Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sunumu

Merhaba Arkadaşlar, Bu hafta işleyeceğimiz Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sunumu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf konuları arasında yer alan Bilgi ve İletişim Teknolojileri konusu için hazırlanmıştır.


Önemli Bilgilendirme

Müfredat değiştiğinden artık bu sunum kullanılmamakta bunun yerine Neden Bilişim Sunumu sayfasında bulunan ve kılavuz kitap tarafından önerilen sunumu kullanmaktayım.

Araştırmalarınızda ödevlerinizde vb lazım olur diye sunumu sayfadan kaldırmadım ama 5. Sınıf – Hafta 1 – Bilişim İle Tanışıyorum Ders Akışı yazısında akış dışında bıraktım.

Yani sunumu ek bir kaynak olarak tutmaya karar verdim. bu sunum aslında Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan 1. Hafta Bilişim İle Tanışıyorum ünitesinin bir parçasıdır. Ünitenin diğer parçalarına  5. Sınıf – Hafta 1 – Bilişim İle Tanışıyorum Ders Akışı  sayfasından ulaşabilirsiniz.


BİT’in Günlük Yaşamdaki Önemi başlığı altında yer alan BİT’in Önemi ve BİT’in Kullanıldığı Alanlar konuları için hazırlanan sunuyu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bilgisayarında Microsoft Office programı olmayan, telefon veya tabletle sunumlara çalışmak isteyen öğrencilerimiz için eklenmiştir. Yalnız MEB bakanlığına bağlı hatlarda engelleme olduğundan dolayı içerik görüntülenmeyebilir.

Alternatif olarak Google Docs kullanılmıştır. Maalesef MEB orayıda engellemiştir. Sadece İnternet explorer ile görüntüleme yapılabilmektedir. Onuda yakında engelleyeceğini düşünerek google paylaşımları kaldırılmıştır. Alternatif yöntemler bulununca eklenecektir.

Sunumu ben hazırlamadım. Ahmet SOYARSLAN’ın sitesinden hazır olarak aldığımdan dolayı site üzerinden indirme linkini paylaşmıyorum. Sunum üzerinden indirebilirsiniz ama tavsiye etmiyorum. Sunumun orjinal halini bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız  Ahmet SOYARSLAN’ın http://biltek.info/btyders/etkinlikler/ sitesi üzerinden indiriniz. Emeğine saygı gösterip teşekkürü çok görmeyiniz.

Sunum üzerinde çalışırken fare ile tıklayarak ilerleyiniz. Sunum altındaki ileri geri tuşları ile geçmeniz halinde sayfa içi animasyonlar görünmeden diğer sayfalara atlayacaktır.

Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim.

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUMU GÖRÜNTÜLEYİCİ

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sunumu bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Faydalı olması dileğiyle…

13 Comments

 1. Ben iletişimi seçtim eskiden mektum telgıraflarla haberleşiyorlardı.Ama şimdi telefon,tablet,lebtopla vb gibi şeylerle haberleşiyorlar bu teknoloji daha çok ilerliyo ben bir video izledim ilerdeki teknoloji çoooook gelişmiş oluyo.???

 2. Ben sağlık konusunu seçtim çünkü hastalandım ve annem beni hastaneye götürdü doktor muayne etti hemşire ablada bana serum taktı sonra ben iyileştin o zaman sağlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu anladım .. o yüzden sağlığı seçiyorum.

 3. Ben sağlığı seçtim, çünkü eski zamanda teknoloji gelişmediğinden hastalık teşhisleri geç yapılıyordu,bulunduğumuz zamanda teknoloji dahada geliştiği için teknolojik aletler sayesinde hastalık teşhisleri hızlı konuyor ve tedavisi de hızlı başlıyor.

 4. ben sağlığı seçtim çünkü başımdan şöyle bir olay geçti birgün hastanede yatarken çocuğun biri balıktan zehirlenmişti makinalara bağlamışlardı doktorlar çocuk fenalaşınca birkaç müdaele de bulunup çocuğu hayata döndürdüler bu yüzden sağlığı seçtim

 5. Sağlığı seçtim hocam

  Birgün hastaneye gitmiştim.orda bir sürü hasta vardı.sıra bana gelmışti doktorun yanına gittik ve ilaç verdi arabaya doğru giderken Bi baktımki orda bayılmış birisi vardı hemşire,polis vb herkez koşmuştu . Herkes telaş içinde bekliyordu.Birsüre sonra dokdor amiliyat yerinden çıktı ve herkezin yüzünü güldürdü cünki hastayı iyleştiymişti. Bende tanımadığım birisi değildi ama bende sevindim.

