Bilişim İle Tanışıyorum Testi

Merhaba Arkadaşlar, Bilişim İle Tanışıyorum Testi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencileri için kazanım kavrama testi olarak hazırlanmış olup test içerisinde Bilişim İle Tanışıyorum başlığı altında yer alan

 • Neden Bilişim,
 • BİT’in Kullanım alanları,
 • BİT Kullanımı ve Sağlık konularından sorular bulunmaktadır.

Ayrıca bu testi çözerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 1. Dönem 1. Yazılılara hazırlanmış olursunuz.

Bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 1 – Bilişim İle Tanışıyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Testi Online olarak çözmek için aşağıdaki formu kullanınız.

BİLİŞİM İLE TANIŞIYORUM İNTERAKTİF TEST


Test Açılmazsa sayfa üzerinde sağ tıklayarak yeniden yükle diyebilirsiniz.


TEST KULLANIM YÖNERGESİ

 • Tüm soruları işaretlemek zorundasınız. Boş soru bırakırsanız sonuçlar gözükmeyecektir.
 • Panel altında soruların kutucukları bulunmakta cevap verilen soruların içerisi mavi olarak dolmaktadır. Eğer açık gri görünüyorsa o soruya cevap vermemişsiniz demektir. Üstüne tıklayarak ilgili soruya gelip bir cevap seçebilirsiniz.
 • Resimli sorularda üzerindeki + simgesine basarak resmi büyütebilirsiniz.
 • Testler mobil uyumlu olup html5 ile hazırlanmıştır.

Arkadaşlar bu test Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf kılavuz kitaptan faydalanılarak oluşturulmuştur. Eski müfredatta da bulunan sorulara kıyamadığım için geçen sene ekledim ve o konuları da işlemeye çalıştım.

Bu sene testimiz güncellendi ve Bire bir müfredat uyumlu hale getirildi.

Ben kağıt kullanımını minimum düzeye indirmek adına testleri çevrim içi çözülebilir hale getiriyorum. Bu işlemi yaparken sorular ve cevaplar üzerinde ufak tefek değişiklikler yapıyorum ya da kendi sorularımı ekliyorum.

Soruları çıktı almak isteyenler için aşağıya yaprak test halini de ekleyeceğim.

BİLİŞİM İLE TANIŞIYORUM YAPRAK TEST

Dilerseniz yukarıdaki testi yaprak test olarak bilgisayarınıza indirip çıktı alarak çözebilirsiniz.

Not: Testi sadeleştirdim, Müfredat uyumlu hale getirmeye çalıştım. Test içerisinde olmasını istediğiniz sorular var ise lütfen yorum olarak gönderiniz. İlgili hafta bittikten sonra gelen soruları ekleyeceğim. Soru gelmezse bu hali ile yaprak teste dönüştürüp buradan paylaşacağım.

Yanlış sorular tespit ederseniz ya da eklenmesini istediğiniz sorular olursa göndermeniz beni ziyadesiyle memnun eder. Bu tarz durumlarda mail adresinizi doğru girerek aşağıya yorum bırakmanız yeterlidir. Mail üzerinden size mutlaka ulaşırım.

Faydalı olması dileğiyle…

38 Comments

 1. Hocam öncelikle ellerinize sağlık. Bilişim derslerine yeni giren farklı branş öğretmeniyim. Dersi elimden geldiğince anlatmak istesem de konu hakkında kısmen bilgim olsa da ne neyi nasıl ne zaman anlatacağını bilmek için alan uzmanı olmak gerekli. Maalesef küçük okullarda bu tür derslerin alan öğretmenleri olmuyor. Paylaşımlarınız sayesinde içim biraz rahatladı. Çocuklar adına da ayrıca teşekkür ederim.

  • Rica ederim hocam. Dediğinizde haklısınız keşke her okulda Bilişim Teknolojileri öğretmeni olsa. Bu şartlarda bile o çocuklara verimli ders geçirtebiliyorsak ne mutlu bize. İyi dersler diliyorum öğretmenim.

   • Özgür hocam paylaşımlar için sonsuz teşekkürler. yaprak test şeklinde indirmek için link yok rica etsem link ekleyebilir misiniz

    • Evet hocam o çalışmam maalesef kaybolan harddiskim ile gitti tekrar sıfırdan başlamaya üşeniyorum ama çok soran oluyor. Sınavdan önce tüm haftaları yetiştirmeye çalışıp bir kitapçık şeklinde paylaşıma sunmayı düşünüyorum hocam.

  • Bu sene full kodlama ile uğraşıyorum hocam. Benim işler biraz özel olması gerekiyor. Yani baştan savma yapamıyorum. Bu sene yeni bir proje var birde belki seneye işler değişir müfredat değişir diye bu sene yapmayacağım. Ama yaza kadar bir gelişme olmaz sistem böyle devam ederse seneye hepsinin çok iyi hazırlanmış yaprak testlerine ulaşabilirsiniz.

 2. Hocam emeğinize sağlık. Yaprak test şeklinde de en kısa zamanda yüklerseniz çok sevinirim.

 3. Merhaba,
  Çıktı almak için link göremedim.
  Ortaokulda ilk defa derse girecek bir öğretmen için paylaşımlarınız çok güzel olmuş. Teşekkürler 🙂

 4. Hocam elinizdeki soruları biz öğretmenlerle paylaşmayı düşünüyor musunuz ? Buna çok memnun olurum kendi adıma…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*