Hataları Bulalım Ev Ödevi

Merhaba Arkadaşlar, Hataları Bulalım Ev Ödevi ile Bilgisayar başında nasıl oturmalıyım? konusunda öğrendiğimiz bilgileri test edeceğiz.

Artık bilgisayar kullanırken yaptığımız hataları çok rahat görebiliyor ve bu hataları nasıl düzeltebileceğimizi biliyoruz. Hataları Bulalım Ev Ödevi ile öğrendiklerimizi kontrol edeceğiz.

Konuyu pekiştirmek için sizlerle bir video izlemiştik. bu videoda anne baba ve çocuk olarak üç karakterin bilgisayar başında yaptığı hatalara değinmiştik. Bu bilgileri tekrar hatırlamak ve bulabildiğiniz başka yanlışlar varsa onları tespit edebilmek için bu etkinlik hazırlanmıştır.

Hataları Bulalım Ev Ödevi Görevimiz

Aşağıya eklediğim resimde anne, baba ve çocuk karakterlerimiz bilgisayar başında yanlış oturduklarından vücutlarının bazı bölgelerinde ağrılar meydana gelecektir.

Hataları Bulalım Ev Ödevi

Yukarıdaki resimleri inceleyiniz. Bu üç resimde anne, baba ve çocuk bilgisayar kullanırken bazı hatalar yapmışlardır. Yaptıkları bu hataların sağlık sorunlarına sebep olmaması için ne yapmaları gerekmektedir?

Hepsine en az bir adet öneride bulununuz.

Not: Yorumlarda kelime hataları ve noktalama işaretlerine dikkat edelim. İsim Soyisim kısımları doğru bir şekilde dolduralım.

Bu Ev Ödevi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 5. Sınıf – Hafta 1 – Bilişim İle Tanışıyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: Bu etkinlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi müfredatı değişmeden önce öğrencilerime yaptırdığım bir etkinlikti. Kılavuz kitapların yayınlanması ile birlikte ders işleme stilimiz biraz değişti. Artık bu etkinliği yaptırmıyor olsam da yıllar önceki öğrencilerimin yazdığı yorumlar silinmesin diye sayfayı kaldırmıyorum.

İçerisinde çok güzel yorumlar bulunmakta. Belki bir araştırmacının bir işine yarar diye bekletiyorum. Güncel müfredat ve güncel etkinlikler için yukarıda verdiğim bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kılavuz kitabımıza ve güncel müfredatımıza EBA üzerinden ulaşabilirsiniz. Açılan sayfa üzerinde arama yapmanız yeterlidir.

Faydalı olması dileğiyle…

342 Comments

 1. Anne dik durmalı,ayakları doğru durmalı ve bilgisayar göz hizasına gelmeli. Baba dik oturmalı, ayakları düzgün durmalı ve perde kapanması. Çocuğun ayakları düzgün durmalı ve bilgisayar göz hizasına gelmeli.

 2. Anne ‘nin kollarının 90° derece açık olması baba ve çocuk için de aynı şey hepsinin ayağının altına yastık konulmalıdır.ve bilgisayar ile arasındaki mesafeye dikkat edilmelidir.

 3. Annenin ayakları 90 derece değil beli kambur ve dizüstü bilgisayar yüz hizasıyla paralel değil.
  Annenin ayakları 90 derece değil ve perde açık.
  Ayakları yere değmiyor beli kambur
  Kolları 90 derece değil

 4. Anne,kambur kalabilir bacağının kan akışı engellenebilir bilgisayarın göz hizasında olma.-.Baba,güneşten dolayı gözü bozulabilir ve annede olduğu gibi kambur ollabilir.Çocuk,ayağı yere değmeli kolları 90 derece olmalı.

 5. 1)Anne=dik durmalı
  2)baba=sandalyeyi yaklastirmalı ve göz hizasında gelmeli
  3)çocuk=ayaklarının altına bir cisim koymalı

 6. ANNE: Dik durması gerekir. Bilgisayarın altına sert bir cisim koyması gerekir. Ayakları 90 derece olması gerekir. Sırtına yastık koyarak dik oturması sağlanmalıdır.
  BABA: Dik durması gerekir. Dirseklerine destek konulmalıdır ve kolları 90 derecelik açıyla olmalıdır. Sandalyesi masaya yakın olmalıdır. Bilgisayarın altına yükseklik konmalıdır.
  KIZ ÇOCUK: Sandalyeye yüksek durmasını sağlayabilecek eşya konulmalıdır. Ayağının altına tabure konulmalıdır.

 7. BABA perdeyı çekmesı lazım ANNE ayağının 90 derece olması lazım ÇOCUK kolları yıne 90 derece olması gereklıdır

 8. annenin sorunu belinin dik durmaması yoksa kamburlarlaşabilir
  babanın sorunu ise gözüne güneş vurduğu için bilgisayarın başından kalktığında gözü ağrayabilir
  çoçuğun sorunu ise ayakları yere basmadığı için ayakları bir süre sonra uyuşur

 9. Baba kambur oturuyor .Laptop annenin göz hizasında değil çocuğun ayağı yere basmıyor

 10. Annenin yanlışı ,bilgisayar ın üstü gözüne hizzalı deyil
  babanın hatası bilgisayarına güneş vuruyor
  çocuğun hatası kooları 90 derece deyil

 11. ANNE: Kambur duruyor, elleri ve bacakları 90 derece değil, bilgisayar göz hizasında değil.
  BABA: Kambur duruyor, elleri ve bacakları 90 derece değil, perdeyi kapatmamış, bilgisayarı göz hizasında kullanmamış.
  ÇOCUK: Kambur duruyor, elleri 90 derece değil, boyu kısa olduğu için bacaklarını destekleyici bir madde yok fakat bilgisayarı göz hizasında kullanması doğrudur.

 12. 1.Çocuğun hatası ayağı yere basmıyor.45dk. Bilgisayar 15dk Ara (Oyun)
  2.anenin hatası bigisiyarın destekliyici yok
  3.babanın hatası kanbur duruyor
  Teşekkür ederiz.

 13. Annesi dik durmuyor leptopu goz hizzasinda degil ayaklari 90 derece degil babasinin kollari ve ayaklari 90 derece olmasi lazim ayaklarinin yere basmasi lazim bilgisayari kullandigi odadaki perdeyi cekmesi lazim cocugun dik durmasi lazim ayaklarinin yere basmasi lazim ve kollarinin 90 derece olmasi lazim

 14. kadının bilgisayarla göz hizasında değil kambur duruyor koltuğa yaslanmıyor,adam kambur duruyor sandalyesi boyuna göre değil camdan güneş vuruyor bacakları 90 derece değil çocuğun sandalyesi boyuna göre değil bilgisayar göz hizasında değil ayakları yere basmıyor .

 15. Anne:Sandalyede dik oturmuyor.
  Baba:Ayakları yere 90 derece dik değil.
  Çocuk:Ayakları yere değmiyor.

 16. Ben egitimi seciyorum neden derseniz ileride meslek sahibi ve okuma yazma ogrenmek icin her cocuk icin egitim sart Egitim olmasaydi hayat olmazdi

 17. Anne: Ayakları 90 derece değil bir yere yaşanmıyor.
  Baba: Güneş gözüne geliyor.Kambur oturuyor.
  Çocuk: Ayakları yere değmiyor. Kolları 90 derece değil.

 18. Annenin ayakları yere basmıyo,koltuğu masaya doğru itmeli ve bilgisayarın altına bir sey koymalı,babanın sandalyesi değismesi lasım ayaklarını yere basmasılasım ve perdeyi kapatmalı,cocuğun ayakları yere basmalı ve kolları 90 derece olmalı ve dik oturmalı.

 19. Anne dik oturmuyor kolları 90 derece değil ayaklari düzgün durmuyor .babanın yaptığı hata dik oturmuyor ayakları düzgün durmuyor kollari 90 derece degil bilgisayar göz hizasında degil.Çocuğun yaptığı hata kolları 90 derece değil ayakları yere değmiyor bilgisayara çok uzak.

 20. 1.çocuğun hatası ayağı yere basmıyor
  2.anenin hatası bigisiyarın destekliyici yok
  3.babanın hatası kanbur duruyor

 21. Anne nim bilgisayarı gözüyle aynı hizada değil ve kambur duruyor Babaya güneş vuruyor arkasında destek yok ayakları doksan derece değil Çocuğun ayağı yere değmiyor bilgisayar göz hizasında değil

 22. anne ayakları 90 derece değil
  baba koltuk rahatsız başka bir sandalyeye otursu
  çoçuk ekran göz hizasında değil

 23. ANNE : Ayakları 90 derece değil.
  Baba : Sırtı kambur oturuyor.
  Çocuk: Ayağı yere basmıyor.

 24. Annenin sırt desteği yok ayakları yere paralel değil.Baba kambur duruyor güneşe maruz kalıyor. Çocugun ayakları yere basmıyor gözleri bilgisayar hizasında değil.

 25. 1.Annenın hataları dik durmuyor yaslanmıyo ayaları yere tam degıl yanı 90 derecde degıl kolarıda gozude bılgısayarla esıt degıl.
  2.Babanın hataları dık oturnuyo ayakları dık degıl ayakları yere tam basmıyo perdeyı kapatmamıs gunes ısıgı bılgısayara dusebılır gozu bılgısayarla esıt degıl.
  3.Çocugun hataları ayagı yere degmıyo koları 90 derece degıl bılgısayar goz hızasında degıl.

 26. 1:kızın ayakları yere değmiyor. kolları 90 derece değil ve bilgisayar göz hizasında değil
  2:baba kambur oturuyor ve güneş var
  3:anne koltuğa yaslanmıyor ve ayakları hizalı değil

 27. Anne arkaya yaslanmalı ve dik oturmalı.Bilgisayar göz hizasında olmalı,ayakları düz yere basmalı ve kolları 90 derece olmalı.Baba dik oturmalı,ayaklarını düz yere basmalı ve güneş ışığı bilgisayara gelmemesi için perdeyi çekmeli.Çocuğun ayakları yere basmalı, dik oturmalı ve kolları 90 derece olmalı.

 28. ANNE:Arkasında destek yok.

  BABA:Bilgisayar göz hisasında deil.

  ÇOCUK:Ayakları yere basmıyor.

 29. Annenin aya 90 derece deyil arkasına dayama yok gös hizasına uymuyo
  Baba ayak 90 san derece dehil eler 90
  Derece dehil gzüne güneş vuruyo

  Çoçuyun aya yere deymiya eleri 90 san derece dehil eyiliyo

  Hocam iyi günler.

 30. Anne:Eğik oturuyor , gözleri ekranın üstüne bakmıyor ve ayakları yere değmiyor
  Baba: Eğik oturuyor,perdeyi kapatmalı ekrana güneş gelmemesi için,ayakları yere değmiyor ve gözleri ekranın üstüne bakmıyor
  Çocuk:Boyu bilgisayar masasına gelmiyor o yüzden altına bir şey koyması gerek , ayakları yere değmediği için ayaklarının altına bir şey koyması gerek, sandalyesini değiştirmesi gerek değiştirirse gözleri ekranın üstüne bakar. Ve hepsinin yapması gereken şey bilgisayarla işleri bittikten sonra hareket etmesine ihtiyaçları var Çocuğun mesela bisiklete binmesi,anne ve babanın el,kol,bilek egzersizlerini yapması lazım.

 31. Anne: yaslanmıyorl ve ayakları düzgün değil

  Baba: ayakları düzgün değil ve dik durmuyor

  Çocuk: elleri 90 derece değil ve ayakları yere demiyor

 32. 1: Kadının kamburu eğik
  2: Erkek ayağı 90 derece değil
  3: Çocuk ayağı yere deymiyor

 33. Anne bilgisayarı göz hizasına göre almamış bunedenle beli ağrır

  Babanın gözüne direk güneş değiyor bu nedenle kör olabilir

  Kız çocuğu kendi boyutuna göre sandalyede oturmuyor bu nedenle ayakları ve bacakları ağrır

 34. Anne:Ayakları 90 derece değil
  Baba:Güneş gözüne vuruyo
  Çocuk:Ayakları yere değmıyor

 35. Anne kambur oturuyor ve bilgisayar göz hizasında değil sırtına destek verilmeli. Baba ekranın üst tarafı yine göz hizası değil babanın boynu kambur duruyor ve dirseği 90 derece değil. Çocuğun ayakları yere değmiyor dirsekler 90 derece değil.

 36. Kadın:1.Kadının kamburu eğik
  2.Kadının gözü bilgisayar hizasında değil
  Baba:1.arkasında destek yok
  2.eli 90 derece değil
  3. Güneş tamtepede
  Çocuk:1.çocuğun ayakları yere değmiyor
  2.eli 90derece değil
  3.yakında yiyecekvar

 37. annenin sırtı kambur duruyor annenin sırtına yastık veya destek verilmeli

  ayakları yere değiyor ama yamuk bir şekilde ayağı düz olan bir şekilde yere değip yerden destek almalı

  ve masayı değiştirilecek yada leptopun altına destek,yastık,battaniye vb. koymalı

  babanın çalıştığı odaya fazla ışık geldiği için bilgisayar ısı alıp patlayabilir veya değişik tepkiler verebilir babanın kolu yanlıs pazisyonda duruyor

  çocukta ise çocuğun ayağı yere değmiyor çocuğun ayağına destek verilecek yada sandalyesi değişecek çocuğun göz hizası ise bilgisayarın

  ekranın altında kalıyor altına yastık,minder konulacak ayrıca çok uzak duruyor.

 38. Anne kanbur oturuyo bilgisayar göz hizasında değil dirsekleri tam 90 derce değil. Baba bel desteği yok ışık etkisi var bilgisayar göz hizasında değil ayaklar 90 derece olmalı.çocuk kanbur duruyo bilgisayar göz hizasında değil ayakları tam yer basmıyor.

 39. 1.resimde Anne dik durmuyor ayakları doksan derece değil bilgisayar aşağıda 2.resimde Baba dik durmuyor kolları doksan derce değil ayakları da doksan derece değil bilgisayar aşağıda babanın gözüne ışık geliyor 3.resimde Kız bilgisayara çok uzak kızın ayağının altında destek yok bilgisayarın üst kısmı güz hizasında değil

 40. Anne bilgisayarla göz teması yok,kambur duruyor,sırt desteği yok,ayakları 90 derece değil
  BABA kambur duruyor,ayakları elleri 90 derece değil,gözüne güneş geliyor,sandalyeyi değiştirmeli,
  bilgisayarla göz teması yok
  ÇOCUK ayakları yere değmiyor,elli 90derece değil,kambur duruyor,bbilgisayarla göz teması yok

  TEŞEKKÜRLER HOCAM SİZİ ÇOK SEVİYORUM

 41. Anne kambur oturuyor.Baba güneş ışığında bilgisayarla uğraşıyor.Çocuğun ayakları yere deymiyor

 42. An ne bilgisiyarı göz hizasına getirmeli arkasına bişey koymalı baba ayağını 90 dereceaçı yapmalı çocuk bilgesayarı göz hizasına getirmeli.

 43. Anne:dik oturmuyor,ekran göz hizasında değil,dizleri 90 derece değil.

  baba:dizleri 90 derece değil, kolları 90 derece değil,dik durmuyor,ekrana ışık düşüyor.

  çocuk:kolları 90 derece değil,dik durmuyor,ayakları yere değmiyor,kolları 90 derece değil.

 44. Adamın boynu eğik duruyor.Adamın kolları 90 derece değil.Çocuğun ayakları yere basmıyor.

 45. Anne:Ayakları yere parelel değil ve sırtında destek yok.

  Baba:Kambur oturuyor.

