Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Oyunu

Bugün dersimiz için faydalanabileceğimiz Alternatif Kodlama Etkinliklerinden bir yenisi olan Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Oyunu duracağız. 

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 2. dönem müfredatının tamamen kodlamaya ayrılması bu sene bol bol kodlama etkinlikleri yapacağımız anlamına gelmektedir.

Bu kapsamda kurslarda yaptırdığım etkinlikleri faydalandığım programlar ve siteleri sizlere tanıtıyorum. Bilgisayarlı Kodlama etkinliklerinde ağırlıklı olarak kullandığım Scratch ve Code.org sitesi yanı sıra bulabildiğim alternatifleri de tanıtmak istedim.

Bazen değişik bir program çocukların daha fazla ilgisini çekmektedir. Ben hemen hemen her hafta farklı bir uygulama yapıyorum. Çocuklar alıştı artık yaptırdığım uygulamaları birbiri ile kıyaslıyorlar.

Hatta bazen yeni bir uygulama keşfedip öğretmenim bakın böyle birşey var ben yaptım sınıf arkadaşlarımızla da yapalım mı diye tekliflerde bulunuyorlar.

Kısacası öğrencilerin her hafta merak etmesini sağlayabiliyor ve en önemli olarak bir etkinliği beğenmeyen öğrenciyi başka bir etkinlik ile kodlamaya ilgi artırmasını sağlayabiliyorum.

Geçelim bu haftanın Algoritma oyununa o halde.

Bu algoritma oyunumuz EBA üzerinde yayınlanmış olup daha önce deneme fırsatım olmadı. Algoritma oyunumuz 1 temel öğretmen artı 3 bölümden oluşmaktadır.

İlk açtığınızda öğretmen amaçlı bölümleri geçtikten sonra kolay orta ve zor olmak üzere yeni bölümler karşınıza çıkacak.

Bu bölümleri oynayarak geçelim. Hepsini bitirdikten sonra ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız bu sayfa üzerinden.

Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Oyunu sayfasına ulaşmak için aşağıdaki resim üzerine veya link üzerine tıklayabilirsiniz.

Not: 2021 yılı itibariyle Flash desteği tamamen kalktığından uygulama artık bilgisayar üzerinde çalışmamaktadır. Bu yüzden mobil uygulama linki eklenmiştir.

EBA üzerinde bulunan kodlama araçlarının istatistiği artırarak yeni araçlar yapılması için fayda sağlayacağını düşündüğümden önemsediğim ve her sene uyguladığım bir araç olduğunu hatırlatmak isterim.

Sizde oyun ile ilgili fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.


DİĞER KODLAMA ARAÇLARI

EBA üzerinde bulunan Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Oyununa benzeyen başka etkinlikler için Alternatif Kodlama Araçları Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sayfaya link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Alternatif Kodlama Araçları

Faydalı olması dileğiyle.

13 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*