 6. Ben EĞİTİMİ seçtim:
  çünkü eğitim insan hayatındaki en önemli unsurdur.Eğitim insanlı medeniyetinin ilerlemesini sağlar.Teknoloji,sanat,mühendislik,sağlık,bilim,ahlak,adalet ve insanı ilgilendiren bir çok alan. Eğitim sayesinde gelişiriz.
  EĞİTİM ALANINDA Kİ TEKNOLOJİLER:
  *Bilgisayar
  *Yazıcı (printer)
  *Projeksiyon
  *Akıllı tahta

 7. Merhaba hocam ben sağlık ile ilgili bir anımı anlatmak istiyorum.
  Bir gün bilgisayarda Hayat Bilgisi dersi ile ilgili öğretmenimizin verdiği araştırma ödevini hazırlıyordum.Kendimi ders çalışmaya iyice kaptırmıştım.O kadar ki altımdaki sandalye ile bir ileri bir geri sallandığımın bile farkına varmadım.İşte o an oldu ne olduysa.Geriye doğru yaslandığımda sandalye kaydı ve sırt üstü yere düştüm. Düşmemle birlikte kafamı yatağımın köşesine çarptım.Acıyan kafamı elimle kontrol ettiğimde elime kan geldi.Çok korkmuştum.Annemi ve babamı çağırdım.Babam kafamdaki yarayı bir pamukla bastırdı ve amcamı aradı.Amcam ve babamla birlikte hastanenin acil servisine gittik.Burada önce kafamın röntgenini çektiler. Ardındanda kafamda ki yaraya iki dikiş atıldı.
  Bu olayın üzerinden üç sene geçmiş olmasına rağmen hala elimi kafama koyduğumda , o gün aklıma gelir ve daha dikkatli olmam gerektiği…

 8. Ben bankacılık ve alışverişi seçtim . Önceden insanlar bankaya gidip yatırım yaparlardı şimdi ise bilgisiyarlar telefonlar ve tabletlerden yatırım yapıyorlar.Alışverişte ise önceden insanlar bir mağzaya gittiklerinde istediği eşya ve kıyafetten kalmayınca öbür illerdeki akrabalarından istiyorlardı şimdi ise mağzada istediğin eşya veya elbise kalmayınca online alışverişten sipariş ediyorlar

 9. Ben iletisimi sectim cunku eskiden acil durumlarda kimse birbirine haber veremiyordu şimdi ise her yerde her zaman çoğu siteyle haber verilebilyor uzağa gitmektense aramak daha çok tercih edilir mesela ta almanyadaki kuzenimi arayabiliyorum

 10. Ben sağlığı seçtim umarım güzel anlatabilmişimdir.

  Bir gün hastaneye gitmiştim.Röntgenden geçecektim.Bizden önceki hastaların çok işi vardı.Beklerken canım sıkıldı.Hastanedeki teknolojik araçları sayayım dedim kendi kendime.Röntgen,steteskop,bilgisayar,reçete derken sıra bana geldi.İşim çabucak bitti.Bende bunları saydıktan sonra teknolojinin hayatımızdaki önemini anladım.

 11. Ben ulaşımı seçtim
  Bir gün büyüyünce yapacağım şey dört özellikli bir araba.Özellikleri uçması,denizden gidebilmesi,kara yolundan gidebilmesi ve şekil değiştirmesi bunu yapınca hayata başka bir açı katmış olacağım.Ancak beni çok iyi bir şekilde tanıyacaklardır.Bunu iyi bir şey olarak ta görebilirsiniz veya da görmeyebilirsiniz de.Ama bence hem iyi hemde kötü.Ünlü olmak güzel ama çok tanınmak iyi bir şey değil.Bunu yapınca çok mutlu olacağımı bilmelisiniz.

 12. Merhaba Hocam,ben BANKA VE ALIŞVERİŞİ tercih ettim. Size başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum:

  Bilindik bir markanın mağazasında gezinirken kardeşimle bir deri mont dikkatimizi çekti.Kardeşimle denemeye başladık. Fakat ikimize göre de beden kalmamıştı. Mağaza yetkilileri aynı üründen tekrar gelmeyeceğini , fakat internet sitesinde bulabileceğimiz konusunda bize bilgi verdiler. Eve gelir gelmez annemle siteye giriş yaptık ve ürünümüzü sipariş ettik. Annem bu alışverişten biraz tedirgin oldu. Özellikle kredi kartıyla alışveriş olduğu için. Çünkü ,bütün kart bilgilerimizi veriyorduk. Sonunda siparişimizi verdik ve ürünümüz üç iş günü içerisinde elimize ulaştı. Ürünümüz tam istediğimiz gibi sağlam ve belirtilen zamanda geldi.Böylece kardeşim ve ben istediğimiz deri ceketlere sahip olduk.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*