  çocuk:Ayakları yere değmiyor.

 46. ANNE yere ayakları paralel değil

  BABA kambur duruyor ve belini destekleyecek bisey konmali

  KIZ ayağı yere deymiyor

 47. adam kambur çocuğun ayakları yere değmiyor adamın kolu 90 derece değil kadının sırtında destek yok

 48. Anne: Ayakları yere parelel değil ve sırtında destek yok .
  Baba : Gözüne güneş geliyor ve kambur oturuyor.
  Çocuk :Ayakları yere değmiyor ve kambur oturuyor

 49. Annenin ayakları yere basmıyor.
  Babanın beli dik durmuyor yani kambur duruyor.
  Çocuğun ayağı yere değmiyor vede boyu kısa bunu düzeltmek için altına kitap yastık vb. Konulabilir.

 50. hayatta güzel yaşaya bilmek için sağlık önemlidir sağlığımızı koruyabilmek için sadece sıkı giymek üşütmemek… değildir bilgisayarda kurallara oturmamız gerek bu kurallar şunlardır 1 dik oturmak gerek 2 güneş varsa perdeyi çekmek gerek 3 monitörün tam tepesine gözümüz gelmesi gerek… bu kurallara uymassak kammur oluruz gözümüz bozula bilir…

 51. Anne : ayakları yere değmiyo ve bilgisayar göz hizasın da değil
  Baba : kolları 90 derece değil ve güneşte bilgisayarın başında
  Çocuk: kolları 90 derece değil ayakları yere değmiyo?‍?‍??‍?‍??‍?‍??‍?‍??‍?‍??‍?‍??‍?‍??‍?‍??‍?‍?

 52. ANNE : Ayakları düzgün yere basmıyo

  BABA: Gözüne güneş geliyo

  ÇOCUK: Bilgisayar göz hzasında değil

 53. anne bilgisayara göz teması yapmıyor ve kanbur duruyor a
  yakları 90 derece değil
  baba hataları destek yok sandalye boyundan kısa eğik duruyor bilgisayarın ekranına güneş vuruyor ayakları yüz 90 derece değil güneşte çalışıyor
  çocuk ayakları yere değmiyor bilgisayar göz teması etmiyor arkasında destek yok

 54. anne kambur duruyor sırtında destek yok görüş mesavesi yanlış

  babanın ekranına ışık yansıyor kolu 90.derece değil

  kızın ayakları yere değmiyor ekran gözünün çok üstünde duruyor kolu 90. derece degıl

 55. ANNE:. kambur. duruyor.
  BABA:Gözü. ekranın. üst. hizasına. eşit. değil.
  ÇOCUK:. Ayakları. 90. derece. degil.

  5/D. sınıfı

  Göktuğ. Bozkurt

 56. anne ayakları 90 derece değil
  baba ayakları bükük
  çocuk ayakları yere değmiyor

 57. anne bilgisayar göz hizasında deyil
  kamburduruyo
  ayakları 90 derece deyil
  baba bilgisayüzüne göz hizasında deyil
  güneş yüzüne vuruyo
  ayakları 90 derece deyil
  çocuk ayakları yere değmiiyor
  elleri 90 derece deyil
  bilgisayar göz hizasında deyil

 58. 1 Anne kambur duruyor
  2 Bileği eğri duruyor
  3 Ayağı yere paralel basmıyor

  1 Baba kambur duruyor
  2 Dışarıdan güneş vuruyor
  3 Ayağı yere paralel basmıyor

  Kambur duruyor
  Ayağı yere basmıyor
  Kolları dik durmuyor

 59. ANNE: Kambur duruyo bilekleri dik durmuyor ayaklari paraler degil bilgisayar goz hizasinda degil bilgisayarin altina sertbir cisim koymali BABA: Kambur duruyo ayaklari paraler degil bilekleri dik durmuyo sandalyenin sirt destegi yok bilgisayar goz hizasinda degil gunes vuruyor COCUK: Kambur duruyo kollari dik degil ayaklari yere degmiyor bilgisayar goz hizasinda degil. ANNE BABA VE COCUK hatalarini dduzeltmeli ve dikkatli olmali

 60. ANNENİN HATASI
  Kambur duruyor ayakları yere paralel değil
  Monitör göz hizasında değil
  Sırt desteği yok
  Bilgisayarın altına sert bur cisim koymamış
  BABANIN HATASI
  Kambur duruyor
  Bilekleri düz durmuyor
  Sırt desteği yok
  Ayakları yere paralel değil
  Monitör göz hizasında değil
  COCUĞUN HATASI
  Bilekleri düz durmuyor
  Ayakları yere paralel değil
  Kambur duruyor
  Monitör göz hizasında değil

 61. Anne;
  1-Kambur duruyor
  2-Ayakları yere paralel değil
  3-Arkasında destek yok
  4-Göz hizasına uygun değil
  5-Bilgisayarın altında ağır bir şey olmalı

  Baba;
  1-Elleri 90 derece olmalı
  2-Arkasında destek yok
  3-Ayakları yere paralel değil
  4-Ayarlanabilir sandalye olmalı
  5-Perde çekilmeli

  Çocuk;
  1-Ayakları yere paralel değil
  2-Ayarlanabilir sandalye olmalı
  3- Abur cubur yerine meyve yemeli
  4-Yarım saat bilgisayar yarım saat bisiklet sürmeli
  5-Elleri 90 derece değil

 62. Anne göz hizasında deyil
  Ayakları 90 derece deyil
  Kambur duruyor
  Baba ayakları 90 derece deyil
  Göz hizasında deyil
  Kambur duruyor
  Çocuk ayakları yere deymiyor
  Göz hizasında deyil
  Arkasında destek yok

 63. Anne, ayaklar 90 derece olmalı. Bilgisayarın üst kısmı göz hizasında olmalı, dik oturmalı, bel desteği olmalı ve kolları 90 derece olmalı.

  Baba, dik oturmalı. perdeyi çekmeli, ayakları ve kolları 90 derece olmalı, bilgisayarın üst kısmı göz hizasında olmalı ve koltuğunu değiştirmeli.

  Çocuk, koltuğunu yükseltmeli, ayak desteği olmalı, yarım saatten fazla bilgisayar kullanmamalı, yiyecekleri değiştirmeli ve kolları 90 derece olmalı.

 64. Anne:ayakları 90° derece değil
  Baba:kambur duruyor
  Çocuk:ayakları yere değmiyor

 65. *ANNE
  Kambur duruyor,ayaklari yere paralel değil,bilgisayar ekranının üstü göz hizasında değil
  ,bel desteği yok,bilekleri eğri
  *BABA
  kambur duruyor,monitöre güneş vuruyor, bel desteği yok,bilekler eğri,ayaklari yere tam değmiyor,kollar 90° değil
  *KIZ
  ayaklar yere değmiyor kollar 90° değil ekranın üst kısmı göz hizasında değil kambur duruyor ayakları yere değmiyor

 66. ANNE:1-Ayaklar 90 derece değil,düzeltmeli.
  2-Kambur duruyor,dik durmalı.
  3-Bel desteği yok,arkasına bir şey koyulmalı.
  4-Bilgisayar göz hizasına uygun değil,göze göre ayarlanmalı.
  5-Bilgisayarın altında bir şey yok,bir şey koyulmalı.
  BABA:1-Güneş bilgisayara vuruyor,perde varsa örtülmeli yoksa bilgisayar yer değiştirmeli
  2-Ayaklar ve kollar 90 derece değil,düzeltilmeli.
  3-Bel desteği yok,arkasına bir şey koyulmalı.
  4-bilgisayar göz hizasına uygun değil,göze göre ayarlanmalı.
  5-Kambur duruyor,dik durmalı.
  KIZ ÇOCUĞU:1-Ayaklar yere paralel değil,ayağının altına bir şey koymalı yada küçük bir sandalyeye oturmalıydı.
  2-Bel desteği yok,arkasına bir şey koymalıydı.
  3-Kambur duruyor,dik durmalı.

 67. ANNE:1-Ayaklar yere paralel değil düzeltmelidir.
  2-kambur oturuyor,dik oturmalıdır.
  3-bel desteği yok,arkasına bir şey koymalıdır.
  4-bilgisayar göz hizasına uygun değil,gözüne göre ayarlamalı
  5-bilgisayarın altında bir şey yok,bir şey koymalı.
  BABA:1-

  Güneş bilgisayara vuruyor,perde varsa örtmeli yoksa bilgisayarın yeri değişmeli.

 68. annenin ayağı yere basmıyor

  babanın ayağıda yere basmıyor

  çocuğun ayağı yere değmiyor

 69. ANNE

  KOLLARI 90 DERECE DEGİL
  AYAKLARI YERE DEGMIYOR
  ARKASINA YASLANMIYOR

  BABA
  AYAKLARI YERE DEGMIYOR
  YANLIŞ KOLTUK KULANIYOR
  KOL ACISI YANLIŞ GÖZ HİZASI YANLIŞ

  ÇOCUK

  YANLIŞ GÖZ HIZASI
  AYAKLARI YERE DEGMIYOR
  YANLIŞ KOLTUK KULLANIYOR

  KOLLARI

 70. baba dikdurmuyor
  anne bilgisayar göz hizasında değil
  çocuk ayakları yere değmiyor

 71. Anne,tablet kullanırken düz durmayarak hatalı duruş sergiliyor.Stor perdeleri kapatmadan laptop kullanıyor. Baba,laptop kullanırken taburesini yüksek kullanıyor. Görüş açısı içinde egilmek zorunda kalıyor. Çocuk,bilgisayar kullandıktan sonra gevşeme hareketleri yapmıyor.dik duruş sergilemiyor.

 72. Annenin Hataları:Kambur Bir Şekilde Duruyor Ayakları Paralel Değil Bilgisayar Göz Hizasında Değil. Babanın Hataları:Perdeyi Çekip Güneş Yansımamalı Leptop Göz Hisasında Değil Ayakları Paralel Değil Kolları 90 Derece Değildir. Çocuğun Hataları: Ayakları Yere Değmiyo Kollar 90 Derece Değil

 73. Anne:Dik durmalı,bilgisayarın üst kısmı göz hizasıyla aynı durmalı,ayakları ve kolları 90 derecelik açıyla durmalı.

  Baba:Güneşin ışığı yansımamalı,bacaklar ve kolları 90 derecelik açıyla durmalı.

  Çocuk:Biraz daha yüksekte oturmalı bacakları yere değmeli kolları 90 derecelik,kolları 90 derecelik bir açıyla durmalı,abur cubur yerine meyve yemeli.

 74. ANNE,
  Ayaklar 90 derece olmalı,bilgisarın altına destek konmalı,eller 90 derece olmalı,sırta destek konmalı ve bilgisayar göz hizasında olmalı.
  BABA,
  Ayaklar 90 derece olmalı,koltuk değiştirilmeli,sandalye masaya yakınlaştırılmalı ve perde kapatılmalı.
  ÇOCUK,
  Ayaklar 90 derece olmalı,ayağının altına destek almalı,kolarda 90 derece olmalı,sağlıklı şeyler yemeli,30 dakikada bir spor yapmalı ve bilgisayar göz hizasında olmalı.

 75. Annenin kolları 90 derece olmalı.bilgisayarın altına destek koymalı.sırtına yastık koymalı.Babanın ayakları yere tam basmalı.masayı kendine çekip bilgisayarın altına destek koymalı ve perdeyi çekmelidir.Çocuk ayağına destek almalı.sırtına yastık koymalıdır.

 76. Anne;
  Kambur durmamalı
  Ayakları paralel durmalı
  Bilgisayar göz hizasında olmalı

  Baba;
  Perdeyi çekmeli
  Kollar 90 derece olmalı
  Kambur durmamalı

  Çocuk;
  Ayakları yere değmeli
  Sandalye değişmeli
  Abur cubur değil meyve yemeli

 77. Anne:Bilgisayarın üst kısmı annenin göz hizasında değil bunu telafi etmek için bilgisayarın altına sert bir malzeme konulmalı
  Baba:Yan taraftan ışık geliyor bunu telafi etmek için perde örtülmeli
  Çocuk:Ayağı yere değmiyor bunu telafi etmek için yere bir malzeme konulmalı

 78. ANNE KAMBUR DURUYOR

  AYAKLARI PARALEL DEĞİL

  BABA
  BİLGİSAYARA GÜNEŞ YANSIYOR
  AYAKLARI PARALEL DEĞİL

  ÇOCUK
  SANDALYESİ AYARLANABİLİR DEĞİL
  EKRANIN ÜST KISMIYLA GÖZÜ DENK DEĞİL

 79. Anne, dik durmalı arkasında ve leptobun altında destek olmalı. Baba perdeyi cekip günesi engellemeli. Çocuk,Yarım saatlik süreyi aşmışdır bu yüzden biraz hareket etmelidir

 80. Anne-
  Kambur şekilde oturuyor ayakları yere parelel değildir lebtobunda destek yoktur
  kolları 90 derece değildir.

  Baba-
  Kambur şekilde oturuyor kolları 90 derece değildir ayakları yere paralel değildir perdeyi çekmemiştir.

  Çocuk-
  Ayakları yere paralel değildir arkasında destek yoktur arada atıştırmamalıdır
  kolları 90 derece değildir küçük kaktüs koymamışdır.

 81. Baba’nın yaptığı yanlışlar:1.Kambur oturuyor 2.Kollar doksan derece değil 3.Güneş bilgisayara vuruyor. Anne’nin yaptığı yanlışlar :1.Ekranın üst kısmı gözle aynı hizada değil 2.Kambur oturuyor.3.Bacaklar doksan derece değil.Çocuğun yaptığı yanlışlar:1.Kollar doksan derece değil.
  2.Ayaklar yere değmiyor.

 82. Anne kambur duruyor ayakları 90 derece değil leptop göz hizasında dEğil .Baba güneş ışığı vuruyor ayakları 90 derece değil leptop göz hizasında dEğil .Çocuk elleri 90 derece değil ayakları yere değmiyor yerim saat geçmiş hareket etmesi gerek.

 83. Anne;
  1- Kambur oturuyor,arkasına yastık gibi bir şeyler koyup sandalyeyi kendine doğru çekmelidir.
  2- Bilgisayarın üst kısmı göz hizasında değil,bilgisayarın altına bir şeyler koyup göz hizasına getirmelidir.
  3- Kolları 90° değil,kolları dik açı haline getirmelidir.
  4- Bacakları birbirine paralel değil,düzeltmelidir.

  Baba;
  1- Kambur oturuyor,dik durmalıdır.
  2- Sandalyesi sırt bakımından ortopedik değil,dik durması için daha uygun bir sandalye seçmelidir.
  3- Bacakları dik değil, düzeltmelidir.
  4- Kolları 90° değil,dik açı haline getirmelidir.
  5- Monitöre güneş ışığı yansıma yapıyor,bunun yüzünden gözlerinin görüşü azalır,bunun için perdeyi güneş gelemeyecek şekilde kapatmalıdır.

  Çocuk;
  1- Ayakları yere değmiyor,ayağının altına ayağı basacak şekilde bir şey yerleştirmelidir.
  2- Kolları dik açı şeklinde değil,90°şeklinde ayarlamalıdır.
  3- Biraz kambur duruyor,düzeltmelidir.

