Telafi Eğitim Etkinlikleri

Merhaba Arkadaşlar, Öncelikle 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı hepimize hayırlı olsun. Bu sene Covid-19 salgını sebebiyle 31 Ağustos 2020 ile 18 Eylül 2020 arasında uzaktan Telafi Eğitim Etkinlikleri yaparak yeni döneme başlayacağız.

İlk gelen haberlerde tüm derslerde uzaktan eğitim yapılarak telafi eğitimleri verileceği bildirilince bizde hazırlıklara yavaştan başlamıştık. Bu durumu hazırladığımız yıllık plan içerisinde telafi eğitim planlarını ekleyerek belirtmiştik. Bu sene için hazırladığımız yıllık planlara Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Fakat son gelen haberlere göre 6 temel ders dışında uzaktan eğitim yapmayacağımızı ve esnek çalışma sistemine göre okullarımıza gideceğimizi öğrenmiş bulunmaktayız. Bu şartlar altında bu yazıyı hazırlamaktan vazgeçmiştim fakat bazı özel okullarımızda uzaktan eğitim dersleri kapsamında bizim derslerinde alındığı bilgisini aldım.

Bende ders işleyecek arkadaşlar için yıllık plan içerisine eklediğim kazanımların etkinliklerini belki işlerine yarar diye paylaşma gereği hissettim. Sınıf sınıf aşağıya yapılabilecek etkinlikleri ekliyorum. Umarım işinize yarar.

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Uzaktan Eğitim Telafi Etkinlikleri

Arkadaşlar biliyoruz ki telafi etkinlikleri demek geçen sene okullara ara verince yapamadığımız kritik kazanımları öğrencilere bu süreçte verebilmek anlamına geliyor.

5. Sınıflarımız geçen sene Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi almadığı için bizim dersimiz açısından telafi verilecek bir kazanım bulunmamaktadır.

Bu sebeple bu öğrencilere telafi uygulayamıyoruz. Bunun yerine MEB tarafından yayınlanan resmi yazıları incelediğimizde oryantasyon verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Okula gelmeyen öğrenciye uzaktan oryantasyon biraz sıkıntı olacağı için ben olur da bu sınıflara uzaktan eğitim yapılması istenirse diye alternatif etkinlikler oluşturmaya çalıştım.

NELER YAPABİLİRİZ?

 • Öncelikle öğrencilerimizin hepsi yeni bir okula başladığı için güzel bir tanışma etkinliği hazırlayabilirsiniz.
 • Öğrencilerin uzaktan eğitimden maksimum fayda sağlayabilmeleri için EBA sistemleri hakkında bilgilendirme çalışmaları yapabilirsiniz.
 • Okullar açılınca Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin nasıl işleneceği konusunda bilgilendirme yapabilirsiniz.
 • Okulunuzda kullanacağınız Zoom vb uzaktan eğitim araçları hakkında bilgi verebilirsiniz.
 • Covid-19 Salgınından kendimizi ve ailemizi korumak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verebilirsiniz.

Şimdilik aklıma bunlar geldi. Dediğim gibi bu sınıflara telafi uygulanacağını düşünmüyorum ama eğer olursa diye fikir yürütmek istedim. Sizinde önerileriniz olursa lütfen yorum olarak bildiriniz.

6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Uzaktan Eğitim Telafi Etkinlikleri

6. Sınıflarımız geçen sene Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi aldılar. Dolayısıyla onlar ikinci dönem kazanımları konusunda eksik kaldıkları yerler var. Yıllık plan içerisine de eklediğim kazanımlara ait örnek etkinlikleri aşağıya paylaşıyorum.

31 Ağustos – 04 Eylül Telafi etkinlikleri Hafta-1

Bu iki haftalık etkinlik içerisinden önemli gördüğünüz dilediğiniz etkinliği yapabilirsiniz.

07 Eylül – 11 Eylül Telafi etkinlikleri Hafta-2

Benim uygularken çok sevdiğim bir etkinlik olan Bilge Kunduz ile Tanışıyorum Etkinliğini yaptırabilirsiniz.

