Mobil Kod – Kodlama ve Algoritma Oyunu

Bugün dersimiz için faydalanabileceğimiz Alternatif Kodlama Etkinliklerinden bir yenisi olan Mobil Kod – Kodlama ve Algoritma Oyunu duracağız. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 2. dönem müfredatının tamamen kodlamaya ayrılması bu sene bol bol kodlama etkinlikleri yapacağımız anlamına gelmektedir.

Bu kapsamda kurslarda yaptırdığım etkinlikleri faydalandığım programlar ve siteleri sizlere tanıtıyorum. Bilgisayarlı Kodlama etkinliklerinde ağırlıklı olarak kullandığım Scratch ve Code.org sitesi yanı sıra bulabildiğim alternatifleri de tanıtmak istedim.

Bazen değişik bir program çocukların daha fazla ilgisini çekmektedir.

Bugün deneyeceğimizi uygulamanın ismi Mobil Kod – Kodlama ve Algoritma Oyunu olacak.

Bu algoritma oyunumuz EBA üzerinde yayınlanmış olup ilk çıktığında deneme yaptım. Başlangıçta sırayla gelen harfler biraz amatörce göstermiş olsa da içeriği fena değil.

Kodlama alanında yapılan her türlü uygulamayı desteklediğimi biliyorsunuz. Mobil Kod Uygulaması bu kapsamda yapılmış EBA üzerinde bulunduğundan kaç kişi tarafından kullanıldığı, hangi kişinin hangi seviye de olduğu hatta mobil olarak uygulamasının kaç kez indirildiği dahi görünmektedir.

Eğer biz bu tarz uygulamaları kullandığımı gösterirsek yenilerinin ve daha iyilerinin yapılması için teşvik etmiş oluruz düşüncesindeyim.

Bu yüzden geçen sene denememiş olmama rağmen bu sene kodlama etkinlikleri kapsamında Mobil Kod Kodlama uygulaması üzerinde duracağımı belirtmek isterim.

Mantık olarak daha önce yaptığımız uygulamalar ile benzer mantıkta çalışmaktadır. Dilerseniz hemen kodlamaya başlayalım.


MOBİL KOD UYGULAMASI GİRİŞ SAYFASI

Mobil Kod uygulaması sayfasına ulaşmak için aşağıdaki resme veya resim altındaki linke tıklayabilirsiniz.

Oyun ile ilgili fikirlerinizi, takıldığınız bölümleri aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bölümleri yapmakta çok zorlanırsanız sitenin en üst kısmında bulunan sosyal medya hesapları üzerinden bana ulaşabilirsiniz.


MOBİL KOD UYGULAMASI CEVAP ANAHTARI

Normalde çok zorlandığınızda yardım alabilmeniz için cevap anahtarlarını sayfaya ekliyorum fakat öğretmenlerimizden gelen talep üzerine cevap anahtarlarını kaldırmak zorunda kaldım. Bazı öğrencilerin hiç uğraşmadan direk cevap anahtarından yaptığı gözlemlenmiştir. Bu tarz davranışların size zararı olacağını belirtmek isterim.

Yine de çok zorlananlar olursa sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşarak cevap talep edebilirler.


EBA üzerinde bulunan Mobil Kod – Kodlama ve Algoritma Oyununa benzeyen başka etkinlikler için Alternatif Kodlama Araçları Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sayfaya link üzerinden veya aşağıya eklediğim resim üzerinden ulaşabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

Alternatif Kodlama Araçları

5 Comments

  1. kodlamaları çok beğendim ama açılmıyor özgür hocam lutfen bir çare soyleyin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*