 84. Anne:arkasına yastık koymalı ve daha dik oturmalı, ayaklarını 90° açı ile düzeltmeli, bilgisayarın altına kitap koymalıdır.
  Baba: perdeyi kapatmalı, koltuğunu değiştirmeli, kolu 90 ° olacak şekilde sandalyede dik oturmalı, bilgisayarın altına kitap koymalı, bilgisayarı el hizasında olacak şekilde ayarlamalı, koltuğu masaya biraz daha yakınlaştırmalıdır.
  Çocuk: altına yastık koymalı, ayaklarının altına küçük sandalye koymalı, sandalyeyi masaya biraz daha yakınlaştırmalı, yarım saatten fazla bilgisayarla oynamamalı, bilgisayarda oynarken yanında meyve olmalıdır.

 85. ANNE:
  1 anne kambur duruyor.
  2 bilgisayarın altında sert bir cisim yok.
  3 sırtında destek yok.
  4 ayakları 90° değil.
  5 gözleri bilgisayarın üstünde değil.

  BABA:
  1 güneş bilgisayara vuruyor.
  2kolları 90°değil.
  3 sandalye uygun değil.

  Çocuk:
  1 Ayakları yere başlıyor.
  2 Gözü bilgisayarın üstüne bakmıyor.
  3 Kolu 90°değil.

 86. Anne:Sırtını desteklemediğinden eğik pozisyonda duruyor , ayakları yere paralel değil.
  Baba:Perdeyi kapatmadığından gözüne güneş geliyor , ayak tabanları yere basmıyor.
  Çocuk:Ayak tabanları yere basmıyor, sandalyesi çok yüksek.

 87. Anne:Bilgasayar ekranını yükseltmek için altına kalın bir destek koymalı.
  Baba:Ekran göz hizasında, bacaklar yere paralel, bilekler düzgün,klavye yüksekliği kol ile paralel olmalı.
  Çocuk:Ayarlanabilir sandalye kullanmalı,sandalyenin yan kollarında dinlendirebilecek yerler olmalı.

 88. Anne : kambur duruyor ,ayakları doksan derece değil ayağını düzeltmeli sandalyesini düzeltmeli gözü ile bilgisiyar hizalı değil
  Baba: Güneş vuruyor perdeyi kapatmalı,kambur duruyor sandalyesinin ayarlı sandalye olması lazım , ve ayaklarının yere değmesi lazım
  Çocuk : kambur duruyor sandalyesi değişmeli , ayakları yere değmiyor destek konulmalı yarım saat geçmiş bilgisayardan kalkıp bi yarım saatte bisiklet sürmelidir.Ve boyu masaya göre değil ve elleri doğru şekilde değil

 89. ANNE:dik durmuyor,ayakları ve kolu 90 derece değil,leptop göz hizasında değil.
  BABA:gözüne güneş vuruyor,leptop göz hizasında değil,ayakları ve elleri 90 derece değil.
  KÜÇÜK KIZ:ayakları yere değmiyor,yarım saat geçmiş hareketli bir şeyler yapmalı,kolu doksan derece değil.

 90. Anne kambur duruyo
  Baba güneş ışığı almış ve bele uygun degil
  Çocuk bacak paralel degil ve sandalye bele uygun degil

 91. anne ayakları 90 derece deyil
  baba göz hizasında deyil
  çocuk ayakları 90 derece deyil

 92. baba:düzgün oturmalı
  anne:90 derece ayak hizası olmalı
  çocuk:ayak desteği almalı

 93. anne bel desteği yok
  baba bileği bükük
  çocuk ayaklarıyere değmiyor

 94. Anne:Dik oturmalı,beli ağrıyabilir. Baba:Ayakları yere paralel olmalı,aykları ağrıyabilir. Çocuk:Kolları 90 derece olmalı,kolları ağrıyabilir.

 95. 1- Anne kambur duruyor kamera ile göz hizasında bulunmadığı için göz sağlığını bozabilir kör olabilir 2-BABA KAMBUR DURUYOR VE AYAKLARI 90 DERECE DEĞİL DIŞARIDAN GELEN GÜNEŞ IŞINLARI VE BİLGİSAYAR IŞIĞI GÖZ SAĞLIĞI İÇİN SAĞLIKSIZ GÖZLERİ BOZULABİLİR KAMERA İLE GÖZ HİZASINDA BULUNMUYOR 3-ÇOCUK YARIM SAATTEN FAZLA BİLGİSAYARA BAKMIŞ VE YARIM SAAT DE DIŞARI DA ZAMAN GEÇİRMELİ VE KAMERA İLE GÖZ HİZASINDA BULUNMUYOR KAMBUR DURMAMALI,AYAKLARI VE BİLEKLERİ 90 DERECE DEĞİL.

 96. Anne;
  Ayakları yere 90 derece olmalı
  Kambur durmamalı

  Baba;
  Bilgisayar göz hizasında olmalı
  Perde çekilmeli

  Çocuk;
  Ayakları yere değmeli
  Abur cubur değil meyve yemeli

 97. Anne:
  1-Sırtını dik tutmalı
  2-Beline destek koymalı
  3-Ayakları yere paralel olmalı
  4-Bigisayarın üst kısmıyla gözü aynı hizada olmalı
  5-Kolları 90 derece olmalı
  Baba :
  1-Sırtı dik durmalı
  2-bilgisayara direk ışık yansımamalı
  3-beline destek kıymalı
  4-bilgisayar gözü ile aynı hizada olmalı
  5-Ayakları yere paralel olmalı
  6-kolları 90 derece olmalı
  Çocuk:
  1-sırtını dik tutmalı
  2-ayakları yere değmeli
  3-bilgisayar gözü ile aynı hizada olmalı
  4-kolları 90 derece olmalı
  5-sandalyesini değiştirmeli
  Bütün aile:
  1-bilgisayara baktıkları kadar hareket etmelidir
  2-odayı havalandırmalılar

 98. ANNE:
  Sırrının arkasına destek koymalı
  Ayağı yere paralel olmalı
  Kolları 90 derece değil
  Bilgisayar göz hizasında olmalı
  BABA:
  Ayaklar 90 derece olmalı
  Kollar 90 derece olmalı
  Güneş ışığı bilgisayara geliyor (perde kapatılmalı)
  Sandalye uygun değil (sırtı ağrıyabilir)
  ÇOCUK:
  Ayarlanabilir sandalye olmalı
  Ayağı yere demiyor
  Kolları 90 derece değil
  Bilgisayarın arkasında abur cubur yerine elma olmalı

 99. Anne:sırtını dik tutmalı,ayakları yere paralel olmalı,sırtına destek koymalı,bilgisayar göz hizasında olmalı
  Baba:ayakları yere paralel olmalı,perdeyi kapatmalı aksi halde göz bozuklukları olabilir,kolları 90 derece olmalı olmazsa bileğinde ağrılar olabilir,bilgisayar göz hizasında olmalı olmazsa daha iyi görmek için eğilebilir o zaman ise sırtında ağrılar başlayabilir
  Çocuk:ayarlanabilir sandalye kullanmalı,ayakların altına destek konulmalı,dik oturmalı, kolları 90 derece olmalı,abur cubur yerine meyve yemeli,yarım saat bilgisayar başında oturdu ise maksimum bir saat dışarıda oyun oynamalıdır…

 100. Anne:Arkasına destek almalı, bacalar 90 derece değil, kollar 90 derce değil

  Baba:bacaklar 90 derce değil,güneş ışığı laptopa geliyor,sandalye uygun değil,ve gözlüyle aynı hizzada değil

  Çocuk:bilgisayar göz hizasında değil, ayaklar 90 derece değil, ayaklar yere değmiyor,masa düzeni uygun değil yani;(kirli),sandalye uygun değil, arkasına destek almalı.

 101. ANNE:Kambur şekilde duruyor,bakış açısı yanlış ve ayakları 90 derece değil.
  BABA:Ayakları düzgün durmuyor,perdeyi güneş yüzünden çekmemiş.
  ÇOCUK:Ayakları yere değmiyor,sandalyesi ayarlanabilir sandalye değil.

 102. anne;bilgisayar kullanırken beli kambur duruyor ayakları 90 derece değil,bilgisayarla gözünün aynı hizada olması gerekiyor
  annenin yapması gerekenler;beline destek alması gerekiyor,ayaklarını 90 dereceye göre ayarlaması gerekli ,bilgisayarı biraz daha yükseltmeli

  baba;bilgisayar kullanırken kambur duruyor,ayakları 90 derece değil,kolu 90 derece değil,güneş ışıkları ters yönde geliyor
  babanın yapması gerekenler;ayarlanabilir sandalye kullanmalı,ayaklarını 90 derece yapmalı,kolunu 90 derece tutmalı, perdeyi çekmeli

  çocuk;ayakları yere değmiyor,kolu 90 derece değil,bilgisayar gözüyle aynı hizada değil,
  abur cubur yiyor ve hareketsiz kalıyor çocuğun yapması gerekenler;ayağına destek almalı yada ayarlanabilir sandalye kullanmalı,kolunu 90 derece tutmalı,bilgisayarı gözüyle aynı hizada tutmalı,abur cubur yememeli,ve hep hareketsiz kalmamalı yarım saat bilgisayar oynar yarım saat oyun oynar

 103. YAPILAN YANLIŞLAR
  Annenin Yanlışları : Ekranın üst kısmı göz hizasında değil. Bacaklar 90 derce değil ve kambur duruyor. Bu yüzden bel rahatsızlıkları, göz bozukluğu ve diz ağrıları meydana gelir. Bu durumda bilgisayarın altına bir şeyler koymalı ve kendisine daha uygun bir koltuk ayarlamalıdır.
  Babanın Yanlışları : Işık yansıması bulunan ortamda duruyor. Bacaklar 90 derece değil ve sandalyesi uygun değil. Bu yüzden göz bozukluğu ve diz ağrıları meydana gelir. Bu durumda ayarlanabilir sandalye kullanmalı, ışık yansıması için perdeleri çekmeli ve bacakları paralel olmalıdır.
  Çocuğun Yanlışları : Sandalyesi uygun değil. Bilgisayar göz hizasında değil. Vaktini hep bilgisayarla geçiriyor. Bu yüzden göz bozukluğu, diz ağrısı ve çevreden uzaklaşma gibi durumlar meydana gelir. Bu durumda ayarlanabilir sandalye kullanmalı, vaktini biraz da oyuna vermelidir.

 104. ANNE:
  Yapılan hatalar; Sırtı koltuğa yaslanmıyor ve koltuğun ucuna oturmuş, bilgisayar dizinin üzerinde ve alçakta kalmış
  Yapması gerekenler; Anne sırtını koltuğa yaslamalı, bilgisayarı masa üzerine ve göz hizasına getirmelidir.

  BABA:
  Yapılan hatalar; Sandalye babaya kısa gelmiş eğilmekten kambur duruyor, masa alçakta kalmış ve perde açık güneş ışığı ekrana yansıyor
  Yapması gerekenler; Masa ve sandalyenin yüksek olması ve bilgisayarın göz hizasında olması ve perdenin kapatılması gerekiyor.

  ÇOCUK:
  Yapılan hatalar; Çocuğun ayakları yere paralel değil ve yere değmiyor, masa ve sandalye çocuğa göre yüksek kalmış durumda
  Yapılması gerekenler; Masa ve sandalyenin alçak olması ve bilgisayarın yine çocuğun göz hizasında olması gerekiyor.

 105. Anne- Arkasına Destek koymalı

  Baba- Koltuk Değiştirmeli

  Çocuk- Ayarlanabilir sandalye kullanmalı ve ayağının,kendinin altına destek koymalı

 106. anne dik durmalı bunun için arkaya destek koymalı

  baba ayakları yere parelel olmalı

  çocuk ayakları yere değmeli bunun için ayağına destek koymalı

 107. Anne

  1-Ayakları birbirine paralel olmalı
  2-Kolları 90 derecelik açıyla durmalı
  3-Sırtına destek konulmalı ya da koltuğa yaslanarak dik oturmalı.
  4-Bilgisayar göz hizasında olmadığından altına sert bir cisim konularak yükseltilmeli

  Baba

  1-Ayarlanabilir sandalye kullanmalı
  2-Dik oturmalı
  3-Perdeyi kapatmalı
  4-Bilgisayar göz hizasına getirilmeli
  5-Ayakları paralel olup yere değmeli

  Çocuk

  1-Yarım saat bilgisayar başındaysa yarım saat başka bir etkinlik yapmalı
  2-Ayaklarının yere değmesi sağlanarak dik bir duruş kazandırılmalı. Bunun için ayaklarının altına tabure konulabilir.
  3-Sandalye yükseltilerek bilgisayar göz hizasına getirilmeli
  4-Daha sağlıklı atıştırmalıklar ve besinler tüketmeli
  5-Kolları paralel hale getirilmeli

 108. Annenin hatası: Otururken beli dik durmuyor arkasına destek konulmalı. Babanın hatası: Ayakkarının duruşu 90 derece değil ayaklarının pozisyonunun 90 dereceye getirmesi gerekli. Çocuğun hatası: Ayakları yere değmiyor ayaklarının altına destek konulmalıdır.

 109. ANNE:Dik oturmalı arkasında destek yok BABA:Gözüne ışık yansıyo perdeyi kapatmalı
  ÇOCUK:Ayağının altında destek yok

 110. anne/kamburduruyo arkasınaminder koyması gerekiyo bilgisayar gözünün hizasında deyil altına kitap yada sert bir şey koyması gerekiyo

  baba/ içeriye güneş giriyo perdeyi kapatması gerekiyo

  çocuk/kolu 90 derece deyil koltuğunu deyiştirip yaklaşması gerekiyo ayagınyere gelmiyo yere bir şey koyması gerekiyo

 111. Anne”ayakları paralel durmalı beline destek koymalı bilgisayar göz hizasında olmalı .Baba”perdeyi kapatmalı ayakları paralel olmalı kollar paralel olmalı ayarlana bilir sandalye kullanmalı. Çocuk ayakların altına destek koymalı sandalyesi ayarlana bilir olmalı yükselip alçalabilir olmalı aburcubur yerine sağlıklı yiyecekler konmalı (5-G)BÜŞRA ÖZDEN

 112. Anne:Ayakları yere paralel değil.Sırtı kambur duruyor.Gözüyle bilgisayarın hizası aynı değil.

  Baba:Perdeler çekilmeli.Kolları 90 derece değil.Ayakları yere paralel değil.

  Çocuk:Gözle bilgisayar hizası aynı değil.Kolları 90 derece durmuyor.Ayakları yere değmiyor

 113. Anne:
  1.ayakları yere paraler olmalı.
  2.sırtına destek koymalı.
  3.bilgisayarın altına sert cisim koymalı.
  4.Gözle bilgisayarın göz hisası isabetlenmesi gerek

  BABA:1.perde çekilmeli
  2.Sandalye değiştirilmesi
  3.dik durmalı
  4.bilgisayarın altına destek koyulmalı
  5.bacakları 90 derece olmalı
  6.bilsayar göz hisasında olmalı
  ÇOCUK
  1.SANDALEYSİ DEĞİSMEŞİ GEREK
  2.sandalyesinin altına destek koymalı
  3.bilgisayar göz hisasında olmalı
  4.ayakları yere değmeli
  Aile için 30 dakkada etkinlik yapmalılar.

 114. ANNE: Arkasına bel desteği konulmalı, koltuk yaklaştırılmalı ve bilgisayarın altına sert bir cisim konulmalı (kitap gibi), ayakları yere paralel olmalı .

  BABA: Sandalye uygun değil, perde kapatılmalı (gözüne zarar verebilir) , elleri 90 derece değil ve ayakları yere paralel değil. Monitör göz hizasında değil altına kitap koymalı.

