiş ilk 20 bölümü hazırlamışlar. Yeni bölümlerin ekleneceğini söylüyorlar. Keşke tamamı bitirildikten sonra tanıtım yapılsaydı daha güzel olurdu.

Biz ilk 20 bölümü deneyelim dedik. Öğrencilerime sayfa linkini verdim. Sizde ulaşmak için https://algodijital.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bizim canavarlar 1 derste bölümleri bitirdiler. İlk 20 bölüm olması sebebiyle sanırım biraz kolay geçildi.

Oyun içinde hatalar mevcut doğru kod yazmanıza rağmen ilerleyen bölümleri bazen geçmiyor. Yeniden açmanız gerekiyor. Diğer bölümleri eklerken bu hataları da giderirler diye temenni ediyoruz. Her şeye rağmen Kodlama alanında bu tarz adımların atılması sevindirici.

TEGV REKLAM FİLMİ

Bu uygulamayı işte bu reklam üzerinden keşfedip deneme fırsatım olmuştu.

ALGO DİJİTAL OYUNU TANITIM VİDEOSU

Burada da oyunun nasıl oynanacağına dair bir tanıtım videosu hazırlanmıştır.

Bölümlerin zorluğuna gelirsek benim öğrenciler daha önce Code.org sitesinde pratik yaptıklarından ve Scratch programı ile etkinlikler yaptıklarından rahat bir şekilde çözdüler. 

ALGO DİJİTAL GEZEGEN GEZGİNİ CEVAP ANAHTARI

Arkadaşlar bölümler çok basit zaten yapamayacağınız bir seviye yok bölümler arasında bu sebeple Cevap anahtarı eklenmeyecektir.


Algo Dijital Gezegen Gezginine benzeyen başka etkinlikler için Alternatif Kodlama Araçları Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sayfaya link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Alternatif Kodlama Araçları

Faydalı olması dileğiyle.

17 Comments

  1. Hocam ben yaptım bana 40 ınıda yaptıkça bı der boyunca eğer bı ders boyunca yapanlara 10 verecektiniz hocam eğer bu mesajı görürseniz yorum yaparmısınız☺ 5/C Nisanur Fadime Gedik

  2. Merhabalar,
    Oyunu inceledim fakat zamanım olmadığı için 10.bölümden ileri gidemedim. İlerleyen senaryolarda tekrarla bloğu ya da koşul içeren kod blokları var mı?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*