14 Eylül – 18 Eylül Telafi etkinlikleri Hafta-3

Kılavuz kitaba göre verilmiş olan EBA Blockly etkinliği yaptırabilirsiniz. Hem EBA üzerinde olması hemde önem verdiğimiz kodlama araçları arasında yer alması açısından önemli bir etkinlik.

Yaptırırken sadece giriş linkini gösterin birkaç bölüm ilerleyin ve gerisini öğrencilere bırakın.

Eklediğim etkinliklerin hepsi uzaktan gayet rahat bir şekilde yapılabilecek etkinliklerdir.

7. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Uzaktan Eğitim Telafi Etkinlikleri

Normalde dersimiz 7. Sınıflarda yok. Seçmeli olarak seçilebiliyor. Talep üzerine onlar içinde etkinlik eklemek istedim. Zaten bu etkinlikleri yıllık plan içerisinde belirtmiştim.

Kılavuz kitaba göre scratch verildiği için bende örnekleri oradan verdim. Siz alternatif etkinlikler de yaptırabilirsiniz. Fakat geçen sene deneyimlerime göre çok güzel scratch etkinlikleri yapılabildiğini belirtmek isterim.

8. Sınıflar için ekleme yapmıyorum. Onların zaten sınav senesi. Pek bizim dersi vermezler gibi geldi yine de talep olursa örnek etkinlikler ekleyebiliriz.

Son olarak hocam bu sene bizim dersler zor açılır. Ben baştan itibaren düzenli bir şekilde ilerlemek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek bir platform var mı diye sorarsanız sizlere Rokodemi.com sitesini önerebilirim.

Rokodemi

Bu konu ile ilgili ayrıntılı yazı oluşturacağım fakat şimdiden başlamak isteyenler için bilgi vermek istedim. Resim üzerine tıklayarak sayfasına ulaşabilir, Okullar için Ücretsiz talep formunu doldurarak sistem hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunların dışında görüş ve öneriniz varsa lütfen yorum olarak bildiriniz. Yeni dönemin tekrar hayırlı olmasını diliyorum. İyi çalışmalar arkadaşlar.

10 Comments

 1. Özgür hocam yeni bir şeyler eklemiş mi diye sitenizi sık sık takip ediyorum. Paylaşımlarınız taktire şayan. Emekleriniz için sonsuz teşekkürler.

  • Çok teşekkür ederim öğretmenim bu hafta öğretmenlerimizin ihtiyaçlarını gözeterek bolca içerik eklemeye çalışacağım. Herhangi bir ihtiyacınız olursa lütfen bildirin hazırlamaya çalışırım onu da 🙂

  • Hocam ücretsiz talep formu üzerinden iletişime geçerseniz aklınıza takılan tüm soruları gidereceklerdir. Eğitim içeriklerini vb inceledim ama ücret konusunda ne kadar olduğu konusunda pek bilgi sahibi değilim yanıltmak istemiyorum.

 2. Hocam paylaşımlarınız ve destekleriniz için öğrencilerim ve kendi adıma çok teşekkür ederim.
  “Fakat son gelen haberlere göre 6 temel ders dışında uzaktan eğitim yapmayacağımızı ve esnek çalışma sistemine göre okullarımıza gideceğimizi öğrenmiş bulunmaktayız.”
  hocam kaynak var mı resmi olarak

  • Teşekkür ederim hocam, Bizim okul bu şekilde yapıyor 3 haftalık olarak esnek çalışmaya göre plan dahi yapılmış gruptan attılar gideceğimiz günleri öğrendik ona göre gideceğiz. Yarın açılış için gideceğim okula izinleri olursa yazıyı da paylaşırım sizinle. Ama okulların yüzde 90 ı bu şekilde yapıyor aldığım duyumlara göre.

 3. ÇALIŞMALARINIZ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER ÖĞRETMENİM. BİR BTY ÖĞRETMENİ OLARAK SİZİ TAKİP ETMEK ALANIMIN GEREKLİLİKLERİNDEN OLDU DOĞRUSU.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*