  ÇOCUK: Dik oturmalı , ayağının altına sert bir cisim konulmalı , sandalye daha yüksek olmalı , bilgisayar başında abur cubur yerine daha sağlıklı yiyecekler tüketmeli.

  BÜTÜN AİLE : Bilgisayar kullandıkları oda havalandırılmalı , hepsi bilgisayar kullandıkları süreyle eşit bir sürede hareket etmeleri lazım ve 3 önemli hareketi uygulamalılar…

 115. Anne bilgisayar ile göz aynı hizada değil Baba bacakları yere paralel değil Çocuk belini bir yere yaslanmıyor

 116. ANNE:

  1.Sırtına destek koymalı.Dik oturmak için.
  2.Bilgisayarın altına destek koymalı.Göz hizasında olması için.
  3.Elleri 90 derece olmalı.
  4.Ayakları 90 derece olmalı.

  BABA:

  1.Perdeyi çekmeli.Bilgisayara güneş gelmemesi için.
  2.Sandalyesini değiştirmesi gerekiyor.Dik oturması için.
  3.Elleri 90 derece olmalı.
  4.ayakları 90 derece olmalı.

  ÇOCUK:

  1.Ayarlanabilir sandalye kullanmalı.
  2.Ayak desteği koymalı.
  3.Abur cubur yemek yerine meyve yemeli.
  4.Elleri 90 derece olmalı.
  5.Yarım saat kullandıktan sonra,yarım saat bisiklet sürmeli.

 117. ANNE:
  1- sırtı dik durmalı
  2- ayakları 90 derece durmalı
  3- sırtına destek koymalı
  4- leptop’ın altına sert birşey koymalı
  5- leptop göz hizası olmalı
  6-kolu 90 derece değil
  BABA:
  1-sandalye uygun değil
  2-perde çekilmeli
  3-ayakları 90 derece değil
  4-kolu 90 derece değil
  5-dik durmalı
  6-bilgisayar göz hizası değil
  7-koluna yumuşak birşey konulmalı

  ÇOCUK:
  1-kolu 90 derece değil
  2-ayağının altına destek koymalı
  3-bilgisayar göz hizası olmalı
  4-koltuğu yükseltmeli
  5-dik durmalı
  6-yiyecekleri abur cubur yerine meyve olmalı
  7-koluna yumuşak bir şey koymalı

  TÜM AİLE:
  1-bilgisayar oynadıkları kadar hareket etmeliler
  2-odayı havalandırmalılar

 118. ANNE:
  1-Ayakları 90 derece duralı.
  2-Bilgesayar göz hizasında olmalı. 3-Sırtı dik olmalı.
  4-Bilgesayarın altına sert bir şey
  koyalı.
  5-Kolları 90 derece durmalı.
  BABA:
  1-Ayakları 90 derece koymalı.
  2-Kolları 90 derece durmalı.
  3-Perdeyi kapatmayı.
  4-Kendine uygun bir sandalye seçmeli.
  5-Bilgesayar göz hizasında olmalı.
  KIZ ÇOCUĞU:
  1-Ayakları 90 derece olmalı.
  2-Ayakları yere basmalı.
  3-Kolları 90 derece durmalı.
  4-Bilgesayar göz hizasında olmalı.
  5-Yarım-bir saat bilgesayara baktkıtanın sonra hareket etmeliyiz.

 119. Merhaba ben Melisa
  ANNE: Ayakları birbirine paralel olmalı,koltuk öne çekilip sırt kısmına yastık konarak dik oturuş sağlanmalı.Bilgisayarın altına kitap konarak bilgisayar yükseltilip göz hizası sağlanmalı.
  BABA: Ayarlana bilir sandalye kullanarak boyuna göre ayarlamalı,ayakları paralel olup kolları 90’olmalı.perde çekilerek güneş yansımaları engellenmeli.
  ÇOCUK: Sandalyenin üzerine minder konarak oturuş yükseltilir, ayaklarıın altına tabüre konarak rahat ve dik oturuş göz hizası sağlanılır.masanın üzerine abur cubur yerine faydalı atıştırmalıklar konur.Yarım saat bilgisayar kullanan 1 saate yakın vücut ve iskelet yapısına faydalı hareketlerde bulunur.

 120. Anne

  1 sırtına destek almalı
  2 ayakları 90 derece olmalıdır
  3 bilgisayarın altına yastık koyup bigisayarın üst kısmıyla göz hizası aynı olmalı

  Baba

  1 kolları 90 derece olmalı
  2 perdeyi çekmeli
  3 ayakları 90 derece olmalı

  Çocuk

  1 ayaklarının altına destek koymalıyız
  2 bilgisayarın üst kısmı gözlerinin hizasında olmalı
  3 kolları 90 derece olmalı
  4 yarım saat onaylı
  5 aburcubur yerine meyve tüketmeli

 121. Anne:
  1-sırtı dik durmalı
  2-ayakları 90 derece durmalı
  3-bilgisayar göz hizasında olmalı
  4-eli 90 derece durmalı

  Baba:
  1-perdeyi çekmeli
  2-ayakları 90 derece durmalı
  3-elleri 90 derece durmalı
  4-kendine uygun bir sandalyede oturması

  Çocuk:
  1-ayakları yere değmeli
  2-kolları 90 derece olmalı
  3-bilgisayarın üst kısmı göz hizasında olmalı’dır.

 122. Anne:Dik oturmalı,ayakları 90 derece olmalı,bilgisayarın üst kısmı göz hizasında olmalı,bel desteği olmalı,kolları 90 derece olmalı,perdeyi çekmeli.
  Baba:Perdeyi çekmeli,ayakları 90 derece olmalı,bilgisayarın üst kısmı göz hizasında olmalı,koltuğu değişmeli,dik oturmalı.
  Çocuk:Yarım saatten fazla oynamamalı,kolları 90 derece olmalı,dik durmalı,yiyecekler değişmeli,ayak desteği olmalı,koltuğu yükseltmeli.

 123. Anne
  Annenin sırtında destek yok.
  Baba
  Babanın ayakları yanlış duruyor.
  Çocuk
  Çocuğun eleri 90 derece değil.

 124. Merhaba

  Anne
  Ayaklarının 90 derece olması gerekir.
  Bilgisayar göz hizasında olmalıdır.
  Dik oturmalıdır.
  Belinin arkasına destek koymalı.

  Baba
  Perdeleri çekmelidir.
  Ayakları 90 derece olmalıdır .
  Dik oturmalıdır .
  Kolları 90 derece olmalıdır .

  Çocuk
  Ayağının altına bir destek koymalı.
  Kollarının 90 derece olması gerek.
  Abur cümbür yerine meyve yemesi gerekir.
  Ayarlanabilir sandalye kullanması gerek.

 125. Anne
  Arkasına yaslanmalı
  Bilgisayar ekranı göz hizasında olmalı
  Baba
  Dik durmalı
  Güneş gelmemesi için perde çekilmeli
  Çocuk
  Ayakları yere değmeli
  Monitör göz hizasında olmalı

 126. ANNE = Arkasına bel desteği koymalı.Bilgisayarın altına yükseltmek için birşey koymalı.
  BABA = Perdeyi kapatmalı,sandalyesini yaklaştırmalı ve bilgisayarı yükseltmesi gerek.
  ÇOCUK = Sandalse seçimi yanlış, ayağına destek koymalı ve bilgisayarın başında çok durmamalı

 127. Anne:
  1.Ayakları 90 derece olmalı
  2.Bilgisayarın üst kısmı göz hizasında olmalı
  3.Dik oturmalı
  4.Bel desteği olmalı
  5.Kolları 90 derece olmalı

  Baba:
  1.Dik oturmalı
  2.Perdeyi çekmeli
  3.Ayakları 90 derece olmalı
  4.Bilgisayarın üst kısmı 90 derece olmalı
  5.Koltuğunu değiştirmeli

  Çocuk:
  1.Koltuğunu yükseltmeli
  2.Ayak desteği olmalı
  3.Yiyecekleri değiştirmeli
  4.Kolları 90 derece olmalı
  5.Yarım saatten fazla bilgisayar kullanmamalı

  Bütün Aile:
  1.Bilgisayar kullanılan alan havalandırılmalı

 128. annenin hatası dik degil ayakları duzgun degil elleri düzgün degil bilgisayarın altında sert bisey yok
  baba dik degil güneş carpıyo elleri duzgun degil ayakları duzgun degil
  cocuk ayagının altına bir şey konulmalı

 129. Anne. Annenin sırtına destek koyması lazım.

  Baba. Babanın perdeyi kapatması lazım.

  Çocuk. Çocuğun oyun oynama saati yarım saati geçmemesi lazım.

 130. ANNE:
  Bacaklarını düzeltmesi,dik durması,arkaya destek verilmesi, bilgisayarın göz hizasında olması ve ayaklarının altına destek konulması gerekiyor.
  BABA:
  En başta sandalyesini değiştirmesi,sonra ayaklarını doksan derece yapmalı,sırtına destek vermeli,bilgisayarın altına destek konulmalı göz hizasında değil,kollarını doksan derece yapmalı ve perdeyi kapatmalıdır.
  ÇOCUK:
  Ayakları yere değmeli,sandalyesini değişip arkasına destek verilmeli,kollarını doksan derece yapmalı,oturacağı yerede destek verilmeli göz hizasında değil ve son olarak abur cubur yerine meyve yemesi gerekiyor.

  HOCAM UMARIM BEĞENMİŞSİNİZDİR SABAH KALKIP BUNA UĞRAŞTIM 1 SAAT BOYUNCA.

 131. Anne: Sırtında destek yok. Bacaklarının duruş şekli yanlış. Göz hizası yanlış.Baba:Kambur oturuyor. Bacaklarının duruş şekli yanlış.ve güneş var. Çocuk:Ayakları düzgün değil.Koluna destek gelmeli.

 132. Annenin hatası: Arkasında destek yok,bilgisayar göz hizasında değil,bacakların duruş şekli yanlış.
  Babanın hatası: Bacakların duruş şekli yanlış,bilgisayarın ekranına güneş yansıma yapmamalı,kullandığı sandalye dik oturmasına engel oluyor.
  Çocuğun hatası: Masasında abur cubur yerine sağlıklı yiyecekler konmalıdır,ayağına ve koluna destek gereklidir.

 133. Anne:Bilgisayarın üst kısmı gözünün hizzasında değil biraz daha aşağıda kalmış.

  Baba:Perdeden içeriye güneş giriyor bu ışık bilgisayara yansıma yapıyor ve göz sağlığı kötü şekilde etkilenmiş oluyor.

  Çocuk:Yanlış sandalye tercihi yapılmış.Bu da sırtın ağrıyıp küçük yaştan zarar görmesine sebep olur.

 134. BABA

  Kanbur oturuyor ve ayakları düzgün değil

  ANNE

  Annenin sırtına destek gerek

  Çocuk
  Ayağının altına destek gerek ve abur

  Çubuk yerine meyve yenmelidir

 135. Anne:Annenin sırtı yaslanmalı yada desdek konmalı,bacakları ve kolları 90 derecelik bir açıyla durmalı,bilgisayarın üst kısmı göz hizasıyla aynı durmalı,bilgisayarın altına destek konmalı.

  Baba:Ayakları ve kolları 90 derecelik bir açıyla durmalı,kambur durmamalı ,Güneş’in ışığı pencereden bilgisayar ekranına yansımamalı.

  Çocuk:Ayakları yere basmalı,sırtını yaslayabilir yada desdek koyabilir,bilgisayarın üst kısmı göz hizasında olmalı,abur cubur yiyeceğine,elma yada diğer meyvelerden yiyebilir.

 136. anne ayakları duzgun değil bilgisayar göz hizzası değil arkasına yastık koyup veya ko
  ltuğu itmeliyiz kol 90 derece değil
  baba güneşte perdeyi kapatmalıyız kol 90 derece değil ayakları yere basmıyor ve anne ve baba2-3 dakika spor
  çocuk bilgisayar göz hizasında değil sandaliyeye yastık gibi şey koymalı ayağına destek almalı bigisayar oynarken aburcubur yerine meyve yememli 30 dakika oynayıp aktivite yapmalı<bisiklet sürmek koşmak vb şeyler

 137. Anne diz ve bilgisayar arasına bir cisim konulmalı.
  Babanının gözüne ışık geliyor perdeyi kapatmalı.
  Çocuğun ayağının altına destek konulmalı.

 138. Anne:anne’nin beline destek ,ve ayağı yere değmesi gerekir. Baba:Dik durmasi gerekir, ayagi yere değmesi gerekir, bide güneş bilgisayara geliyor. Çocuk:Monitör çocugun göz hizasinda değil .

 139. Anne:Arkasına destek koymalıdır.
  Baba:Perdeyi çekmelidir ve dik oturmalıdır.
  Çocuk:Sandalyesini değiştirmelidir.

 140. Anne:boynu eyik sırtı eyik ayakları doksan derece deyil amatörü tam göremiyor arkası salam deyil
  Baba:boynu eyik ayakları doksan derece deyil dışardan ışık geliyor
  Çocuk:ayakları yere demiyor ayanın altına tabure koymalı altına yastık koymalı

 141. anne, annenin bacakları paralel değil sırtına destek lazım bilgisayarın altına sert bir destek koyulması gerekli ve dik durması lazım aksi halde sırtta veya belde ağrılar oluşabilir
  baba, sandalyenin değişmesi lazım monitöre ışık değiyor o yüzden perdeyi kapatmalı ve dik durmalı ayaklarınında yere değmesi lazım. çocuk, çocuğun ayaklarının yere değmesi lazım kollarını da düzeltmesi gerek ve masa başında abur cubur yerine meyve veya kuruyemiş yemek daha sağlıklı son olarak yarım saat sonra paten yada bisiklet sürerese spordanda mahzur kalmaz

 142. ANNE:Anne bilgisayar göz hizasında olmalı ayakları dik olmalı.
  BABA:Babanın ayakları dik durmalı güneş bilgisayar ekranına geliyor.
  ÇOCUK:Çocuk sandalye uygun değil ayakları yere basmıyor bilgisayar göz hizasında değil.

 143. 1.Anne= Beline bir destek koymalı.
  2. Baba= Orurduğu yerde ayaklarını tam koymamış ve kambur duruyor.
  3.Çocuk= Bilgisayarın üstü gözünün tam karşısında değil.

 144. 1.Anne= Beline bir destek koymalı.
  2. Baba= Orurduğu yerde ayaklarını tam koymamış ve kambur duruyor.
  3.Çocuk= Bilgisayarın üstü gözünün tam karşısında değil.

 145. Annenin Hataları=dik durmuyor, ayağı yere değmiyor, bilgisayar göz hizasında değil alçakta.

  Babanın Hataları=dik durmuyor,ayağı yere değmiyor, bilgisayar göz hizasında değil alçakta, güneş direk bilgisayarvuruyor.

  Çocuğun Hataları=dik değil, ayağı yere değmiyor, bilgisayar göz hizasında değil yüksekte.

 146. Anne: Annenin dik oturması gerekiyor,koltuğunun dik olmasi ya da belini desteklemek için yastık koymalıdır.Bilgisarın daha az radyasyon yayması için diz üstü şeklinde kullanmak yerine masanın üstünde kullanmalıdır . Baba: Güneş ışığının direk odaya gelmesini engellemek için perdeyi ortmeli, ayaklarının yere dik olmasi,sandalyesinde dik oturması gerekiyor. Cocuk:Masa çocuğa göre degil. Masada abur cubur yerine sağlıklı yiyecekler olmalıydı.

 147. ANNE:Bilgisayar göz hizasında olmalı.
  BABA:Güneş bilgisayara gelmesi nedeniyle gözüne zarar gelir.
  ÇOCUK:Ayağında destek yoktur.

 148. Anne : bacakları doğru değil
  Baba:güneş vuruyo sandalyesin değişme si lazım arkaya destek lazım
  Çocuk:ayakları yere deymesi lazım dik oturması ve elleri 90 derece olması lazım

 149. ANNE

  Annenin sırtına destek gerek

  BABA

  Babanın ayağı doğru şekilde değil

  ÇOCUK

  Monütör çocuğun göz hizzasında değil

  Aburcubur yerine meyve yemeliyiz

  • ANNE: sırtına destek koymalıdır ayakları 90 derece dik olmalıdır bilgisayarın altına göz hizasına gelecek şekilde bir şey koymalıdır kolları 90 derece olmalıdır. BABA: ayakları 90 derece olmalıdır kolları 90 derece olmalıdır güneş gelmemesi için perdeyi çekmelidir dik oturmalıdır. ÇOCUK: ayaklarının altına destek koymalıdır ayarlanabilir sandalye kullanmalıdır kolları 90 derece olmalıdır bilgisayarın üst kısmı göz hizasında olmalıdır BÜTÜN AİLE:yarım saat bilgisayardan kalkarak başka şeyler yapmalıdır.

 150. Anne
  1) dik durmuyo
  2)gozleri bilgisayarin üst köşesine gelmiyo

  Baba
  1)dik durmuyo
  2)ayaklari duzgun degil

  Çocuk
  1)abur cubur yememeli yerine meyve yemeli
  2)elleri 90 derece degil

 151. ANNE
  Ayakları yere değmiyor değmeli Bilgidayarın üst kısmı göz hizasına gelmiyor gelmeli
  Dik durmalı

  BABA

  dışardan gün ışığı geliyor perdeyi kapatmalı
  Ayakları yere değmeli

  Çocuk
  Dik durmalı
  Bilgisiyar göz hizasına gelmemiş gelmesi gerekiyor
  Ayakları yere değmemiş değmesi gerekiyor

 152. Anne:Annenin dik oturması gerekiyor.Koltuğu bunun için uygun değil. Daha az radrasyon almasi icin dizüstü yerine masa üstü kullanmali Baba:Dik oturmali ayak acısı doksan derece olmalı masanın bulunduğu yer degismeli ışık yönü yanlis. Cocuk:Masanın yüksekliği çocuk için uygun değildir.

 153. ANNE SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN:Koltuğu düzeltmeli,ayakları yere değmeli,bilgisayarın altına sert bir nesne koymalı,dik durmalı,kolları 90 derece olmalıdır.

  BABA SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN:Dik oturmalı,güneş bilgisayara doğru yansıdığı için perdeleri kapatmalı,kolları ve bacakları 90 derece olmalıdır.

  ÇOCUK İSE SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN:Ayakları yere değmeli,dik oturmalı,bilgisayarla uğraşırken abur cubur yerine sağlıklı şeyler yemeli,bilgisayar ekranı kızın boyunda olmalı ve kolu 90 derece olmalı

 154. Anne : ayakları yere basmalı koltuğa tamamen dik oturmalı boynunu dik tutmalı

  baba : ayakları yere basmalı boynu dik olmalı günes isigina engel olmalı

  çocuk : ayagı yere değmeli kolu 90 derece açılmalı

 155. Anne:Kambur dik oturmuyor bilgisayar göz hizasında değil ve arkasında destek yok. Bilgisyar göz hizasında olmalı ve sırtın arkasına destek konmalı.

  Baba:Dik oturmuyor camdan güneş ışığı geliyor ve koltuğu uygun değil kolları 90 derece değil .Perde kapatılmalı kollar 90 derece olmalı.

  Çocuk:Ayağı yere değmiyor bilgisayar göz hizasında değil abur cubur yerine elma olamalı ve kambur oturuyor.Bilgisayar göz hizasında olmalı ve Abur cubur olmamalı

 156. Anne dik oturmalı
  Babanın eleriz 90 derece olmalı
  Çocuğun ayakları ayakları yere değmiyor

 157. Anne=Bilgisayar göz hizasına getirilmelidir.
  Baba=Pencereden bilgisayar ekranına güneş yansıdığı için perde kapatılmalıdır.
  Çocuk=Ayakları yere değmelidir.

 158. Anne kambur duruyor.
  Baba penceresini kapatmayı.
  Çocuğun bilgisayarı göz hizasında olmalı.

 159. Anne
  1-Dik durmuyor.
  2-Gözleri bigisayarın üst kenarına bakmıyor.

  Baba
  1-Güneş ışını vuruyor.
  2-Dik durmuyor.

  Çocuk
  1-ayakları yere değmiyor.
  2-Gözler bigisyarın üst kenarına bakmıyor.

 160. Anne: 1.dik durmalı
  2.laptopun altında sert bir cisim olmalı
  Baba: 1.dik durmalı
  2.güneş ışığı laptopa yansımamalı
  Çocuk:1.ayakları yere değmeli
  2.bilgisayar göz hizasında olmalı

 161. Anne:
  1.Dik durmalı.
  2.Koltuğu uygun değil.
  3.Ayak ve kolları doksan derece değil.
  4.Laptopun altında sert bir cisim yok.

  Baba:
  1.Dik durmalı.
  2.Ayak ve kolları doksan derece değil.
  3.Koltuğu uygun değil.
  4.Bilgisayar göz hizasında değil.
  5.Güneş ışığı bilgisayara vuruyor.

  Çocuk:
  1.Bilgisayar göz hizasında değil.
  2.Ayakları doksan derece değil.
  3.Ayakları yere değmiyor.

 162. Anne : Bel desteği konulmalı , bilgisayarı yaklaştırarak altına kitaba benzer sert bir cisim konulmalı ayakları yere paralel olmalı.

  Baba : Güneş ışıkları bilgisayarın ekranından gözümüze yansıdığı için perde kapatılmalı , sandalye uygun olmadığından dolayı değiştirilmeli , bilgisayarın monitörü göz hizasında olmadığı için bilgisayarın altın kitaba benzer sert bir cisim konulmalıdır.

  Çocuk : Sandalye uygun olmadığından değiştirilmeli ve bel desteği için sırtına yumuşak bir cisim konulmalıdır.Ayrıca çocuğun ayakları yere değmemektedir.Ve çocuklar yarım saat bilgisayar kullandıktan sonra , yarım saat ise hareket etmelidir…

 163. ANNE : Leptop göz hizasında değil.

  BABA : Kollar ve bacaklar 90 derece

  dik değil.

  ÇOCUK : Ayakları yere deymiyor.

  ANNE : Gözleri ile ilgili sorunlar

  olabilir.

  BABA : Kol ve bacak eklemlerinde

  ağrılar olabilir.

  ÇOCUK : Ayakları ve bacaklarına kan

  gitmez.

 164. 1 Anne ayakları doksan derece olması lazımdı arkasına bir minder koyabilirdi

  2 Baba güneş gelmesin diye perdeyi kapatması lazım sandalyesini değiştirmesi lazım

  3 Çocuk sandalyesinin altina bir şey koyması lazım masasında abur cubur yerine meyve koymalı yarım saat olduğunda bisiklet paten kaykay sukuyur gibi davranışlara dikkat edelim.

 165. Annenin yapması gereken şey ayağının dik açı olmasına dikkat etmesi gerekir

  Babanın yapması gereken ellerini dik tutmasıdır.

  Çocuğun yaşaması gereken ayağının yere değmesidir.

 166. anne:Eğik durmaması için bilgisayarın altına bir şey konulmalı

  baba:Sandalyeyi değiştirip kolunu 90 derece yapmalı

  çocuk:Ayağının altına ayaklık konulmalı

 167. Anne: Gözleri bilgisayar ekranı ile aynı hizada değil.

  Baba: güneş ekrana vurmamalı,ya perdeyi çekmeli yada yönünü değiştirmeli.

  Çocuk: çocuğun ayakları yere değmeli,yada kutu benzeri bir şey koyup,ayaklarını ona koymalı.

 168. Baba-
  1-Camdan güneş vurduğu için oda bilgisiyarın camına vuruyor oda gözümüze geliyor.
  2-Dik durmuyor.
  3-Kolları 90 derece değil.
  4-Ayakları 90 derece değil.
  5-Bilgisiyarın ekranı göz hizası ile aynı boyutta değil.
  6- Arkasında destek yok.
  Anne-
  1-Dik durmuyor.
  2-Ayakları 90 derece değil.
  3-Kolları 90 derece değil.
  4-Bilgisiyarın ekranı göz hizası ile aynı boyutta değil.Arkasında destek yok.
  Çocuk-
  1-Dik oturmuyor.
  2-Ayakları yere değmiyor.
  3-Tabakta tatlı var meyve olursa daha sağlıklı olur.
  4-Bilgisiyarın ekranı göz hizası ile aynı boyutta değil.
  5-Arkasında destek yok.

 169. Çocuğun ayagının altına tabure gibi eşya koymalıyız
  Babanın odasındaki perdeyi çekmeliyiz
  Annenin leptobun altına sogutucu yada sert birsşey koymalıyız

 170. Anne:sırtı ağrımadan bilgisayar kullanması için arkasına bir destek koyması lazım.

  Baba: bilgisayara güneş yansıyor. Ayakları 90,derece sandalyeyi değiştirmelidir.koları 90 derece değil.
  Bilgisayar ile göz hizasına aynı değil

  Çocuk: ayakları yere değmiyor. Bilgisayar çocuğun göz hizasında değil.
  Abur cubur yenmemelidir.
  Sandalyesi yükseldirilmelidir.

 171. Anne:
  *Sırt bölgesi dik değil.
  *Sandalyenin uç kısmında oturduğu için bel ağrısı olabilir.
  *Ayakları dik açı olacak şekilde oturması gerekir.
  *Bilgisayarının göz hizasında olması gerekir.

  Baba:
  *Sırt bölgesi dik değil.
  *Ayakları dik açı olması gerekir.
  *Bilgisayarının göz hizasında olması gerekir.
  *Güneş bilgisayarının ekranını aydınlatığı için gözü bozulabilir.

  Çocuk:
  *Ayakları yere değmesi gerekir.

 172. Anne:beli ağrımaması için arkasına yastık koymalı.
  Baba:camdan güneş yansıyo perdeyi kapatması lazım yoksa gözleri bozulabilir
  Çocuk:gözü leptop ile aynı hizada değil gözleri ağrıyabilir

 173. Anne sırtının arkasına yastık koymalı.
  Baba perdeyi kapatıp güneş ışığının yansımasını engellemeli.
  Çocuk ayağının altına bir şey koymalı.

 174. anne:90*derecedik durması lazım
  baba:bilgisayardan gözüne güneş çarpıyor perdeyi kapatması lazım
  çocuk:ayağının yere değmesi yani destek alması lazım

 175. 1.Anne`nin boyunueğik olmaması lazım ve arkasına destek koyması gerekir.Bacaklarının parelal olmaması gerekir.Koları 90derece olması lazım.Ayakları 90derece olması gerekir.Bilgisayarın üst kısmı göz hizasıyla aynı olması gerekir. 2.Baba`nın boynunu eğmemesi lazım.Koları 90derece olması lazım.Ayakları 90derece olması lazım.Bilgisayarın göz hizasıyla aynı olması gerekir ve güneş olduğu için perdeyi kapatması lazım 3.Çocuğun koları 90derece olması lazım.Ayakları 90derece olması lazım ve yarım saat bilgisayar oynarsa yarım saat`e dinlenmemiz lazım ve abur cubur yerine meyve yemeli.

 176. ANNE: Bilgisayarın üstü ile baş hizası aynı değil bu yüzden bilgisayarı sehpaya koyup bilgisayarın altına destek koymalıdır.
  BABA: Baba bilgisayara bakarken bilgisayarın önüne güneş ışığı geliyor. Bunun için camın üzerine perde örtüp güneşin bilgisayara gelmemesini önlemeliyiz.
  ÇOCUK: Çocuğun ayağı yere değmiyor. bu yüzden bu yanlış bir harekettir. bunu önlemek için ayağının altına bir destek konulmalıdır.

 177. 1.anne beline bir destek koymalı yoksa bel ağrısı meydana gelir
  2.baba camdan güneş yansıması geldiği için perdeyi kapatmalı yoksa ışık gözlerine gelmektedir
  3. çocuk ayakları yere değmemekte altına bir destekk koymlı yada ayarlanabilir koltuk alınmalıdır

 178. Anne:kambur duruyor arkasına destek koyulmalı bilgisayarın altına destek koyulmalıdır annenin ayakları paralel durmuyor monitör göz hizasında olmalıdır.

  Baba:dik durması gerekiyor ayakları paralel durmuyor perdeyi kapatmalıdır.

  Çocuk:kambur durmamalı abur cubur yerine meyve koyulmalı monitör göz hizasında değil elleri 90* derecede değil.

  MERT KEREM AĞIRSOY (Ödev)

 179. MERHABA BEN AYBERK

  BABA-GÜNEŞ EKRANA VURUYOR PERDEYİ ÇEKEBİLİR

  ANNE-BELİNE DESTEK KOYMALI YASTIK GİBİ

  ÇOCUK-MASADA ABUR CUBUR YERİNE MEYVE YİYEBİLİR

 180. Anne:hizası yanlış bilgisayar göz hizasında olmalı
  Baba:göz hizası yanlış bilgisayar göz hizasında olmalı ve baba dik durmalı
  Çocuk:ellerinin hizası yanlış elleri 90 derece olmalı bide koltuk ayarlanabilir olmalı

 181. ANNE:bel desteği almalıdır.
  BABA:perdeyi kapatmalıdır.
  ÇOCUK:ayağını altına destek koymalıdır.

 182. Anne dik durması,ayağı yere paraler olması lazım.
  Baba güneş tablete gelip babaya yansıması yanlış.
  Çocuk ayağını yere basması lazım , altına destek alması gerekir.

 183. Anne:Bilgisayar dizinin üstünde duruyor
  Baba:Beli dik durmuyor kambur olabilir
  Çocuk:Ayakları yere değimiyor,kolu 90 derece değil

 184. Anne:Sırtı dik değil,bilgisayar göz hizasında değil,eli 90 derece değil,ayakları yere değmiyor.
  Baba:Sırtı dik değil,eli 90 derece değil,bilgisayar göz hizasında değil,güneş olduğu halde perdeyi kapatmamış ayakları yere değmiyor.
  Çocuk:Sırtı dik değil,eli 90 derece değil ,bilgisayar göz hizasında değil,ayakları yere değmiyor,masada içecek içilmemeli.

 185. Anne:
  Sırt desteği için minder koymalı.

  Baba:
  Monitörü güneşten korumalı.

  Çocuk:
  Sandalyesi daha uzun olmalı (ayarlamalı)veya tabakta abur cubur yerine meyve gibi sağlıklı şeyler bulundurmalı.
  :):):):)

 186. ANNE;
  Anne kambur duruyor ve bel desteği yok
  BABA;
  Baba perdeyi kapatmamış bu nedenle güneş ışığı bilgisayara çarpıp gözüne zarar veriyor.
  ÇOCUK;
  Çocuğun kolu 90 derece değil ve aynı zamanda sandalyesi boyuna uygun değil.
  ????

 187. ANNE:bilgisayarın üst kısmı göz hizasında değil
  BABA:ekranına güneş vuruyor
  ÇOCUK:ayakları yere basmıyor

 188. Merhaba adım Efe soy adım Zerkinli.

  Anenin hataları: Kambur duruyo, ayağı yere tam basmıyo, bilgisayar kafa hizasında değil, bileklerini doğru tutmuyo, kolu 90 derece değil.

  Babanın hataları:Baba kambur duruyo,bileklerinin duruşu doğru değil, kolu 90 derece değil,ayağını yere tam basmıyo , camdan güneş ışığı vuruyo, sandalyesi küçültülücek,büyütülücek gibi değil, bilgisayar botutla hizalı değil.

  Çocuk:Boyu bilgisayara göre boyu doğru değil,kolu 90 derece değil,bileklerini yanlış tutuyo, kambur oturuyo, ayağı yere değmiyo ve koltuğu çok küçük ve koltuğun ayarları yok.

 189. Anne:
  Ayağı paralel değil
  Çocuk:
  Ayağında destek almıyo
  Baba:
  Güneş leptopa yankı yapar

 190. Anne:dik durmalı ve bilgiseyar göz hizasında olmalı
  Baba:güneş yansıyo ve dik durmuyo
  Çocuk:ayakları yerden destek almıyo

 191. Annenin ayaklari paralel degil. Babanin ise gunes isigi bilgeseyara ordanda gozune vuruyor. Cocuk ise ayaklari yere degmiyor. Annenin yapmasi gereken ayaklarinin paralel olmasi lazim. Babanin perdeyi kapatmasi lazim. Cocuk ayaklarinin altina destek koymasi lazim. Ve ozaman saglikli bir sekilde yasiyabilirler.??????

 192. Anne:Bacaklar paralel olmalı.Gözler monitör hizasında olmalı.Arkasına minder almalı.
  Baba:Ayaklar uzatılmamalı.Güneş ışığı yansımamalı.Sandalyesini
  değiştirmeli.
  Çocuk:Ayakları yere değmeli.Kollar 90 derece olmalı.30 dakika kullandığında 30 dakika oyun oynamalı.

 193. anne ayaklar yere paralel olmalı baba perdeyi kapatmalı çocuk sırtına destek almalı

 194. Anne:
  Arkasına yastık korumalıdır. Ayakları yere parelel olmalıdır. Bilgisayarın altına bir kitap
  koymalıdır .Dik durmalıdır.
  Baba:
  Dik durmalıdır.Perdeyi çekmelidir.Koltuğu değiştirmelidir. Bilgisayarın altına bir kitap korumalıdır.
  Çoçuk:
  Ayakları bir desteğe ya da yere
  değmelidir.Koltuğu konforlu ve rahat olmalıdır.

 195. BABA:baba’nın bilgisayarına gelen ışık gözüne yansıyo gözü bozulabilir
  ANNE:Ayakları yere parelel olmalı
  ÇOCUK:Kolu 90 derece olmalı yoksa kolları ağrır

 196. * Gözünüzün bakış açısı 20 – 30 derece yukarıda, ekrandan uzaklık ise ortalama 60 – 70 santim olmalı.

  * Oturduğunuz sandalyenizin yüksekliğini, kalçanın gövde üzerinde dik açı ile duracak şekilde ayarlayın.

  * Sırt, boyun ve belinizi dik tutun. Kesinlikle kambur oturmamaya çalışın. Devamlı kambur oturma eğiliminiz varsa ileride oluşabilecek meslek hastalıklarından korunmak için sırtı dik konumda tutacak postureks ismi verilen korselerden kullanın.

  * Dizleriniz 90 ve 110 derece arası bir açıda duracak şekilde çalışın. Bunu sağlamak için gerekirse ayağınızın altına küçük eğimli bir ayakkabı tahtası koyun.

  * Ayak bileklerinizi dik açıda tutun ve mutlaka yere temas ettirin.

  * Dirseklerinizi çalışmanız sırasında en fazla 90 derece bükün, daha fazla bükerek çalışılmayın.

  * Bilgisayar başındaysanız her saat başı ayağa kalkın ve dolaşın. Tekrar çalışmak zorunluluğunuz varsa 10 dakika kadar boyun ve sırt egzersizleri yapın.

  * Bilgisayarda çalışıyorsanız evraklarınızın ve kullandığınız diğer gereksinimleri yakınınızda bulundurun. Kontrolsüzce bunlara uzanıp, belinizi ve sırtınızı anormal şekilde döndürerek çeşitli risklere girmeyin.

  * Ani hareketlerden kaçının, öne eğilirken belinizin yerine dizlerinizi bükerek eğilin, vücudunuza gelen yükleri her iki bacağınıza veya kollarınıza eşit şeklide dağıtmaya özen gösterin
  Ailede bütün kişiler aynı hatayı yapmış bu yüzden bu hataları düzeltmesi lazım yoksa hep böyle gider ve ağrıları başlar :)))

 197. baba:Baba’nın en büyük Yanlışı Güneş var eğik oturmuş Yukarıdan BAKIYOR bacaklar paralel değil?

 198. Anne:
  Ayakları yere parelel olmalı
  Sırtına destek almalı,dik oturmalı
  Bilgisiyar göz hizasında olmalı
  Baba:
  Perdeyi çekmeli
  Ayakları yere parelel olmalı
  Çocuk:
  Kolları 90°olmalı
  Ayaklarına destek almalı
  Abur cubur yerine sağlıklı şeyler yemesi gerekir

 199. Anne :Sırtına bir destek almalı ayakları yere paralel durmalı leptopu dizine koymamalı yada leptopun altını çok kapatmayacak şekilde bir destek koymalı gözleri bilgisayarın hizasında olmalı
  Baba :Güneşliği çekmeli ayakları yere paralel olmalı daha ortapedik bir koltuk kullanmalı masaya yakın oturmalı kolları 90 derece olmalı
  Çocuk :Ayakları yere paralel olmalı ve yere deymeli masaya yaklaşmalı yemek için abur cubur değil meyve yada sağlıklı yiyecekler yemeli kolları 90 derece olmalı ve bilgisayarın başında çok durmamalı

 200. Anne: Bilgisayar göz hizasında değil, ayaklarının yere paralel değil, on beş dakika da başını, omzunu ve kollarını gevşetmesi gerekir, arkasına bir yastık koyması gerekiyor çünkü boynu ağrıyabilir ve kambur olabilir.

  Baba: Ayakları yere paralel değil, güneş bilgisayara ışık yansıtıyor bilgisayarda babanın gözüne yansıtıyor, koluna destek almamış ve bilgisayar göz hizasında değil, on beş dakika hareket etmeli.

  Çocuk: Kolları destek almıyor, ayakları yere paralel değil, sırtına yastık koymalı, yarım saat egzersiz yapmalı ve abur cubur yerine sağlıklı şeyler yemeli.

 201. Anne: Bilgisayar göz hizasında değildir ve yaslanmalıdır.
  Baba: Monitore güneş ışığı geldiği için perdeyi kapatmalı çünkü gözleri bozulabilir.
  Çocuk: Ayağının altına destek almalıdır.

 202. Anne:Ayakları yere düz olmalı
  Baba:Güneş babanın gözüne vuruyor
  Çocuk:Kollarını geri çekmeli ve kılavye koymalı

 203. anne: kollarına destek almalıdır yoksa kolları ağrıyabilir.
  baba:perdeyi çekmelidir yoksa güneş ışını zarar verebilir.
  çocuk:ayaklarına destek almalıdır yoksa bacakları ağrır.

 204. ANNE: Dik oturmalı ve beline destek almalı.
  BABA: Perdeyi çekmeli ve dik oturmalı.
  ÇOCUK: Ayaklarına ve altına destek almalı.

 205. Anne:Sırtına destek almalı.
  Baba:Perdeyi kapatmalı.
  Çocuk:Abur cubur yerine daha sağlıklı yiyecekler tüketmek.

 206. Baba:
  Beli arıyabilir.
  Perdeyi çekmesi gerekir.
  Ayakları yere paralel olması gerekir.
  Kolları 90°olmalı.
  Anne:
  Ayakları yere paralel olmalı.
  Arkasına destek koymalı.
  Leptobun altına kitap konulmalı.
  Çocuk:
  Ayagı yere değmeli .
  Kolları düz değilde 90°olmalı.
  Abur cubur değil sağliklı şeyler yemeli.

 207. Anne:boynu eğik
  Baba:bilgisayarın ekranına güneş yansıyor
  Çocuk:ayakları yere basmıyor

 208. Anne: Dizüstü bilgisayar kullandığı için direk dizeleriyle temas attirmeyip altına ya bir aparat koymalı ve dik oturarak göz seviyesinde kullanmalıdır. Aksi taktirde dizilerinde yanıklar meydana geldiği gibi sırtında destek olmadığı için omurgasina zara r verir.
  Baba: Daha ortapedik bir koltukla güneş ışığından uzak ve d irseklerini masaya koyabilmesi için bilgisayarını daha geride tutarak masaya yakın oturmalıdır.
  Çocuk : Sandalyenin oturak kısmını bır minder yardımıyla yükseltip ayaklarının altina da bir yüksekti konmalı ayrıca kollarını masanın üstünde tutmak içinde kalitesini daha ileri konumda tutmak

 209. ANNE:sırtına bir destek koymalı yoksa kambur olabilir. BABA:camdan güneş vuruyor o yüzden babanın perdeyi örtmesi gerkiyor. ÇOCUK:ayağına bir destek koymalı yoksa ayağı arıyabiir.

 210. ANNE: Ayaklarının yere değmesi gerekiyor değmez ise ayağında rahatsızlıklar olabilir. Bacakları birbirine paralel olması lazım çünkü bacaklar birbirine paralel olmazsa ciddi rahatsızlıklarla karşılaşabiliriz. Sırtının dik olması gerekir bunun için beline yastık koyabilir veya koltuğu biraz daha masaya doğru çekip tam oturması uygun olur. Bilgisayar göz hizasında olması lazım bunun için altına bir kitap koyabilir.

  BABA: Perdeyi kapatması gerekiyor çünkü güneş babanın gözlerini bozabilir bacakları dik ve düz olması gerekiyor. Beli dik olması gerekiyor yoksa ciddi hastalıklarla karşılaşabilir oturduğu sandalyeyi değiştirmesi gerekir.Ayakları ve bacakları 90 derece olması gerekir.

  ÇOCUK: Belinin ağrımaması için ve bacaklarının ağrımaması için ayarlı bir sandalyede oturması gerekiyor ve bilgisayarla göz hizasında olabilmesi için de daha küçük bir masada çalışabilir.

 211. Bilgisayarı günlük yaşamımızda çok kullanmaktayız. Birçok faydası olduğu gibi çok kullandığımızda da sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz.
  Annenin sırtına yastık koymalı, sırtı dik , ayaklar birbirine bitişik ve düz durmalı. Bilgisayarın altına destek verip, göz hizasına getirilmeli.
  Baba ise dik durmalı , ışık yansımalarından kaçınmalı, bilgisayara olan uzaklığı 50-70 cm olmalı ve ayarlanabilen bir sandalye olmalı.
  Çocuk için ise ayaklarının yere değmesi ve bilgisayarın göz hizasında olmasi gerekir.Yarım saatten fazla bilgisayar kullanmamalıyız. Oyun içinde zaman ayırıp beslenmemize dikkat etmeliyiz.

 212. Anne: Ayaklar yere paraler olmalı.

  Baba: Perdesini çekmeli yoksa bilgisyarı göeremez ve çabukcak gözleri ağrır.

  Çocuk: Sandalyesini düzeltmesi lazım.

 213. Anne:Bilgisayarın altına yüksek bişi koya bilir.Sırtın destek koya bilir.Aksi takdirde bel ve kollarında ağrılar gözde ise bozulmalar bulun bilir.
  Baba:Camdan içeri güneş yansıdığı için perdeyi kapata bilir.Koltuk değiştire bilir ve bilgisayarın altına bişey koya bilir ve masayı yaklaştıra bilir.
  Çocuk:Ayaklarının altına bir şet koya bilir.Masayı yaklaştır bilir. Boyu kısa olduğu için altına bir şey koya bilir .Aksi takdirde bacak kol ve sıtında ağrılar meydana geli

  Not: Bilgisayar başında ailenin tüm bireyleri yam saat arayla oturursalar çoğu sağlık problemlerinden uzak kalırlar :D:D:D

 214. Baba:Bilgisayarın camına ışık yansımamalıdır.Eğer ışık geliyorsa kapatılmalıdır.Kollar dik olmalıdır ayaklarda yere basmalıdır.Oturduğu sandalyeyi kullanışlı hale getirmelidir aksi takdirde bel ağrısı olabilir.

  Anne: Bilgisayarın üst kısmı göz hizzasına gelmelidir.Bunun için bilgisayarın altına bir kitap koyabilir..Yumuşak bişey koymamalıdır.Beline herhangi bir destek almalı, aksi taktirde bir süre sonra sırtında ağrılar oluşabilir.Ayakları yere paralel olmalıdır.Eğer olmaz ise bacaklarında ağrılar meydana gelebilir.Ayrıca 15 dakikada bir hareket etmelidir.

  Çocuk:Oturduğu yeri daha kullanışlı hale getirmelidir.Ayakları yere basmalıdır.Yoksa bir süre sonra kalçası ağrıyabilir.Oturduğu sandalyeyi masaya yaklaştırmalıdır.Sırtına destek almalıdır.

  • Anne:Dik durmalı ve sırtına destek koymalı.
   Baba:Perdeyi çekmeli çünkü bilgisayara ışık vurduğu içingözü bozulur.
   Çocuk:Ayağının yere değmesi gerekir ve kolunun 90 derece olması gerekir.

  • Annenin duruş pozisyonu yanlıştır dik durması ve sırtına destek koyması lazım ayrıca uzun sürediz üstünde bilgisayar kullanmak yanlıştır anne sürekli bu şekilde bilgisayar kullanırsa sırt ağrısı gibi sağlık problemleri yaşar.
   Babanın duruş açısı ve yönü yanlıştır.Güneş ışınları nedeniyle ekranı tam olarak göremeyecektir .
   Çocuğun sandalye seçimi yanlıştır bilgisayar göz hizasında değildir ayakları yere değmeli veya ayağının altına destek almalıdır aksi taktirde kan dolaşımı düzgün çalışmayacaktır.
   Hareketsiz kaldığımızda bilgisayar başında uzun süre vakit geçitmemeliyiz spor yapmalıyız ,oyun oynamamalıyız.

 215. Anne: Beline yastık koyup arkadan sırtına destek vermesi lazım yoksa beli ağrıyabilir veya daha ileride ciddi rahatsızlıklar yaşayabilir. Bilgisayar aşağıda durduğu için oturma şeklinde bozulmalar olur. Bunu düzeltmek için ya bilgisayarı yüksek bir yere koymalı ya da bilgisayarın altına kitap koyarak yükseltmeli. Aksi takdirde eğilmekten kamburu çıkabilir.Ayakları farklı şekillerde durduğundan bir süre sonra uğuşabilir. Bu yüzden ayaklarını kırmalı. Kolları da aynı şekilde.

  Baba: Perdeyi kapatması gerekir. Çünkü camdan gelen güneş ışınları bilgisayar ekranından yansır ve bilgisayara baktığı süre içerisinde gözleri yorulur ve belli bir süre sonra görüşü bile bozulabilir. O yüzden güneş almayan bir yere oturmalı ama bu ışıksız kalması anlamına gelmez yine ortamın ışığını kendi için yararlı olacak bir seviyede ayarlamalıdır. Veya da daha basit bir yoldan perdeyi çekerek gelen ışığı engelleyebilir. Sandalye seçimi yanlıştır. Çünkü sırtı için gerekli desteği sağlamıyor ve bu belli bir sonra ağrımasına yol açar. Ayrıca masa biraz düşük kalmış bilgisayara doğrudan bakamıyor. Ya altına kitaplarla destek vermeli ya da bilgisayarı doğrudan görebileceği bir yere taşımalıdır. Kolları ve bacaklı 90 derecelik açıyla durmalı aksi takdirde belli bir zaman sonra uğuşur.

  Çocuk: Ayakları yere yetişmediğinden bacakları sallanıyor. Ayağının altına dizlerini 90 derece kırmasını sağlayacak bir tabure koymalı. Ve sandalyesini masaya yaklaştırarak kollarını biraz kırmalı. Sandalyede dikleşmeli yoksa beli ağrıyabilir.Ve sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz çikolata cips yememeliyiz meyve sebze tüketmeliyiz ve yarım saat oynayıp yarım saat spor yapmalıyız.

  Öğretmenim bir önceki gönderdiğim yorum yanlış doğrusu bu 🙂

 216. anne:bilgisayarı aşşağıda tutuyo baba:güneşyansıması var perdeyi kapatması gerekiyor çocuk: ayakları yere değmiyor

 217. Anne: Bilgisayarın üst kısmı göz hizzasına gelmelidir.Bunun için bilgisayarın altına bir kitap koyabilir.Sırtına herhangi bir destek almalı, aksi taktirde bir süre sonra sırtında ağrılar oluşabilir.Ayakları yere paralel olmalıdır.Eğer olmaz ise bacaklarında ağrılar meydana gelebilir.Ayrıca bu şekilde yarım saatten fazla durmamalıdır.

  Baba:İçeri ışık sızmamalıdır. Bu nedenle perdeyi kapatmalıdır.Kollarının 90 derecelik hizzaya getirmelidir, aksi taktirde kollarında ağrılar başlar.Oturduğu sandalyeyi değiştirebilir, biraz da masaya yaklaşabilir.Çünkü eğik duruyor, kamburlaşabilir.Ya da bel ağrıları meydana gelebilir.

  Çocuk:Oturduğu sandalyeyi değiştirip yerine ayarlanabilir sandalyede oturabilir.Ayakları yere değmelidir.Yoksa bir süre sonra bacakları ağrıyabilir.Oturduğu sandalyeyi masaya yaklaştırmalıdır. Yoksa göz hizzasına gelmez ve bir süre sonra eğilmeye başlar, bu da çeşitli bel ağrılarına sebep olabilir

 218. Anne: ayakları yere değmeli, ekranı göz hizasına çıkarmalı,sandalyesini değiştirmesi,arkasına bir yastık alması,bilgisayarın altına set birşeyler koymalı. Baba:ekranın güneş ışığı yansıtması,ayaklarının yere değmemesi. Çocuk:ayaklarının altına bir destek alabilir.

 219. ANNE;
  Sırta destek almalı eğer almazsa sırtı ağrıyabilir,
  Bacakları yere paralel olması lazım eğer yere paralel olmazsa bacakları ağrır ve kalçadan aşağıya kan gitmez,
  Boynu eğri olduğundan boynu ağrır o yüzden bilgisayarın altına kitap veya sert bir şeyler koyabilir böylelikle bilgisayar annenin göz hizasında olur bunun sonucunda annenin boynu ağrımaz
  BABA;
  Ayakları yere paralel olması lazım yoksa bir süre sonra ayaklarında ağrılar başlayabilir,
  Kollarını 90 derece yapması gerekiyor çünkü uzun süre sonra kollarında ağrılar başlayabilir,
  Güneş bilgisayara yansıyor bilgisayardan babanın gözüne ışık vuruyor o yüzden baba perdesini kapatsın yoksa gözleri bozulur
  ÇOCUK;
  Çocuğun ayağının altına destek gelmesi gerekiyor gelmez ise çocuğun ayağında ağrı başlar,
  çocuk sandalyesini masaya doğru çekmesi gerekiyor. Yoksa kolları ağrır ,en az kollar 90 derece olması gerekir

 220. ANNE Ayağı paralel değil dizleri ağrıyabilir.Boynu ve beli eğri olduğundan beli ağrıyabilir.Bilgisayarın altına kitap koyabilir çünkü göz hizasında olmalı.
  BABA Perdeyi çekmeli çünkü gözüne ışık yansır göz sağlığını bozabilir.Dik durmuyor beli ağrıyabilir.Sandalyenin değişmesi lazım. Masaya yaklaşması lazım.Altına klavye komalı.
  Çocuk Ayakları yere paralel değil altına ayaklık komalı.Kolu düzgün değil ağrıyabilir.Yarım saat bilgisayar oynarsak yarım saatte bisilet sürmeliyiz.
  Örneğin abur cubur yerine meyve sebze gibi ürünler tercih etmeliyiz.

 221. Annenin dik durması lazım yoksa kambur olabilir.
  Babanın perdeyi çekmesi lazım güneş düştüğü için gözü bozulabilir
  Çocuk ise ayağına destek almalı yoksa ayağı ağrıyabilir.
  Nehir Onar

 222. Baba:ekrana güneş vuruyor gözleri bozulur perdeyi kapatmalı.
  Anne:arkasına destek almalı yoksa kambur olur.
  Çocuk:ayağına destek almalı ayağı ağrıyabilir.

 223. Anne beline yastık koyması gerekir yoksa beli ağrır ayaklarını paralel bir şekilde koyması gerekir bilgisayarın altına kitap koyması lazım yoksa göz temasıyla aynı olmaz bu seferde eğilmek zorunda kalır beli ağrır kolunun altına kol desteği koyabilir baba perdeyi çekmesi gerekir yoksa yansıma yüzünden gözleri bozulabilir ayakları paralel olması gerekir bilgisayarın altına kitap koyabiliriz bilgisayarı uzaklaştırıp önüne klavye koyabilir kolu tam 90 derece olması gerekir ayarlanabilir sandalye kullanabilir çocuk ayarlanabilir sandalye kullanabilir ayaklarının altına yastık koyabilir kolları 90 derece olması lazım yoksa kolu ağrır yarım saati geçemeyecek sürede bilgisayar kullanabilir

 224. Anne: Arkasına destek almalı,kambur şekilde durmamalı,ayaklarını düzeltmeli,diz üstünü yarım saatten fazla kullanmamalı,gözleri monitörün hizasında olmalı.
  Baba: Kambur oturmamalı, sandalyeyi değiştirip arkasına yumuşak bir destek almalı,perdeyi çekmeli,kollarını doksan derece yapmalı,ayaklarını düzeltmeli.
  Çocuk: Kambur oturmamalı,altına destek almalı,ayaklarının yere değmesi için destek almalı, yemeği çekmeli.

 225. Anne beline yastık koyması gerekir yoksa beli ağrır ayaklarını paralel bir şekilde koyması gerekir bilgisayarın altında koyması lazım yoksa göz temasıyla aynı olmaz baba perdeyi çekmesi gerekir yoksa yansıma yüzünden gözleri bozulabilir ayakları paralel olması gerekir kolu tam 90 derece olması gerekir bilgisayarın altına kitap koyabiliriz ayarlanabilir sandalye kullanabilir çocuk ayarlanabilir sandalye kullanabilir altına yastık koyabilir kolları 90 derece olması lazım yoksa kolu ağrır çocuk yarım saati geçemeyecek sürede bilgisayar kullanabilir yoksa gözleri bozulabilir

 226. ANNE:Dik oturması lazım bunun için arkasına bir destek alması lazım. Leptabı göz izasında tutması gerekir.

  BABA:Güneş yansıması var. Bunun için perdeyi kapatması gerekir.

  ÇOCUK:Ayaklarının yere basması gerekir.Bunun içinde ayağının altına bir ayaklığa basması gerekir.

 227. anne:ayakları yere basmıyo
  baba:kolları paralel değil
  çocuk:sandalye çok alçak olduğu için yastık gibi eşyalardan faydalanabilir

 228. anne ayakları yere basmıyor,kambur sırtı ağrıyabilir gözleri bilgisayarın üst hizasına gelmiyor gözü ağrıyabilir ayakları pararel değil eleri 90cm değil babaya gelince güneş bilgisayara yansıyor ayakları yere basmıyor ve pelel değil kolar 90 cm değil gözü fazla aşağıda sırtı koları gözleri ve ayakları ağrır çocuk ise ayağı yere değmiyor kolları 90 cm değil hareket etmesi lazım yarım saat .klavye çok uzak göz hizası alta .bjk li hesna sam

 229. Anne: ne destek almalı ayaklarını Paralel ayarlamalı ayaklarını paralel yapmalı kollarını doğru bir şekilde ayarlamalı

  Baba: perdeyi çekmeli ayaklarına doğru konuma geçinmeli kollarını o şekilde uzatmamalı gözlerinin ayarlamalı sırtına destek almalı

  Çocuk: ayağının altına destek almalı gözlerini düzeltmeli kanguru durmamalı almalı kollarını o şekilde uzatmamalı hareket edip oyun oynamalı

 230. Anne: Ayağı paralel değil dizleri ağrıyabilir.Boynu ve beli eğri olduğundan beli ağrıyabilir.Bunun olmaması için yastık koyması lazım. Bilgisayarın altına kitap koymalıyız.
  Baba:perdeyi çekmelidir. Çekmezse gözüne ışık yansır ve gözünün bozulmasına sebep olabilir.Dik durmuyor beli ağrıyabilir. Sandalye değiştirip masaya yaklaşması lazım. Bilgisayarın altına kitap koyması lazım. Bilgisayarı biraz uzaklaştırıp önüne klavye koyması lazım.
  Çocuk:Kolunu düzgün tutmadığından kolu ağrır. Altına minder koyması lazım. Ayağının altına ayaklık koyması lazım koymazsa kan akışı yavaşlar. Yarım saat bilgisayarla oynarsak yarım saatte bisiklet sürmeliyiz. sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz.Mesela cips kola yerine elma,süt,fındık,badem gibi sağlıklı yiyecekleri tercih etmeliyiz.

 231. BABA: Güneş yansıdığı için gözleri bozulur. ANNE: Çok kambur oturduğu için sırtı ağrır. ÇOCUK: Boyu alçak olduğu için bir müddet sonra gözleri ve boynu ağrır.

 232. baba:dik durmuyor boynu arir. anne:yastık arkasında diyil beli arır.çocuk:ayagı yere degmiyor.

 233. anne:boynu bükük boynu ağrıyabilir
  baba:güneş ekrana yansıyor gözleri bozulur
  çocuk:ayaklarında destek yok ayakları ağrıyabilir

 234. ANNE;dik durması,sırtına yastık koyması,koltuğu yaklaştırması ve bilgisayarın altına kitap koyması gerekiyor.

  Baba;perdeyi çekmesi,ayaklarını düzeltmesi,bilgisayara ve sandalye seçimine dikkat etmesi gerekiyor.

  Çocuk;ayaklara,el hizasına ve sandalyeyi yakın tutmaya özen göstermesi gerekiyor.

 235. Anne: Arkasına destek almalı.
  Baba: Açısını değiştirmeli.
  Çocuk: Ayağının altına destek alıp, kollarını biraz daha kırmalı

 236. ANNE:Arkasında bir destek olmalı ve dik oturmalı
  BABA: Ayakları yere paralel olmalı ve güneş ışığının gelmesini engellemeli
  ÇOCUK:Ayaklarının altına bir şey koyulmalı ve kollarını bu şekilde durmamalı 90 derece olmalı

 237. Anne:sırta destek göz hizada değil ayağı yere düz basmıyor. Baba:sırtına destek kolu 90 derece olmalı gözü hizada değil güneş ekrana vuruyor. Çocuk:kolu 90 derece değil ayağı yere basmıyor kurabiye yerine meyve olmalı

 238. Anne:Boynu bükük boynu ağrır
  Baba:Güneş yaşıyor
  Çocuk:Ayaklarında destek yok

 239. Anne hatası
  minderi alıp yazlanması ve kitabı alıp birgisayarın
  altına koyabilirdi.
  Babanın hatası
  berteyi kapatması kerekirdi

 240. Anne:Boynu hüküm boynu dağıtabilir
  Baba: Güneş bilgisayara yansıyor
  Çocuk:Ayağında destek yok

 241. Anne: Boynu bükük boynunu düz tutmalı yoksa boynu ağrıyabilir.
  Baba: Güneş ekrandan gözüne yansıyor gözü bozulabilir.
  Çocuk: Ayakları yere paralel değil dizleri ağrıyabilir

 242. Anne:Arkasına destek alabilir.Mesela yastık alabilir.Yoksa beli ağrıyabilir. Baba:Bilgisayara güneş vuruyor.Perdeyi çekebilir.çocuk:Ayağın altına destek alabilir.

 243. anne sırtına destek almalı
  babanın ayakları yere paralel olmalı
  çocuk ayağına destek almalı

 244. Anne:Arkasına destek alabilir.Yoksa beli ağrıyabilir.Mesela yastık koyabilir. Baba:Bilgisayara güneş vuruyor perdeyi kapatabilir.Çocuk:Ayaklarının altına destek alabilir

 245. Anne kafasini dik tutmayip kanvur olabilir . Baba ayaklari yere demiyo ve arkasinda destek yok.Kardes gozleri leptopa tam bakmiyo

 246. ANNE: ayağını yere tam koymalı ve bilgisayarı yarım saat sonra biraz dinlendirmeli ve arkasına yastık almalı ve dik oturmalı yoksa kamburlaşır

  BABA:dik oturmalı

  ÇOCUK:ayaklarının altına destek almalı ve bilgisayar göz hissanda olmalı

 247. ANNE: ayağını yere tam koymalı ve bilgisayarı yarım saat sonra biraz dinlendirmeli ve arkasına yastık almalı ve dik oturmalı yoksa kamburlaşır

  BABA:perdeyi kapatmalı çünkü güneş vuruyor

  ÇOCUK:ayaklarının altına destek almalı ve bilgisayar göz hissanda olmalı

 248. Anne:Kolları 90 derece olmalı
  Baba:Gözüne güneş geldiği için perdeyi çekmeli
  Çocuk:Ayakları yere deymeli

 249. anne ayakları yere basmıyor,kambur sırtı ağrıyabilir gözleri bilgisayarın üst hizasına gelmiyor gözü ağrıyabilir ayakları pararel değil eleri 90cm değil babaya gelince güneş bilgisayara yansıyor ayakları yere basmıyor ve pelel değil kolar 90 cm değil gözü fazla aşağıda sırtı koları gözleri ve ayakları ağrır çocuk ise ayağı yere değmiyor kolları 90 cm değil hareket etmesi lazım yarım saat .klavye çok uzak göz hizası alta .bjk li hesna sam

 250. Annenin ayağını yere kıymalı.
  Babanın perdeyi kapaması gerek.
  Yarım saat oynayıp yarım saat hareket etmesi gerek

 251. Anne:Dik oturması lazım,yoksa kamburlaşır.
  Baba:Sandalyeyi değiştirmeli,uygun bir sandalye kullanmalı,perdeyi çekmeli
  Çocuk:Dik oturmalı,sandalyeyi değiştirmeli,ayakları yere değmeli,kolları düz durmamalı ve 90 derce olmalı.

 252. annenın boynu eğik ayakları basmıyor bacaklarında bılgısıyarın cok beklememesı lazım.babanın kolları tam dık degıl boynu egık ayakları tam basmıyor ve gunes var.Çocuk ayakları tam basmıyor boynu ağrıya bılır bılgısıyar cok uzak durmus yemek olarak ta elma yemesı lazım ve bılgısıyarda yarım saat oturması lazım.

 253. Anne: beline destek almalı ve dik oturmalı beli ağrır,
  Baba : ayakları yere değmeli ayakları ağrır,
  Çocuk: bilgisayar göz hizasında olmalı yoksa gözü bozulur.

 254. Anne:Sırtına destek almalı yoksa beli ağrıyabilir
  Baba:Ekrana güneş vuruyor gözleri bozulabilir
  Çocuk:Ayaklarına destek almalı yoksa bacakları ağrıyabilir

 255. anneninayakları paralel olmalı çocuğun ayakları destek almalı babanınkolları90dereceolmalı

 256. anne: ayakları yere temas etmesi lazım baba:dik oturması lazım çocuk:çocuğun hareket etmesi lazım

 257. ANNE:Ayaklar paralel olmalı.
  BABA:Gözüne güneş geldiği için perdeyi kapatmalı.
  ÇOCUK:Sırtına destek almalı.

 258. Baba:ayakları paralel duruyor ve bel desteği yok
  Anne:koltuğunu öne çekmeli ve dizinin altına kitap koymalı
  Çocuk:ayağının altına bir şey koymalı ve kolları 90 derece olmalı

 259. Anne:Beline destek almalı Baba:Perdeyi kapatmalı Çocuk:Ayağını tam basabileceği bir şey almalı

 260. baba:Perdeyi çekmesi gerekir çünkü güneş ekrana yansır oradan gözümüze temas eder bu da sağlığımıza zararlıdır,
  Sandalyesini daha konforlu ve sağlığa zararı olmayan koltuk kullanılmalıdır.
  Ayağı ve kolu 90 derece olması gerekir.
  Dik durmalıdır.
  Ayakları yere basmalı.

  Anne:
  Dik durmalıdır.
  Daha konforlu koltukta oturmalıdır.
  Kollar ve ayaklar 90 derece olmalı.
  Gözleri bilgisayarın üzerine bakmalı.

  Çocuk:
  Koltuk daha konforlu olmalı.
  Gözleri bilgisayarın üzerine bakmalı.
  Ayakları yere değmeli.

 261. Baba:babasının bilgisayara karşı göz temasının ayarlı olması gerek.
  Anne:bacakları düzgün olmalı sırtı dik olmalı ve arkasınayastık koymalı.
  Kız:oturduğu sandelyenin altına kitap veya yastık koymalı sandelyede dik oturmalı ve yarım saat sonra dışarı veya başka bişey yapması daha sağlıklı olur.

 262. Anne : biraz daha dik olmalı
  Baba : perdeyi kapatmalı
  Çocuk : daha yüksek sandalyede oturmaı

 263. Baba:dik durmamalı yoksa beli ağrır ve perdeyi çekmelidir
  Anne:bilgisayarın altına yastık koymalı ve ayakları 90 °olmalı
  Çocuk:ayakları 90° olmalı ve ayağının altına yastık vb.şeyler koymalı

 264. Anne,baba ve çocuk kambur oturmakta bunun sağlığa karşı sorunları olabilir.Ve anne letopu dizinin üstüne koyduğu için leptopun altına kalın bir kitap koyarsa sağlık açısından daha iyi olur.

 265. 1-Baba,ekranı bozmaması için perdeyi kapatmalıdır.Sandalyesini değiştirmelidir.Kollarını ve bacaklarını dik açıda tutmalıdır .Göz seviyesi ekranın üstünde tutmalıdır .Bilgisayar başında fazla durmamalıdır. Bilgisayarın altına fan (bilgisayar soğutucu) koymalıdır.

  2-Anne,koltuğun ucuna değil ortasında oturmalıdır .Sırtına minder veya yastık koymalıdır.Daha dik oturmalıdır.Bilgisayarının altına fan(bilgisayar soğutucu) koymalıdır.Kollarını ve bacaklarını dik açıda tutmalıdır ve yine bilgisayarı başında fazla durmamalıdır.

  3-Çocuk bilgisayarı göz seviyesinde tutmalıdır. Altına bir minder veya yastık koymalıdır. Kollarını dik açıda tutmalıdır. Kek pasta yerine bir meyve koymalıdır .Ayaklarına bir destek koymalıdır .Yarım saat sonra dışarıda ailecek oynamaları lazımdır .Bacaklarını dik açıda tutmalıdır.

 266. Baba:
  1-Ayakları 90 derece olmalıdır.
  2-Perdeyi çekmelidir.
  3-Sandalyesi düzgün omalıdır.
  4-Baba bilgisayarın üst köşesine bakmalıdır.
  5-Sandalyesini öne itmesi gerekir.
  6-Dik durmalıdır.

  Anne:
  1-Dik durmalıdır.
  2-Bilgisayarı desteklemelidir.
  3-Arkasına yastık vb. şeyler konulmalıdır.
  4-Ayakları 90 derece olmalıdır.
  5-Sandalyeyi öne itmelidir.

  Kız:
  1-Sandalyesinin altına yastık vb. şeyler konulmalıdır.
  2-Ayaklarının altına yastık vb. şeyler konulmalıdır.
  3-Bilgisayarın üst köşesine bakmalıdır.
  4-30 dk sonra hareket etmeli veya dışarı çıkmalıdır.
  5-Ayakları 90 derece olmalıdır.
  6-Hazır yiyecekler yerine,sebzeler ve meyveler tüketilmelidir.

 267. Anne : Sırtında ağrı olmaması için dik açı ile durması gerekir, arkasına bir yastık ( minder ) koymalı ve koltuğu biraz ileri itmelidir. Bilgisayarının altına bir kitap koymalıdır.

  Baba : Boynu ve sırtı ağrımaması için az geriye gitmesi gerekir, kolunun 90 derece ile durması gerekir ve sandalye değiştirmesi gerekir. Görüş açısının direk bilgisayara olması için altına birkaç kitap koyması lazım, eli bilgisayara ulaşmadığı için elinin altına klavye koyması gerekir. Güneşin direk bilgisayara gelmemesi için perdeyi kapatmalıdır.

  Çocuk : Boyu bilgisayara biraz kısa kaldığı için kolu ağrıyor. Onun için altına bir minder veya yastık koymalı ve sandalyesini ileri itmeli. Ayağının dik açı durması gerektiği için ayaklarının altına bir yastık koymalı. Çocukların en fazla 30 dakika bilgisayarla oynaması lazım. Kalan zamanını farklı faaliyetlerle uğraşması gerekir. Çocuklara ailesi de eşlik etmelidir ve sağlıklı yiyecekler yemelidir.

 268. Baba:
  Perdeyi çekmesi gerekir çünkü güneş ekrana yansır oradan gözümüze temas eder bu da sağlığımıza zararlıdır,
  Sandalyesini daha konforlu ve sağlığa zararı olmayan koltuk kullanılmalıdır.
  Ayağı ve kolu 90 derece olması gerekir.
  Dik durmalıdır.
  Ayakları yere basmalı.

  Anne:
  Dik durmalıdır.
  Daha konforlu koltukta oturmalıdır.
  Kollar ve ayaklar 90 derece olmalı.
  Gözleri bilgisayarın üzerine bakmalı.

  Çocuk:
  Koltuk daha konforlu olmalı.
  Gözleri bilgisayarın üzerine bakmalı.
  Ayakları yere değmeli.
  son…

 269. Baba:
  Dik oturmalı.Ayaklarından destek almalı.Güneş leptopa geliyor gözlerini bozabilir.
  Anne:
  Dik oturmalıdır ve koltuğun arkasına yastık koymalıdır.
  Çocuk:
  Kolları 90 derece olmalıdır.Dik oturmalıdır…..

 270. Baba: İlk olarak dik oturmalı ve ergonomik bir sandalye kullanılmalıdır.
  – Güneş monitöre geldiği için perdeyi kapatmalı.
  Anne:Dik durmak için arkasına bir minder koymalıdır.
  -Ekranın göz hizasında olması için altına bir kitap konmalıdır.
  Çocuk:Atına bir kitap koymalıdır o zaman gözü ekranın üst kısmına gelmiş olur.
  -Ayağını yere tam bir vaziyette basması için ayaklık kullanmalıdır.

 271. Baba:Eğik oturmuştur bu yüzden beli ağrır. Anne:Leptopun altına yastık koymalıdır.
  Çocuk:Ayağını sabit tutmalıdır.

 272. Baba: Babanın oturuş şekli yanlış,monitöre güneş geliyor,kolları 90 derece olmalıdır,ayakları düzgün olmalıdır,elleri düzgün olmalıdır.
  Anne: Annenin oturuş şekli yanlıştır,mönitörle göz hizası eşit olmalıdır,Ayaklarının altında ayaklık olmalıdır,kolları 90 derecelik açıda olmalıdır.
  Çocuk: Çocukun göz hizası mönitörle eşit olmalıdır.ayakları yere değmelidir,30 dakika durup 30 dakikada başka aktiviteler yapmalıdır,kolları 90 derece olmalıdır.

 273. Baba:
  Monitore güneş ışığı gelmemelidir.
  Ayaklarına koyacak bir şey almalıdır. Sırtını bükmüş .
  İskelet sağlığına zarar verebilir.
  Anne:
  Sırtını dik tutmalıdır.
  Bilgisayar diz üstünde durmamalıdır.
  Göz mesafesini ayarlamalıdır.
  Çocuk:
  30 dakika sonra hareket etmelidir.
  sandalyesini değişmelidir.
  Abur cubur yememelidir.

 274. BABA:
  Sırtına yastık almalı.
  Ayağı yere değmeli.
  Camı kapatmalı.
  Göz hizası bilgisayara dik olmalı.
  ANNE:
  Sırtına minder almalı.
  Ayağını ve kolunu düzeltmelidir.
  Bilgisayar göz hizasında bulunmalıdır.
  Bilgisayarın altında minder bulunmalıdır.
  KIZ:
  Ayağının altına destek konulmalıdır.
  Sandalye yükseltilmelidir.
  Abur cubur yememelidir.

 275. Baba:Ayaklarını yere 90 derece inmemiştir,bu nedenle ayaklarının altına destek alması gerekir
  Anne:Kambur bir şekilde durmuştur,bu nedenle arkasına destek alması gerekir.
  Çocuk:Bilgisayar başında yarım saati aşmıştır,bu nedenle dışarı çıkıp hareket etmesi gerekir.

 276. Baba: Bilgisayarına güneş gelen yerde oturmuştur,bu durum gözlerinin sağlığını bozar.
  Anne: Kambur bir şekilde oturmuştur, bu durum annenin kambur olmasına neden olur.
  Çocuk: Ayaklarından destek almamıştır,bu durum, diz kapağı kireçlenmesine neden olur.

 277. Babanın sorunu şunlar olabilir ;
  Sandalyeye dik oturmadığı için beli tutulabilir.Ayakları düz olduğu için ayağını düzeltip yani 90 derece olması gerekir.Kollarıda düz değil 90 derece olması gerekir.Güneşde bilgisayara dik geldiği için babanın gözlerini bozabilir.
  Annenin sorunu şunlar olabilir;
  Bilgisayara çok eğildiği için beli tutulabilir.Ayakları yamuk olduğu için düzeltip 90 derece olması gerekir.
  Çocuğun sorunları şunlar olabilir;
  Sandalyeye dik oturmadığı için beli tutulabilir ve ayakları ile destek yani ayakları yere değmediği için ayak kasları ağrıyabilir.kolları düz olduğu için dirsekleri ağrır.

 278. Baba:
  -Monitöre güneş ışığı geliyor. Perdeyi çekmelidir.
  -Sırtını bükmüş. Omurgası ağrır. Dik durmalıdır.
  -Ayaklarının altına dayayacağı bir şey koymalıdır.
  Anne:
  -Kolları 90 derecede durmalıdır.
  -Sırtına minder koymalıdır.
  -Bilgisayar diz üstünde durmamalıdır.
  Çocuk:
  -30 dakikada bir hareket yapmalıdır.
  -Monitör göz hizasında olmalıdır.
  -Ayaklarının altına koyacağı bir şey koymalıdır.

  • Anne:arkasına beli destekliyecek bir araç koymalıdır
   Baba:ayaklarïnï 90° olarak ayarlaması lazım
   Çocuk:ayağının Altına bir destek koymalıdïr ki bacakları bir nesneye veya yere deysin

 279. Baba:
  Işık yansıdığı için perde kapanmalıdır.
  Dik durmalıdır.
  Ellerini çok uzatmıştır.Bu yüzden bilgisayarın uzaklaşması gerektir
  Anne:
  Kambur gibi durmamalı,dik durmalıdır.

  Çocuk:
  Kambur gibi durmuş arkasına yastık koymalıdır..

 280. Baba: Ayakları yere düz bir şekilde basmalıdır.
  Anne: Kambur oturmamalı.
  Kız: 30 dakika ara verip hareket etmelidir.

 281. 1.Baba: Babanın oturuş şekli yanlış ve bilgisayara güneş vuruyor.
  2.Anne: Ayağına destek almamış ve bilgisayar göz hizasında değil.
  3.Çocuk:Bilgisayar göz hizasında değil ve ayağında deyanak yok.

 282. Baba: Baba dik durmamış.
  Anne: Bilgisayarı dizinin üstüne koymuş.
  çocuk: Çocuğun ayakları yere değmiyor

 283. Baba:
  Dik durmalı.
  Ayağı yere değmeli.
  Göz hizası bilgisayara dik olmalıdır.
  Anne:
  Dik durmalı,arkasında yastık olmalı.
  Ayağı yere değmeli.
  Göz hizası için bilgisayar yükseltilmeli.
  Kız:
  Sandalye yükseltilmeli.
  Ayağı düz olması için ayağının altına destek konmalı.
  Bilgisayara oturduktan yarım saat sonra egzersiz yapmalıdır.

  ,

 284. Baba: Ayakları 90 derece değil o yüzden bacakları ağrıyabilir
  Anne: Anne dik durması lazım yoksa boynu ağrıyabilir
  Çocuk: Ayaklarından destek alması lazım yoksa ayakları ağrıyabilir

 285. BABA:Bilgisayarın monitörüne güneş vuruyor bunun için perdeyi kapatması gerekir.
  ANNE:kambur duruyor bunun için arkasına destek alması gerekir.
  ÇOCUK:ayakları havada duruyor bunun için ayağına destek alması lazım.

 286. Baba : Dik oturmamıstır. Sırtı ağrıyabilir.
  Anne: Kolları dik acı olucak sekilde durmamıstır. Kolları ağrıyabilir.
  Çocuk: Ayağına destek almamıstır. Dizlerinde sorun oluşabilir.

 287. Baba: Güneş direk ekrana geldiği için perdeyi biraz kapatmalı.
  Anne: Kambur durduğu için arkasına bir destek koymalı.
  Kız: Ayakları yere değmediği için ayaklarının altına bir destek alması gerekir.

 288. Baba:Sandalyesi çok alçak ve bilgisayar göz hizasında değil.
  Anne:Bilgisayarı dizinin üstünde tutuyor ve kambur duruyor.
  Çocuk:Ayakları yere değmiyor ve kolu 90 derece durmuyor.

 289. Baba: Dik oturmalı yoksa sırtı ağrıyabilir.
  Anne: Sırtına destek almalı çünkü sırtı ağrıyabilir.
  Çocuk: Ayağıma altına destek almalı yoksa bacakları ağrıyabilir.

 290. Baba:Güneş ekrana vuruyor o yüzden gözleri bozulur.
  Anne:Beline destek koyması lazım yoksa beli ağrıyabilir.
  Çocuk:Kolu 90 derece durması lazım yoksa kolları ağrır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*